Aksesuar

Akvaryum hazırlarken veya akvaryum bakımında kullanılan çeşitli ekipmanlar, akvaryum aksesuarları arasında yer alır. Akvaryum aksesuarları akvaryum dekore etmenin dışında bitki yetiştirmek, dikmek veya canlı bitkileri budamak amacıyla tasarlanan birçok ürünü kapsar. Makas, cımbız, maşa, yapıştırıcı, bitki tutucu gibi birçok malzeme aksesuarlar arasından temin edilebilir.

Akvaryum Aksesuarları ve Kullanımları

Akvaryumla ilgilenen herkesin ihtiyaç duyacağı akvaryum aksesuarları arasında en önemlileri el aletleridir. El aletleri içinde uzun makaslar, maşalar, cımbızlar, spatulalar yer alır. Makaslar ağız tasarımına göre değişiklik gösterir. Düz penseler, akvaryum tabanına herhangi bir şey yerleştirmek veya tabandan herhangi bir şey almak için kullanılan ürünlerdir. Özellikle bitki dikerken oldukça önemli olan düz penseler, cımbıza nispeten daha kalın ağız kısmına sahiptir. Akvaryum cımbızları ise hassas işler için tasarlanmıştır. İnce taban bitkilerini kolayca yakalamaya imkân veren ince ağzı ile oldukça işlevsel bir kullanım sergiler. Eğik uçlu maşa modelleri ise ulaşamayacağınız yerlere kolayca ulaşmayı sağlar. Eğik uçlu ürünler, açılı ağız kısmı sayesinde bitki dikimi ve bakımından akvaryum temizliğine kadar birçok işte kullanılabilir.

Akvaryum Makas Modelleri

Akvaryum makasları biçim olarak değişiklik gösterir. Klasik düz ağızlı makaslar, dalga şeklinde makaslar, eğik uçlu makaslar, kıvrık uçlu makaslar, yaylı makaslar ürünler arasında yer alır. Düz ağızlı makaslar hem sulu hem susuz akvaryumlarda budama işlemlerinde kullanılır. Bitki bakımında kullanılan eğik uçlu ve dalga uçlu makaslar ise erişilmesi zor yerlerde bitki budamayı mümkün kılar. Eğik uçlu makaslar özellikle kökleri kısaltmak için idealdir. Yaylı makas modelleri ise kesme işlemi sonrasında otomatik açılan ağız kısmı ile daha pratik bir kullanım sunar. Model olarak değişen akvaryum makaslarının genel teknik özellikleri ise şöyledir:

  • Makaslar hafif tasarıma sahiptir. Ortalama 19 veya 20 gramlık ağırlığı ile su taşırmadan çalışmanıza imkân verir.
  • Makas uzunlukları 16 cm’den başlayıp 30 cm’ye kadar çıkmaktadır. Uzun makaslar bitkilere yaklaşmadan bitkileri düzenlemeyi sağlar.
  • Makaslar genellikle çelikten üretilir ve paslanma yapmaz. Tatlı suda ve tuzlu suda rahatlıkla kullanılabilir. Kullanıldıktan sonra makası kurulamak gerekir.

Akvaryum Yapıştırıcıları

Akvaryum yapıştırıcıları akvaryum dekore ederken veya akvaryum bakımı yaparken kullanılır. Yapıştırıcılar kullanılacak yüzeye göre değişiklik gösterir. Cansız ve cansız akvaryum malzemelerini yapıştırmak için farklı yapıştırıcı çeşitleri bulunur. Bitki yapıştırıcılarının kullanımı ve özellikleri değişiklik gösterir.

  • Canlı bitki yapıştırıcıları, suyla karıştırılarak hazırlanır ve canlı mercan gibi çeşitli su altı bitkileri üzerinde kullanılabilir.
  • Çok amaçlı canlı bitki yapıştırıcıları su altında kaya, seramik gibi objeleri de yapıştırmaya imkân verir.
  • Yapıştırıcıların bitkilere ve akvaryum canlılarınıza zarar yoktur. Zehir içermeyen yapıştırıcılar, güvenle kullanılabilir.
  • Yapıştırıcıların kuruma süresi birbirinden farklıdır.

Yapıştırıcılar arasında dekoratif malzemeleri yapıştırmak için kullanılan ürünler de yer alır. Genellikle tekli veya ikili küçük tüpler halinde satılan yapıştırıcılar, hayvanlara ve bitkilere zarar vermemek için zehirsiz malzemelerden üretilir.

Bitkileri Yetiştirmek İçin Aksesuarlar

Akvaryum tabanında bitki yetiştirmek için kullanılan ızgara modelleri temel malzemeler arasında yer alır. Bitkinin sabitlenmesi, zemine dizilmesi ve dekor işlemleri için kullanılan ızgaralar, paslanmaya karşı seramik malzemeden üretilmiştir. Akvaryum suyuna zararlı herhangi bir madde salmayan ızgaralar ebat ve şekil açısından farklılık gösterir. Kare, dikdörtgen ve yuvarlak olarak üç farklı biçimde temin edebileceğiniz aksesuarlar, 6,5 cm veya 5 cm ebatlarında bulunabilir. Dikdörtgen ızgaralar ise 5x10 cm ebatları ile dikdörtgen akvaryumlar için daha ideal bir kullanım sunar. Izgaraların yanında bitki sabitleme klipsleri, ürünler arasında yer alır. Yeni dikilen bitkileri sabitlemek için kullanılan klipsler, 12’li setler halinde satılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akvaryum Aksesuarları

298 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 298 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?