Kpss Deneme Kitapları

Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS; öğretmenler dahil olmak üzere, kamu kurumlarında çalışacak personelleri seçmek üzere yapılır. KPSS adayları A ve B olmak üzere 2 gruptan oluşur. A grubu için sınavlar her yıl yapılırken B grubu adayları için ise sınavlar 2 yılda 1 yapılmaktadır. Çoktan seçmeli olarak gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı, hafta sonları toplamda 4 oturum şeklinde gerçekleştirilir. Sabah - öğle olmak üzere cumartesi ve pazar günleri 2'şer sınav şeklinde uygulanır.

A ve B Grubu Ne Demektir?

Memurluk mesleğine atılacak her aday en az 1 kez Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girmek zorundadır. Bu sınavlar ise meslek gruplarına göre A ve B grubu sınavları olmak üzere ikiye ayrılır. A grubu kadroları KPSS kılavuzunda da yazdığı üzere; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı, Aday Meslek Memurluğu (Dış İşleri Bakanlığı), Maiyet Memurluğu (Kaymakam Adaylığı) gibi kadrolardır. B grubu kadroları ise; genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak personel kadrolarıdır. 

Sınavlara Kimler Başvurabilir?

Yerleşmek istedikleri memurluk türüne göre en az lise mezunu, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olan herkes başvurabilir. Henüz mezun olmamış fakat atama döneminde mezun olacak kişiler de sınav başvurusunda bulunabilir. (Öğretmenlik sınavı haricindeki meslek gruplarını kapsar) Adaylar sınava diledikleri kadar başvurabilirler.

 • KPSS Hangi Testleri Kapsar?

Cumartesi günü sabah yapılan ilk oturum sınavında herkesin girmek zorunda olduğu Genel Yetenek ve Kültür testi de dahil olmak üzere meslek gruplarına göre toplam 6 farklı grup testten oluşur. Bu testler ise şöyle sıralanır: Eğitim Bilimleri Testi; Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe Testi; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler Testi; Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT).

 • KPSS Eğitim Bilimleri Testine Kimler Girer?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Eğitim - öğretim kurumlarına öğretmen olarak girmek isteyen herkes KPSS A Grubu'na ait Eğitim Bilimleri testine girmek zorundadır. Sınava, 16 farklı branşta öğretmen adayı girer. Eğitim Bilimleri testine girecek adaylarda ise bazı şartlar aranmaktadır. Adayların formasyon eğitimi almış olmaları gerekmektedir. Daha önce atanmamış ve 35 yaşını aşmamış olmaları ise aranan diğer şartlardır. Yurt dışında Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen üniversitelerin öğretmenlik bölümlerinden mezun olanlar da bu sınava girmek zorundadırlar.

 • KPSS Eğitim Bilimleri Testi Hangi Gün?

Kamu Personeli Seçme Sınavı A Grubu, öğretmenlik adaylarının girdiği Eğitim Bilimleri testi Cumartesi günü, öğleden sonra oturumunda yapılmaktadır. Sabah Genel Yetenek ve Kültür sınavına giren adaylar, öğleden sonra alan sınavı olarak kabul edilen Eğitim Bilimleri testine girerler. 

Eğitim Bilimleri Testinde Neler Sorulur?

Formasyon alan öğretmen adaylarının girebildiği ve zorunlu olan Eğitim Bilimleri testinde toplamda 80 soru sorulmaktadır. Adaylardan soruları 100 dakika içerisinde cevaplaması beklenmektedir. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü sınavda adaylar Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik derslerinden sorumlu tutulmaktadırlar. Sorular ise yaklaşık olarak şu şekilde dağılım göstermektedir; Gelişim Psikolojisi ve Ölçme - Değerlendirme, Rehberlik 12'şer, Öğrenme Psikolojisi 16, Program Geliştirme ve Sınıf yönetimi 8, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ise 20 sorudur.

Eğitim Bilimleri Sınavına Nasıl Çalışılır?

Genelde adayların lisans eğitiminde gördüğü konulardan oluşan soru grubunu kapsayan Eğitim Bilimleri sınavı, öğretmen adayları için hayati önem taşır. Öncelikli olarak barajı geçmek zorunda olan adaylar, istedikleri yerlere atanmak için yüksek puan almak zorundadırlar. Disiplinli çalışma gerektiren bu sınav için çalışma kaynakları oldukça önemlidir. Adaylar, daha önce çıkmış sorularla birlikte alan konularını içeren KPSS Eğitim Bilimleri Çözümlü Deneme Kitapları ile büyük yol kat edebilirler. Soru çözümlerini ve çözüm yöntemlerini içinde barındıran kitaplarla sonuç odaklı, hızlı gelişme elde edilebilir.


KPSS Eğitim Bilimleri Çözümlü Deneme Kitapları

240 ürün var
 1. Ürün Puanı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Yazar A-Z
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Markalar A-Z
  1. Yargı Yayınevi
  2. Yediiklim Yayınları
  3. Uzman Kariyer Yayınları
  4. Benim Hocam Yayınları
  5. İhtiyaç Yayıncılık
  6. Pegem Akademi Yayıncılık
  7. Pelikan Yayınları
  8. İSEM Yayıncılık
  9. İnformal Yayınları
  10. Lider Yayınları
  11. Süvari Akademi
  12. 657 Yayınevi
  13. Beyaz Kalem Yayınları
  14. Nobel Akademik Yayıncılık
  15. Pegem Akademi Yayıncılık - KPSS Kitapları
  16. Akıllı Adam Yayınları
  17. Data Yayınları
  18. Doğru Tercih Yayınları
  19. Pelikan Tıp Teknik Yayıncılık
  20. Altı Şapka Yayınları
 6. Sınıf
 7. Basım Dili
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213021/234456/60003640/60003652
BAŞA DÖN