Işık Ölçüm Cihazları

Işık Ölçüm Cihazları

Sahada aktif şekilde çalışan biri olarak ışık ölçüm cihazına ihtiyacınız söz konusu olduğunda kullanım şartlarınıza en uygun olanı tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda, bir ışık ölçüm cihazına karar vermeden önce, farklı olası özellikler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Böylece ihtiyaçlarınızı karşılayan en ideal seçeneği belirleyebilirsiniz.

Işık ölçerler oldukça küçük ve kompakt olma eğilimindedir, bu nedenle büyüklük ve ağırlık konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Işık ölçüm cihazlarını kullanmaya yeni başlıyorsanız, yalnızca temel okumaları ve düğmeleri olan basit bir dijital ışık ölçüm cihazını göz önünde bulundurabilirsiniz. Işık ölçer ne kadar karmaşıklaşırsa, çalışmak o kadar zorlaşır ve kendinizi daha fazla bunalmış hissedersiniz. Üst düzey bir ışık ölçer arayan daha tecrübeli bir kullanıcıysanız, daha karmaşık düğmelere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahip Dijital ve Analog Işık Ölçüm Cihazları

Genel olarak, dijital ışık ölçüm cihazları ideal bir ölçüm işi yapar. En iyi dijital ışık ölçüm cihazlarını dokunmatik ve geniş ekran yardımıyla son derece kolay şekilde kullanabilirsiniz. Dijital ışık ölçerler yardımıyla bir ışık okuması alabilir, ardından pozlama değerini LCD ekranınızda görüntüleyebilirsiniz.

Analog ışık ölçerler dijital ışık ölçerlerden daha az maliyetlidir. Dijital ışık ölçerlerin aksine analog ışık ölçerlerin pilleri daha uzun süre dayanır. Böylece sahada olası ani bir pil sorunu ile ilgili daha az endişe duyabilirsiniz. Ayrıca, analog ışık ölçerler dijital ışık ölçerlerden biraz daha hızlı ölçüm yapma eğilimindedir, bu nedenle hız önceliğinizse, bir analog ölçüm cihazı tercih edebilirsiniz.

İdeal Işık Ölçüm Cihazına Ulaşmanın İpuçları

En iyi ışık ölçerler, fotoğraf ihtiyaçlarınız için bir dizi özellik sunar. İlk olarak, iyi ışık ölçüm cihazları, yansıyan ışık okumalarının aksine olay ışığı okumaları sunma eğilimindedir. Gelen ışık okumaları özneye çarpan ışığı ölçerken, yansıyan ışık okumaları öznenizden yansıyan ışığı ölçer.

Genel olarak, gelen ışık okumaları daha doğrudur, çünkü yansıyan ışık okumaları ultra yansıtıcı, çok karanlık ve kontrastlı ağır nesneler tarafından farklı yansıtılabilir. Ancak, olay ışığı okuması her zaman mümkün değildir, çünkü bu, ölçüm cihazını doğrudan nesnenizin önüne yerleştirmeyi gerektirir. Kolay ışık okumaları için stüdyonuzda çekim yaparken, hareketli veya uzaktaki bir özne üzerinde kullanabilmeniz zor olabilir. Nihayetinde en iyi ışık ölçüm cihazlarına sahip olmak istiyorsanız, flaştan gelen ışığı okuyan ve size bir pozlama önerisi veren modelleri tercih edebilirsiniz.

Son olarak, iyi ışık ölçerler geniş bir deklanşör hızı ve diyafram okumaları yelpazesini içerir (örneğin, enstantane hızı için 30 dakika ila 1/8000s ve ötesinde, diyafram için f / 1.0 ila f / 32 ve ötesinde).

Saha Üzerinde Sağladığı Avantajlar

  • Gelişmiş modlara ve dokunmatik arayüzlere sahip modelleri bulunur.
  • Taşıması son derece kolaydır.
  • Işık ölçme değerleri anlamında mutlak sonuca doğru şekilde ulaşır.
  • Yeni başlayanlar ve profesyoneller için ayrı tasarımlara sahiptir.
  • Footcandles (Fc) veya lüks birimlerde ışığı ölçme yeteneği sunar.
  • Saklamak ve korumak için bir taşıma çantası ile birlikte gelir.

Soru 1: Gelen ışık okumaları ile yansıyan ışık okumaları arasındaki fark nedir?

Cevap 1: Gelen ışık, öznenize düşen ışığı ifade eder. Yansıyan ışık ise öznenizden seken ışığın karşılığıdır.

Soru 2: Flaş metre ile ışık ölçer arasındaki fark nedir?

Cevap 2: Işık ölçerler bulunduğunuz alanın ışığını ölçer. Bu da o alanın her yerinden ölçüm cihazına düşen ışığı ifade eder. Flaş ölçerler flaştaki ışığı ölçer. Genellikle flaşa bağlanır ve flaş gücünü değerlendirmek için kullanılır.

Soru 3: Aktif olarak kullanılmadığında pil ömrünü tüketir mi?

Cevap 3: Pil konusunda herhangi bir endişe duyuyorsanız, bir süre kullanılmadığında otomatik olarak kapanan ışık ölçüm cihazlarını değerlendirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Işık Ölçüm Cihazları

45 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 45 ürün
DSACategoryId/2147483606/60000190/4003699