Altın Yüzük

Altın Yüzükler

akı ve ziynet eşyası denince akla gelen ilk madde altın oluyor. Hem estetik yapısı, hem dayanıklılığı hem de yatırım amaçlı olarak her geçen gün değerine değer katan altın takı ve aksesuar sektörünün en önemli maddelerinden biri. Altının en yakıştığı takılardan biri ise altın yüzükler. Hem kadın hem de erkekler için çok büyük bir öneme sahip olan altın yüzükler farklı boyutlarda, farklı tasarımlarda ve farklı değerlerde olabilir. Altın yüzük denince akla alyanslar ve alyans modelleri de gelebilir, tek taş tabir edilen “evlilik teklifi” ya da nişan yüzüğü de gelebilir. Dolayısıyla altın yüzük denilince sadece kadınlar akıllara gelmemeli zira altın yüzüğün sosyolojik bir değeri ve anlamı olduğu için ve evli çiftlerin tercih etmesi sebebiyle birçok insanın ilgisini çeken bir üründür. 

Nişan yüzüğü, adından da anlaşılabileceği üzere takan kişinin nişanlı olduğunu gösteren ve özellikle batı kültürlerinde çok yaygın olan bir aksesuardır. Günümüzde altından yapılma nişan yüzüğünü genelde kadınlar takarken bu onların kendilerine sorulan “Benimle evlenir misin” sorusuna “evet” yanıtını verdiğini gösterir. Modern zamanlarda nişan yüzüğü sadece altın yüzük olarak bilinse de aslında tek taş pırlanta ya da benzer değerli taşlarla süslü versiyonları da piyasada satılmaktadır. 

Nişan yüzüğü Türkiye’de genelde sağ elin yüzük parmağına takılsa da batı ülkelerinde genellikle sağ elin yüzük parmağı tercih edilir. Fakat dünyanın farklı bölgelerinde ve ülkelerinde nişan yüzüğü ile ilgili alışkanlıklar ve gelenekler farklılık gösterebilir. 

Altın yüzük denilince akıllara gelen diğer modeller alyans olarak da bilinen altın yüzük modelleridir. Alyans fiyatları, alyans modellerine göre farklılık gösterebileceği gibi genel olarak altın kurundaki dalgalanma ve değişimlerle de artış gösterebilir. Alyans modelleri farklı olsa da evlenirken çiftlerin tercih ettiği gelenekler ve yüzüğü taktıkları parmak değişiklik göstermez. Türkiye’de nikah merasimi sonrasında çiftler alyanslarını sol ellerinin yüzük parmağına takarak aşklarını ölümsüzleştirirler. 

Öte yandan aksesuar olarak da gündelik yaşantımızda altın yüzük tercih edilen parçalardan biri olarak öne çıkar. Öyle ki hem dayanıklılığı hem de maharetli ustaların elinde çok estetik birer sanat eserine dönüştürülebilen altın yüzük modelleri her etkinlik, her kıyafet ve her durum için kurtarıcı bir yardımcı haline gelir. 

Altın yüzük günümüzde Türkiye’de hem büyük markalar hem de işinin ehli zanaatkarlar tarafından üretiliyor. Türkiye’nin birçok farklı kentinde her bütçeye ve her tarza uygun altın yüzük modelleri bulmak mümkün. Özellikle nişan yüzüğü satın almak isteyenler ya da evliliğini şık ve sağlam bir altın yüzükle taçlandırmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artarken bu mücevherlerin yerini alabilecek bir aksesuar henüz yakın vadede gözükmüyor. “Tek taşımı kendim aldım” furyasının da yayılmasıyla birlikte Türkiye’de de aynı dünyada olduğu gibi altın yüzük modası uzun yıllar devam edecek gibi gözüküyor, aynı büyüklerimizin parmaklarında gördüğümüz gibi. 

Altın Yüzük Renkleri

Altın yüzük denilince birçok insanın aklına sarı rengi gelir. Fakat aslında bir diğer altın yüzük rengi de beyaz altındır. Sarı renkli bir yüzük takmak istemeyen tüketicilerin tercih ettiği beyaz altın da ham madde olarak aynı sarı altında olduğu gibi altın kullanır. Beyaz altının renginin bu denli değişik olmasının sebebi ise altının içeriğindeki nikel ve çinko oranıdır. Son dönemde iyice yaygınlaşan bir diğer renkli altın yüzük modeli ise rose altındır. Açık pembeye yakın bir tona sahip olan rose yüzükler altın ve bakırın karışımından oluşur. Özellikle bir dönem Rusya’da çok popüler bir tür olan rose altın yüzükler son dönemde yeniden gündeme geldi ve kısa bir süre içerisinde popülerleşerek moda oldu.

Fakat burada nikel ve çinko olması altının saflığını gölgelemediğini hatırlatmakta fayda var. Zira bir altın yüzük satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur karat sayısıdır. Sonuçta sarı altın yüzüklerin de beyaz altınlara göre bünyesinde daha fazla bakır olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

Sarı altın, beyaz altından çok daha uzun bir süredir birçok insanın tercihi konumunda. Fakat özellikle son yıllarda modanın daha da sık kullanması ve tasarımcıların da beyaz altına ilgi göstermesiyle birlikte beyaz altın da sarı altın kadar popüler bir hale geldi. Altının hem zanaatkara kullanım kolaylığı sağlaması hem de estetik görüntüsü sebebiyle birçok insan beyaz altın tercih etmeye başladı. 

Altın yüzük yapımında bakır, gümüş, nikel, paladyum ve çinko gibi maddeler altınla karıştırılır. Bu karışımın oranı her gün milyonlarca insanın severek taktığı altın yüzüklerin rengini belli eder. Dolayısıyla renk farklılıkları altın yüzüklerin değerini düşürmediği gibi kalitesini de etkilemez. 

Sarı altın özellikle alyanslarda tercih edilirken beyaz altın ise tek taş olarak da bilinen değerli taşlarla bezeli teklif yüzüklerinde sık sık kullanılır. Öte yandan erkekler de günümüzde alyans olarak farklı renkler tercih edebiliyor. Beyaz altının rengi gümüşe benzediği için erkekler tarafından daha da sık tercih edilirken daha geleneksel bir moda ve tasarım anlayışını benimseyen erkekler de sarı altın yüzükleri alyans yüzüğü olarak tercih ediyor.

Altın Yüzüklerde Karat Farkı

 Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur karat sayısıdır. Karat, altının saflığını en iyi belgeleyen veridir. 18 karat beyaz altın ile 18 karat sarı altın arasında hiçbir fark yoktur ve ikisinde de aynı oranda altın bulunmaktadır. Bir değerli taşın yoğunluk ve saflık oranını belirlemek için kullanılan karat oranı düştükçe altın yüzükte kullanılan altının saflığı da azalır. Örneğin 18 karat altın 14 karat altından daha yoğun olduğu için daha pahalı olabilir. 

Altın yüzüklerde karat ölçüsü 24 temel birim üzerinden yapılır. 18 karat denildiğinde 18/24 yani yüzde 75 oranında altın kullanıldığı anlamına gelir. 24 karatlık altın ise saf altın olarak tanımlanır. Fakat mücevher sektöründe tamamen saf altın ile çalışmak yapısı gereği imkansız olduğu için daha düşük altın oranlarına sahip tasarımlar ortaya çıkar. 

Altın yüzükler, nişan yüzüklerinin yaygınlaşması, tek taş yüzük reklamlarının daha görünür olmasıyla hızla yayılarak dev bir endüstri halini aldı. Fakat bu endüstrileşme tüketicilerin önündeki seçenekleri daha da genişletti. Zira yeni markalar ortaya çıkıp üretim modelleri değiştikçe hem daha uygun fiyatlı hem de tarz olarak herkesin kendi tercihine göre şekillenerek değiştirilen aksesuarlar ortaya çıktı. Altın yüzüklerde kullanılan altın oranının değiştirilebilmesi ile birlikte her bütçeye uygun altın yüzükler tüketicinin karşısına çıktı. Özellikle tek taş yüzük olarak da bilinen nişan yüzüğünde kullanılan değerli taşların oranı ve sayısı ile birlikte yüzük fiyatlarında değişiklik yaşandı.

Altın Yüzükler Eskir mi?

Altın yüzük alanların en çok merak ettiği sorulardan biri de çok ciddi paralar vererek satın alınan mücevherlerin değerini kaybederek bozulmaya başlayıp başlamayacağına dairdir. Altın fiyatlarının yüksek olduğu günlerde altın yüzüklerde bir değer kaybı kısa vadede olmayacaktır. Fakat dünya üzerindeki her şeyde olduğu gibi yüzük de zaman içerisinde eskiyebilir. 

Vücudumuzun en çok kullanılan uzuvlarından olan ellerimize taktığımız yüzükler kullanım sıklığına göre eskiyebilir. Fakat uzmanlar bunun yaşanılan bölgedeki hava durumundan, ciltteki kuruluk oranına ve bahçe işiyle uğraşmaktan, çamaşır/bulaşık yıkamaya kadar birçok faktöre bağlı olduğunu söylüyor. 

Bilim insanları her şeyin eskidiğini söylerken altın yüzüklerin ise yaklaşık 30-40 yıl içerisinde eskiyebileceğini söylese de bu konuda yapılmış net bir araştırma yok. Altın yüzükler ile ilgili yapılan açıklamalarda havuzda yüzmenin bile yüzüğe zarar verdiği çünkü havuzu temizlemek için klor kullanıldığını ve bunun yüzüğe zarar verebileceği söyleniyor. 

Öte yandan ellerimize sürülen bakım kremleri ya da benzeri kozmetik ürünlerinin de altın yüzükler için zararlı olduğu açıklandı. Bu tür kozmetik ürünlerinin kimyasallardan yapıldığını hatırlatan uzmanlar, altın yüzük takan insanların bunları kullandığı zaman mücevherlerini çıkarması önerisinde bulunuyor. Uzmanlar el kremlerini kullanmadan önce yüzüklerin parmaktan çıkarılmasını önerirken, kremin tamamen cilt tarafından emilmesinden sonra yüzün takılmasını öneriyor. 

Dolayısıyla eğer çamaşır ve bulaşık yıkayacaksanız ya da denize girecekseniz, yüzüğünüzü çıkarmak ve güvenli bir yerde saklamak altın yüzüğünüzün değerini ve görüntüsünü korumanıza imkan tanıyacaktır. Bu şekilde davranmak yüzüğünüzün sanki ilk günkü gibi görünmesini sağlar. 

Altın yüzüğün eskimesi çok ciddi bir deformasyona ya da etkiye maruz kalınmazsa gözle görülmez. Fakat altın yüzüklerin üzerinde eğer değerli taşlar bulunuyorsa bunların düşme ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda bir kuyumcuya giderseniz bu değerli taşı tekrar ilk günkü gibi yüzüğe takabilirler.  

Altın Yüzükleri Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde birçok farklı altın yüzük modelleri piyasada yer alırken bu değerli ve anlamlı aksesuarların temizlik ve bakımı da kritik bir öneme sahiptir. Altın yüzükleri temizlemeden önce sahip olduğunuz yüzüğün modelini ve hassasiyetini iyi anlamakta fayda var. 

Eğer üzerinde hiç taş olmayan düz bir altın yüzüğünüz varsa bunu yıkamak bir hayli kolay. Ilık bir kase suyun içine sabun benzeri bir temizleyici koyun. Altın yüzüğü bu solüsyonun içine bırakın ve yaklaşık 20-30 dakika bekletin. Daha sonra yüzüğü sudan çıkarın ve silin. Yumuşak bir bezle sildikten sonra temiz bir havlu ile kurulayın.

Eğer pırlanta, safir veya benzeri bir değerli taşa sahip altın yüzüğünüz varsa bunu temizlemek de aşağı yukarı düz bir tasarıma sahip altın yüzüklere benzer. Bu tür yüzükleri temizlerken yine ufak bir kaseye ılık su ve biraz daha yoğun bir temizlik ürünü koyun. Daha sonra temiz bir bez alarak bu solüsyona batırın ve elinizdeki yüzüğü bu bez ile silin. Böylelikle altın yüzüğün hasar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Sabunlu solüsyon batırılmış bezle temizlik işlemi tamamlandığında tekrar temiz sudan geçirin ve kalıntılardan kurtulun. En son aşamada da kuru bir bezle temizleyin. Bu işlemden hemen sonra yüzüğü takmayın ve biraz daha kurumasını bekleyin. 

Altın Yüzükleri Cilalamak Her Zaman İyi Bir Fikir Değil

Altın yüzüklerin temizlenme işlemi kadar kritik bir öneme sahip olan bakım adımı ise altın yüzüklerin cilalanması. Cila bezi ile altın yüzükler cilalanabilir. Öte yandan eğer cilalama işlemini yapmak istemezseniz herhangi bir kuyumcu da bunu gerçekleştirebilir. 

Öte yandan cilalama işlemini sık sık yapmamakta fayda var. Zira altın yüzüğün üzerindeki her bir ovalama işlemi uzun vadede altın yüzüğün ömrünü kısaltacak ve görünüşünü etkileyecektir. Dolayısıyla altın yüzükleri sık sık cilalamak bu mücevhere zarar verebilir. Dolayısıyla altın yüzüğünüzü çok fazla cilalamak bu değerli aksesuarın üzerinde çizikler oluşturabileceği gibi altın yüzüğün yüzeyini de aşındırabileceği için çok tavsiye edilmiyor. 

Konuyla ilgisi olan birçok uzman ve yetkili, sadece en kötü durumlarda ve mücevherin temizlenmesi için başka bir yol kalmadıysa bu yöntemin tercih edilmesi gerektiğini savunuyor. 

Altın Yüzükler Erkek Kullanıcılara da Hitap Ediyor

Belli bir döneme kadar sadece kadınların taktığı yüzük son zamanlarda erkekler arasında da yaygınlaştı. Erkekler evlendikten sonra altın yüzük takmaya başladı. Günümüzde erkekler de kadınlar da evlendikleri zaman sol ellerinin yüzük parmağına altın yüzüklerini takıyor. Çiftler nişanlıysa altın yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılıyor. Fakat günümüzde altın yüzük sadece evlilik ya da nişan gibi durumlarda değil her an kullanılabilen birer aksesuar halini aldı.

Eskiden kadınlara özel olarak tasarlanan ve geliştirilen altın yüzükler günümüzde modanın şekil değiştirmesi ve postmodern bir düzen sayesinde erkeklerin de ağırlıklı olarak söz sahibi olduğu bir alan haline geldi. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde birçok ünlü oyuncunun ve müzisyenin mücevher takmaya ağırlık vermesi ve parmaklarına özel tasarım altın yüzükler takmasıyla birlikte erkek altın yüzükler ön plana çıkmaya başladı. 

Evli erkekler sol ellerinin yüzük parmağına altın yüzük takarken, yeni modada serçe parmağına veya işaret parmağına da altın yüzük takmak olarak dikkat çekti. Yurt dışında birçok ünlü erkek parmaklarına altın yüzük takarak bu modanın öncüsü haline geldi. Erkek yüzük tasarımları genelde kadın modellerine göre daha sade olurken, değerli taş kullanımı daha az seviyede oluyor. Dolayısıyla her ne kadar “tek taşımı kendim aldım” diyemese de erkekler de günümüzde modanın değişmesi sayesinde “yüzüğümü kendim aldım” diyebiliyor. 

Sahte Altın Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Satın aldığınız ya da size hediye gelen bir altın yüzüğün sahte olup olmadığını anlamanın bazı kısa yolları var. Bunlardan en basit olan altını bir mıknatıs ile yakın temasa sokmaktır. Altın yüzükler mıknatıslara yapışır. Eğer altın yüzüğünüz mıknatısa yapışmıyorsa ya mücevheriniz sahtedir ya da bünyesindeki altın oranı yeteri kadar yüksek değildir. 

Altının gerçek olup olmadığını anlamanın bir diğer yöntemi ise altın yüzüğün için kısmında yer alan ibarelerdir. Üretici şirketler ya da zanaatkarlar altının gerçek bilgilerini yüzüğün içine ekleyebilir. Örneğin yüzüğün iç kısmına damgalanmış bir 18K ibaresi yüzüğün gerçek olduğunu ortaya koyar. 

Altın Yüzük Nasıl Saklanır?

Altın yüzüğünüzün ömürlük olmasını istiyorsanız bakımını ve temizliğini iyi yapmalı ve güvenli bir yerde saklamalısınız. Birçok altın yüzük üreticisi altın yüzüklerin diğer mücevherlerden uzak tutulması gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi olarak da diğer sert metallerin altını kolayca çizebileceği gösteriliyor. Dolayısıyla mücevherlerinizi sakladığınız alanda altın yüzüğü saklamamanız gerekir. Altın yüzüğü ayrı bir yüzük kutusunda ya da ufak süet bir kesede saklamak bu kıymetli yüzüğün çizilmesinin önüne geçmek için büyük bir önem taşır. 

Altın Yüzük Nasıl Temizlenir?

Altın gibi değerli takıların temizliğinde profesyonel yardım almak çok daha mantıklı olsa da gerekli kurallara riayet ederek bu temizliği evde de yapmak mümkün. Yaygın inanışın aksine kaynar suda temizlik ve kimyasal kullanımları altın üzerinde kalıcı hasarlar bırakır. Tıpkı bir otomobil yüzeyi gibi sert cisimlerle yapılan temizlik işlemleri altın yüzükler üzerinde kalıcı çizikler bırakır ve takılarınız eski ışıltısını kaybeder. 

Altın yüzüğün üzerinde girintili çıkıntılı yüzeyler olsa da temizlik amacıyla kesinlikle diş fırçalarına ve benzeri ürünlere başvurulmamalıdır. Temiz ıslak bezler, alkollü ıslak mendiller, basit temizlik materyalleri altın yüzük temizliği için uygun sonucu verebilir. Fakat en iyi sonuç için ve takınızın eski parıltısına kavuşması için profesyonel yardım almalısınız. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Altın Yüzük Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 44 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?