Bazalar

Sağlıklı bir yaşantı ve yeni güne zinde uyanabilmek için kaliteli uyku uyumak son derece önem taşır. Uykunun kaliteli olmasını belirleyen unsurların başında da yataklar gelir. Konforlu ve ergonomik olan yatak modelleri daha güzel ve deliksiz bir uyku uyumaya fırsat verir. Yükseklik, genişlik, malzeme ve daha birçok faktöre bağlı olarak değişen yatak modelleri birbirinden farklılık gösterir. Yatak çeşitlerinden biri olan baza, son derece kullanışlı ve kurtarıcı olan ürünler arasında bulunur. Aynı zamanda tasarım olarak da gözlere hitap eden bazalari sağladığı geniş depolama alanı ile kendine hayran bıraktırır. Bu ürünler sayesinde tüm gereksiz ve az kullanılan eşyaların yerleştirilebileceği büyük bir alan yaratılır. Yalnızca yatak eşyaları ve kullanılmayan yazlık ya da kışlık giysiler değil arzu edilen her şey bazaların altında muhafaza edilebilir. Evin içerisinde kalabalık görüntünün oluşmasını engelleyen ve düzen sağlayan ürünler, tasarımlara göre farklı şekilde üretilir. Baza ölçüsü çift kişilik ve tek kişilik olmak üzere yatağın üzerinde uyuyacak kişi sayısına göre belirlenir. Şıklığından ödün vermeden minimal çözüm sunan tasarımlar, yatak odaların estetiğini vurgular. Yatak odasında şık bir görüntü elde edebilmek için bazaları hemen satın alabilir ve baza indirim fırsatından anında faydalanabilirsiniz.

Konforlu Yapısı ile Sağlıklı Uykunun Başlangıcı Olan Bazalar

Alanında uzman olan çeşitli marka tarafından üretilen bazalar, farklı boyutları ile farklı kullanım imkanı sunar. Odaların dağınıklığından şikayet edenlerin ve fazla olan eşyaları dolap harici bir alanda muhafaza etmek isteyen kullanıcıların yönelebileceği tek kişilik baza modelleri, geniş iç hacimleri olacak şekilde tasarlanır. Bazı markalarda ürünlerin iç kısmı rahat kullanım sağlaması adına bölmelere ayrılmış olarak üretilir.

Tek kişilik ürünlerdeki süspansiyonlu iç mekanizması çok fazla güç kullanmadan yatağın kaldırılmasına ve iç kısmına rahatlıkla ulaşmayı mümkün kılar. Kullanıcıların ihtiyacına göre tek kişilik bazalarda 90x190 cm, 90x200 cm ve 100x200 cm boylarına sahip ürünler bulunur. Bu bazaların ayak yüksekliği farklı boylarda imal edilir. Ayak yüksekliği fazla olan modeller, özellikle yer temizliği esnasında işleri bir hayli kolaylaştırır. Ayrıca bazanın yerden yüksek olması odanın daha şık görünmesine de yardım eder.

Yatağı yalnızca uyuma amaçlı değil televizyon izleme, kitap okuma ya da farklı amaçlar için kullanmak isteyen kullanıcılara özel motorlu ve hareket edebilen bölmeleri bulunan baza modellerine de yer verilir. Klasik bazalardan bir hayli farklı olan bu tasarımlar, uzaktan kumandalı yapıları, pratik kullanımları ve geniş sandık bölmeleri ile oldukça dikkat çeker. TSE, ISO 9001, OHSAS, ISO 14001 VE ISO 18001 gibi sertifikalara sahip olan modeller, kalitelerini kanıtlayarak şimdiye kadar yaşanmamış konforu keyifle kullanıcılarına yaşatır.

Bazalar sadece tek kişilik değil çift kişilik olarak da üretilir. Rahatına düşkün olanların ya da iki kişinin birlikte rahatlıkla sığabileceği boyutlardaki bu yataklar, konforu sonuna kadar hissettirir. 140x200, 160x200 ve 180x200 boyutlarında üretilen çift kişilik baza tasarımları geniş ölçüleri sayesinde tüm eşyaların saklanmasına fırsat verir. Evde bulunan fazlalık eşyaların büyük bir çoğunluğunun sığdırılabileceği ürünler, yüksek depo kapasitesi ile kullanışlılığını daha da üst seviyelere taşır. Hem rahat bir uyku hem de dolap görevi gören yataklar, farklı renkleri ve elegant tasarımları ile her zevke hitap eder. Sağlam mekanizma yapısı ile kullanıcıları memnun eden baza modelleri,  yoğun kullanım alışkanlıklarına ayak uydurarak işlevlerini uzun süre sürdürmeyi başarır.  

Ortopedik Yapısı ile Memnun Eden Baza Setleri

Baza, başlık ve yatak setinden oluşan baza takımları, tek ve çift kişilik alternatifleri ile her kullanıcının ihtiyacı olan boyuttaki ürünü bulmasını mümkün kılar. Sandık formuna sahip olan baza altları, emniyetli kilidi, stoplama sistemi ve en ağır yükleri bile kolaylıkla kaldırılabilen dengeleyici metal ayakları ile güvenli kullanım imkanı sunar. Üretimde tercih edilen malzemelerin metal olması ise ürünün dayanıklılığını artırır.

Setin içerisinde yer alan yatak malzemesinde profil çelik konstrüksiyon gövde ve bonel yaydan oluşan bir sistem kullanılır. Bu tarz yatak tasarımlarının full ortopedik olduğunu söylemek mümkün. Tercih edilen sert keçe sayesinde yatağın yumuşak gövdesi darbeler karşı korunur. Ayrıca yatağın çevresinde kullanılan sünger mukavemeti daha fazla artırır. Yatağın iki tarafında kullanılan jakarlı kumaş, tela ve sünger full ortopedik bir kullanımın kapılarını aralar. Vücudun şeklini alan konforlu yapı, bel ve diğer vücut bölümlerinin desteklenmesini sağlar. Böylece uyku sorunları ortadan kalkar ve kullanıcıların kaliteli uyku ile tanışmasına fırsat verilir. Ürünlerin ortopedik yapıda olması aynı zamanda omurga eğrisinde oluşabilecek bozulmaları da engeller.

Rahat uykunun anahtarı olan yatakların iç kısmında bulunan hava kapsülleri bulunur. Bu kapsüller ter, küf ya da diğer kötü kokuların yatağa sinmesini önler. Silver örme kumaş içeriğine sahip olan modeller yaz kış olmak üzere 4 mevsim boyunca rahatlıkla kullanılır. Özellikle hava kanalları ve kapsüllü dış tasarıma sahip olarak üretilen ürünler, yaz aylarında terleme sorunlarını tamamen ortadan kaldırarak yatağın nefes almasını sağlar. Yataklardaki antibakteriyel içerik, tende alerjik etkilere neden olmayarak her kullanıcın ultra konfor elde etmesine şans verir. Yatağın üzerinde yer alan yüksek basınçlı sabit ped ise 26 cm yüksekliği ile ürünün daha dayanıklı ve rahat olmasını sağlar. Bunun yanı sıra satışa sunulan baza setleri sayısız renk alternatifi ve baza başlığı seçeneği ile üretilir. Renk alternatifleri arasında yer alan gri renk, şıklığıyla her yatak odasına farklı bir hava katması ile birçok kullanıcının dikkatini çeker.

Evlere Konfor Getiren Kolay Açma Kapama Mekanizması

Bazalı yatak modelleri, kolay açılıp kapanabilmesi için otomobil bagajlarındaki sisteme oldukça benzeyen hidrolik bir kaldırma kolu bile donatılır. Böylece yatağı kaldırmak ve alt kısmındaki sandıklı bölüme erişmek için çok daha az efor harcanır. Kapanmaya hazır olana kadar yukarıda kalmaya devam eden yatak, kaldırma hızı kontrol edildiği için kullanıcılarına güvenli bir kullanım sunar. Bu sayede ani hareketler veya bazanın kapanması önlenir. Standart olarak üretilen bazalar, yatağın ayak ucunda bulunan tutma kolu yardımıyla kaldırılır. Bununla birlikte bazı markalarda sağdan ya da soldan açılabilen tasarımlara da yer verilir. Farklılık yaratan ürünlerde yatağın hangi taraftan açılacağına kullanıcı kendi karar verir. Özellikle çok küçük odalarda ve yatağa sadece bir taraftan erişimin sağlanabildiği durumlarda bu tarz tek kişilik bazalar mükemmel bir seçenek olur. İhtiyaç durumunda tek bir hamle ile geniş açıda açılan baza tabanları, depolama alanında yer alan tüm eşyaların tek bakışta görünmesine yardımcı olur. Üç yönden erişimin sağlanabilmesi ise saklama alanının içerisinde yer alan eşyaları düzenlemeyi bir hayli kolaylaştırır. Ürünler yapı malzemesine bağlı olarak genellikle çok sağlam yapıya sahiptir ve birçok model yüksek yük kapasitesi sunar. Ancak tüm mobilyalarda olduğu gibi yatağa aşırı yüklenme yapmamak için, bazanın kullanma kılavuzunda yer alan maksimum ağırlık hakkındaki uyarıların kontrol edilmesi gerekir. Belirtilen yük değerinden fazla eşya koymak, ürünün iskeletinde bozulmalara yol açar ve kullanımı güvensiz bir hale getirir.

Başlıkları ile Dekorasyonu Tamamlayan Bazalar

Bazlar odanın merkezinde şık bir vurgu yaratan ve dekorasyonu tamamlayan en önemli öğeler arasında yer alır. Yatağın daha dikkat çekici hale gelmesini sağlayan baza başlıkları ise tasarımları ile mekana farklı görünüm kazandırır. Baza başlıkları renkleri ile her dekor stiline ve her kullanıcının zevkine uyacak şekilde geniş bir yelpazede satışa sunulur.

Başlıklar deri, kumaş, metal ve ahşap olmakla birlikte genellikle beyaz, siyah ve kahverengi gibi renklerden oluşur. Ahşap modeller, klasik, modern, basit ya da karmaşık görünümler yaratılabilecek en ideal ürünlerden biridir. Metal olan baza başlıkları oldukça dayanıklıdır ve az bakım gerektirir. Aynı zamanda çeşitli renk ve tasarımlarda üretilir. Kumaş başlıklar ise doku ve renk açısından yüzlerce seçeneği bulunan çok yönlü bir alternatif seçeneği sunar. Desen ve malzeme çeşitliliğinin fazla olması sayesinde çeşitli yatak odası stillerine uyum sağlayan baza kumaşları çok daha kolay bulunur. Böylece mevcut olan renk yelpazesi ile kullanılan mobilyalar estetik bir şekilde eşleştirilir. Kumaş olan başlık tasarımları odanın içinde sıcak ve gösterişli bir görünüm kazandırmasının yanı sıra sırt için yumuşak ve rahat bir destek de sağlar. Ayrıca odaya ilk girildiği andan itibaren göz alıcı bir odak noktası oluşturur. Kumaş alternatiflerinden olan kadife kumaş ile kaplanan baza tasarımları oldukça güzel görünüm sunar. Aynı şekilde süet ve kadifenin birleşiminden oluşan baza tasarımları da son derece şık görünür. Kumaş türlerinden biri olan deri, baza başlıklarında kullanılan en popüler malzemelerden bir diğeridir. Lük görünüme sahip olan deri başlıklar, dayanıklılığının yanında kolayca silinebilmesi ile çok az bakım gerektirir. Ürünlerde kullanılan farklı renk ve malzemelerin dışında yatakların boyutları da birbirinden farklı şekillerde üretilir. Bazı tasarımlar daha geniş ve büyük iken bazıları ise daha küçük boyutlu olarak dizayn edilir. Boyutlarıyla birlikte baza başlıklarının kenarları oval ve dikdörtgen gibi farklı formlarda da tasarlanır.

Baza Kullanım ve Bakım Önerileri

Mobilyalar arasında uzun ömürlü bir kullanım sunan bazalar düzenli temizlik ve bakıma ihtiyaç duyar. Ürünlerde tercih edilen malzemeye bağlı olarak toz tutma, sararma ya da lekelenme gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Kumaş modellere kıyasla deri kaplama olan bazaların bakımı daha kolay olur. Deri baza çeşitli çok fazla boyar madde ile temas etmediği sürece üzerinde meydana gelen lekeler basit bir şekilde çıkar. Bununla birlikte bu tarz mobilyalarda görünümü korumak için tozlu, nemli ve güneş ışığının direkt vurduğu ortamlardan uzak tutulması gerekir. Her zaman en iyi ve olumlu sonuçların alınabilmesi için baza temizliğinde dezenfektan ve çamaşır suyu gibi ağır kimyasal içeriklerin kullanılmaması tavsiye edilir. Birçok ürünün temizliği nemli ve sabunlu bir bez ile yapılabilir. Bazalarda kullanılan malzemenin türü kumaş ya da deri olsun, tüm yüzeylerde meydana gelen lekelere anında müdahale edilmesi lekenin çok daha çabuk çıkarılmasını sağlar.

Amortisörlü mekanizmaya sahip olan bazalarda ürünün uzun ömürlü olabilmesi için yalnızca kullanım sırasında açık bulundurulması büyük önem taşır. Ayrıca bazaların alt bölümü çelik panellerle desteklenmiş olsa bile yatak yokken bazanın üzerine çıkmak amortisör sistemini bozabilir. Aynı şekilde ürünler her ne kadar güvenli kilit sistemi ile birlikte donatılsalar da baza açıkken çocukların amortisörlü bölümden uzak tutulması istenmeyen durumlarla karşılaşmayı önleme de yardımcı olur. Baza çok sık kullanılmıyorsa amortisörlerin belli aralıklarla çalışması ürünün ömrünü uzatır.

Bazaların yüksekliği belli bir sınırda olduğu için aşırı yüklemelerin yapılmasından kaçınmak gerekir. Sandık bölümüne eşyaların eşit ve dengeli bir şekilde yerleştirilmesi hem bazanın hem de depolanan eşyaların korunmasını sağlar. Son olarak bazalar uzun ömürlü ve dayanıklı mobilyalar olsa da metal ve ahşap malzemelerden üretildiği için nemden uzak tutulması gerekir. Özellikle ürünlerin ayak kısımları nemden çok daha kolay etkilenir. Aşırı neme, küfe ve para maruz kalan bazaların kullanım ömrü kısaltır ve garanti koşulları dışında kalmasına neden olur.

Doğru Bazayı Seçmek için Bilinmesi Gerekenler

Baza alışverişi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden biri odaya ve yatağa uygun boyutları tercih etmek ve malzeme kalitesine önem vermekten geçer. Kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren baza boyutları geniş bir seçeneğe sahiptir. Tek kişilik, çift kişilik ve ara boy alternatifi olmak üzere birçok çeşit bulunur.

Tercih edilen bazayı uzun ömürlü kullanabilmek için hem kaplama hem de iskeletinde kullanılan malzemenin kaliteli olması gerekir. Bazaların fiyatları genellikle malzeme kalitesine bağlı olarak değişse de fiyat her zaman tek kriter olmaz. Malzeme kalitesi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilse, garanti belgesi sunan markaların baza modelleri tercih edilebilir.

Bazaların tasarımında iskelet, taban ve kaplama olmak üzere genellikle üç ana malzeme grubu kullanılır. Genel olarak üretilen tüm baza modellerinde tan kısmı uzun süre dayanacak şekilde üretilir ve yatak için daha destekleyici bir yapı sunar. Taban malzemesi olarak ise birçok üründe ahşap kullanılır. Kaliteli ahşap, eşyaların depolanması adına düz ve sağlam bir zemin oluşturmasının dışında sağlam ve uzun ömürlü bir kullanım da vadeder. Tabandaki ahşap ne kadar kaliteli olursa, kullanım sırasında deformasyonların olması bir o kadar zorlaşır. İnce ve kalitesiz sunta kullanımı bazaların tabanında çökmeye neden olabilir.

Bazanın bölümlerinden olan gövde bölümünün kaplamasında kumaş, deri ya da suni deri kullanılır. Gerçek deri en dayanıklı gövde malzemeleri arasında yer alır. Kaliteli olan suni deri, deriyi taklit etmenin yanı sıra estetik bir görüntü de oluşturur. Uzun yıllar boyunca kullanılabilecek baza satın almak isterseniz, deri olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Bazanın kalitesini ve dayanıklılığını etkileyen etmenlerin başında iskelet sistemi bulunur. Üretilen en iyi baza modellerinde çelik konstrüksiyon vardır.. Bunun için ürünün altına yerleştirilen tüm yüklerin güvenle taşınabilmesi için ürünün çelikten yapılmış olması satın alma sırasında dikkat edilmesi gerekenler listesinde kendine önemli bir yer edinir. Ayrıca yatağı kaldırırken düşmesini önlemek için güvenlik sistemine sahip olan modeller arasından seçim yapılması gerekir. Ek bir güvenlik önemli olan baza korkuluğu da çocuk ve bebek yataklarında düşmeyi önlemek için kullanılabilir.

Baza kullanıldıktan sonra nasıl kapatılmalıdır?

Baza kapağını açarken kapak sonuna kadar ittirmeli ve dikkatlice yerine oturtulmalıdır. Kapama sırasında ise kapak tamamen yukarı doğru ittirilmeli ve yavaş bir şekilde aşağıya doğru indirilmelidir. Kapağın tamamen indirilmemesi ya da yerine oturmaması ürünün aniden açılmasına neden olabilir.

Uygun olan baza seçimi nasıl olmalıdır?

Baza seçimi yaparken ilk olarak uyku kalitesinin göz önüne alınması gerekir. Bunun için de bazanın vücut ölçülerine ve yerleştirilmek istenen alana uygun olması daha keyifli bir uyku deneyimi sunar. Bunun yanında almak istenen modelin odanın tasarımına uygun olması, renklerin birbiriyle uyum içinde olması ve diğer mobilyalarla uyum içinde olması ideal bazanın seçilmesinde dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Arzu edildiğinde baza başlıkları değiştirilebilir mi?

Bazaların başlıkları kolayca çıkabildiği için istenilen her zaman bazanın başlığı değiştirilebilir ya da üzeri farklı bir kumaşla kaplanabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yatak Odası Baza Modelleri

3127 ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Mobilya
Mobilya
Yatak Odası
Yatak Odası
Bazalar
Bazalar
Çift Kişilik Bazalar
Çift Kişilik Bazalar
Tek Kişilik Bazalar
Tek Kişilik Bazalar
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ebatlar
Toplam 47 / 3127 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?