Köpek pire damlaları; köpekler için oldukça tehlikeli olan dış parazitlerden kurtulmak için sıvı formda genellikle tek kullanımlık ilaçlardır. Pire damlalarının, süreleri çeşitlerine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama kırk beş gün önleyici etkisi vardır. Bu ilaçlar kafanın hemen altına köpeğin ulaşıp yalayamayacağı bir yer olan enseye uygulanır. Enseye uygulanmasının amacı köpeğin ilacı yalayıp zehirlenmesini engellemektir. Pirelerin köpeklere bulaşması, diğer hayvanlara oranla daha olağandır. Köpekler, diğer evcil hayvanlardan farklı olarak dışarıya çok fazla çıktıkları için daha çok iç ve dış parazite maruz kalır.

Köpeklerde Pire Damlası Kullanımının Önemi

Pireler köpeklerin derilerine yapışıp tüylerinin arasına saklanıp kanlarını emen parazitlerdir. Bağırsaklarda konumlanan parazitlere iç parazit, tüylerin arasında saklanan ve deriyi ısırarak beslenen pirelere dış parazit denir. Parazitler kanla beraber besinleri de çekerek hayvanların bağışıklık sistemlerini direkt olarak etkiler. İyi beslenemeyen hayvanlar pek çok hastalığa açık hale gelirler. Bu durum evcil hayvanlar için de iyi beslenemeyen sokak hayvanları için de oldukça tehlikelidir. Pireler insanlarda barınamaz. İnsanların vücut sıcaklığı ve kılların azlığı yüzünden insan vücudunda yaşayamazlar. Enseye damlatılan pire damlası derinin altında yayılır. Pire kanı emmek amacıyla ısırdığında zehri çeker. İlaç sayesinde kısa süre içinde ölecektir. Ancak pirelenmiş bir köpeğin tamamen arınabilmesi için pirenin tüylerin arasına bıraktığı yumurtaları unutmamak gerekir. Bir süre sonra yumurtalarından çıkacak pire yavruları için bir ay gibi bir süre içerisinde tekrar damla uygulanması yapmak gerekir. Pire bulaştıktan sonra kurtulmak, pirelerin gelmesini önlemekten daha zorlu bir süreçtir. Bu yüzden düzenli olarak pire damlası uygulanması, köpekler için zorunlu bir durumdur.

Köpek Pire Damlası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pire damlaları arasından en uygun seçimi yapmak için öncelikle bir veteriner hekime danışmalısınız. Veteriner hekim köpeğinizin yaşı, kilosu, alerjik reaksiyonları hakkında sorular sorduktan sonra doğru damlayı size önerecektir. Pire damlaları ve dozları köpeğinizin yaşı ve kilosuna göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse; küçük ırktan bir köpek için kullanılan pire damlası dozu ile büyük ırktan bir köpek için kullanılan pire damlası dozu arasında önemli farklar bulunur. Bu dozlar çok önemlidir, mutlaka köpeğinizin boyu ve kilosuna dikkat ederek seçmeniz gerekir. Yüksek dozda köpek pire damlaları köpeğinizin derisi aracılığıyla organlarını özellikle böbreklerini yorabilir. Bu durum çok önemli farklı rahatsızlıklara sebep olabilir. Köpek pire damlası fiyatları da bu doz farklarına göre değişir.

Köpeğinizin Pirelendiğini Anlamanın Yolları

Köpekler pirelendiklerinde, bol bol kaşınırlar. Kaşıntı vücutlarında yer yer tüy dökülmelerine, kızarıklıklara ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Böyle bir durumda köpeğinizin tüylerini dikkatle incelemelisiniz. Açık renkli tüylere sahip köpeklerde pireleri görmek çok daha kolaydır. Ama koyu renkli tüylere sahip köpeklerde pireleri göremeyebilirsiniz. Önemli olan pireyi görmek değil hekiminizle birlikte karar vereceğiniz pire damlası kullanım periyoduna sadık kalmaktır. Bu periyodu aksatmadığınız taktirde köpeğinizin pirelenmesini engellersiniz. Üzerinde pire görülmemiş köpeklere pire damlası uygulamak da bu sebeptendir. Çünkü pire damlalarının önleyici etkileri bulunur. Köpeğinizin dış parazitler gibi iç parazitler için de bir hedef olduğunu unutmamalısınız. Bunun için iç ve dış parazitlerin bazı türlerini öldüren ve bulaşmalarını önleyen formüller de geliştirilmiştir. Hem bazı iç parazit türlerini hem de pireleri aynı anda öldüren köpek pire damlaları da vardır. Köpeğinizin sağlık durumuna göre veterinerinize de danışarak onun için en uygun ve etkili pire damlasını seçebilir, Hepsiburada aracılığıyla gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Köpek Pire Damlaları & Pire İlacı

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 201 ürün
DSACategoryId/2147483616/560000/560178/24001659