Canlı Bitkiler

Başta balık, karides ve salyangoz türleri olmak üzere çeşitli tatlı su canlılarının beslendiği akvaryumların doğru şekilde dekore edilmesi son derece önem taşıyor. Akvaryum kurmak, bir hobinin ötesinde canlı yaşam alanı meydana getirmek olduğu için bitkilere yer verilen dekorasyonlar, ortaya doğal görünen ve uzun ömürlü bir akvaryum çıkmasına neden oluyor. Canlı Akvaryum Bitkileri, yaratmış oldukları canlılık ve estetik sayesinde gösterişli akvaryumlar içerisinde yoğun şekilde tercih görüyor. Bitkiler aracılığıyla akvaryumlarda yaratılmış olan doğal ortamlar, akvaryum canlılarının yaşam kalitelerinin ve ömürlerinin artmasını sağlıyor.

Akvaryum Canlılarına Yaşam Alanı Yaratan Bitkiler

 • Canlı Akvaryum Bitkileri, yumurtlayan balık ve diğer tatlı su canlılarının akvaryum içerisinde yumurtalarını bırakabilecekleri güvenli bir alan meydana getiriyor.
 • Dalları ve yaprakları olan akvaryum bitki çeşitleri, yeni doğmuş olan yavruların diğer akvaryum canlılarına av olmaktan korunmasına yardımcı oluyor.
 • Suyun döngüsünü oturmak ve akvaryum içerisinde eko sistem yaratmak için yapılması gerekenler arasında canlı bitki kullanmak, son derece önemli bir yer tutuyor.
 • Akvaryuma su ve herhangi bir canlı eklenmeden yerleştirilmesi gereken bitki türlerinin yanı sıra kurulumu yapılmış bir akvaryuma dahil edilebilen bitki türleri de bulunuyor.
 • Zamanla su içerisinde oluşan nitrat ve amonyak gibi akvaryum canlıları için zararlı olabilecek maddeleri gelişimleri sırasında kullanan canlı bitkiler, yaşam döngüsüne olumlu anlamda katkı sağlıyor.
 • Tatlı su canlılarının meydana getirmiş oldukları karbondioksidi tüketmek suretiyle oksijen üreten canlı akvaryum bitki çeşitleri, sudaki karbondioksit oranını düşüren ve oksijeni artıran doğal bir filtre görevi üstleniyor.

Dünyanın Çeşitli Göl ve Nehirlerinden Akvaryumlara

Uzak Doğu Asya’dan Güney Amerika’ya kadar dünyanın birçok farklı göl ve nehrinden toplanan canlı bitki türleri, budama ve temizleme işlemlerinin ardından akvaryumlarda kullanılacak duruma getiriliyor. Çeşitli renk, gelişim hızı ve uzunluk seçenekleriyle akvaryum sahiplerinin tercihine sunulan ithal ve yerli canlı bitkiler, besin, filtre ve ışık gibi gereksinimlerinin karşılandığı akvaryumlarda bir arada kullanılabiliyor. Sıvı gübre, mineral katkısı, doğal ışık veya özel ışıklandırma, akvaryum sahiplerine farklı coğrafyalardan getirilmiş olan canlı bitki türlerini aynı akvaryum içerisinde başarılı biçimde yaşatma ve geliştirme olanağı tanıyor.

Tasarıma Göre Canlı Bitki Seçimi Yapma Olanağı

 • Canlı Akvaryum Bitkileri, bağ ve kök şeklinde sunuldukları için akvaryumda bitki yerleştirilecek alan göz önünde bulundurularak miktar seçimi yapılabiliyor.
 • Çeşitli markalar tarafından akvaryum sahiplerinin tercihine sunulan köklü canlı bitki çeşitleri, akvaryum tasarımı doğrultusunda ön ya da arka cepheye yerleştiriliyor.
 • Her canlı bitkinin ihtiyaç duyduğu sıcaklık, ışık miktarı, su sertlik seviyesi ve pH değeri farklı olduğu için akvaryum koşullarına göre kullanılacak bitki türünde karar kılmak önem taşıyor.
 • Canlı bitkilerin akvaryuma yerleştirilmesi ve gelişimlerini sürdürebilmeleri için akvaryum zemininde kullanılan kum ve toprak gibi malzemelerin ve ışıklandırmanın bitki türüyle uyumlu olması gerekiyor.
 • Akvaryum bitkileri, tatlı su canlılarıyla birlikte karma akvaryumlar içerisinde kullanılabileceği gibi sadece bitkilerin yer aldığı akvaryumlarda da tercih edilebiliyor.

Akvaryum Tipine Uygun Canlı Bitki Çeşitleri

Canlı akvaryum bitki çeşitleri, türlerine ve uzunluklarına göre akvaryum içerisine yerleştiriliyor. Akvaryum bitkilerinin büyük çoğunluğu zeminde yer alan kuma veya aktif toprağa ekiliyor. Yosun türündeki akvaryum bitkileri, kaya ve ağaç gibi dekorlara sarılmak suretiyle kullanılıyor. Lemna minor (su mercimeği) ve pistia stratiotes (su marulu) gibi su üstü bitkileri ise akvaryum toprağına ekilmeden ya da herhangi bir dekora sarılmadan yüzeyde hareketli şekilde duruyor. Akvaryum büyüklüğüne ve içerisinde beslenen canlı türlerine göre bitki türü seçimi gerçekleştiriliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Canlı Akvaryum Bitkileri

391 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Marka
Toplam 46 / 391 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?