Alyans Modelleri

Çiftlerin belki de hayatlarının en önemli başlangıçlarında, onlara eşlik eden simgesi alyans denilebilir. Çok eski uygarlıklardan, aynı maneviyatla fakat gelişerek günümüze kadar önemini ve varlığını sürdüren alyans birlikteliği ve bağlılığı temsil ediyor. Aynı zamanda yuvarlak formu ile de sonsuzluğu simgeliyor. Eski çağlarda ilk olarak, bitki saplarından yapılan alyans yüzükler, zamanla değerli madenlerle yapılmaya başlıyor. Bunlar; altın gümüş ve pırlanta taşları olarak sayılabilir. Genel olarak çiftler aynı model yüzüğü takıyorlar. Ancak, binlerce farklı alyans modelleri kadınlar ve erkekler için farklı tasarlanıyor. En severek kullanılan takı ve mücevher olan kadın alyans modelleri, düz veya taşlı olarak tasarlanırken, erkekler için daha çok düz alyans modelleri bulunuyor. Tabiki tercih eden erkekler için de kibar ve şık taşlı modeller de mevcut. Alyans yüzükler, klasik, desenli ve taşlı modeller olarak çeşitlenirken, altın alyans modelleri de kendi içerisinde renk farklılıkları sunuyor. Aynı zamanda altın alyanslar, ayarına göre de değişiklik gösteriyor. En çok tercih edilen ve sevilen alyans çeşidi altın alyans denilebilir. Söz, nişan ve evlilik gibi ömür boyu birlikteliğin başlangıcı olan özel günlerde yapılacak en iyi seçimlerden biri altın alyans oluyor.

Alyans Yüzük Çeşitleri

Alyans modelleri; incelik, kalınlık, içi boş, bombeli, kullanılan malzeme, işçilik, değerli taş gibi birçok çeşitlilik sunuyor. Tabiki hangi çeşit olursa olsun alyansın tek bir anlamı bulunuyor. Çiftlerin seçiminde öncelik olarak zevkleri etkili olsa da günlük hayatta kolay kullanım sağlayacak bir model olması önemli. Alyans yüzük çeşitleri arasında; klasik alyans, simli alyans, bombeli alyans ve tasarım alyanslar bulunuyor. Görünüm dışında alyanslar hangi maddeden imal edildiğine göre de ayrılıyor. Buna göre, altın, gümüş ve pırlanta olarak üç gruba ayrılıyor. Altın alyans modelleri de; sarı altın, beyaz altın ve kırmızı altın olarak kendi içerisinde ayrılıyor. Altın alyans ayarları, genel olarak 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak tasarlanıyor. Altın yumuşak bir maden olduğu için, bu ayar derecelerinden en sık tercih edileni 14 ayar alyans oluyor. 14 ayar alyans, sağlamlığı ve çizilmeye karşı dayanıklı olması ile uzun süre kullanılabiliyor. 

Altın Alyans Modelleri

Alyans modelleri altın, gümüş, pırlanta olarak çeşitleniyor. Bu üç grubun da modası geçmeyecek şekilde sürekli yeni tasarımlar ile güncelleniyor. Ama geçmişten bugüne en çok tercih edilen alyans çeşidi altın oluyor. Klasik alyanslar ise, giysilere takılmaması ile ve günlük yaşamda yoğun tempoda çalışan kişilere de kullanım kolaylığı sağlıyor. Altın alyans modelleri, sarı altının yanı sıra beyaz altın ve kırmızı altın renkleri de sunuyor. Rose gold olarak da bilinen kırmızı altın rengi de çok beğenilen modeller arasında. 

Gümüş Alyans Modelleri

Gümüş alyans modelleri de, özellikle fiyat olarak altına göre daha uygun olduğu için tercih ediliyor. Aynı zamanda bakıldığında beyaz altına da benzerlik gösteriyor. 925 ayar gümüş olan bu alyanslar da özellikle beyaz tektaş yüzüklerle birlikte kullanıldığında da uyum sağlamakta. Gümüş alyans çeşitlerinde de, ince & kalın gibi seçeneklerin yanı sıra taşlı ve taşsız farklı tasarımlar bulunuyor.

Pırlanta Alyans Modelleri

Alyans modellerinde pırlanta detaylı yüzükler de özellikle kadınlar tarafından çok tercih ediliyor. Şık ve parıltılı modellerden hoşlanan kişiler, tek taşlı, tamtur taşlı ya da tasarıma göre değişen çeşitler arasından seçim yapabiliyor. Çift olarak alınan alyanslarda, kadınlarda taşlı erkeklerde düz alyans seçenekleri bulunuyor. Aynı zamanda Hepsiburada.com’da da bulabileceğiniz, kadın ve erkek alyans ile tek taş söz yüzüğünden oluşan setler de mevcut. 

Alyans Hangi Ele Takılır?

Çiftlerin alyans takma geleneği başlangıcı çok eski yıllara dayanıyor. İlk olarak Mısırlıların, bitki kökleri ve keten ipler gibi çeşitli materyallerle alyansa benzer semboller yaptıkları biliniyor. Eski uygarlıklarda, yüzüğün sol ele takılması gerektiğine inanılıyor Bu inancın sebebi ise, sol elin yüzük parmağından direk kalbe giden bir damar olması. Bu özel anlara adım atan çiftlerin aklında olan sorulardan biri, alyans hangi ele takılır olabiliyor. Günümüzde genelde, sözlü ve nişanlı iken yüzüğün sağ elin yüzük parmağına, evlendikten sonra ise ömür boyu sol elin yüzük parmağına takıldığını görüyoruz. Aynı zamanda, nişanda takılacak olan alyans içerisine, isteyen çiftler birbirlerinin isimleri de yazdırıyor. Bazı kişiler, nişan tarihi, tanışma tarihi veya evlilik tarihlerini de yazdırabiliyor.

Alyans Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alyans takıldığı ilk günden itibaren, alışkanlık haline gelen ve neredeyse hiç çıkarılmayan bir aksesuar haline geliyor. Ancak zamanla değerli madenlerden yapılan bu alyanslar deforme olabiliyor. Bu nedenle alyans kullanım önerileri arasında şunlar bulunuyor:

  • Zamanla alyanslarda kararma ve çizilme gibi deformasyonlar olabiliyor. Bunun için öncelikle belirli aralıklarla kuyumcularda parlattırılabilir. Böylece çiziklerinden de arındırılmış olur. 
  • Özellikle temizlik yaparken kullanılan çamaşır suyu ve deterjan gibi aşındırıcı maddeler kullanırken alyansın çıkarılması öneriliyor. 
  • Taş bulunan alyanslarla ağır işler yapılmaması da taşların düşmemesi ve yüzüğün eğrilmemesi açısından önemli.
  • Yaz aylarında denizdeki tuz oranı da alyansın kararmasına sebep olabiliyor.

Alyans Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alyans, ömür boyu sürmesini beklediğimiz ve kişilerin hayatının en önemli dönümlerinden biri olduğu için bir kerelik alınan kalıcı bir sembol olarak görülüyor. Tabiki bazı sebeplerden dolayı değiştirilebilir. Ancak genel bakış açısı ömürlük olması yönünde. Bu nedenle, hem görünüm hem kullanım rahatlığı açısından alyans seçerken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Bunları şu şekilde değerlendirebiliriz:

  • Kişilerin el yapısı göz önünde bulundurularak incelik ve kalınlık oranı belirlenmeli.
  • Hafif ve ergonomik bir kullanım sağlayacak olan materyal seçilmeli.
  • Yüzük takıldıktan bir süre alışkanlık kazandırsa da, günlük yaşamın her alanında elinizde olduğu için uyurken, çalışırken, ev işi yaparken veya spor yaparken parmağı sıkmayacak ve terletmeyecek şekilde seçilmeli. Çok dar olan yüzükler, kan akışını da etkileyece ve rahatsız edecektir.
  • Alyansın özellikle iç yüzeyinin girintili çıkıntılı olması, burada kirlerin ya da sabun kalıntılarının kalmasına sebep olabilir. Bu da parmağını tahriş edebilir. Bu nedenle olabildiğince sade ve düz tasarımdaki alyanslar tercih edilmesi öneriliyor.
  • Tek taşınızla alyansınızın uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz. Tek taş yüzük genelde evlenme teklifi aşamasında alındığı için sonrasında alyansı da buna göre aynı renk seçmek uyum yakalamanızı sağlayabilir. 
  • Günlük hayattaki giyim tarzınızı dikkate alarak da alyans seçilmesi gerekiyor. Örneğin, genelde klasik bir giyim tarzının varsa daha çok taşlı, ışıltılı ve gösterişli alyanslar tercih edebilirsiniz. Spor bir giyim tarzına sahipseniz, düz kesim ince ve taşsız bir alyans seçebilirsiniz.

Alyans Fiyatları

Alyans çeşitleri günümüzde birçok farklı özellik ve tasarıma göre ayrılıyor. Genel olarak değerli madenlerde üretildiği için, maliyeti de bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. Kaç ayar olduğu, üzerinde pırlanta taşı olup olmadığı, altın veya gümüş olmasına göre değişen alyans modelleri geniş yelpazesi ile her bütçeye göre bulunabilirlik sunuyor. Alyans fiyatları hakkında geniş seçenek imkanı sunan Hepsiburada.com, birçok takı çeşidi arasından beğeninize uygun modeli bulmanızı ve markalar arasında karşılaştırma yapmanızı da sağlıyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Alyans