Sabitleyiciler (Tripod)

Tripodlar ve genel olarak diğer sabitleyiciler, fotoğraf çekimi sırasında ellerimizin titremesinden kaynaklı hataları yok etmek için mükemmel çözümlerdir. Elinizin hiç titremediğini düşünseniz bile biraz zoom yaparak fotoğraf veya video çektiğinizde, kameranın çekim sırasında ne kadar hareket ettiğini siz de göreceksiniz. Günümüzün fotoğraf makineleri genel çekimlerde titremeyi en aza indirmek için görüntü sabitleme (IS - Image Stabilization) sistemleri ile donatılsa da birçok durumda tripodsuz veya sabitleyicisiz bir çekim imkansız olabilir. Özellikle ışığın az olduğu ortamlarda enstantane süresinin uzamasıyla birlikte tripod kullanmak zorunlu hale gelir. Video çekimlerinde de pürüzsüz kaydırma hareketleri elde etmek için akışkan dönüş başlığına sahip tripodlar en büyük yardımcınız olacaktır.

SLR fotoğraf makineleri ve objektiflerinin ağırlıkları düşünüldüğünde de tripodlar oldukça kurtarıcı ürünlerdir. Tripodlar fotoğraf makinenizi tamamen sabit tutmayı amaçlayarak hareket ve titreşime izin vermez. Bu fotoğraf ve videolarınızda daha iyi odaklanma ve daha iyi netlik kazandırır. Stabilite sağlamasının yanı sıra bir tripod ile gökyüzü veya manzara fotoğrafı çekerken zorlu aydınlatma koşullarında bile daha iyi ayarlama sağlar. Birçok tripod modelinde bulunan su terazisi özelliği ile fotoğraf makinenizin ve video kameranızın düz bir konumda durduğundan emin olabilirsiniz. İster yeni bir fotoğrafçı ister bir profesyonel olun tripodların fotoğraflarınızı iyileştireceği kesindir. Tripod iyi bir fotoğraf ile mükemmel bir fotoğraf arasındaki farkı belirleyebilir.

Tripod Seçimi

Sabitleyiciler genel olarak tripod yani üç ayak olarak bilinse de aslında tek ayaklı sabitleyiciler de vardır. Bir spor müsabakası, bir etkinlik veya bir vahşi yaşam fotoğrafı çekerken farklı tripod türlerine ihtiyacınız olacaktır. Tripod seçimi yaparken öncelikli olarak video ve fotoğraf çekimi konusundaki önceliğinizi belirlemeniz tercih yapmanızı kolaylaştıracaktır.Çünkü video çekimlerinde standart bir sabitleyici yerine gimbal olarak bilinen elektronik sabitleyicileri tercih etmek isteyebilirsiniz.Düşünmeniz gereken ikinci şey kullanacağınız cihaz ve objektiflerin ağırlıklarıdır. Her sabitleyicinin önceden belirlenmiş bir taşıma ağırlığı vardır. Kullanacağınız cihaz ve objektifin toplam ağırlığının, sabitleyicinin taşıyabileceği maksimum ağırlığı geçmemesi cihazlarınızın güvenliği için son derece önemlidir. Üçüncü olarak pan ve tilt hareketlerine ihtiyacınız doğrultusunda bir ürün seçmeniz de oldukça önemlidir. Bir diğer önemli konu da tripodun kendi ağırlığıdır. Sürekli hareket halinde olacağınız bir çekim söz konusuysa taşıması kolay hafif tripodları hatta karbon fiber tripod modellerini tercih edebilirsiniz. Eğer farklı cihazlarla birlikte tek tripod kullanacaksanız, cihazlarınızı tripoda hızlı takıp çıkarmaya yarayan "quick release" teknolojisine sahip ürünleri tercih etmeniz çok doğru olacaktır.

Amatör veya daha dar ortamlardaki çekimler için masa üstü tripodlar ile akrobat bacaklara sahip tripodlar son derece kullanışlı olacaktır. Akrobat bacaklı tripodlar, esnek yapıları sayesinde birçok nesneye adeta bir ahtapot gibi tutunabilir.

Gimbal Modelleri

Mekanik stabilizasyon, hem elektronik stabilizasyona hem de optik resim stabilizasyonuna göre çok daha performanslıdır. Gimbal tarzı stabilizasyon ürünleri genellikle üç eksenli mekanik sabitleme sistemlerine sahiptir. Bu ürünler, mükemmel anılarınızı saniyeler içinde ölümsüzleştirmenize olanak sağlar. DJI ve Zhiyun markalarının başı çektiği gimbalların sadece gimbal olarak çalışan modelleri olduğu gibi DJI Osmo gibi sabit kameralı modelleri de mevcuttur. Cep telefonu kameralarının gelişmesiyle birlikte sadece cep telefonlarının takılabildiği DJI Osmo Mobile gibi ürünler de mevcuttur. SLR kameralarınızla birlikte kullanmak için DJI Ronin veya Zhiyun Crane ürünlerini tercih edebilirsiniz. Hafif ve taşınabilir yapıları ile mükemmel stabilizasyon yetenekleri sayesinde gimballar hareketlerinize kolayca uyum sağlayarak koşarken bile pürüzsüz ve titreşimsiz videolar çekmenizi sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sabitleyiciler Tripod

5451 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Toplam 24 / 5451 ürün
DSACategoryId/2147483606/60000190/86399