En Ucuz ve Kaliteli Seccade

İslam dininin en temel ibadeti olarak kabul edilen namazın üzerinde kılındığı seccadeler, ibadetin temiz ve rahat bir zeminde yapılması için kullanılırlar. Çok eski dönemlerden beri farklı kumaş çeşitleri ve dokuma yöntemleri kullanılarak elde edilen seccadeler, namaz ibadetinin olmazsa olmazı olan eşyalardır. Oldukça fazla model çeşitliliğine sahip olan bu ürünler düzenli olarak namaz kılınsın ya da kılınmasın her evin temel ihtiyaçlarından birisidir. Günlük kullanımın yanında gelin çeyizlerine koymak için ya da hac ve umre dönüşlerinde ziyarete gelenlere hediye olarak vermek için de satın alınırlar.

Seccade Modelleri

Atlas, şal ve kadife gibi farklı kumaşların yanında kilim ve halı gibi dokuma seçenekleri de model seçenekleri arasında yer alır. Kullanılan kumaş ve dokuma çeşidi seccadenin kalitesini belirleyen temel unsurdur. Malzeme kalitesinin yanında seccadeler desen olarak da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Geleneksel modellerde özel desenlerle belirlenmiş mihrap, alınlık, ayetlik ve tabanlık gibi bölümler bulunur. Bu bölümlerin dışında ayrıca seccade kenarlarında farklı desenli bordürlere de yer verilir. Bu tip geleneksel modellerde Osmanlı motifleri sıklıkla kullanılır. Ancak bu gösterişli seçeneklerin yanında tek renkli ve daha az işlemeli sade modeller de oldukça sık tercih edilir.

Seccadelerde geleneksel motiflerin yanında birtakım figürlere de yer verilir. Bu figürlerden en çok kullanılanı ise gül desenidir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in (S.A.V.) de simgesi olan gül, bu özelliği ile birçok modelde yer alır. Gülün yanı sıra tasavvufta Allah’ın birliğinin sembolü olan lale de, genellikle de ebru sanatı ile elde edilmiş baskılar şeklinde seccade modellerinde sıklıkla yer alır. Gül ve lale dışında birçok çiçek motifinin yanında kabe, hacer-ül esvet ve hilal sembolleri de seccadelerde sıklıkla kullanılırlar. Bunların yanında halı desenli, kilim desenli ve kırkyama (patchwork) şeklinde hazırlanmış modeller de bulunur. Bazı modellerin kenarları püskülle süslenmiş olup, bazı modellerde ise tafta adı verilen hışırtılı kumaş yer alır. Birçok değerli model ise beraberinde, kendisi ile uyumlu bir kılıf ile birlikte satılırlar.

Seccade Fiyatları

Kumaş kalitesi ve dokuma yönteminin yanında seccade üzerinde bulunan işleme ya da baskı çeşidi ve kalitesi gibi özellikler de fiyatlandırmada belirleyici rol oynar. İpekli modellerin fiyatları diğer seçeneklere oranla daha yüksek olup bu modeller genellikle özel kişilere hediye olarak verilirler. Ayrıca karışık desenli ve yoğun işlemeli modeller de işçilik maliyetinden dolayı daha yüksek fiyat etiketlerine sahiptir. Bunlarla birlikte seccadenin astarlı, taftalı ya da kılıflı olması gibi özellikler de fiyat etiketini bir miktar arttırır. Son dönemlerde kullanımı oldukça yaygınlaşan elektronik aparatlı seccadeler de üzerlerinde yer alan bu aparatlardan dolayı benzerlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Ezan okuma, kamet getirme, namaz surelerini okuma ve namaz kılınışını öğretme gibi fonksiyonlara sahip olan bu teknolojik modeller daha çok namaz kılmaya yeni başlayanlar ve çocuklar için oldukça fonksiyonel bir kullanım sağlarlar.

Bazı modeller, temel işlevlerinin yanında ihtiyaçlara yönelik birtakım özelliklerle donatılmıştır. Özellikle yaşlılık döneminde namaz kılarken, diz ve ayak gibi bölgelerinde ağrısı olanların ağrılarını engellemek için ortopedik modeller üretilmiştir. İçlerinde bulunan visko malzeme sayesinde baskıyı azaltan ve ibadetin daha rahat yapılmasını sağlayan bu modeller oldukça konforlu bir kullanıma sahiptir. Bazı modellerde ise üzerinde dua ederken ya da kuran okurken sırt ağrısını engellemek için katlanan bir sırt dayama mekanizması veya kıbleyi tespit eden bir pusula gibi bölümler de bulunur. Bu gibi fonksiyonel özellikler de fiyatlandırmada etkilidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Seccadeler

3614 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 3614 ürün
DSACategoryId/60002028/2147483618/9022246/60005565