Kart Okuyucular

Kart okuyucular, USB arayüzü sayesinde farklı türdeki hafıza kartlarındaki verilerin, uyumlu cihazlara kolayca aktarılmasını sağlayan işlevsel cihazlardır. Yeni kart okuyucuları, hafıza kartınızdaki tam okuma hızından yararlanmanızı sağlamak için USB 3.0 arayüzüne sahiptir. Yeni 3.0 USB arabirimlerinin çoğu, USB 1.1 ve 2.0'ı da desteklemek için geriye dönük olarak uyumludur. Verilerinizi güvenli bir şekilde aktarmak için tek bir kartla çalışan okuyucuları ya da birçok kart türünü bir arada kullanmak için çoklu yuva tasarımına sahip kart okuyucuları satın alabilirsiniz.

Kart Okuyucu Hangi Kartlarla Kullanılır?

Kart okuyucular, tek bir kart tipini ya da farklı türdeki kartları okuyabilecek şekilde tasarlanır. Her bir hafıza kartı için okuyucuda bir yuva bulunur. Çoklu kart okuyucular CF, SD yada Micro SD kartlar için birden fazla kart yuvasına sahiptir. Okuyucu, karttan veri aktarmak için USB arabirimini kullanır. Ayrıca, istenirse USB arabirim aracılığıyla bellek kartının üzerine veri yazmanıza da izin verebilir. Kompakt flaş (CF) 3.5mm kalınlıkta ve günümüzde hâlâ kullanılmaktadır. Daha yeni kartlar, daha yüksek aktarım hızları için daha hızlı UDMA arayüzünü kullanır. Genellikle DSLR fotoğraf makinelerinde kullanılır. Kompakt flaş tip kartlar ise 2 5mm kalınlığındadır. CFast2.0, orijinal CF kartlar gibi bir paralel ATA arayüzüne değil, seri ATA arayüzüne dayanır. Mevcut CF kartlardan daha yüksek bir aktarım hızını desteklerler. CFast kartları ayrıca farklı bir veri bağlantısı kullanır ve standart SATA sürücülerle kullanmak için adaptör gerektirir. XQD kartları, HD video kameralar ve yüksek çözünürlüklü dijital fotoğraf kameraları için tasarlanmıştır. 1 Gbit / s'ye varan potansiyel yazma hızı ve 4 Gbits / s'ye varan okuma hızı ile 2 TB'ın üzerinde depolama kapasitesi sunar.

SD kartlar, maksimum 2GB kapasiteye sahip en eski ve en güçlü SD kart türüdür. SD kartları hâlâ modern dijital fotoğraf makinelerinde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte düşük hafıza kapasiteleri kullanışlılıklarını sınırlar. SDHC en yeni versiyondur. SDHC kartlar, SD formatı için daha hızlı ve daha yüksek kapasiteli bir aktarım sunar. Kart boyutları Sınıf 10 ve UHS-I'e kadar olan kart hızlarıyla 32 GB'a çıkar. SDXC kartlar, 64 GB'den başlayıp teorik olarak maksimum 2 TB'a kadar çıkabilen SDHC'den daha yüksek kapasiteler sunar. SDXC kartlar tipik olarak UHS-1 hız derecesi ile birlikte gelir. Micro SD kart ise SD ailesinin tümünde bulunan bir formattır. Genellikle akıllı telefonlar ya da küçük aksiyon kameraları gibi küçük cihazlarda kullanılır.

Kart Okuyucu Ne İşe Yarar?

Hafıza kartı okuyucuları, kart okuyucusu bulunmayan cihazlarda verilerin USB yoluyla aktarılmasını sağlar. Bir hafıza kartının kart okuyucu aracılığıyla okunup yazılma hızı, kartın cihaza bağlandığı durumdan daha yüksektir. Kart okuyucuları genellikle güvenilir bir şekilde çalışır. Hafıza kartının hasar görmesi durumunda (kötü sektörler varsa), kart okuyucu genellikle daha iyi sonuç verir. Bunun nedeni, "akıllı" dijital kameraların ve cep telefonlarının kötü sektörleri durdurmaya ve kapatmaya meyilli olmaları ve böylece hafıza kartına daha fazla erişimi engellemesidir. Öte yandan, bir kart okuyucu sadece hataları görmezden gelerek veri aktarımına devam eder.

Kart okuyucular, hafıza kartlarıyla çalışmak adına evrensel cihazlardır. Örneğin, yeni bir cep telefonu veya bir dijital kamera satın almaya karar verirseniz kablo seti gibi ek bileşenler edinmeniz gerekmez. Kart okuyucuların kullanımı kolaydır ve kural olarak bilgisayarla bağlantısı herhangi bir ek sürücü gerektirmez. Kart okuyucular ve hafıza kartı konnektörleri daha az aşınmaya maruz kalır. Kart okuyucu kullanmadan sık sık aygıtınızla bilgisayar arasında veri aktarırsanız, aygıttaki konnektörler hızlı bir şekilde yıpranabilir ve bu da potansiyel olarak pahalı bir onarım gerektirir. Dijital kameralar gibi bazı cihazlar, doğrudan bilgisayara bağlandığında, verileri batarya performansını göz ardı ederek aktarır. Veri aktarırken bataryanın tamamen bitmesi, verilerinize zarar verebilir. Hafıza kartları veri aktarımını güvenli hale getirir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kart Okuyucu Fiyatları

731 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 731 ürün
DSACategoryId/2147483606/60000190/60002059/698