Taranmak evcil hayvanlar için oldukça önemli ve gerekli bir ihtiyaçtır. Taranma cildin nefes almasına yardımcı olur aynı zamanda deri üzerine masaj uygulanarak kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesi sağlar. Daha sağlıklı bir deri, parlak ve bakımlı tüyler için taranmak evcil hayvanınız için gereklidir. Düzenli aralıklarla taranan evcil hayvanlar, bulundukları ortama daha az tüy dökmeye başlar, daha az kaşınır, kendisini daha temiz ve rahatlamış hisseder. Furminatör, kedinizin veya köpeğinizin tüylerini taramak, evcil hayvanınızı ve evinizi dökülen fazla tüyden arındırmak için oldukça kullanışlı bir tarak çeşididir.

Furminatörün Farkı Nedir?

Furminatör normal kedi köpek taraklarından farklıdır. Normal taraklara göre dişleri daha sıktır. Kedi veya köpeğiniz üzerindeki dökülmüş tüyleri veya dökülmek üzere olan tüyleri toplamanıza yardımcı olur. En ince tüylerin bile arasına girerek dökülen her tüyü yakalama özelliğine sahiptir. Bu sayede dökülmek üzere olan zayıf tüylerden de sevimli dostunuzu arındırabilirsiniz. Furminatör sık dişleri sayesinde aynı zamanda ölü derileri de temizler böylece sevimli dostunuzun cildi hava alır, daha sağlıklı bir cilde ve tüylere sahip olur.

Furminatör Nasıl Kullanılır?

Furminatör normal kedi köpek tarağına nazaran daha ağır bir taraktır. Bu yüzden evcil hayvanınızı tararken çok bastırmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle kediler fazla bastırılarak taranmaktan hoşlanmayabilirler. Bunun sonucunda tarağı sevmeyebilir kendilerini taratmak istemeyebilirler, evcil hayvanınızı klasik taraklara göre daha yavaş ve nazik taramaya özen gösterin.

Furminatörü kullanırken evcil hayvanınızı tüy çıkış yönüne doğru kullanmanız ve kısa kısa dokunuşlarla taramanız taraktan maksimum verim almanızı sağlar. Aynı zamanda kedi ve köpeğiniz de bu dokunuşlardan daha çok keyif alabilir. Bir bölgeyi sürekli taramaktan da kaçınmanız gerekir çünkü evcil hayvanınızın derisi oldukça hassastır. 

Uzun Tüylüler İçin:

Uzun tüylü hayvanların günde bir kez taranması önerilir çünkü uzun tüyler karışmaya ve keçeleşmeye daha meyillidir. Aynı zamanda sık ve uzun tüyler derinin nefes almasına izin vermeyebilir. Bu yüzden evcil hayvanınızda kaşıntı, kepek ve koku oluşabilir. Furminatör sayesinde evcil hayvanınızın ipek gibi yumuşak, parlak ve sağlıklı tüylere sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kısa Tüylüler İçin:

Kısa tüylü kedi ve köpeklerin tüy bakımı da oldukça önemlidir. Her gün taranmasa bile gün aşırı taramanız evcil hayvanınızın dökeceği tüy miktarını azaltır, daha çok tüy yutmasının önüne geçer, cildine masaj yaparak onu rahatlatır, ölü deriden ve kopmakta olan tüylerden arınmasını sağlar. Kısa tüylü evcil hayvanlar için üretilen furminatörler daha kısa bir fırça yapısına sahiptir. Uçları daha yuvarlak olan bu furminatörler evcil hayvanınızın derisine zarar vermeden tüy bakımının yapılmasını sağlar. 

Evcil Hayvanınızı Furminatör ile Tanıştırma

Köpekler taranmayı kedilere nazaran daha çok sevebilir. Bu yüzden furminatörün varlığına ve tüylerinin taranma şekline kedilere göre daha çabuk alışabilir. Ama utangaç ve taranmayı sevmeyen bir köpeğiniz varsa veya kediniz taranmaktan hoşlanmıyorsa onu furminatörle doğru şekilde tanıştırmanız önemlidir. 

Bu yüzden furminatörü ilk kez kullanıyorsanız öncelikle evcil hayvanınızın onu koklamasına onunla biraz vakit geçirmesine izin verebilirsiniz. Daha sonra oldukça nazik hareketlerle ve kısa zaman aralıkları içerisinde onu tarayarak tarağa çok daha rahat alışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Furminatör Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

-Uzun ve kısa tüylü evcil hayvanlar için farklı furminatör türleri bulunur. Yapıları farklı olduğu için evcil hayvanınıza uygun bir furminatör tercih etmelisiniz.

-Küçük ırk ve büyük ırk köpekler için farklı furminatör boyutları vardır. Köpeğinizin boyutuna ve ırkına uygun bir furminatör seçmeniz önemlidir.

-Bazı kediler daha ürkek bir mizaca sahip olabilir, bu yüzden büyük furminatörler onları korkutabilir. Bu yüzden kedinizin boyutlarına uygun bir furminatör seçebilirsiniz.

-Bazı furminatörler rahatlatıcı masaj tarağı da bulundurur. Evcil hayvanınız taranmaktan hoşlanıyorsa bu tür iki işlevli furminatörlerden faydalanabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Furminator

143 ürün var
  1. Ürün Çeşidi A-Z
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Satıcı A-Z
  5. Kelime Filtresi
Başa dön