Ağızlık

Köpek sahibi olan kullanıcıların köpeğin bakımında ilk önceliği her zaman güvenliğidir. Köpeklerin bakımında her ayrıntıyı düşünmek gerekir. Köpek sahiplerinin köpekleriyle beraber konforlu bir gezintiye çıkabilmesi için köpek ağızlığı kullanmaları öneriliyor. Her köpeğe uygun olan bir köpek ağızlık çeşidi bulunuyor. Güvenli bir ortam oluşturmak adına kullanımı önerilen köpek ağızlığı, kalabalık ortamlarda kullanılabiliyor. Birçok farklı formda üretilen bu ürünler, köpeğin rahat etmesine imkan tanıyor. Günün her zaman diliminde ve her yerde rahatlıkla tercih edilebiliyor. Köpek ağızlıkları sayesinde kullanıcılar köpekleri ile beraber rahatça gezintiye çıkabiliyor, spor yapabiliyor ve insanlarla daha rahat temas edebilir. Köpekler oyun sırasında veya tehlike algıladıklarında kendilerini ve sahibini korumak amacıyla ısırma eylemine başvurabiliyor. Bu sebeple köpeklerin yabancı bir insana ya da başka bir köpeğe saldırıp, ısırmaması için köpek ağızlığı kullanımı önem arz ediyor. Köpek ağızlık çeşitlerini inceleyerek ve detaylı bilgi alarak kendi köpeğiniz için en uygun olan köpek ağızlık modelini bulabilirsiniz. 

Köpek Ağızlık Çeşitleri

Köpeklerin sosyalleşmesi ve hava alması için bazı güvenlik önlemleri alınarak dışarı çıkarılması gerekebilir. Bu güvenlik önlemlerinin en bilineni de tasmalar. Ancak buna ek olarak köpek ağızlığı kullanımı da yaygın. Köpek ağızlığı kullanımı köpeklerin hem diğer köpeklerle bir saldırı durumunda oluşabilecek olumsuz sonuçları engelliyor hem de başka insanlara saldırmasını veya ısırmasını önlüyor. Köpekler cinslerine bağlı olarak farklı boyutlara sahip ve karakteristik özellikler barındırıyor. Bu sebeple köpeklerin bazısı yapısal olarak doğuştan daha saldırgan olurken, bazısı daha uysal oluyor. Köpeklerin büyüklüğüne ve karakterine bağlı olarak ağızlık seçimi yapılması oldukça önemli. Bu sayede hem köpek daha rahat sosyalleşiyor hem de çevresindeki canlıların güvenliği artıyor. Köpek ağızlık çeşitleri temelde ikiye ayrılıyor. Bu ağızlıklar; kapalı veya delikli oluyor. 

 • Kapalı Köpek Ağızlıkları

Tamamen kapalı şekilde tasarlanan ağızlıklar, saldırgan köpekler için kullanılabiliyor. Bu ağızlıklarda köpeğin ağzı ve dişleri hiçbir şekilde görünmüyor. Böylece köpekler kimseye zarar veremiyor. Ancak bu ağızlıklar yaz aylarında köpeği rahatsız edebiliyor. Köpekler yaz mevsiminde ağızlarıyla kendilerini serinletiyor. Ağzı kapalı olduğunda ise sıkılıp bunalabiliyor. Bunun için de kapalı deri ağızlıkların şekli önem kazanıyor. Koni şeklinde kesilen ağızlıklar köpeğin hiç ağzını açmasına imkan vermediği için hayvanı sıkıyor. Bunun yanı sıra silindir şeklindeki kapalı ağızlıklar, köpeğin daha rahat nefes almasına imkan tanıyor. Ağızlıkların köpeğin ağzında sabit durabilmesi için iki kayışının olması gerekiyor ve kulak arkasına sabitlenerek kullanılıyor. İki kayışı bulunmayan veya alın üzerinden sabitlenen ağızlıklar, köpekler tarafından kolayca çıkarılabiliyor. 

 • Delikli Köpek Ağızlıkları

Delikli köpek ağızlıkları kapalı olanlara kıyasla daha kullanışlı oluyor. Bu ağızlıklar köpeğin oksijen almasına imkan tanıyor. Nefes almasını engellemiyor. Birçok farklı modelde delikli köpek ağızlığı üretiliyor. 

Köpek Ağızlık Modelleri

Köpeklerin dışarıya gezintiye çıkarılırken güvenlik amaçlı taktığı ağızlıklar farklı malzemelerden üretiliyor ve farklı şekillere sahip oluyor. Köpek ağızlıklarında birçok farklı model bulunuyor. Köpek ağızlık modelleri arasında; polis eğitim ağızlıkları, deri ağızlıklar, metal kafes ağızlıklar, plastik kafes ağızlıklar, kumaş ağızlıklar ve yular ağızlıklar yer alıyor. 

 • Polis Eğitim Ağızlıkları

Polis eğitim ağızlıkları, eğitim ve hazırlık aşamasında olan polis köpekleri için tercih ediliyor. Genellikle eğitim kurum ve kuruluşlarında kullanılıyor. Maksimum güvenlik sağlayan bu ağızlıklar eğitmenin güvenliğini sağlıyor. Ağızlık genellikle çelik bir iskeletten ve deri dış kaplamadan oluşuyor. Ağızlığın çelik olması eğitim aşamasındaki köpeğin yüzünü düşmelere ve çarpmalara karşı koruyor. Genellikle büyük ırk köpeklerde tercih ediliyor. 

 • Deri Ağızlıklar

Köpek ağızlık modelleri arasında en çok tercih edilen modellerden biri olan deri köpek ağızlığı, köpekler için oldukça uygun. Deri ağızlık alerjiye sebep olmayan bir yapıya sahip. Aynı zamanda soğuk havalarda metal ağızlıklarla kıyasla donmaya sebebiyet vermiyor aksine daha sıcak tutuyor. Hafif bir ağırlığa sahip olan deri ağızlıklar, köpekler için gereksiz bir ağırlık oluşturmuyor ve rahatsız etmiyor. Bu deri ağızlıklar delikli olduğu için köpeği sıkmıyor ve bunaltmıyor. Çok sıkı ve çok kalın olmayan deri ağızlıklar, köpeğin rahat nefes alıp vermesine imkan tanıyor. Uzun ömürlü bir deri ağızlık kullanımı için kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Kaliteli bir deriden üretilmeyen deri ağızlık, kısa zamanda açılıp parçalanabilir. Doğru deri malzeme kullanılarak üretilen ağızlıklar ise uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılıyor. 

 • Kafes Görünümlü Metal Ağızlıklar

Köpek ağızlıkları arasında en çok tercih edilen ikinci ağızlık ise metal köpek ağızlığı oluyor. Deliklere sahip olan metal ağızlık, köpeğin ihtiyacı olan oksijeni almasına izin veriyor. Ağzını belli bir oranda açabilen köpek, vücut sıcaklığını dengeleyebiliyor. Metal ağızlık, çevredeki hayvan ve insanları korumada oldukça etkili. Metal bir yapıda olan ağızlığı köpek kolayca çıkaramıyor veya ondan kurtulamıyor. Köpek ağızlığının uzun süre takılması gerektiğinde bu modelin tercih edilmesi öneriliyor. Çünkü bu modelde köpek rahatça suyunu içebiliyor. Bu sayede ağızlığın sürekli çıkartılıp takılmasına gerek kalmıyor. Metal kafes görünümlü ağızlıkların köpeğin ağzıyla doğrudan temas etmesi yaralanmalara veya tahriş olmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle ağızlığın iç tarafının astarlı olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilen metal ağızlıklar, herhangi bir toksik madde içermiyor. Bu ağızlıklar genellikle kafes tasarımına sahip olarak üretiliyor. 

 • Plastik Kafes Ağızlıklar

Plastik ağızlıklar, köpek sahipleri tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Açık noktaları sayesinde köpeğin rahat nefes almasına imkan tanıyan plastik ağızlıklar, köpeğin konforunu sağlıyor. Arkasında bulunan klipsleri sayesinde kolayca takılabiliyor. Hafif malzemelerden üretilen plastik ağızlıklar, genelde veterinerdeyken tercih edilebiliyor. Veterinerde tedavi görürken ya da tırnağı kesilirken köpeğe plastik ağızlık takılabiliyor. Kolayca yıkanan plastik ağızlıklar, kışın da kullanılabiliyor. 

 • Kumaş Ağızlıklar

Kumaş ağızlıklar mini gezintiler için tercih edilebiliyor. Bu ağızlık yabancı cisimleri yutmayı ve ısırma davranışını engelliyor. Yumuşak yapıdaki kumaş ağızlıklar köpeği rahat ettiriyor. Ancak nefes alıp verme sırasında buharlaşma gibi problemler yaşatabiliyor. 

 • Yular Ağızlıklar

Yular ağızlık genellikle yeni eğitime başlayan köpekler için kullanılıyor. Eğitimlerde köpekler daha kolay kontrol altına alınabiliyor. Bu eğitimlerde köpeği ağızlığa alıştırmak için ödül mamaları sunulabilir. Bu sayede köpekler ağızlığa alışıyor ve zamanla seviyor. 

Köpeklerin Irkına Göre Ağızlık Seçimi Nasıl Olmalı?

Ağızlık seçilirken köpeğin ırkı be burun yapısı önem arz ediyor. Köpeğin burnu basık ise kare tipli ağızlık seçilmesi gerekiyor. Böylece köpek daha rahat nefes alıyor ve vücut ısısını dengede tutuyor. Bazı köpeklerin burnu ise daha uzun ve çıkık oluyor. Bu köpeklerde ise oval veya silindir yapılı ağızlıkların tercih edilmesi öneriliyor. Bu şekilde köpekler gerekli ölçüde ağzını açarak ısısını dengeliyor ve rahat nefes alabiliyor. Kısa burun köpek ağızlığı deri ya da metal malzemeden üretilebilir. İkiside köpeğe zarar vermiyor. Ancak köpekleri kısa süreli dışarı çıkarırken özellikle deri ağızlığın kullanılması öneriliyor.  Uzun süreli dışarı çıkarımlar için ise metal ağızlık daha doğru bir tercih oluyor. Metal ağızlık çıkartılmadan köpeğin su içmesine imkan tanıdığı için daha kullanışlı oluyor. Küçük ve herhangi bir şekilde saldırıda bulunmayan köpekler için de ağızlık kullanılabiliyor. Köpekler tüyleri kesilirken veya veteriner kontrolüne götürüldüğünde saldırgan olabilir. Bu zamanlarda çevreye zarar vermesini önlemek için plastik veya kumaş ağızlıklar tercih edilebiliyor. Bu ağızlıkların kısa süreli takılması öneriliyor. Ekonomik fiyatlı plastik ağızlıklar, oldukça hafif. Köpeğe taşıma rahatsızlığı vermeyen plastik ağızlıklar, nefes alma esnasında da rahatsızlık vermiyor. Plastik ağızlıkların iç kısmında bez olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Böylece köpeğin cildinin tahriş olması önleniyor. Küçük köpeklerin saldırma eğilimi varsa demir köpek ağızlığı kullanımı tavsiye ediliyor. Bu sayede köpek sosyalleşirken diğer köpeklere zarar vermiyor. Su içilmesine imkan tanıyan bu ağızlıklar uzun süre çıkarılmadan kullanılabilir. Küçük köpekler için kumaş ağızlıklar da tercih edilebiliyor. Ancak kumaş ağızlıklarda köpekler rahat nefes alamayabilir ve ısırma gibi durumlara karşı %100 koruma sağlamaz. Yavru köpekler eğitim aşamasındayken ağızlığa alıştırılıyor. Bu eğitim sürecinde onlar için özel olarak tasarlanan yavru köpek ağızlığı kullanılıyor.

Köpeklerin Cinsine Göre Ağızlık Seçimi Nasıl Olmalı?

 • Pitbull cinsi köpek sahiplerinin öncelikle köpeği eğitmesi gerekiyor. Aksi bir durumda pitbull köpeği tehlikeli ve güvensiz olabilir. Başka hayvanların eğitim aldığı köpek eğitim okullarında bu tarz bir eğitim alınabiliyor. Agresif ve dik başlı bir karakteristik özelliğe sahip olan Pitbul köpeğinin yavruyken eğitilmesi gerekiyor. Eğitim ihtiyaçları sırasında dışarı çıkarılırken de köpek ağızlığı Pitbul köpekler için vazgeçilmez aksesuar oluyor. Pitbulların kafa ve kulak yapısı Kangal gibi diğer büyük köpeklere nazaran daha küçük olduğu için metal ağızlıklar uygun olabiliyor. 
 • Kangal cinsi köpekler, diğer köpek ırklarına göre daha çok uzuyor. Kangallar genellikle 72-86 cm arası uzunluğa ve 41-66 kg arası bir ağırlığa sahip oluyor. Kafa ve kulak yapılarına uygun olarak tasarlanan kangal köpek ağızlıklarını kullanması, çevredeki diğer hayvanların ve insanların can güvenliğini sağlıyor. Çift kayışlı olan bu ürünler, köpekleri kulakları arkasından onu rahatsız etmeyecek şekilde geçiriliyor ve sıkıca bağlanıyor. Sıkı bağlanmazsa köpek ağızlığı patileri ile çıkarabiliyor. 
 • Sakin ve cesaretli olan Rottweiler cinsi köpeklerin çene kasları diğer cinslerine oranla daha güçlü. Bu köpekler sinirlendiklerinde ya da hoşlanmadıkları bir durumla karşılaştıklarında hırçınlaşarak tehlikeli bir köpeğe dönüşebiliyor. Bu sebeple hafif ve ağzı kapalı olan Rottweiler ağızlığı kullanımı önem arz ediyor. 

 

Köpek Ağızlığa Nasıl Alıştırılır?

Güvenlik amacıyla takılan köpek ağızlıkları, hayvanları ilk etapta rahatsız edebiliyor. Bu sebeple köpeğin büyük tepkiler vermesini ve aynı zamanda saldırmasını engellemek amacıyla köpeği ağızlığa alıştırmak gerekiyor. Alıştırma işlemi bir eğitim süreci ile sağlanabiliyor. Eğitim sürecinin başlarında ağızlığın köpeğe kısa süreli takılması tavsiye ediliyor. Aynı zamanda ağızlığın içerisine ödül bisküvisi konulması alışma sürecini hızlandırabilir. Ağızlığın her takıldığında ödül mamasının verilmesi köpeğin büyük tepkiler vermesini engelliyor. Ayrıca ağızlık takılırken köpeğe manevi olarak şefkat gösterilmesi ve sevilmesi de köpeği uysallaştırır. İlk takıldığı zamanlar ağızlığın kayışlarının bağlanmaması köpeğin ağızlığa daha kolay alışmasını sağlıyor. Alıştırma sürecinde sık ancak kısa süreli olarak ağızlık takılması tavsiye ediliyor. Köpek tarafından ağızlık çıkarılmak istendiğinde yasak komutlarının söylenmesi de önemli. Bu sayede köpeklerde zamanla ağızlığı çıkarma isteği kayboluyor. Ağızlığa alıştırma süreci küçük, büyük fark etmeksizin her köpekte uygulanabiliyor. Küçük köpekler için ağızlığa her zaman ihtiyaç duyulmuyor. Ancak veterinere götürülürken takıldığı için küçük köpeğin de ağızlığa alıştırılması gerekiyor. Küçük köpekler ağızlığa alışık olmadığı için başlarda reddedebiliyor. İstikrarlı şekilde eğitim verilmesi durumunda küçük köpekler de bu durumu kabul ediyor. Köpek ağızlık kullanımı için özellikle büyük köpeklere saldırganlığı azaltmak adına eğitim verilmesi oldukça önemli. 

Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar?

Yeterince sosyalleştirilmeyen köpekler zamanla daha saldırgan olabiliyor ve çevresindeki canlılara zarar verebiliyor. Bu gibi durumların yaşanmasını engellemek adına köpek ağızlığı kullanılıyor. Köpek ağızlığı ne işe yarar sorusu üzücü durumların yaşanmasını engellemek ve güvenliği arttırmak olarak yanıtlanabilir. Ağızlıklar sayesinde köpek sahipleri köpekleri ile beraber gezintilere çıkabiliyor ve aktivitelere rahatça katılabiliyor. Özellikle çok fazla çocuğun bulunduğu bir ortamda ağızlık kullanımı, tehlikeleri ortadan kaldırıyor. Çocuklar yanlışlıkla köpeğin canını yakacak davranışlarda bulunabilir. Bu durumda köpek de saldırgan bir tepki verebiliyor. Ağızlık sayesinde bu gibi durumların yaşanması önleniyor. Aynı zamanda ağızlıklar dışarıda bulunan zararlı yiyecek ve içeceklerden de köpekleri koruyor. Köpekler meraklı hayvanlar oldukları için dışarıda gördükleri yiyecekleri tatmak istiyor. Bu durumlarda bazen zehirlenme vakaları olabiliyor. Ağızlık bunu da engelliyor. Veterinere giden köpekler, klinik ortamında gerilebiliyor ve kendini tehlikede hissedebiliyor. Acı eşiklerini zorlayan yaralanmalarda veterinerin canını yaktığını düşünen köpekler kendilerini korumak için ısırma eylemine geçebiliyor. Ağızlık bu durumun da önüne geçiyor. Yabancıların bilinçsizce sevme girişimlerinden rahatsız olan ve korkan köpekler saldırma eylemine geçebiliyor. Ağızlık sayesinde köpeklerin ısırma ve saldırma tepkisi engelleniyor. 

Köpek Ağızlığı Neden Gereklidir?

Bazı köpek cinsleri doğaları gereği saldırgan oluyor. Golden gibi sevgi ve oyun cinsi olan köpeklerin yanı sıra koruma amaçlı da köpek sahiplenilebiliyor. Bu cins köpekler boyut olarak daha büyük oluyor. Aynı zamanda tehlike anında saldırgan olabilir. Bu köpekler bazı zamanlar kendini bazı zamanlarda ise sahibini koruma içgüdüsüyle saldırganlaşıyor. Köpekler saldırma eylemi sırasında en güçlü organları olan ağızları ile tehlike olarak gördükleri insanı veya hayvanı etkisiz hale getirmeye çalışıyor. Bu sebeple köpek sahipleri çoğu zaman köpeklerini evde tutmaya çalışıyor. Ancak bu tür köpekleri eve kapatmak saldırganlıklarını arttırıyor. Bu durumun yaşanmaması için köpeklerin ağızlık takılarak gezdirilmesi tavsiye ediliyor. Düzenli olarak dışarı çıkarılıp sosyalleşebilen köpeklerin daha uysal olduğu gözlemleniyor. Köpek ağızlıkları genel olarak saldırgan olanlara takılıyor. Ancak ağızlığın temel işlevi her köpeğin park gibi halka açık alanlarda rahatça dolaşmasına imkan sağlamak oluyor. Köpek ağızlığının eğitim veya ceza şeklinde kullanılmaması öneriliyor. Yalnızca güvenlik amaçlı kullanılan bir araç olarak görülmesi gerekiyor. 

Köpek Ağızlığı Satın Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Edilmeli?

Köpek ağızlık modelleri sahip olduğu özellikler ile birçok seçeneği bir arada sunuyor. Köpek sahipleri ağızlık seçme konusunda kararsız kalabiliyor. Bu noktada kullanıcıların köpek ağızlığı satın alırken dikkat etmesi gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. 

 • İlk olarak köpeğin hangi ırk olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor. 
 • Köpeğin burun ve ağız mesafesine, genişliğine dikkat ederek doğru ölçülerdeki ağızlığın tercih edilmesi önemli. 
 • File, kumaş, plastik ve deri gibi farklı malzemelerden üretilen ağızlıkları seçerken köpeğin hangisinde daha rahat edeceğini tespit etmek önem arz ediyor. Kumaş ve file ağızlıklar kısa gezintiler için uygun olurken, plastik ağızlıklar uzun süreli kullanımlarda tercih edilebiliyor. 

 

Köpek Ağızlık Fiyatları

Köpek ağızlık fiyatları; modeline, boyutuna ve malzemesine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple doğru fiyatlara ulaşmak için öncelikle köpeğin ihtiyacı olan ağızlığın özelliklerine bakmak gerekiyor. Köpeklerin ağız boyutu, küçük ırk ya da büyük ırk olması, ağızlığın ne kadar süre kullanılacağı gibi konular ağızlık modelini belirleme büyük rol oynuyor. Ağızlığın fiyatını etkileyen en önemli unsur ise üretildiği malzemesi oluyor. %100 deri malzemelerden üretilen ağızlıklar diğerlerine kıyasla daha maliyetli olabilir. Plastik ağızlıklar ise her bütçeye hitap eden ekonomik fiyatlarla satışa sunuluyor. Aynı şekilde kumaş ve file ağızlıklar da her bütçeye uygunluk gösteriyor. Ağızlık fiyatları Hepsiburada ile artan veya azalan şekilde listelenebilir. Bu sayede cazip fiyata sahip olan ağızlığa ulaşmak daha kolay bir hale geliyor. Ayrıca kullanıcılar ağızlıklar için fiyat aralığı da belirtebiliyor. 

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köpek Ağızlıkları

955 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 955 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?