Yabani muhabbet kuşları zemine yakın ya da zemindeki çeşitli tohumlar (ot tohumları), meyveler ve bitki örtüsü ile beslenir. Beslenme düzeninde yer alan yemler mevsim koşullarına göre farklılık gösterir. Bu nedenle evcilleştirilmiş muhabbet kuşunuzun sağlıklı ve mutlu olması için doğal ortamındaki beslenmesine uygun şekilde beslenmesi gerekir. Kaliteli tohumlar, ‌pelet yemler, mineral takviyeleri, meyve ve yeşillikler ile sevimli dostunuza sağlıklı bir beslenme planı hazırlayabilirsiniz. Darı, nijer tohumu, kabuklu tahıllar ve ballı tohum çubukları ile lezzetli öğünler hazırlayabilir, mineral blokları ve gaga taşları ile gaga ve sindirim sağlığını destekleyebilirsiniz.

Hangi Muhabbet Kuşu Yemi Daha İyi?

Muhabbet kuşlarının beslenmesini büyük ölçüde tohumlar oluşturur. Tohum formundaki özel yemlerin yanı sıra muhabbet kuşunun ihtiyacı olan her şeyi sağlamak için formüle edilen ‌pelet yemler de tercih edilebilir. Hem tohum karışımları hem de ‌pelet yemler, muhabbet kuşları için kapsamlı ve sağlıklı bir beslenme çözüm sunar. Darı, kenevir, ve Nijer tahıl olmasına rağmen, yüksek oranda yağ içerdiğinden dolayı yağlı tohum yemleri kategorisine dahil edilir. Muhabbet kuşu yemlerinde tercih edilen en popüler tohumlar keten, kenevir, darı, Nijer, haşhaş, balkabağı çekirdeği, kolza, susam ve ayçiçeği tohumlarıdır. Yağlı tohumlardan oluşan muhabbet kuşu yemleri, içerdiği yağ nedeniyle diğer tohumlara kıyasla daha kısa raf ömrüne sahiptir. Bu nedenle yağlı tohum alırken, az miktarda almaya dikkat edin. Üç aydan daha eski herhangi bir yağlı tohum yemi genellikle bayatlamış sayılır.

Muhabbet Kuşu Yemi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşları obezite, iyot eksiklikleri ve diğer beslenmeyle ilgili sorunlara karşı hassastır. Kuşların sağlıklı kalması için her zaman dengeli ve çeşitli bir diyet hazırlanmalıdır. Ticari yem karışımları genellikle sayıları 2 ila 8 arasında değişen farklı tohumlar içerir. Bununla birlikte, tohumların yağ ve karbonhidrat içeriği yüksek, protein, temel vitamin ve mineral içeriği ise düşük olma eğilimindedir. Muhabbet kuşunuzu sadece tohumla beslemek, çeşitli hastalıklara yol açabilir ve potansiyel olarak ömrünü kısaltabilir. Darı tohumu veya darı dalları sıklıkla tercih edilse de tek başına yeterli değildir. Tohumların dökülmesini önleyen ballı tohum çubukları gibi farklı yem çeşitleri tercih edebilirsiniz. Tohumlar ve tahıllar, muhabbet kuşunun vahşi doğada bulunan temel gıdalarıdır ve evcil hayvanınızın beslenmesinin %50'sini oluşturmalıdır. Sağlıklı beslenme için buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi kabuklu tahılları içeren tohum yem karışımlarını tercih edebilirsiniz. Muhabbet kuşları yağlı tohumları çok sever. Ancak yem karışımında çok fazla yağlı tohum varsa, diğer tohumları ayırarak yememesi olasıdır. Yağlı tohumların kalorisi çok yüksektir. Bu nedenle günlük beslenme rutininde yağlı tohumlarının oranını %10 civarında sınırlamak kuşunuzun dengeli beslenmesi ve kilo yönetimi için en iyi yöntemdir.

Muhabbet Kuşu Yemi Kaç Günde Değiştirilir?

. Muhabbet kuşlarının kabukları tohumlardan çıkarmak ve içine ulaşmak için için özel olarak uyarlanmış gagaları ve dilleri vardır. Muhabbet kuşları yutmadan önce tohumların kabuklarını çıkardıklarından, yiyeceklerini öğütmelerine ve sindirmelerine yardımcı olacak kumlara ihtiyaçları yoktur. Pek çok kuş yemi kumludur, ancak muhabbet kuşu yemlerinde kuma ihtiyaç duyulmaz. Muhabbet kuşu yemleri genellikle midede çözünmeyen küçük parçalar (genellikle istiridye kabuğu) içerir. Bu parçalar kumdan farklı olarak taşlıkta zaman içinde çözülür ve kuş için kalsiyum kaynağı olarak işlev görür. Bununla birlikte, kuşunuzun kalsiyum ihtiyacını bir mineral blokları ile karşılayabilirsiniz. Muhabbet kuşları gün boyunca birkaç kez beslendiğinden yemek kaplarında her zaman yem bulunması gerekir. Muhabbet kuşunuz için temel gıda olan tohum içerikli yemleri her zaman hazır bulundurmalı, günlük olarak yem ve su kaplarının seviyelerini kontrol etmelisiniz. Sabahları yem haznesini taze yem ile doldurmak, muhabbet kuşunuzu tüneğinden çıkartmaya, kahvaltı alışkanlığı kazandırmaya ve aranızdaki bağı güçlendirmeye yardımcı olabilir. 

Muhabbet Kuşu Yemini Neden Kusar?

Muhabbet kuşlarında görülen kusma sendromu birçok nedenden kaynaklanabilir. Birçok tür için kusma, erkek muhabbet kuşunun içgüdüsel bir hareketidir. Kusmanın amacı bazı durumlarda eşini ya da yavrusunu beslemektir. Öte yandan tüy değiştirme döneminde, fazla yem yemeden ötürü kusma sıklığı artış gösterebilir. Çeşitli mantarların neden olduğu hastalıklar muhabbet kuşu kusma sorunun en yaygın nedenlerinden biridir. Sindirim sistemi sorunlarını önlemek için kaliteli yemleri, gaga taşlarını ve mineral bloklarını tercih edebilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Muhabbet Kuşu Yemi

1.053 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Champion Muhabbet Yemleri
  2. Flip Muhabbet Yemleri
  3. Quik Muhabbet Yemleri
  4. Gold Wings Muhabbet Yemleri
  5. Garden Mix Muhabbet Yemleri
  6. Tam İthalat Muhabbet Yemleri
  7. Nature Plan Muhabbet Yemleri
  8. EuroGold Muhabbet Yemleri
  9. Jungle Muhabbet Yemleri
  10. My Yem Muhabbet Yemleri
  11. Versele Laga Muhabbet Yemleri
  12. İngro Muhabbet Yemleri
  13. Beautiful Food Muhabbet Yemleri
  14. Polo Muhabbet Yemleri
  15. Vitakraft Muhabbet Yemleri
  16. Energy Muhabbet Yemleri
  17. Aslımlar Muhabbet Yemleri
  18. Beak's Muhabbet Yemleri
  19. Pets Family Muhabbet Yemleri
  20. Fizzy Muhabbet Yemleri
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483616/560338/560885/560886
Başa dön