Güvercin Yemi

Güvercin sahipleri için en önemli konuların başında güvercinlerin doğru beslemesi gelir. İyi bir şekilde beslenen güvercinler, zamanında gelişim gösterir ve bu sayede yavrulama sürelerinde de herhangi bir gecikme yaşanmaz. Güvercinlerin ve diğer kanatlı hayvanlar kategorisinde yer alan tavuk, civciv gibi kümeste yaşayan canlılar için beslenme tarzı oldukça önemlidir ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Güvercin, tavuk ve civcivlerin gelişimlerinin vaktinde olması, hayvanlardan verimin zamanında alınması için doğru besleme yapılmalıdır. Doğru besleme yapmanın ilk adımı da doğru yem seçimden başlar. Pek çok farklı güvercin yemleri arasından hayvanın ihtiyacı olan yemi tespit edip ona göre besleme yapmanız gerekir.

Güvercin Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güvercinlerinizi yalnızca buğdayla beslemeniz doğru bir besleme şekli değildir. Bu tarz tek tip beslenme güvercininizin sağlıklı bir şekilde beslenmesine engel olur. Bunun önüne geçmek için, buğdayın yanı sıra çeşitli karışımlardan meydana gelen yemleri tercih edebilirsiniz. Güvercinlerde dengeli beslenmenin söz konusu olabilmesi için yağ, karbonhidrat ve protein yönünden zengin yemler tüketmesi gerekir. Bu üç temel besin değerinin haricinde vitamin, mineral ve lif oranı yüksek gıdalar da güvercinlerin sağlıklı beslenmeleri ve verimlerini artırabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Güvercinleriniz için ideal yemi bulduktan sonra besleme aralıklarına da dikkat etmeniz gerekir. Fazla besleme yapmak güvercinlerinizi gereğinden fazla yağlandırır ki bu durum güvercin gelişimine ve verimliliğine bir artı sağlamaz. Güvercinlerinizin en ideal besleme aralığı sabah ve akşam üstü olmak üzere iki öğündür. Her bir güvercin için bir tatlı kaşığı yem, miktar olarak yeterli gelecektir. Eğer güvercinlerinizde herhangi bir gelişim sorunu ya da hastalık söz konusu ise bu durumda uzman bir veteriner tavsiyesi doğrultusunda besleme yapmanız gerekir.

Kanatlı Hayvanlarda ( Civciv, Tavuk, Ördek) Yem Seçiminin Önemi

Kanatlı hayvanların beslenmelerinde gerek duydukları vitamin ve mineraller genel olarak benzerlik gösterirler. Bu nedenle bazı karışık yemler; güvercin, tavuk ve ördeklerde kullanıma uygundur. Tavuk yeminde dikkat edilmesi gereken önemli husus ise tavuğun cinsidir. Yumurta ve et tavukları için yem çeşitliliği söz konusudur. Civciv besleme için de ilk etapta saf proteinden oluşan daha küçük taneli yemler tercih edilir. Civciv yemleri içerisinde gelişimleri için gerekli olan probiyotikler ve esansiyel yağlar bulunur. Bu yemlerde de yine civcivin et mi yoksa yumurta civcivi mi olduğuna dikkat edilmeli, yem seçerken bu fark göz önünde bulundurulmalıdır. Bahsettiğimiz kanatlı hayvanlarınızın beslenmesinde yemlerin taze olması da oldukça önemlidir. Bayat yemler hayvanlarınızın sağlığını olumsuz etkiler. 

Güvercin Yemlerinde Besin İçerikleri

  • Karbonhidratça Zengin Besinler: Pirinç %72 , akdarı %70, mısır %70, buğday %70, arpa %68, yulaf %64 oranında karbonhidrat içerir.
  • Yağ ve Protein açısından Zengin Besinler: Soya %38 protein %17 yağ, kolza %18 protein, %44 yağ, keten %24 protein %31 yağ, aspir %18 protein %33 yağ, Ay çekirdeği %19 protein %40 yağ, kenevir %20 protein %33 yağ oranına sahiptir.
  • Proteince Zengin Besinler: Fasulye %20 protein, bakla %25 protein, bezelye %23 protein, fiğ %27 protein, mercimek %22 protein, burçak %22 protein değerine sahiptir.
  • Karışık güvercin yemleri içeriklerinde çeşitli mineral taşları da yer alır. Bu mineraller güvercinlerin yediklerini rahat bir şekilde sindirmesine yardımcı olur. Yem karışımında yer alan mineraller; silisyum, sodyum, demir, bakır, iyot, titan, kalsiyum, sodyum klorür, magnezyum, alüminyum ve potasyumdur.
  • Bu temel beslenme ihtiyaçları dışında güvercinlerinizde ve diğer kanatlı hayvanlarınızda sağlıklı bir beslenme elde etmek istiyorsanız dönemsel olarak ihtiyaç duyulan destekleme gıdalarına, yağlara, çeşitli vitaminlere başvurabilirsiniz.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Güvercin Yemleri

740 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 62 / 740 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?