İnsanın minik kanatlı dostları kuşlar, bulunduğu eve mutluluk getiriyor. Hoş cıvıltısı ve rengarenk görüntüsü ile her yaştan insanı cezbeden ve insanlara arkadaşlık eden kuşlar, bu nedenle de sık tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer alıyor. Muhabbet kuşu ve kanaryalar başta olmak üzere Hint bülbülleri, cennet papağanları, sultan papağanları ve daha birçok kuş türü, uygun ortam sağlandığındı takdirde rahatlıkla bakılabiliyor. Kuşların sağlığı ve psikolojisi için ise kafes, oyuncak, yem ve bakım ürünleri oldukça önemli görülüyor. 

Kuş Kafesleri

Herhangi bir kuş türü ile birlikte yaşamaya karar verenlerin alması gereken ilk eşya, kafes olarak kabul ediliyor. Günün büyük bir bölümünü geçirecekleri ortamın kendisinin, kuşların yaşamı üzerinde hem fiziksel hem psikolojik etkileri olabiliyor. Dolayısıyla kuş kafesi satın alırken belli kriterlere dikkat edilmelidir.

Öncelikle bakılacak kuş cinsinin yaşam şartlarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bununla birlikte beraber yaşayacak kuş sayısı da değerlendirilmelidir. Örneğin Hint bülbülü gibi kuşlar oldukça küçük boyutlu olduklarından dolayı daha küçük kafeslerde bakılıyor. Cennet papağanları ya da sultan papağanları gibi papağan türleri ise daha büyük, komplike kafesler içerisinde yaşıyor. Kafes seçimi yaparken içerisine konulacak malzemelerin de hesaba katılması, ayrıca kuşların kanat açım mesafelerinin engellenmemesi öneriliyor. Kafes malzemesinin uzun ömürlü ve dayanıklı olması beklenirken mümkünse birden fazla kapılı ürünler tercih ediliyor.

Kuş kafeslerinin yemlik ve suluk koyulması için özel olarak tasarlanmış bölmeleri bulunuyor. Bu bölmelerin sayısı ve konumu da kuş kafesi satın alırken dikkat etmeniz beklenen faktörler arasında sayılıyor. Bazı kafesler suluk ve yemlik ile birlikte gelirken bazı kafeslerde bu ürünler yer almıyor.

Kuş Oyuncakları

Kuşlar, gündelik yaşamlarını eğlenceli hale getirebilmek için oyuncakları ile oynamayı seviyor. Bunun için de kuş kafeslerinin içerisinde her daim oyuncaklar bulunuyor. Ayna, iplik, dal parçaları, üzerinde zil bulunan toplar ya da salıncaklar ise en sık satın alınan kuş oyuncaklarından. İki tarafında salıncak bulunan aynalar kuş kafeslerinin olmazsa olmazları arasındayken dal parçaları kuşların hem kendilerini kaşımalarına hem de oynamalarına olanak sağlıyor. Seslere duyarlı olan kanatlı dostlarınızın eğlenceli vakit geçirmesini isterseniz zile sahip topları da düşünülebilirsiniz çünkü kuşlar, bu oyuncaklar ile oynamayı oldukça seviyor.

Kuş satın alırken kafes ve yem ile birlikte kuş oyuncaklarının da alınması bekleniyor çünkü çoğu zaman yalnız kalan kuşlar, vakitlerini bu oyuncaklar ile geçiriyor. Bu nedenle de bir ya da birden fazla kuş oyuncağı alınırsa hem kuşlar hem de kuşların sahibi rahat ediyor. 

Kuş Yemleri

Kuşların sağlıklı ve uzun bir ömür geçirebilmeleri için her daim temiz su ve kaliteli yem bulundurmanız öneriliyor. Piyasada pek çok kuş yemi bulunmasına karşın bazı yemler zengin içerikleriyle, bazı yemler ise çeşitli mineral ve vitaminleriyle öne çıkıyor. Sarı darı, beyaz darı, Nijer tohumu, iç yulaf gibi gıdalar hemen her kuş yeminde yer alıyor. Ancak, bazı özel yemlerin vitamin destekli içeriklerinde kanarya tohumu gibi gıdalar da listelenebiliyor. Yemlik içerisine konulacak kuş yemlerinin her daim taze olması, kuşların sağlıkları üzerinde olumlu etkiler bırakıyor.

Kuş yemleri, kuşların besin ihtiyaçlarını tamamen karşılıyor ama yine de kanatlı dostlarımıza bazı ek gıdalar verilebiliyor. Bu ek gıdalar genellikle çubuk formunda oluyor ve kafesin herhangi bir teline asılıyor. Vitamin ve mineral bakımından zengin, bal ile tatlandırılmış bu gıdalar kuşların besin ihtiyaçlarına cevap verirken gagalarını kaşımalarına ya da mutlu olmalarına da yarar sağlıyor. Kuşunuz için uygun olan kaliteli ve çeşitli yemleri, diğer ihtiyaçlarıyla birlikte hemen satın alabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kuş Malzemeleri ve Fiyatları

Kuş Kafesleri & Aksesuarları
Kuş Yemleri & Krakerler
Kuş Suluk & Yemlikleri
Kuş Oyuncak & Tünekleri
Kuş Sağlık & Bakım Ürünleri
Konumseçilmedi
Kategori
Toplam 24 / 8159 ürün
DSACategoryId/2147483616/560338