Son zamanlarda tekrar moda olan analog fotoğraf makineleriyle çekim yapmak birçok kişinin hobileri arasında bulunuyor. Analog fotoğraf makineleri, dijital makinelerden farklı olarak fotoğraf filmine ihtiyaç duyuyorlar. Fotoğraf makinenizle çektiğiniz fotoğraflara kavuşmak için filminizi önce banyo ettirmeli ve sonra fotoğrafları bastırmanız gerekiyor.

Çektiğiniz fotoğrafların kalitesini hem fotoğraf makineniz hem de kullandığınız film belirliyor. Bu sebeple, fotoğraf filmi seçerken dikkatli olmalı, hem makinenize hem de çekim amacınıza uygun bir fotoğraf filmi seçmelisiniz. Her fotoğraf makinesi kendi formatına uygun olan filmlerle beraber kullanılmak üzere tasarlanıyor, bu sebeple fotoğraf filmi almadan önce makinenize uygun olan türü belirlemeniz gerekiyor. Günümüzde en çok tercih edilen makine çeşitleri 35 mm'lik ve 120 mm'lik filmlere uyum sağlıyor. 35 mm'lik filmler, daha küçük bir boyuta sahip oluyor ve bu filmlerle 36 poz fotoğraf çekme şansınız bulunuyor. 120 mm'lik filmler ise boyut olarak daha büyük olsalar da bu filmlerle makinenizin size sunduğu seçeneklere bağlı olarak 12 ya da 15 adet fotoğraf çekme şansınız oluyor. Fotoğraf filmi formatları, filmin fiyat etiketini belirleyen en büyük etkenler oluyorlar.

Fotoğraf filmi satın alırken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise filmin ASA değeri oluyor. Filmin ASA değeri, ışığa duyarlılığı belirliyor. Bu yüzden en iyi fotoğrafları çekmek için doğru ASA değerindeki filmi tercih etmek gerekiyor. Eğer filminizin ASA değeri düşük ise filminiz güneşli havalar ve ışıklı ortamlar için uygun bir seçenek oluyor. 100 ASA, 200 ASA gibi filmleri gündüz çekimlerinde, az bulutlu havalarda tercih edebilirsiniz. Kapalı havalarda 200 ve 400 ASA arasından tercih yapabilirsiniz. Işığın yetersiz olduğu mekanlarda, akşam üstleri, güneş batarken ya da doğarken ise 400 ASA filmleri tercih etmeniz daha sağlıklı sonuç veriyor. Gece çekimleri için ise 800 ve 1600 ASA filmleri kullanabilirsiniz.

Fotoğraf Filmi Fiyatları

Fotoğraf filmlerinin fiyat açısından birbirinden ayrıldığı ilk nokta filmin renkli ya da siyah & beyaz olması oluyor. Renkli filmler, genellikle kutlamalar, anı fotoğrafları için tercih edilirken siyah & beyaz filmler sanatsal kaygılar taşıyan fotoğrafçıların tercihleri arasında bulunuyor. Renkli filmlerin, kullanacağınız ortamlara göre çeşitleri bulunuyor. Eğer ev ortamında çekim yapacaksanız üzerinde ampul işareti olan ve tungsten film olarak adlandırılan filmleri tercih edebilirsiniz. Eğer dış ortamlarda çekim yapacaksanız, daylight ya da gün ışığı olarak adlandırılan ve üzerinde güneş işareti olan filmleri tercih etmelisiniz. Renkli film satın alırken bu konuya dikkat etmeniz, fotoğraflarınızda olası renk kaymaları olmasını engelliyor. Böylece fotoğrafınızdaki her renk gözünüzün gördüğü doygunlukta çıkıyor. Son zamanlarda, siyah & beyaz film çeşitleri de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Bu filmler fotoğraflarınıza hem sanatsal bir hava hem de bir farklılık katıyor. Birçok çift evlilik ve doğum fotoğraflarında siyah & beyaz çekimleri tercih edebiliyorlar. Renkli ve siyah & beyaz fotoğraflarla ilgili başka bir önemli nokta ise bir kez renkli olarak çektiğiniz bir fotoğrafı daha sonra siyah & beyaza çeviremeyecek olmanız. Bu sebeple, filminizi alırken bu konudaki son kararınızı vermiş olmanız gerekiyor.

Fotoğraf filmi fiyatları belirlenirken, filmin formatı ve ASA'sı önemli etkenler oluyor. Bunun yanı sıra bazı fotoğraf filmi markaları ikonlaştığı için daha yüksek fiyat etiketlerine sahip olabiliyorlar. En güzel ve doğru fotoğrafları çekmeniz için, fotoğraf makinenizle uyumlu filmler arasından sizin çekim yapacağınız ortama uygun seçenekleri değerlendirmeniz öneriliyor. Eğer bir gece çekimi yapacaksanız, 100 ASA'lık bir film almanız arzuladığınız fotoğraflara ulaşmanızı engelleyebilir.

Fotoğraf Filmleri

3 ürün var
  1. Markalar
    1. Fujifilm
    2. Lomography
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Ürün Puanı
  4. Satıcı
DSACategoryId/2147483606/60000190/60006152
BAŞA DÖN