Yatak Başlığı

Dekorasyonla ilgilenen ya da sadece kaliteli bir uyku uyumak isteyen herkesin ilgi alanına giren en özel aksesuarlardan biri de yatak başlıkları. Ahşap, kumaş, deri ya da çelik, akla gelebileceğiniz her türlü malzemeden üretilen yatak başlıkları günümüzde teknolojinin, yaratıcılığın ve malzeme biliminin katkılarıyla çok farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. 

Yatak Başlığı Türleri

Dekorasyon ve iç mimarinin en önemli unsurlarından biri haline gelen yatak başlıkları evin havasını değiştirdiği için en özel parçalardan biri olarak gösterilirken ince işçiliği ve dayanıklı yapısı sebebiyle uzun yıllar hiç sorun çıkarmadan kullanılıyor. 

Sonuç itibariyle günümüzde de ahşap, metal, taş ve kumaştan yapılmış yatak başlıkları farklı marka ve modellerde tüketicinin karşısına çıkmaktadır. Bunların fiyatları kullanılan malzemeye, el işçiliğine ve tasarıma göre değişim göstermektedir. Bu malzemelerle üretilen yatak başlıkları tüketicinin isteğine göre şekillenebilirken, bu durum yatak odalarında özgün bir tasarım isteyen ve fark yaratma çabasındaki tüketici için bir artı olarak görülüyor. 

Günümüzde kullanım kolaylığı daha rahat olduğu ve temizlik ve bakımı daha sorunsuz olduğu için ahşap malzemelerden üretilen kumaş yatak başlıkları öne çıkıyor. Fakat daha dayanıklı yatak başlığı alternatifi isteyenler metal ve taştan yapılma modellere ilgi gösteriyor.

Fabrikalarda çok sayıda üretilen yatak başlıkları daha ucuz ve dayanıklı olurken, el yapımı ve ince işlemelerin olduğu yatak başlıkları daha pahalı ve daha nadir olarak tüketicinin karşısına çıkmaktadır. İç mimar ve dekoratörler yatak başlıklarının evin havasını değiştirdiği için sık sık bu aksesuarı tasarımlarında kullanırken, özellikle küçük odaları daha büyük gösterdiği için yatak başlıklarının adeta olmazsa olmaz olduklarını sık sık dile getiriyor.

Yatak Başlığı Modelleri

Başlı başına bir endüstri haline gelen yatak başlıklarının ana iki amaç için tercih edildiğini görüyoruz. Bunlardan birinci geniş odalarda farklı yataklarda çok sayıda insanın yatmasından dolayı odayı ayıran bir seperatör görevi görmesidir. Geçmişte kişilerin arasındaki sınırı çizmeye imkan tanıyan yatak başlıklarının günümüzde de tercih edilmesine sebebiyet veren özelliği ise ısı yalıtımıdır. 

Gerçekten de odanın ısısını artırmak ve başı duvara dönük olarak yatanların gece soğuktan etkilenmemesi için yatak başlıkları tercih edildi. Taş ve tuğlaya oranla ısıyı daha az geçiren ahşaptan yapılma yatak başlıkları insanların huzurla ve üşümeden uyumasını sağlıyor. Yatak başlıkları hem yapısı gereği ısıyı daha az iletirken, duvarın soğukluğuna karşı da fiziksel bir tampon bölgesi oluşturabiliyor. Duvardan gelen dış rüzgarın etkisini azaltan ve durduran ahşap yatak başlıkları soğuk havanın ulaşmasını bu şekilde engelleyebiliyor. 

Elbette günümüzde bina ve dış cephe yalıtımının gelişmesi ve başlı başına bir sektör olmasıyla ve konutlarda ve binalarda merkezi ısıtma sisteminin yaygınlaşarak ucuzlaması ile birlikte yatak başlıklarının fonksiyonu da değişti. Yatak başlıkları, pratik faydasından ziyade görsel ve estetik faydası ile ön plana çıkmaktadır. Birçok iç mimar ve tasarımcı yatak başlıklarını odanın havasını değiştirmek için yoğun olarak kullanıyor.

Öte yandan yatak başlıklarının yastıkların düşmesini engellemek, özel tasarımlar aracılığıyla bir depolama alanına sahip olması gibi avantajları vardır. Geniş bir yüzeye sahip olan yatak başlığı tasarımlarında kullanıcılar çalar saat, aydınlatma, kitap, dergi, cep telefonu veya bir bardak su ve ilaçlarını yakınlarında saklayabilirler. 

Yatak Başlıkları Dekorasyon Konusunda Ön Planda 

Günümüzde iç mimarlar odaların boyutuna göre yatak başlıklarıyla birlikte estetik bir dengeyi sağlamak için yatağın diğer ucuna küçük bir tabure yerleştirmeyi de tercih ediyor. Bu tür tasarımlar son dönemlerde Pinterest ve Instagram gibi görsel ağırlığın yoğun olduğu sosyal medya uygulamalarında tüketicilerin ve evini döşemek isteyenlerin karşısına sık sık çıkıyor.

Yatak başlıklarının kitap, su, ilaç ve aydınlatma taşıyabilmesi günümüzde bir ihtiyaç halini alırken bazı yatak başlıkları cep telefonu şarj aletlerinin geçmesi için ayrı bölmelere de sahip. Odaların küçülmesiyle birlikte yatak odalarını büyütmek ve daha geniş görünmesini isteyen tüketiciler yatak başlıklarına ayrı bir önem veriyor. Zira doğru bir tasarım ile yatak başlıkları odaların daha büyük görünmesine katkı sağlıyor. 

Yatak Başlığı Feng Shui İlişkisi

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte yatak başlıkları her eve girmeye başladı. Farklı tasarım, renk ve malzemeden üretilen yatak başlıkları hem yukarıda saydığımız fonksiyonları dolayısıyla hem de insanları dinginleştirdiği ve ruhani olarak sakinleştirdiği için kritik bir öneme sahip. Birçok insan yatak başlıklarını görsel olarak tercih ederken Uzakdoğu öğretisi Feng Shui yatak başlığı konusuna büyük önem veriliyor. 

Çin yerleşim uygulaması olan ve ev içerisindeki eşyaların düzeninin insanların ruh sağlığını etkilediğine dair bir inanç olarak karşımıza çıkan Feng Shui’ye göre her yatak odasında yatak başlığı olması gerekiyor. İnanışa göre yatak başlıkları uyurken sırtınızı destekleyen güvenli ve güçlü bir dağ olduğu hissiyatını yaratıyor. Bu inanışta yatak başlıklarının yatakta uyuyan için güvenli bir alan yarattığı ve bunu yaparken mahremiyet duygusunu da artırdığı düşünülüyor.

Feng Shui uzmanları uluslararası medyaya yansiyan açıklamalarında sık sık, “Feng Shui’de yatak başlıkları uzun vadede güvenlik, istikrar ve güveni gündelik yaşamımıza katıyor. Arkamızda bir desteğe ihtiyaç olma duygusu insanlar mağaralarda yaşarken başladı ve bu içgüdü insanların bir parçası halini aldı” yorumunu yapıyor. 

Fakat Feng Shui uzmanları yatak başlıklarının renginin, dokusunun, konumunun insanların ruh sağlığı üzerine farklı etkileri olabileceğini söylüyor. Feng Shui alanında uzman olan isimler, “Genelde bir yatak başlığının en iyi konumlandığı nokta sağlam bir duvarın önüdür. En kötü konumlandırılan alan ise kapının yanında olmasıdır” iddiasını ortaya atıyor. Fakat bu uzmanlar, ne olursa olsun sağlam bir yatak başlığının insanların sakin kalması ve güzel bir uyku çekmesi için kritik bir öneme sahip olduğunun üstüne basıyor. 

İnsanın evinde iyi hissetmek istemesi en büyük önceliği olduğu için Feng Shui uzmanlarının sözlerine kulak kabartmakta fayda var. Alanında uzman bu kişiler, yatak başlıkları modelleri ile odanın havasının değiştiğinden ve yatak başlığına sahip olan kişilerin yatak odalarında daha huzurlu olduğunu sık sık dile getiriyor.Yatak Başlığı Baza Uyumu

Yatak başlığının yapısı ve özelliklerinden sonra geldik yatak başlığı seçimi konusuna. Öncelikle yatak başlığını neden seçtiğinizi iyi belirlemek en doğru kararı alıp en hızlı alışverişi yapmanıza imkan tanır. 

Günümüzde birçok yatak başlığı özellikle iç mimari özellikleri ve estetik kaygılarla tercih ediliyor. Yatak başlığının yastıkların yataktan düşmesini engellemek ve depolama alanı yaratmak için kullanıldığını yukarıda anlatmıştık. Gerçekten de kitap, aydınlatma ya da çalar saatinizi koymak için bir alana sahip olması bir yatak başlığının en önemli özelliği. 

Yatak başlığı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bu aksesuarın yatak odasındaki diğer parçalarla uyumlu olmasıdır. Genelde yatak odasına girince ilk dikkat çeken parçanın yatak başlığı olduğunu söyleyen içmimarlar, “Eğer Mid-century, İskandinav ya da Danimarka tasarımlarını istiyorsanız ahşap tonlarının olduğu geniş panelleri tercih edebilirsiniz. Eğer daha lüks, tarz ve taze bir tasarım isterseniz ceviz ağacı tercih edilmelidir. Ceviz ağacı dokusuyla odaya gireni büyük ölçüde etkiler” yorumunu yapıyor. 

Günümüze daha uygun modern bir tarz tercih ederek yatak odasını şekillendirmek isteyenler ise farklı tasarımlara bakmalı. Zira her tasarımın kendine has bir havası ve bir fonksiyonu olduğu göz önünde bulundurulursa tüketici çok daha rahat karar verebilir. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yatak başlıklarının baza ve yataklara yerleştirilmesi de oldukça kolay gerçekleşmektedir. Türkiye’de yatak başlığı üreten markalar ve firmalar tasarımlarını yekpare olarak üretme eğilimindedir. Bu da tüketici nezdinde bir kolaylık yaratırken bazı markalar da daha farklı bir yöntem izler. Tasarım olarak daha farklı bir şekilde ilerlemek isteyen tasarımcılar ve markalar farklı parçaları bir araya getirerek ortaya sanatsal bir yapıt çıkarabilir. Hangi tür seçilirse seçilsin günümüzde birçok yatak başlığı çok karmaşık bir montaj sürecine gerek duymaz. 

Fakat yatak başlığı satın alma aşamasından önce yatak başlığının duvara mı, bazaya mı monte edildiğini yoksa tek başına durabildiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu sayede duvarı delerek yatak başlığını duvara asabileceğinizi öğrenir ya da bazaya monte edilmesini sağlayarak zaman kazanabilirsiniz. Eğer internet üzerinden yatak bazası siparişi vermeyi düşünüyorsanız, ürün açıklamaları kısmında yatak bazasının hangi tür olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. 

Yatak başlıklarını monte ederken bir arkadaşınızdan yardım almak çok faydalı olacaktır. Zira günümüzde kullanılan kaliteli malzeme ve geniş boyutlar sebebiyle yatak başlıkları hem ağır olabiliyor hem de kaldırması güç olabiliyor. Bu durum montaj aşamasında sorun yaratabilir. Fakat iki kişi için yatak başlığını monte etmek hem kolay hem de eğlenceli. 

Yüksek ve ekstra genişliğe sahip yatak başlıklarını duvara monte etmek destek ve stabilite için kritik bir öneme sahiptir. Bu sayede yatak başlığı düşmez ya da eğrilmez ve rahatlıkla kullanılabilir. Duvara monte yatak başlıkları queen ve king boyutlardaki yataklar ve bazalar için kullanılabilir. Uzmanlara göre yatak başlıkları genelde bazadan yaklaşık 76 santimetre geniş olmalıdır. Bu sayede yatak başlığı daha dolu dolu görülebilir. 

Yatağa monte yatak başlıkları ise genelde daha geniş bir ölçü aralığına sahip yatak ve bazalar için tercih edilebilir. Bu tür yatak ve bazalarda genelde yatak başlıkları pakete dahil olabilir fakat eğer dahil değilse ve yatak başlığını ayrı almanız gerekiyorsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer yatak başlığını ayrı ayrı satın alıyorsanız hem yatakta hem de yatak başlığında uyumlu monte noktalarının olduğuna bakmalısınız. Tek kişilik bazalarda ve çift kişilik bazalarda bu tür yatak başlıkları çokça tercih ediliyor. 

Kendi başına durabilen ve ayaklı yatak başlıkları ise kullanım açısından en kolayıdır... Bu tür yatak başlıkları kalın ayakları dolayısıyla duvar ile yatağın arasına yerleştirilir. İstenildiği gibi hareket edebilen bu tür yatak başlıkları aynı zamanda geniş oldukları için kullanıcının depolama ihtiyaçlarını da karşılayabilir. Fakat kendi başına durabilen ayaklı yatak başlıkları için sabitleme işlemi uygulamakta fayda var. Bu tür yatak başlıklarının devrilmemesi ya da düşmemesi için duvara ya da yatağa sabitlemek mümkündür. 

Sonuç olarak yatak başlıkları boyutları uyumlu olduğu sürece her türlü yatağa monte edilebilir. Uzmanlar yatak başlıklarının genelde bazanın yaklaşık 15 santimetre altına kadar inmesi gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi de kullanıcının sırtını dayayarak bir şeyler okumak istediğinde sırtının ağrımaması olduğu belirtiliyor. Öte yandan yatak başlıklarının yatak matının ne kadar üzerinde durması gerektiği de tamamen tüketiciye kalmış bir durumda. Net bir kural olmamasına rağmen iç mimar ve tasarımcılar odanın ve bazanın boyutuna göre yatak başlığının konumlandırmasının yapılabileceğini savunuyor. 

Günümüzde üretim modellerinin gelişmesiyle birlikte günümüzde herkes yatak başlığı sahibi olabilir. Yatak başlığı fiyatları çok geniş bir yelpazede seyrederken bütçe dostu modellerin yanı sıra ince işçiliğin olduğu ve daha kaliteli malzemelerin tercih edildiği modeller de yüksek fiyatlardan alıcı bulabiliyor.

Yatakta oturarak kitap okumak, tablet ya da telefona bakmak isteyenler için geliştirilen yatak başlıkları daha yastıklı ve destekleyici olurken bu tür yatak başlıkları özellikle hafta sonu yataklarında oturarak kahvaltı yapmak isteyenler için de çok tercih ediliyor. Böylelikle bütün haftanın yorgunluğunu yatağınızdan çıkmadan oturur pozisyonda sırtınız ağrımadan çıkarabilirsiniz. Konforunuzu artırmak için yatak başlıklarıyla uyumlu ekstra yastıklar da satın alabilir ve yatakta kahvaltı keyfini daha da üst boyutlara çıkarabilirsiniz. Bu tür yastıkları tercih ederken sırt ve boyun ağrısını da ortadan kaldırmak mümkündür. Dolayısıyla o amaçla alışveriş yapılması sıklıkla tercih ediliyor. 

Yatak Başlığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen yatak başlığı modelleri genelde kumaştan yapılıyor. Bunlar ham sunta ya da metal parçalar üzerine şekillenirken içerisine sünger veya pamuk yerleştiriliyor. Kumaştan üretilen yatak başlıklarının temizlemesi de bir hayli kolay. Kahve ve çay gibi içecekler döküldüğünde bir bez ya da emiciliği yüksek kağıt havlu kullanarak silebilirsiniz. Bezlerle dairesel şekilde silerek kiri ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor. Eğer mürekkep ya da yemek sıçraması gibi bir durumla karşılaşırsanız yine su ve ile ıslatarak lekeyi silebilirsiniz. Birçok üretici benzer kir durumlarında tüketicinin kimyasalları tercih etmemesi konusunda uyarıyor. Fakat bu konuda ürünün paketini ve kullanma kılavuzunu dikkatlice okumakta fayda var. 

Suni deri ya da deri ürünlerde de benzer bir şekilde temizlik yapmakta fayda var. Zira deri ürünlerde renk değişimi daha net görülebileceği için bu tür lekeleri çıkarırken hassas davranmak gerekiyor. Eğer sert ve yoğun bir şekilde temizlerseniz lekeyi çıkarmak bir yana yatak başlığına zarar verme riskiniz de doğuyor. Odaya daha elegant bir hava katan deri yatak başlıklarının düzenli aralıklarla temizlenmesi ve bakımının yapılması hem yatak başlığının ömrünü uzatır hem de dekoratif olarak daha estetik görünmesini sağlar.

Eğer ahşap yatak başlığı tercih ettiyseniz ve bu yatak başlığı çizildiyse ya da kirlendiyse bunu hafif nemli bir bez ile silebilir, eğer parlaklığını artırmak isterseniz yağlı bir bezle silebilirsiniz. Ahşap yatak başlığını temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli detay ise bu parçayı ıslak bırakmamanızdır.

Yatak Başlığı Rengi Nasıl Seçilir?

Yatak başlıklarının kullanılacağı yatağın rengi bu konuda belirleyici olsa da duvar rengi de son derece önemlidir. Yatak başlığı tek başına büyük bir alan kapladığı için kullanılan renk oda içerisinde yoğun olarak dikkat çekecektir. Bu nedenle mevcut mobilyalara göre tercih yapmak veya mobilyaları yatak başlığına göre seçmek uygun olacaktır.

Yatak Başlığı Temizliği Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla kumaş ve deri malzemelerden imal edilen yatak başlıkları sabunlu ıslak bez yardımıyla kolayca silinebilir. Doğrudan ahşap veya metal olarak karşımıza çıkan yatak başlıkları için ise evin genelinde kullandığınız temizlik malzemelerinden yardım alabilirsiniz.

Yatak Başlığının Sabitlemek Gerekir Mi?

Birçok yatak başlığı modeli baza ve yataklara monte için hazır deliklerle gelir. Fakat yataktan bağımsız olarak ayaklı şekilde kullanılabilen modeller de vardır. Eğer yatak başlığına dayanıp kitap okumaktan veya film izlemekten hoşlanan biriyseniz yatak başlığını sabitlemek sağlamlık açısından elinizi güçlendirir. Duvara dayalı kullanımlarda ise doğrudan montaj görece daha az önem kazanır.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yatak Başlığı & Baza Başlığı Fiyatları

924 ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Mobilya
Mobilya
Yatak Odası
Yatak Odası
Yatak Başlığı
Yatak Başlığı
Deri
Deri
Metal
Metal
Ahşap
Ahşap
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 46 / 924 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?