Kuş Oyuncak & Tünekleri

Evde beslenen hayvan türlerinden biri olan kuşlar genellikle kafes içerisinde saklanır. Kuşların kanatlı hayvanlar olması ve uçarak kaçmamaları için kullanılan kafesin içi, ona doğal ortamını hatırlatan ve konforlu olmasını sağlayan bazı eşyalarla dolu olur. Kuş tüneği, suluk ve yemlik gibi farklı ürünler kafes içerisinde konumlandırılır. Kuş tünekleri ve oyuncakları, hayvanın tüm gün vakit geçirdiği, uyuduğu, zaman zaman taklalar atarak oyun oynadığı alandır. Sallanan ya da sabit farklı tünek çeşitleri kafes büyüklüğü, kişinin zevki ve kuş cinsine göre seçilir. Bakımı oldukça kolay olan kuşların sesleri insana huzur verir ve evde en sık beslenen canlılar arasındadır. Kuşunuzun cinsi ne olursa olsun farklı türlerde tünek kullanarak onun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Muhabbet kuşları ise genellikle yaygın olan türdür ve en sık bunlar için tünek modelleri üretilir. Kuşlar ayaklarının üzerinde, sinerek uyuduğu için tünek kullanımı ona kendini güvende hissetmesi için önemlidir. Güvensiz bir kuş kafesin köşesine sinerek uyurken, kendini rahat hisseden bir kuş tünek üzerinde uyur. Doğal hayatında yüksek ağaç dallarına konarak kedi ve yılan gibi hayvanlardan kendini korumak için evrimleşen bu hayvanların, kendini rahat hissetmesi ve iyi bir uyku alabilmesi için tünek kullanımı gereklidir. Tünekler, kafes tabanından yükseğe konumlandırıldığı için kuşları yüksekte tutar ve rahat hissetmelerini sağlar. Seçilen tünek kalınlığının kuşun ayak boyutuna uygun olması gerekir. Çok ince bir tünek geniş ayaklarda, çok kalın bir tünek minik ayaklarda tam sarma hareketini engeller ve konforlu hissettirmez. Tünekler ayrıca hayvanların yemliklerine yakın takıldığı zaman onların beslenme saatinde de mutlu hissetmelerini sağlar Keyifli anlar yaşayabilecekleri, uyuyup dinlenebileceği kuş tünekleri, hangi cins olursa olsun gerekli ve hayvan sağlığı için önemli bir üründür.

Farklı Kuş Oyuncak Tünekleri ve Özellikleri

Kuşlar için üretilen oyuncak tünekler oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Tüneklerin temel amacı hayvana vakit geçirebileceği bir alan yaratarak, zihinsel, ruhsal ve fiziksel sağlığını korumaktır. Hayvanın kendini rahat ve mutlu hissetmesi, daha çok oyuncu ve konuşkan olmasını sağlar, mutluluğu dışarıdan sizin tarafınızdan algılanabilir. Huzursuz olan bir hayvan kendini kötü hisseder ve bir süre sonra çok hassas olduğundan hastalanarak ölebilir. Tünek modelleri oldukça farklı malzemelerden yapılmasına rağmen en sık plastik kullanılır. Plastiğin ucuz, hafif ve dayanıklı olmasının yanı sıra dal gibi değişik formlarda şekillendirilmesi onu sık kullanılan malzemelerin arasına sokar. Tünekler tekli ya da set halinde satılabilir. Büyük kafeslerde genellikle birden fazla sayıda tünek kullanılır ki hayvan daldan dala atlar gibi, tüneklerde yer değiştirebilirsin. Bu yer değiştirme hareketi sırasında zıplaması ve kanat çırpması gün içerisinde egzersiz yapmayı ve sağlığını korumasını sağlar. Aynı zamanda da eğlencelidir. Birden fazla kuşu olanlar için de setlerde bulunan çoklu ürünler avantajlıdır. Ahşap da tüneklerde sık tercih edilen malzemeler arasında yer alır. Ahşabın doğal görüntüsü ve dokusu hayvana ağaç dalına konmuş hissi vererek rahat hissetmesini sağlar. Ayrıca ahşap tünekler doğal ortam görüntüsü yaratmak için de idealdir. Kuşlarda zamanla bit, pire ve böceklenme olabileceği için tüneklerini bu tarz hayvanların yuvalanmasını ve tutunmasını engelleyen tasarımlarda seçebilirsiniz. Plastik ve ahşap tünek modelleri tamamen düz, dalgalı ya da pürüzlü yüzeylere sahip olabilir. Dalgalı ve pürüzlü yüzeyler tutunma, pürüzsüz yüzeyler de taklalar atmak için idealdir. Tünek modelleri standart düz tasarımların dışında da modellere sahiptir. Asılarak kullanılan kuş tünekleri modelinde, halkalar ve içi boş toplar olabilir. Salıncak, ziller, hareketli zincirler, karşılıklı tahterevalli tasarımları, boncuklar, aynalar ve parlak birçok farklı unsurdan üretilen tünek çeşitleri vardır. Boncuklu ve zilli tasarımlar hareket ettikçe ses çıkarır ve hayvanın eğlencesini artırır. Aynalı modeller ise kendini görmesini sağlar ve yalnızlık hissini ortadan kaldırır. Oldukça duygusal olan kuşların yalnız hissetmeleri, hastalığa neden olabilir. İkili olarak üretilen salıncaklar da bir çift kuşun beraber eğlenmesini sağlar.

Kuş Oyuncak Tüneklerini Kullanmanın Önemi

Hayvanlar doğal ortamında oldukları zaman kendi başlarına olsalar dahi evde bakılmaya başladığında ihtiyaçlarının sahibi tarafından görülmesi gerekir. Evcil hayvanınızın bir kuşsa yaşama alanı için kafese ve onun da düzenlenmesine ihtiyacı olur. Kuşlar tek başına yaşarken sıkıldıkları ve üzüldükleri için hastalanarak ölme ihtimali olan hassas canlılardır. Tünek seçeneklerinde bulunan salıncaklar, ziller ve aynalar; hayvan tek başına dahi olsa onun yalnızlık hissinin azaltılmasında ve ruhsal sağlığının korunmasında önemlidir. İkili ya da daha fazla hayvanınız varsa, kafes boyutuna doğru orantılı olarak artan sayıda kuş oyuncak ve tüneklerini kullanmanız, her biri için özel alan yaratmanız gerekir. Kullanılan tünekler, kafes tellerine asılarak ya da yerleştirilerek; yatay ve dikey pozisyonda kullanılır. Tüneklerin kolay temizlenmesi, uzun ömürlü olması ve hayvan tarafından gagalandığı zaman zarar veren bir madde olmaması önemlidir. Hayvanın büyüklüğüne göre farklı ürünler seçilebilir. Örneğin, bir papağan için devasa ayaklardan oluşan, kalın ve büyük boyutlu, dik bir tünek kullanabilir, onu dışarıda da tutabilirsiniz. Uyurken ya da oynarken kullanabileceği keçe yuvalarla, ona yalnız olduğunu unutturabilirsiniz. Hayvanın gün içerisinde egzersiz yapabilmesi için de tünek kullanımı ve sayısı oldukça önemlidir. Zeminde durduğunda kendini rahat hissetmeyen ve evrimleri gereği her an tehlikede hisseden kuşlar, yüksekte olmayı ve uyumayı tercih eder. Tüm gün tek bir tünek üzerinde kalmak hayvanın ayaklarının şişmesine ve rahatsızlanmasına neden olabilir. Birden fazla, değişik çeşitlere sahip tünek ve oyuncak ise ona hem egzersiz hem de eğlenme için özel alanlar sağlar. Tüm gün bir tünekten diğerine geçen hayvanın kasları güçlenir ve ayak sağlıkları korunur. Bahçenizde ya da çatınızda kuşların yuva yapması için de üretilen tünekler vardır. Güvercin gibi dışarıda yaşayan ya de evde bakılabilen kuşların, kendini rahat hissetmesi için yuvalı ve ısıtıcı keçeli tünekler kullanabilirsiniz.

Kuş Oyuncak Tünekleri ile Eğlenceli Zaman

Papağan, güvercin, kanarya ya da muhabbet kuşu, hangi türde evcil hayvana sahip olursanız olun yaşam alanını düzenlemeniz gerekir. Kuşların sağlıklı bir şekilde ömrünü tamamlaması için kullanılan yaşam alanı düzeneklerinde ise önemli bir kısmı tünekler kaplar. Tünekler hem uyku gibi temel ihtiyaçlar için hem de eğlenceli oyunlar için kullanılabilir. Kuş oyuncak tünekleri oldukça fazla alternatif tasarıma sahiptir. Salıncaklar, sallanan tünek ve aynalar, kuleler, basamaklı merdivenler, fırfırlı dönen tasarımlar, mineralli ve kumlu gaga taşları, köprülü salıncak modelleri ve doğal ahşap tünekler bunların arasında yer alır. Kafesin içine hayvanın eğlenmesi için konulan bu oyuncakların yanı sıra sahte kuşlar da yerleştirilir. Sahte kuş hayvanın yalnız hissetmemesi ve strese girmemesi için önemlidir. Strese giren kuşlar yemeden içmeden kesilir, hastalanarak bir süre sonra ölür. Hassas yapılı bu canlıların psikolojik sağlığı direkt fiziksel sağlığına etki ettiğinden her daim rahat hissettirilmeleri gerekir. Sahte kuşlar tünek üzerinde ya da bir zincire asılı şekilde olabilir. Zincirde ve sallanır tünekte olması onun hareket etmesini ve kuşunuzun da onu canlı sanmasına neden olur. Kuşunuz yalnızlık çekiyorsa ona sahte bir kuş alarak sessiz bir arkadaş edinmesini sağlayabilirsiniz. Canlı renklere sahip sahte kuşlar gerçeğine benzer olarak tasarlanır. Kuşların eğlenmesi için oldukça fazla ürün seçeneği vardır. Ahşap ve halatlardan üretilen köprü ve salıncaklar da bunların arasında yer alır. Ahşap kuşların tırnaklarını da törpülemesi için iyi bir malzeme olduğundan, kafes içerisinde en azından bir tane ham halinden oyuncak ya da tünek olması önerilir. Kuşlar ayaklarının dibinden yemlenmeyi sever. Kuş tünekleri arasında yer alan kumlu modeller ona bu hissi yaratır ve ihtiyaç duyduğu mineralleri almasını sağlar. Ahşap tüneklerin kumlu yapı ile sarıldığı bu modeller çoklu satılabilir ve bittikçe yenisi takılabilir. Kuş istasyonu olarak adlandırılan oyuncaklar da oldukça rağbet gören modeller arasında yer alır. Merdiven, salıncak ve platformdan oluşan bu tasarımlar özel dizayn edilir. Birbirine bütünleşik olarak birden fazla işlevli parça bulunan bu ürünler spor arenalarının yapısına benzer.

Kuş Oyuncak Tünek Seçimi

Evcil hayvanların gelişimi için gerekli olan tünekleri seçerken bazı noktalara dikkat etmeniz onun mutluluğu için önemlidir. Her kuş cinsinin büyüklüğü, ihtiyaçları ve doğal yaşam alanı birbirinden farklı olduğu için her daim en iyisini öğrenmenin yolu ürün açıklamalarını okumaktır. Hangi kuşlar için nasıl kullanıldığı gibi bilgileri bulabileceğiniz ürün açıklamaları kullanıcıya fayda sağlar. Kafesler için tünek ve salıncaklar tıpkı beslenme kapları gibi oldukça önemsenen parçalardır. Tünek seçiminde kuşun boyut ve ağırlığının önemi büyüktür. Papağanlar için daha sert, güçlü ve kalın; kanaryalar için daha küçük ve ince modelde oyuncak ve tünekler kullanılır. Kuş boylarına uygun olan kafeslerin tel ve boyutuna göre de tünek ve oyuncak seçimi yapabilirsiniz. Kafese sığmayan ya da konulduğunda kuşa alan bırakmayan oyuncak ve tünekler yarardan çok zarar getirir. Her daim kuşun ihtiyaçları, boyutu ve kafes özelliklerini göz önüne almalısınız. Kuş tüneği seçiminde doğru kararı verdiğini anlamanın yöntemi, sarılı haldeyken hayvanın tırnaklarına bakmaktır. Tam bir dairenin 360 derece olduğu düşünülürse, yaklaşık olarak 300-345 derece kadarının dolu olması gerekir. Yani kuşun tırnakları birbirine değerek tam bir daire oluşturmayacak ama büyük oranda kapanarak ona hâkimiyet sağlayacak şekilde olmalıdır. Seçimlerinizde her daim kaliteli ve sağlıklı materyallere yönelmek, ürünü gagalayarak yutma ihtimali bulunan hayvanı korumak adına önemsenmesi gereken bir durumdur. Dayanıklı ve gagalamaya dirençli tasarımlar da beğeni toplar. Gagalanabilir kumlu tünekler de hayvanın doğal yaşamını hatırlatması ve ona besin değeri sağlaması açısından genellikle, kafesin orta kısımlarında sıklıkla kullanılır. Tünekler farklı yüksekliklerde birkaç boy olarak kullanılabilir ve doğru seçimle hayvan sağlığı korunabilir.

Kuş Oyuncak Tünek Fiyatları

Evcil hayvanınızın kendini güvende ve rahat hissetmesi için kullanılan tünek çeşitleri oldukça fazla modele sahiptir. Tasarımları değişiklik gösteren oyuncaklar ve tünekler, kuşun cinsine ve ihtiyaçlarına göre çeşitli şekillere sahiptir. Doğal ahşap, kum ve taşlar ya da rengârenk boncuklardan üretilen tasarımlar bulunur. Kuşların kendini huzurlu hissetmesini sağlayan ve stres seviyesini düşüren tünek tasarımlarının fiyatı değişkendir. Geniş fiyat aralığına sahip olan ürünler kullanılan malzemenin dayanıklılığı, kalitesi, çeşidi, kaç farklı materyallerden üretildiği ve set içeriği gibi farklı unsurlara göre belirlenir. Ekonomik fiyatı ile öne çıkan tasarımlar her bütçeye hitap eder. Genellikle uygun fiyatlı olan tünek ve oyuncak tasarımlarından bir ya da daha fazla sayıda alabilir, kafesin içini doğal yaşam parkuruna çevirebilirsiniz. Rengârenk tasarımları ile kuşların ilgisini çeken oyuncaklar, işlevselliği ile de öne çıkar. Birbirinden ilgi çekici ve fonksiyonel tasarımları inceleyebilir, kuşunuzun cinsine göre aralarından karar verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kuş Oyuncak Tünekleri

6930 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 37 / 6930 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?