Hobi Devreleri

Elektronik meraklıları için günümüzde birçok elektronik devre malzemesine; basitten karmaşığa uzanan devre şemaları ve derslerine İnternet üzerinden kolayca ulaşmak mümkün olmaktadır. Öğrenciler ve meraklılar, hobi devreleri ile ilgili ilk çalışmalarına basit elektronik devrelerle başladıktan sonra pil başlığı ve bir ampul ile hazırladıkları basit devreden karmaşık algılayıcılara sahip robotlara dek farklı devre şemalarını hayata geçirmektedirler.

Amatör çabalarla hayata geçirilen ilk hobi devrelerini tamamlayan meraklıları, elektronik devrelerin çalışması için vazgeçilmez olan güç kaynağı devreleri beklemektedir. Güç kaynakları, hazırlanacak devre için uygun güç, doğru akım ve gerilim değerlerini anlamak ve uygulamak için hayati önem taşır. Gerilim düşürücülerden yükselticilere, şarj devrelerinden güç kaynağı yapımına dek birçok farklı hobi devresi projesi, güç kaynağı devreleri başlığında yer almaktadır.

Hobi devreleri ile ilgilenmeye başlayanların ilk deneyimleri arasında radyo devreleri yer almaktadır. Radyo devrelerini öğrenmeye başlayan bir kişi, FM radyo alıcı ve verici devresinden RF kontrol devresine, "receiver" devrelerinden "transmitter" devrelerine dek birçok devre projesini hayata geçirmeye başlamaktadır.

Elektronik devrelerin en çok kullanılan malzemelerinden biri de LED ampullerdir. LED devreleri ile POV adı verilen havada saat oluşturma, ses sinyallerini LED ışıklar aracılığıyla görülebilir hâle getiren vumetre, gösterge, flaşör devreleri, güneş enerjisi kullanan aydınlatmalar gibi birçok eğlenceli hobi devresi yapılabilmektedir.

Motor devreleri de hobi devresi ile ilgilenmeyi sevenlerin kendilerine özgü projelerinde sıklıkla kullandıkları devrelerdir. Engel algılayan robotlardan DC motor kontrolüne, servo motor kontrolünden step motor kontrolüne dek birçok farklı motor devresi, bu başlık altında toplanır.

Sensör devreleri, hobi devrelerinin olmazsa olmaz parçaları arasına girmiştir. "Algılayıcı" anlamına gelen sensörler sayesinde ısı, sıcaklık, nem, ses gibi birden çok değer algılanabilir. Akım sensöründen nem sensörüne, radyasyon dedektöründen rüzgar ölçere, gaz kaçağı sensöründen sıcaklık ölçere dek birçok faydalı devre, sensörler sayesinde geliştirilir. Bu sensör devreleri ile ellerinizi çırptığınızda odanızın ışıklarını yakabileceğiniz gibi aracınızı park ederken kızılötesi ışık sensöründen de faydalanabilirsiniz.

Ses devreleri ise hobi devrelerinde sıklıkla karşınıza çıkan devre türlerinden biridir. Ses devreleri ile mikser devreleri, amplifikatör devreleri, kapı zili devreleri, ses kayıt ve oynatma mekanizmaları, müzik kutuları, ekolayzır ve alarm devresi gibi çok çeşitli ve farklı ihtiyaçlara cevap veren devreler yapılabilir.

TTL devreleri, CMOS devreleri ve lojik kapı devreleri gibi devreler, dijital devreler ile de ilgilenen meraklıların son dönemde sıklıkla kullandığı devreler arasında yer almaktadır.

Elektronları ya da ortak alanlarını etkileyen cihazlar olan elektronik malzemeler, elektronik sistemlerde kullanılır ve hobi devreleri ile ilgilenenlerin önem vermesi gereken malzemelerin başında gelir.

"Pasif", "aktif" ve "elektromekanik" olmak üzere 3 başlık altında sınıflandırılan elektronik malzemeler, çoğunlukla lehimlenerek kullanılır. Hobi devreleri, bu malzemeler ile oluşturularak amatör elektronikçilerin kendi devrelerini hızlıca kurmaları için daha pratik bir kullanım şekliyle tüketiciye sunulur.

Sensör devrelerinde basitçe projelere dahil edilebilecek sensör kitleri arasında hareket sensörleri, nem sensörü, pusula sensörü, hareket sensörü, yağmur suyu seviye sensörü, şok sensörü, gaz sensörü gibi farklı ihtiyaçlara hitap eden sensör çeşitleri bulmak mümkündür.

Robot yapımı ile ilgilenenler için ise robot gövdeleri, arazi robotu platformu, robot kitleri gibi birden çok hazır ve kolay uygulanabilir devre bulunmaktadır. Ayrıca; sumo tekeri, sarhoş teker, tekerlek setleri gibi sarf malzemelerine de kolayca ulaşılabilir.

Elektronik hobi devrelerinde sıkça kullanılan "breadboard", erkek dişi bağlantı kabloları, wi-fi modülleri, jumper kablolar, terminal konektörler, voltaj ölçerler, röle modülleri, LCD ekranlar ve arka ışık gibi malzemeler de hobi devreleri ile ilgilenenlerin seçimine sunulmuştur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hobi Devreleri

10.000+ ürün listeleniyor
Sanec
Motorobit
Hobi Mekatronik
Robal
Robo Dünya
TLS Robotik
Siemens
Arduino
Fapatech
Robocombo
Fortor
Rakun Robotik
Robo90
OEM
Robotistan
Cin
WaveShare
Emay Center
CDM
Sparkfun
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 46 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?