Paslanmaz çelik yaygın dayanıklılığı ve güvenilirliği nedeniyle endüstriyel ve tıbbi malzeme yapımında yoğun olarak kullanılır. Aynı zamanda göz alıcı mücevherler oluşturmak için mükemmel bir malzemedir. Pasa, çürümeye ve hasara karşı dayanıklıdır. Paslanmaz çelikten üretilen takıların çizilmesi neredeyse imkansızdır. Farklı metallere alerjileri nedeniyle takı takamayan pek çok insan, tamamen hipoalerjenik olan yüksek kalitedeki paslanmaz çelik takıları tercih edebilir.

Çelik Takılar Nasıl Yapılır?

Çelik takılarda kullanılan özel alaşım son derece güçlüdür. Birçok üretici MOH ölçeğinde 6 derecesine sahip sertifikalı çelik kullanır. Bu paslanmaz çelik sınıfı genellikle tıbbi implantlarda ve vücut piercingleri için tercih edilir. Gümüşün sertlik derecesi ise sadece 2,5’tir. Tıbbi çelikler asla paslanmaz ve çizilmez. Çok hafif olduğu için kullanımı kolaydır. Paslanmaz çelik yüzüklerde genellikle % 15’i geçmeyecek kadar krom, molibden ve kadar nikel gibi farklı metal alaşımları kullanılır. Paslanmaz çelik hipoalerjeniktir. Beyaz altın gibi metallere alerjisi olan kişiler, paslanmaz çeliğe genellikle olumsuz tepki vermez. Paslanmaz çelik takılar, fırçalanmış mat kaplama, gerçek 14 ayar beyaz altın ya da gümüş gibi görünen parlak kaplamalarıyla oldukça zarif görünür. 18 ayardan itibaren gerçek gül altın veya sarı altın ile kaplanmış takı modelleri de bulunabilir.

Çelik Takı Modelleri Nelerdir?

Parlak gümüşü andıran kaplaması, kararmaması ve çizilmelere karşı dayanıklı yapısı paslanmaz çeliği en iyi takı malzemelerinden biri haline getirir. Gümüş ve altın gibi metallere kıyasla paslanmaz çelik uygun fiyatlı bir alternatiftir. Aktif bir yaşam tarzı olan insanlar için yüzük, bileklik ve küpe gibi değerli takıların günlük kullanımda zarar görme riski oldukça yüksektir. Paslanmaz çelik mücevherler altın, gümüş, platin ve paladyumdan daha güçlüdür ve her zaman takılabilir. Çelik takılar çok yönlü kullanıma sahip olmakla birlikte tasarım çeşitliliği diğer metallerle karşılaştırıldığında daha sınırlıdır. Altın ve gümüş doğadaki en yumuşa metallerdir ve işlenebilmeleri son derece kolaydır. Yumuşak olmaları sayesinde en ince desenlerle şekillendirilebilir. Paslanmaz çelik ise çok sert bir metal olduğun şekillendirilmesi daha zordur. Örneğin altın bileklik modellerindeki desen çeşitliliğini çelik takı modellerinde bulmak genellikte daha zordur. Çelik takılar genellikle geometrik hatların öne çıktığı, daha minimal ve düz sayılabilecek desenlere sahiptir. 

Çelik Takı Ne Zaman Takılır?

Tüm takı modellerinde olduğu gibi çelik takıların nerede ve nasıl takılabileceği kişisel tercihleriniz, takınızın modeli ve stilinizle ilgilidir. Hem erkek hem de kadınlar için tasarlanan çelik takı koleksiyonlarında resmi ya da gayri resmi ortamlar için tercih edebileceğiniz en şık modelleri bulabilirsiniz. Özel günler ve geceler için fantezi ya da taşlı takı modellerini tercih edebilirsiniz. Resmi toplantılar ya da klasik bir görünüm için düz hatlara sahip, minimal takı modellerini değerlendirebilirsiniz. Dayanıklılı, uygun fiyatlı ve modern bir alyans arıyorsanız çelik alyans modellerini inceleyebilirsiniz. Çelik takılar hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi bir hediye seçeneği olabilir. Uzun ömürlü olması sayesinde nesilden nesile aktarılabilir.

Çelik Takı Nasıl Temizlenir?

Çelik takıların mükemmel görünmesi için çok az bakım yapmanız yeterlidir. Tüy bırakmayan, yumuşak ve aşındırıcı olmayan bir bezle takılarınızı ovalayabilirsiniz. Yağ gibi kullanıma bağlı olarak oluşan artıkları temizlemek için birkaç damla bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Takılarınız fırçalanmış bir yüzeye sahipse, üzerinde lekeler kalmayacak şekilde dikkatli bir şekilde silebilirsiniz. Çelik takıları temizlerken, takınızı tamamen suya batırmamaya dikkat edin. Paslanmaz çelik mücevherler dayanıklılığı ve çizilme direnciyle bilinir. Öte yandan çeliğin alaşımına göre bazı takılar az da olsa çizilmeye eğilimli olabilir. Çizilmeleri önlemek için yapılabilecek en iyi şey takılarınızın, zarar verebilecek diğer nesnelerle temasını en aza indirmektir. Çelik takılarınızın çizilmemesi ve parlaklığını yitirmemesi için daima diğer mücevherlerden ayrı olarak, tercihen bir torba içinde saklayabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çelik Takı Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 4401 ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/60004509