Altın yüzük hem sembolik anlamı hem de değerli ve şık bir takı olmasından ötürü, binlerce yıldan bu yana hem kadın hem de erkeklerin en çok kullandığı aksesuarlardan biridir. Kolay işlenebilen yapısı sayesinde altın yüzük modelleri neredeyse sınırsızdır. Çeşitli saflık derecelerine ve renklere sahip altın yüzükler arasından, tarzınıza en uygun modeli kolayca bulabilirsiniz.

Altın Yüzük Kaç Ayar Olmalı?

Altının saflığını ve fiyatını belirlemek için ayar ya da karat terimi kullanılır. Saf altın 24 ayardır. Altının ayarı düşmeye başladıkça, içindeki altın oranı azalır. 10 ayar altın yüzük, yaklaşık olarak % 42 oranında altın içerir. Alaşımın geri kalan %58’lik bölümü çinko ve nikel gibi metallerdir. Bu nedenle 10, 14, 18 ve 22 ayar yüzükler 24 ayar altın yüzük modellerine göre daha uygun fiyatlıdır. Ekonomik bir yüzük arıyorsanız 10 ve 14 ayar altın yüzük modellerini tercih edebilirsiniz.

Altının saf olması değerli olması anlamına gelse de bazı takılarda saf altın kullanmak dezavantaja dönüşebilir. Saf altın doğadaki en yumuşak metallerden biridir. Altının ayarını düşürmek ve alaşıma başka metaller eklemek takıların daha sert ve dayanıklı olmasını sağlar. Düşük ayar altından yapılmış yüzükler, daha saf altından yapılanlar kadar kolay bükülmez veya kırılmaz. Bu nedenle her gün kullanacağız takılar için dayanıklı alaşıma sahip takıları seçmeniz önemlidir. 10 ve 14 gibi düşük ayarlı yüzükler, günlük kullanımda meydana gelebilecek aşınmalara karşı daha dayanıklıdır. Çizilmeleri daha zor olduğundan, cilalama gibi bakım işlemleri daha az uygulanır. 20 veya 22 ayar gibi yüksek ayarlı altın yüzükler ise sık kullanmayacağınız parçalar için iyi bir seçimdir.

En Yeni Altın Yüzük Modelleri Nelerdir?

Altın yüzükler günlük ve özel kullanıma yönelik olarak neredeyse sınırsız tasarıma sahip mücevher çeşitleri arasında yer alır. Nişan ve düğün gibi özel günler için tasarlanan alyans modellerinin yanı sıra klasik, modern, tek taş ve fantezi gibi altın yüzük modelleri de bulunabilir. Klasik ve fantezi modeller genellikle değerli ya da yarı değerli taşlarla işlenir. Yüzüğün tasarımına göre tek taş, yarım tur, tam tur ya da sıralı tam tur yüzük modelleri tercih edilebilir.

Altın yüzükler geleneksel olarak sarı rengiyle öne çıksa da rose ve beyaz renk seçenekleri de popülerdir. Rose altın, pırlantanın yanı sıra zirkon, yakut, ametist ve firuze gibi taşlarla yoğun olarak kullanılır. Taşlı yüzük modelleri arasından seçim yapmak isteyenler için yarı değerli taşlar ekonomik bir seçenektir. Alaşımında genellikle gümüş, çinko ve paladyum gibi metallerin yer aldığı beyaz altın ise hem klasik hem de modern tasarımlara sahiptir. Altın sarısını tercih etmeyen, daha modern hatlara sahip yüzük modellerini tercih edenler için beyaz altın şık bir seçimdir.

Altın Yüzük Nasıl Temizlenir?

Altının en önemli özelliği kullanıma bağlı olarak kararmaması ve oksitlenmemesidir. Bununla birlikte günlük işler sonucunda özellikle yüzük gibi takılar çizilebilir ve parlaklığını yitirebilir. Temizlik, bulaşık ya da zorlu el işleri sırasında yüzüğünüzü çıkarmak çizilmeleri önlemeye yardımcı olur. Çizilmiş ve parlaklığını yitirmiş yüzükler, kuyumcuda yapılacak küçük bir işlem ile eski parlaklığını kazanabilir. 

Her gün kullandığınız alyans gibi yüzükleri, sadece ılık sabunlu su ile temizleyebilirsiniz. Taşlı yüzükler özellikle pırlanta gibi değerli taşlara sahip olanlar, belirli aralıklarla profesyonel bakım gerektirebilir. Kilo alıp vermeye bağlı olarak yüzük numaranız zaman içinde değişebilir. Yüzüğünüz parmağınıza çok bol geliyor ya da sıkıyorsa, yüzük genişletme ya da küçültme işlemini tercih edebilirsiniz. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Altın Yüzük Modelleri

3.993 ürün var
 1. Cinsiyet
 2. Markalar A-Z
  1. Glorria Altın Yüzükler
  2. Gizzaro Altın Yüzükler
  3. Altınbaş Altın Yüzükler
  4. Ariş Pırlanta Altın Yüzükler
  5. AllegroGold Altın Yüzükler
  6. Ejoya Altın Yüzükler
  7. Diamond Line-Gülaylar Altın Yüzükler
  8. Bilezikhane Altın Yüzükler
  9. Goldstore Altın Yüzükler
  10. SembolGold Altın Yüzükler
  11. Usta Kuyumculuk Altın Yüzükler
  12. Altın Sepeti Altın Yüzükler
  13. Zerez Gold Altın Yüzükler
  14. Ayyıldız Kuyumculuk Altın Yüzükler
  15. Tektas Altın Yüzükler
  16. ÇGK KUYUMCULUK Altın Yüzükler
  17. Dal Kuyumculuk Altın Yüzükler
  18. latif kuyumcu Altın Yüzükler
  19. B Jewelry Altın Yüzükler
  20. Lilarote Altın Yüzükler
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Yüzük Ölçüsü A-Z
 8. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/16032931/60004712
Başa dön