Elektronik Devre Elemanları

Elektronik devre ekipmanları elektrik akımının sinyallerini işleme işlevini yerine getiren endüstriyel ekipmanlar arasında yer alır. Birçok elektrik devre elemanının bir araya gelmesi ile oluşan elektronik devreler, sinyalleri analog ve sayısal bir biçimde işler. Elektrik ile ilgili işlere ilgi duyanların mutlaka bildiği elektronik devreler, hayatımızın birçok alanında yarar sağlar. Elektronik devre elemanları aktif ve pasif devre elemanlarından oluşur. Farklı kullanım alanlarına sahip aktif ve pasif devre elemanları sayesinde elektronik devre ekipmanlarının işleyişinden yararlanabilirsiniz.

Elektronik Devre Elemanı Çeşitleri

Elektronik devre elemanları elektrik enerjisi ile çalışan endüstri ürünleridir. Elektronik devre ekipmanları arasında önemli bir yere sahip olan aktif devre elemanları, kullanıldığı ünitelere göre farklı özelliklerde üretilir. Kullanım alanına göre ayarlanabilen ayarlı elektronik devre elemanları arasında anahtar, doğrultmaç, yükselteç gibi elemanlar yer alır. Aktif devre elemanları çeşitli endüstriyel ürünlerin çalışmasını sağlayan entegre devreler, diyotlar ve transistörlerden oluşur. Farklı kapasitelerdeki elektronik devrelerin çalışması için gerekli olan aktif devre elemanları ürünlerin kapasitelerine uygun olarak ayarlanabilir.

Elektronik devre ekipmanları birçok devre elemanının bir araya gelmesi ile oluşan özel bir çalışma sistemine sahip olan karmaşık ekipmanlardır. Yaygın olarak kullanılan elektronik devre elemanları arasında bulunan entegre devreler aynı zamanda ses, görüntü, hareket gibi etkenlerin kontrolünü sağlayabilme özelliği ile tasarlanır. Çekirdek veya çip olarak da bilinen entegre devreler, elektronik devrelerin en önemli kısmını oluşturur. Elektronik devredeki güç kontörlünü sağlamak ve hızı anahtarlamak için kullanılan devre elemanı ise tristörlerdir. Tristörler yarı iletken maddeler ile üretilir. Farklı işlevlere sahip tristörler, yapılarına ve kullanıldıkları alanlara göre değişiklik gösterebilir.

Devre ekipmanlarını oluşturan diğer elemanlar arasında ise alternatif akım anahtarı olan ve triyak yer alır. Çok sayıda alanda kullanılabilen triyaklar, küçük akımlar aracılığıyla yüksek akımların kontrol edilebilmesini sağlar. Triyaklar ekonomik ve sağlam devre elemanları olduğu için elektrik devrelerinde sıklıkla tercih edilir. Devre üzerindeki akımın tek bir yönde kalmasına yarayan diyotlar ise bir diğer gerekli devre elemanıdır. Doğrultmaç ve sinyal diyotları olarak ikiye ayrılan diyotlar, elektronik devrelerin önemli bir kısmını oluşturur.

Pasif Elektronik Devre Elemanları

Elektronik devre ekipmanlarında kullanılan pasif devre elemanları birçok elektronik alette mevcuttur. Devre içindeki enerji akımına bağlı gerilimi kontrol eden ve anahtarlama işlevini yerine getiren transistörler de pasif devre elemanları arasındadır. Diğer pasif devre elemanları ise elementten oluşan ve çalışmak için enerjiye ihtiyaç duymayan dirençtir. Direnç dışındaki pasif devre elemanları ilse kondansatör ve bobinlerdir. Bu elemanlar birçok elektronik devrede mutlaka bulunması gereken endüstriyel ürünlerdir.

Devredeki elemanlar arasında bağlantıyı sağlayan unsurlar arasında bulunan bağlantı kablosu elemanı da devrenin işleyişinde önemli bir yere sahiptir. Elektronik devre ekipmanları arasında mutlaka bulunan diğer elemanlar ise pil, pil yatağı, anahtar, duy, lamba, voltmetre, multimetre, ampermetre, batarya ve üreteçtir.

Sağlamlık Kontrolü Yapılabilen Elektronik Devre Elemanları

Elektrik devre ekipmanlarını oluşturan bu elemanlar endüstriyel ürünler için özel olarak tasarlanır. Dilerseniz bu parçaları ayrı ayrı alarak birleştirebilir ve kurmak istediğiniz elektronik devreye ekleyebilirsiniz. Birçok teknolojik ürünün yapısında yer alan bu elemanları kolaylıkla bulabilirsiniz. Elektronik devreler karmaşık bir yapıya sahip olsa da devre elemanlarının işlevlerine ve özelliklerine dikkat ederek pratik bir şekilde elektronik ile ilgili sorunlarınızı çözebilirsiniz.

Sağlamlık kontrolünü yapabileceğiniz cihazlar sayesinde herhangi bir sorunla karşılaşmadan elektrik devrenizi kullanabilirsiniz. Pasif elektronik devre elemanları arasında yer alan ölçüm cihazları ile elektrik devresindeki akımların kontrolünü ve sağlamlığını kolay bir şekilde test edebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elektronik Devre Elemanları

10.000+ ürün listeleniyor
Ayt
Motorobit
Xin Yue Zhang
XML Dünyası
Elektronikport
OEM
Labshop41
Robiz
Alkatronik
Sanning
CDM
Esbu
Decisive
Devre Dünyası
Bonnie
Elektromall
Bolsat
Robo90
Robocombo
Humble
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Türü
Toplam 41 / 10000+ ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?