1964 yılında Amerika’nın New Hampshire eyaletinde dünyaya gelen Dan Brown, günümüzde gerilim ve macera romanlarının usta yazarları arasından gösteriliyor. İlk profesyonel eserini Dijital Kale ile 1998 yılında kaleme alan yazarın şimdiye kadar yayımlanmış 7 romanı bulunuyor. Bu romanlardan 3’ü sinemaya uyarlanarak tüm dünyada önemli bir izleyici kitlesine ulaşıyor. Altın Kitaplar Yayınevi tarafından basılarak okuyucuyla buluşmaya devam eden Dan Brown kitapları; dini inanışları ve felsefi düşünceleri bilimsel çalışmalar ile harmanlayan nadir yapıtlar arasında yer alıyor. 

2003 yılında "Da Vinci Şifresi" (The Da Vinci Code) adlı dördüncü kitabı ile büyük ses getiren ve işlediği aykırı kurgusu ile komplo teorisyenlerini heyecanlandıran Dan Brown, öncelikli olarak Amerika ve Avrupa’da çok satanlar listesine girerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Dördüncü kitabından sonra dünya çapında şöhrete kavuşan Brown’ın, geçmiş yıllarda yazmış olduğu "Dijital Kale" (Digital Fortress), "İhanet Noktası" (Deception Point), "Melekler ve Şeytanlar" (Angels & Demons) kitaplarının satış adetleri de bu dönemde rekor denebilecek seviyelere ulaşıyor. 

Amherst Koleji ve Philips Exeter Üniversitesi’nden mezun olan yazar, İngilizce ve İspanyolca öğretmenliği yaparken kolej yıllarındaki -iyi bir müzisyen olma- hayalinin peşinden gitmeye karar veriyor. Albüm çıkartma denemelerinde başarısız olan Brown’ın, gelecekte eşi ve menajeri olacak Blythe ile yolları Los Angeles’teki Beverly Hills okulunda kesişiyor. Birlikte hem müzik hem de yazarlık üzerine kafa yoran ikilinin mizahi dille yazdığı 3 kitabı da Melekler ve Şeytanlar isimli albümü de o yıllarda ilgi görmüyor. Fakat bu albümün ismini 2000 yılındaki ikinci çok satan kitabında kullanarak geçmişteki çalışmasına de atıfta bulunmayı ihmal etmiyor. 

Matematik profesörü bir baba ve ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olmak, din ile bilim arasında geçen çocukluk ve gençlik yılları anlamına geliyor. Bilimin araştırmacı, septik ve materyalist yönüyle ilahiyatın inançlı ve manevi dünyası arasında yoğrulan Dan Brown; eserlerini kaleme alırken bu iki keskin ucu bütünleştirerek birbirini destekleyen bir uyum yaratmaya çalıştığını vurguluyor. Bir söyleşisinde, insanın hayatında karşısına çıkan bazı ufak anların -bir kırılma noktası yaratarak- gelecekte olacak büyük olaylara gebe olduğunu söyleyen Brown; müzikle ilgilenmesinin hayat arkadaşını bulmasına, İspanya’da bir okulda İsa’nın Son Akşam Yemeği tablosu hakkındaki bir sunumu izlemesinin de Da Vinci Şifresi kitabını yazmasına vesile olduğunun altını çiziyor. 

Pek çok kitabında sanat eserleri, bilimsel çalışmalar ve dini ritüeller hakkında okuyucuyu bilgilendirmeyi tercih eden yazar, beyin jimnastiği yaptırarak adım adım maceranın içerisine sürüklüyor. Ustaca yaratmış olduğu karakterleri sırayla sahneye alan ve onların bakış açısından olayları kurgulayan Dan Brown, iyinin ve kötünün yerlerini sürekli değiştirerek ters köşe sahnelerle adrenalin seviyesini yükseltiyor. Romanlarında işlediği konuları; ünlü düşünürlerin, bilim insanlarının ve sanatçıların hayatlarından kesitler sunarak ve eserlerine gönderme yaparak da sağlam bir zemine oturtmayı amaçlıyor. Her kitabında farklı bir ülkenin şehrine odaklanan yazar, detaylı çevre tasvirleri ile o şehrin güzelliklerini ve gizemli yönlerini okuyucunun zihninde canlandırmaya çalışıyor. Dan Brown kitapları, Tom Hanks’in sinemada hayat verdiği Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon karakteri ile özdeşleştikten sonra yakaladığı büyük ivmeyi sürdürmeye devam ediyor.

Dijital Kale kitabı ile bilişim dünyasının karanlık ve aydınlık taraflarında okurlarını yolculuğa çıkartan yazar; şifreleme algoritmaları, süper bilgisayarlar ve NSA kısa adıyla bilinen Ulusal Güvenlik Ajansı ile tanıştırıyor. İhanet Noktası kitabında ise Amerika’daki başkanlık seçimleri öncesindeki siyasi çalkantıları, NASA’nın dünya dışı varlıklar hakkındaki keşfiyle birleştiriyor. Vatikan ve İtalya’nın sırlarla dolu gizemli dünyasının kapılarını Melekler ve Şeytanlar kitabında aralayan Brown, İlluminati örgütünün tehlikeli amaçlarına odaklanıyor. Dan Brown’ın 2013 yılında yayımlanan ve sinemaya da uyarlanan altıncı kitabı Cehennem, Dante Alighieri’nin ahirete yapılan yolculuğu anlattığı İlahi Komedya adlı eserini merkezine alıyor. Uzun bir aradan sonra Başlangıç kitabı ile tekrar okurlarının karşısına çıkan yazar, Robert Langdon karakteri ile insanlık tarihinin en çok merak edilen sorularının yanıtlarını bulmak için şifrelerle dolu bir maceraya uzanıyor. 

Giriş Yap
0Sepetim

Dan Brown

Bu Kategori Yayında Değil.
Aşağıdaki ürünler ilginizi çekebilir.
Başa dön