Halhal, özellikle Hindistan, İran gibi doğu toplumlarında yüzyıllar öncesinden günümüze dek taşınan ve her yaşta kadının beğenerek kullandığı bir süs eşyasıdır. Bu özel takı, sadece ayak bileklerine takılır. Genellikle tek ayağa takılarak kullanılan bu şık süs eşyasını, dileyen kadınlar her iki ayaklarında da kullanabilirler. Günümüzde sadece doğu toplumlarında değil, dünyanın her yanında binlerce kadın, bu zarif takıyı kullanmayı tercih eder hale gelmiştir. Yurdumuzda özellikle güney doğu illerinde gümüş ve pirinç gibi madenlerden yapılan işlemeli halhalların kullanımı gelenekseldir. Bazı etnik halhal modelleri her adım atışta ses çıkaracak çıngırak ve metallerden oluşurken, ses çıkarmayanlar ise günümüzün modern kadınları tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Halhal yapımında taş, ahşap, deri gibi malzemelerin yanı sıra altın, gümüş, pırlanta gibi değerli madenler de kullanılır. Kullanılan malzemenin cinsi ve ürün üzerindeki işçiliğin zorluğuna göre halhal fiyatları da değişiklik gösterir. Tarzları trendlere göre farklılaşsa da, her zaman moda dünyasında kendine yer bulan bu takı, günlük kıyafetlerle, gece kıyafetleriyle ya da plaj giysileriyle uyum içinde kullanıldığında, başlı başına kıyafeti tamamlayan bir aksesuar görevi görür. Ayak bileklerini süsleyen halhal modellerini seçerken, giyilecek ayakkabıya uyumuna dikkat etmek, en az, giysiye dikkat etmek kadar önem taşır. Kışın uzun pantolonlar ve çizmeler içinde kalan ayaklar ve ayak bilekleri, bahar ve yaz mevsimiyle birlikte ortaya çıkmaya başladığında, halhal modelleri kadınların en çok ilgi gösterdikleri takılar arasında yer alır. Gerek güneşten bronzlaşmış tende, gerekse beyaz tende çok şık duran halhal modelleri, birbirinden göz alıcı seçenekleriyle, ekonomik ve ulaşılabilir fiyat aralıklarıyla gözde takılar arasında yer almaktadır.

Fazla göze batan aksesuar sevmeyenler, ya da çalışırken bileklik ve kolyeden rahatsız olan kadınlar için halhal kullanmak oldukça cazip bir alternatif oluşturmaktadır. Her ne kadar yazlık sandaletler ve açık ayakkabılarla tercih edilse de, spor ayakkabılarla uyumlu halhal modelleri de oldukça şık görüntüler oluşturabilir. Stiletto, babet veya parmak arası terliklerle rahatlıkla kullanılan halhallar, gerektiğinde bohem, gerektiğinde ise modern bir görünüm için pratik bir seçenek oluşturur. En çok kullanılan halhal modelleri arasında ince zincirler gelir. Bu zincirler altın veya gümüş olabileceği gibi bijuteri ürünü tercih edenler için de çeşitli alternatifler bulunur. Minik pullar, nazar boncukları, minik kalpler, çeşitli figürler ilave edilen zincir halhallar güneşin yansımasıyla çok hoş pırıltılar ve ışıltılar oluşturdukları için sıkça tercih edilirler. Tek sıra zincir veya dolamalı uzun zincirler arasından seçim yapmak ise tamamen kişinin zevkine göre tercih edeceği bir durumdur. Kelebek, fil, yıldız, damla, kalp, çiçek gibi çok sık tercih edilen küçük şekillerin yanı sıra renkli boncuklar ve taşlar da halhal modellerine hareket getiren detaylar olarak kullanılır. Daha cazip bir görüntü yaratmak için ayak parmaklarından geçirilip bileğe dolanan modeller de tercih edilebilir.

Kolye yapımında kullanılan ince misina benzeri malzemeler üzerine dizilen renkli boncuklar veya deriden örülmüş zincirler üzerine eklenen sedef pulları, kalın kelepçe modelleri bulmak mümkündür. Tasarımcıların mercan, obsidyen, aventurin, aytaşı gibi özel taşları renkli deriler ile bütünleştiren modelleri her kıyafet ile uyum gösteren takılar olarak dikkatleri çeker. Bu takıları rahatça kullanabilmek, kolayca takıp çıkarabilmek için, üretimleri sırasında birbirinin içine geçmeli döner kilitlerin yanı sıra kolyelerde kullanılan halka kilit sistemleri kullanılır. Dolayısıyla halhal kullanmak isteyen kadınlar, hiçbir zorluk yaşamadan bu takıyı kolayca ayak bileklerine takabilir ve istediklerinde çıkarabilirler.

Halhal Modelleri

541 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nusret Takı
  2. Modex
  3. Ejoya
  4. Bella Gloria
  5. Reis Kuyumculuk
  6. Glorria
  7. Trhb
  8. Estel
  9. Hane14
  10. Azuris
  11. Lio Jewels
  12. Akyüz Gümüş
  13. Gumush
  14. Tevuli
  15. Altın Sepeti
  16. Denz Takı
  17. Coşar Silver
  18. Vip Boğaz Turu
  19. Morvizyon
  20. Sitille
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483617/16032929/16032938/16041428
BAŞA DÖN