Köpek Vitaminleri

Köpek Vitaminlerinin Faydaları Nelerdir?

Beslenme programının doğru şekilde organize edilmesi sayesinde köpekler, vitamin ve mineral ihtiyacının çoğunu karşılıyor. Ancak köpek vitaminleri ve takviyeler, köpeğinizin daha sağlıklı olmasına katkı sağlıyor. Multivitaminler ve takviyeler, köpeğin eklem sağlığını destekliyor. Aynı zamanda ürünlerin birçoğu tüy dökülmesini azaltma gibi fonksiyonlara da sahiptir. Özellikle küçük ırk köpeklerin sindirim sistemleri hassastır. Probiyotiklerle güçlendirilmiş vitamin içerikleri bu sorunların iyileşmesine katkıda bulunuyor. Kaliteli mamalarla beslenen köpeklerin, ev yemeği ve raw diyetiyle beslenen köpeklere göre daha az vitamin ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra 6 yaşına kadar olan genç köpeklerde de düzenli beslenme yapıldığı zaman takviye desteği sınırlandırılabilir. Ancak 6 yaşın üzerindeki köpeklerde özellikle C ve E vitamini takviyeleri faydalı olabilir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu takviyeler için onu gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir veteriner hekime danışabilirsiniz.

Köpek Vitaminleri Nedir?

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için her öğünde tam gıda alması gerekiyor. Bunun yanı sıra köpekler de tıpkı insanlar gibi hayat boyu protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve suya ihtiyaç duyuyor. Dışarıdan köpeğinize verebileceğiniz köpek vitaminleri ve takviyeleri, protein karbonhidrat dışındaki tüm bileşenleri içeriyor. Kuru mamalar ve diğer beslenme yöntemlerinin çoğu protein ve karbonhidrat ihtiyacı için yeterli oluyor. Köpeğinizi gözlemledikten sonra hangi takviyeye ihtiyaç duyduğuna karar vermeniz kolaylaşıyor. Yağlar, köpeklere enerji veriyor. Aynı zamanda cilt ve tüy sağlığına faydalıdır. Köpek vitaminleri ve takviyelerde linoleik asit, omega-6 ve omega-3 bulmanız mümkündür. Multivitamin ürünlerinde, vitaminlere ek olarak ekstra mineraller de bulunuyor. Köpeğinizin kemik yoğunluğunu ve gücünü koruması için bu ürünler uygundur. Bunların dışında köpek takviyelerinin içerisinde, köpeklerinizin eklem sağlığına, tüy yapısına ve sindirim sistemine faydalı bitkisel takviyeler içeren ürünler de mevcuttur.

Köpek Vitaminlerinin Temel İçerikleri

Köpek vitaminleri temel olarak; A, C, D, E, K, Kolin ve biyotin, folat, niasin, pantotenik asit, riboflavin, tiamin, B6 ve B12’yi içeren bileşenlerden oluşuyor. A vitamini, hücrelerin faaliyetlerini yerine getirmesinde ve bağışıklığın gelişmesinde rol oynuyor. Köpekler için göz bakım takviyelerinin çoğu, A vitamini içeriyor. C vitamini ise tıpkı insanlar için olduğu gibi, köpekler için de önemli bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Bu antioksidan, vücuttaki potansiyel zararlı serbest radikalleri temizliyor. Aynı zamanda bilişsel yaşlanmayı azaltmaya yardımcı olabiliyor. Köpeklerin vücudu aslında C vitaminini doğal olarak sentezleyebiliyor. Bu yüzden çoğu köpek vitaminleri içerisinde C vitamini çok az miktarda bulunuyor. Ancak bazı sağlık sorunlarında C vitamini takviyesine ihtiyaç duyuluyor. E vitamini, köpeğinizin metabolizmasının güçlenmesine katkı sağlıyor. Hücre fonksiyonları ve yağ metabolizması için gerekli oluyor. Özellikle göz ve kas dejenerasyonlarında ve üreme sorunlarında bu vitamin takviye olarak kullanılabiliyor. Kas sağlığında etkili olan önemli bir vitamin de D vitaminidir. Özelikle kas destekleyici takviyelerde büyük oranda D vitamini bulunuyor. K vitamini de önemli vitaminlerden arasında yer alıyor. Bu vitamin kanın pıhtılaşma yeteneğini harekete geçiriyor. C vitamini dışındaki tüm bu vitaminler yağda çözünüyor. Bu sebeple köpek vitaminleri içeriğinde sağlıklı yağlara da yer veriliyor. Bu sayede köpeğinizin vitaminden maksimum düzeyde yararlanması hedefleniyor. Tıpkı diğerleri gibi kolin de sağlıklı bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz unsurlarından sayılıyor. Hücre zarının gerekli bileşenidir. Bazı hastalıklarda özellikle kolin içeren köpek vitaminleri takviye olarak kullanılıyor.

B Grubu Köpek Vitaminleri

Köpeklerin sağlıklı yaşamasında B grubu vitaminlerinin rolü oldukça yüksektir. B grubunun bir üyesi olan tiamin bazı mamalara da takviye olarak ekleniyor. B vitaminlerinin aşağıdaki faydalarını da inceleyebilir ve köpeğiniz için bu doğrultuda bir vitamin takviyesi satın alabilirsiniz.

  • B6 vitamini, glikoz üretimi, sindirim sistemi işlevi, hormon düzenlenmesi, bağışıklığın güçlenmesi, niasin sentezi ve gen aktivasyonundan sorumludur.
  • Pantotenik asit, enerji metabolizmasına katkı sağlıyor.
  • Folik asit, amino asit, nükleotid metabolizmasında ve protein sentezinde rol oynuyor.

Tüm bu faydaları sebebiyle B grubu vitaminleri, multivitaminlerin içinde yer aldığı gibi ayrı ayrı paketler halinde de satışa sunuluyor. Seçkin hayvan sağlığı takviye markaları bu içeriklerle ürünlerini üretirken, veteriner hekimlerle birlikte çalışıyor. Bağışıklık destekleyici vitaminlerin hemen hemen hepsinde B grubu vitaminler yer alıyor.

Eklem Sağlığı İçin Köpek Vitaminleri

Köpeğinizin sağlığı için satın alabileceğiniz ürünler vitaminlerin yanı sıra MSM, glukozamin, kondroitin, omega-3 yağ asitleri, aspir yağı, keten tohumu, ayçiçeği tohumu, probiyotikler, Yucca gibi fiton besinler ve taurin içeriyor. Eklem sağlığı için kullanılan köpek vitaminlerinde glukozamin, kondroitin en yaygın aktif bileşendir. Köpekler için glukozamin ürünleri, eklem iltihabı gibi durumlarda destekleyici olarak kullanılıyor. Glukozamin bir amino şekerdir. Köpek vücudunda doğal olarak bulunmasına rağmen eklem ve kas hasarlarında destek olması için kullanılıyor. Bazı durumlarda yoğun egzersiz yapan köpeklere, veteriner hekimlere danışarak takviye olarak verilebiliyor. Eklem sağlığı için satışa sunulan ürünlerin çoğu glukozaminle birlikte kondroitin içeriyor. Kondroitin, köpeklerin kıkırdağında bulunan doğal bir maddedir. Glukozamin İle birlikte kullanıldığında eklem sağlığı için daha iyi bir performans gösteriyor. Köpekler eklem travmalarına yatkınsa, kemik sağlığında herhangi bir problem oluşmuşsa veya kalça displazisi gibi bir durum mevcutsa bu ürünler faydalı olabiliyor. Köpeğinizin ağırlığına göre vermeniz gereken takviyeyi belirleyebilirsiniz. Bunun için ürünlerin üzerindeki kullanma talimatlarından yararlanabilir ve veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Omega-3 Destekli Köpek Vitaminleri

Omega-3 yağ asitleri, her yaştan köpek için en iyi takviyelerden birisidir. Herhangi bir yan etkisi bulunmadığı için güvenle kullanılabiliyor. Ancak köpeklerinizin kilo almaması ve ürünlerden maksimum fayda sağlaması için kullanma talimatlarının incelenmesi gerekebiliyor. Omega-3 köpek mamasında genellikle bulunmuyor. Bu sebeple dışarıdan takviye almak faydalı olabiliyor. Köpekler için Omega-3 ürünleri, eklem, kalp ve cilt sağlığı için kullanılabiliyor. Ayrıca, tüy dökülmesi için köpek vitaminleri ürünlerinin çoğu Omega-3 içeriyor. Ürünlerde kullanılan yağ asidi kaynağı balık ve kril yağıdır. Bu takviye kaynakları, bir köpeğin beslenmesi için balıklardan üretilmiş olan EPA ve DHA’ya sahiptir. EPA ve DHA içeren köpek takviyesi ürünlerinde saf balık yağı bulunuyor.

Köpek Vitaminlerinde Probiyotik Kullanımı

Sindirim sağlığı için köpek vitaminleri, köpeğinizin normalde vücudunda bulunan maddelerden yola çıkarak üretiliyor. Bakteri kültürleri içeren yoğurt ve kefir gibi gıdaların içinde de bulunan probiyotikler, sindirim sağlığının desteklenmesi için veteriner hekimler tarafından formülize edilerek üretiliyor. Probiyotikler köpek mamalarında bulunmuyor. Yoğurt ve kefir gibi probiyotik içerikli besinleri tüketmek, iyileştirici etkinin aksine köpeğin sindirim sistemini zorlayabiliyor. Çünkü birçok köpek, laktoz hassasiyetine sahiptir. Probiyotik destekli ürünler, sindirim sistemiyle birlikte bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Deri ve tüy sağlığını destekler. Solunumun güçlenmesine ve alerji semptomların azalmasına katkıda bulunuyor. Tıpkı Omega-3 gibi, probiyotik takviyelerinin de köpeklerinize herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Bu sebeple köpeğiniz için bu takviyeleri gönül rahatlığıyla değerlendirebilirsiniz.

Bitkisel ve Protein Takviyeli Köpek Vitaminleri

Bitkisel besinler, hayvan sağlığı için faydalı oluyor. Bu sebeple birçok köpek vitaminin içerisine bitkisel katkılar ekleniyor. Bunlardan ilki Yucca Schidigera’dır. Özellikle kemik sağlığını destekleyen ürünlerde Yucca içeriğini görebilirsiniz. Seçkin markalar tarafından hazırlanan takviyelerin içerisinde yer alan bu bitki antienflamatuar özellikler sunuyor. Doğal bir vitamin olduğu için genelde köpeklerde yan etkisi görülmemektedir. Kurkumin de tıpkı Yucca gibi antienflamatuar özellik gösteriyor. Bu madde zerdeçaldan elde edilerek vitaminlerin içerisine ekleniyor. Antienflamatuar etkisinin yanı sıra antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan etkileri mevcuttur. Bu sebeple birçok hastalığın tedavisi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için yardımcı madde olarak kullanılıyor.

Diş, göz ve tüy sağlığı için en önemli olan maddelerden birisi Taurindir. Taurin tek başına bir ürün olarak satışa sunulduğu gibi köpek vitaminlerinin içerisine de eklenerek piyasaya sürülüyor. Balık ve ette doğal olarak bulunan madde özellikle büyük ırk köpeklerdeki birtakım genetik hastalıkların tedavisinde destek olarak kullanılabiliyor.

Köpek Vitaminlerinde Yer Alan Mineraller

Köpeğiniz için kalsiyum, fosfor, demir, selenyum, çinko, bakır ve manganez önemli minerallerdir. Kalsiyum, fosfor ve demir köpek mamalarında büyük ölçüde bulunuyor. Ancak kemik sağlığı söz konusu olduğunda dışarıdan kalsiyum takviyesi sağlamak için bu ürünlerden biri tercih edilebilir. Özellikle yaşlı köpekler için minerallerin kullanılması faydalı olabiliyor. Kalsiyum, iskelet yapısında büyük rol oynuyor. Fosfor da benzer özelliklere sahiptir. Ayrıca, protein sentezinde, kaslarda, böbrek fonksiyonlarının ve nabzın düzenlenmesinde etkilidir. Bu sebeple böbrek sağlığı için köpek vitaminleri genellikle fosfor içeriyor.

Demir organlara ve kaslara oksijen sağlanmasına yardımcı oluyor. Selenyum ise erken yaşlanmayla, hücredeki oksidatif hasarlarla savaşan bir antioksidandır. Altı yaşın üzerindeki köpekler için bu takviyeleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra çinko, köpeğinizin derisinin ve tüylerinin sağlıklı olmasını sağlıyor. Bağışıklık sistemini düzenliyor. Tüy dökülmesine karşı kullanılan köpek vitaminlerinde genellikle çinko bir bileşen olarak bulunuyor. Ayrıca sadece çinko içeriğiyle satışa sunulan köpek takviyeleri de mevcuttur. Bakır ve manganez ise kemik ve kıkırdak yapısında rol oynuyor. Bakır, kansızlığa bağlı sorun yaşayan köpeklere ekstra takviye olarak tercih edilebilir.

En Uygun Köpek Vitamini Seçimi

Köpeğinize en uygun olan takviyeyi seçerken veteriner hekiminize danışabilir, köpeğinizin sağlık sorunlarını ve ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. Bu doğrultuda bir köpek vitamini seçebilirsiniz. Vitamin seçiminde kullandığınız mamayı da göz önünde bulundurabilirsiniz. Mamanın içeriğinde olmayan takviyeleri belirledikten sonra seçiminizi yapmanız faydalı olabilir. Eğer sağlık sorunlarına özel takviyeler kullanacaksanız, takviyeleri hekim önerisine, köpeğinizin tıbbi geçmişine göre organize edebilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıdaki adımları da inceleyebilirsiniz.

  • Yaşlı bir köpeğiniz varsa, yaşlı köpeklerde oluşabilen kemik, sırt, diz, dirsek ve kalça sorunlarını göz önünde bulundurabilir ve bu sorunlara yönelik olarak ek takviyeler seçebilirsiniz. Eklem sağlığında kullanılan köpek vitaminleri bu konular için uygun olabilir.
  • Bazı köpekler sindirim hassasiyetine daha yatkın olabilir. Bu durumda köpeklerin sindirim sağlığına yönelik olan takviyeleri tercih edebilirsiniz.
  • Köpeğinizin tüylerinin dökülmesi sizi rahatsız ettiği kadar onu da rahatsız ediyor olabilir. Bazen tüy dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumlarda veteriner hekim kontrolü faydalıdır. Ancak strese ve mevsimsel koşullara bağlı olan dökülmelerde köpeğinizin daha iyi hissetmesi için tüy dökülmesine özel takviyeleri seçebilirsiniz.
  • Köpek vitaminleri, ana bileşenleri ile isimlendirilerek satışa sunulur. İçerisinde ek bileşenler de mevcuttur. Satın almadan önce ek bileşenleri de inceleyebilir ve köpeğiniz için en uygun olanı daha rahat bulabilirsiniz.
  • Köpekler ırk özelliklerine göre bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bu hastalıkları belirleyerek takviye vitaminleri seçebilirsiniz.

Kaliteli köpek vitaminlerinin hepsi, bazı maddelerin olası yan etkilerine karşı doğru miktarla birleştirilerek elde ediliyor. Bu maddelerin birçoğunu doğal yollarla ve beslenmeyle karşılamak mümkün olmuyor. Bu sebeple köpek vitaminleri faydalı ürünlerdir. Siz de köpeğiniz için bu ürünlerin faydalarından yararlanmak isterseniz köpeğinize en uygun olan vitamin seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köpek Vitamınleri

1508 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 62 / 1508 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?