Köpek Yatakları

Köpek yatağı seçiminde ilk olarak dikkat edilmesi gereken yatağın boyutudur. Köpeğinizi izlerken, uyku döngüsü boyunca birçok farklı pozisyona geçtiğini fark edersiniz. Kıvrılarak yatmaktan hoşlanan köpekler için yuvarlak yataklar en iyisi olabilir. Öte yandan esneme hareketini seven ırklar, yuva tipi yatakları tercih etmeyebilir. Bu ırklar için minder şeklindeki yataklar idealdir. Özellikle küçük ırklar, yastık gibi nesnelere yaslanmayı sever. Onlar için yastıklı ortopedik modellere göz atabilirsiniz. Tüm bu pozisyonlarda rahatça uzanabilmeleri için seçeceğiniz yatak yeterince büyük olmalıdır. Köpeğinizin boyunu bir mezura ile ölçmek yatak seçiminde yardımcı olabilir. Tüm yatak seçeneklerinde farklı boyutlardaki ürünü bulmanız mümkündür. Köpeğinizin boyuyla birlikte değerlendirebileceğiniz başka bir nokta da evinizin büyüklüğü olabilir. Küçük bir eviniz varsa çok büyük bir yatak almak doğru bir tercih olmayabilir. Seçenekler arasından hem sizin hem de köpeğinizin yürüyüş alanını kısıtlamayacak büyüklükte olan modellerden birini tercih edebilirsiniz.

Satın almadan önce köpeğinizin cinsini ve ırk özelliklerini değerlendirebilirsiniz. İnce ve kısa tüylü köpekler, daha yumuşak ve rahat malzemelerden yapılmış yatakları tercih eder. Chihuahua gibi kısa tüylü ırklar için korunaklı yataklar iyi bir seçim olurken, St. Bernard gibi tüylü ırklarda sıcak havalarda serin tutacak bir yatak ideal bir tercihtir. Köpeğiniz tüy dökmeye meyilli ise peluş yatakların temizliği sizin için kısmen daha zor olabilir. Yatak seçiminde onun alışkanlıklarını, yaşını ve tıbbi geçmişini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Bazı köpekler yumuşak nesneleri kemirmeye ve parçalamaya bayılır. Eğer peluş oyuncakları çiğniyorsa ve parçalıyorsa büyük kabarık modellerden ziyade sert kumaşla kaplanmış seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Golden gibi bazı ırklar da çamurda yuvarlanmaktan, suda oynamaktan hoşlanır. Bu durumda yıkanabilen yataklar ilk tercihiniz olmalıdır. Tüm bunlarla birlikte, bazı ırklar artrit ve kalça displazisi gibi eklem problemlerine yatkındır. Onlar için destekli ortopedik yatak seçeneklerine göz atmalısınız. Ayrıca yakın zamanda operasyon geçirmiş köpeğiniz, yuva tipi yatağa girip çıkarken sorun yaşayabilir. Mat şeklindeki yataklar bu gibi durumlarda kurtarıcı olabilir.

Minder Tarzı Köpek Yatakları

Bir köpek yatağı satın alacağınız zaman karşınıza çok fazla seçenek çıkar. En çok tercih edilen seçeneklerden birisi hem küçük hem de büyük ırklara hitap eden minder yataklardır. Bunlar dikdörtgendir. Bu nedenle ayakları dışarıda kalmaması için satın almadan önce köpeğinizin boyuna ekstra özen göstermeniz gerekir. Modellerin keçe, havlu kumaş, polyester ve hafızalı köpük başta olmak üzere çeşitli seçenekleri mevcuttur. Minderin kalınlığı da bu malzemelere göre çeşitlilik gösterir. Hafızalı yataklar, vücut yapısına göre şekil alacağı için iyi tercihlerden birisidir. Köpeğinizin iyi bir uyku çekmesine ve günü enerjik geçirmesine yardımcı olur. Tüm köpek yatakları, köpeğinizin rahat edebilmesi için özenle tasarlanır. Ancak bazı durumlarda köpeğiniz ekstra desteklere ihtiyaç duyabilir. Ayrıca bazı köpekler yastık desteklerinden hoşlanır. Ortopedik yatak seçeneklerinin hem küçük hem de büyük ırklara özel olan modelleri mevcuttur. Bu seçenekler sosis köpek olarak da bilinen Greyhound gibi ince vücut yapısına sahip olan ırkların ihtiyaç duyduğu ekstra yastıklamayı sağlayacak şekilde üretilir. Hamile köpekler de ortopedik yataklarla doğuma kadar olan süreyi daha rahat geçirebilir. İyi bir ortopedik yatak, vücut ağırlığını desteklemek için ağır köpük ile doldurulur. Bazı modellerin tüm çevresi, köpük dolgu desteklidir. Bunlar, köpeğinize uzanabileceği alanın yanı sıra korunaklı rahat bir çevreleme sunar.

Yastık şeklindeki yataklar ise ekstra yumuşak olduğu için küçük ırk köpeklerin en sevdiği seçenekler arasında yer alır. Bu modellerin kumaş kaplamasında genellikle flanel, mikrofiber ve denim kullanılır. Bazı seçenekleri dış kısmını çıkarıp çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz kılıfla sizlere kolaylık sağlar. Bu modeller, köpek yatakları fiyatları açısından en hesaplı olan seçenekleri sunar. Tüm bu alternatiflerle birlikte minder tarzı yatakların soğutmalı alternatifleri de mevcuttur. Bunlar, köpeğinizin sıcak havalardan minimum derecede etkilenmesini sağlar. Ayrıca soğutmalı köpek yatakları, veterinerler tarafından eklem rahatsızlıkları gibi konularda ağrı yönetimi için de tavsiye edilir. Bu modeller özellikle Chow Chow gibi kürklü ırklar ve Husky gibi soğuk iklim köpeklerine konfor sağlar.

Dış Mekânlara Özel Köpek Yatakları

Köpek yatakları, seyahatlerde kullanabileceğiniz seçenekleri de sizlere sunar. Bu seçenekler, kamplarda kullanılan matlara benzer. Dış mekâna yerleştirilmesi kolay olacak şekilde tasarlanır. Aynı zamanda bu ürünler, kolayca sarılıp paketlenebildiği için taşıması da rahat olur. Genellikle kamp yapılan yerin veya karavanın zemini gibi zorlu ortamların üstesinden gelmek için yeterince sağlam olan su geçirmez kumaşlarla kaplanır. Ayrıca bu modeller, dış mekâna uygun olduğu için temizlenmesi de rahattır. Bu seçeneklerin bir de ayaklı alternatifleri mevcuttur. Bunlara hamak yatak da denilir. Ayaklarla yükseltilmiş olan bu ürünler, köpeği zeminin soğukluğundan ve nemli yüzeylerden uzak tutar. Bu ürünlerde hemen hemen tüm ırklara uygun modelleri bulmanız mümkündür. Ancak zıplamak ve yataktan inmek zor olabileceği için eklem rahatsızlıkları yaşayan evcil hayvanlar, bu modelleri kullanırken zorlanabilir. Bu modellerde yatağın formunun sağlam tutulması için ahşap, metal veya PVC malzemeler kullanılır. Kumaşları da hava koşullarına dayanıklıdır. Özellikle köpeğinizle kampçılık etkinliklerine katılıyorsanız ya da birlikte bahçe ve park gibi alanlarda bolca vakit geçiriyorsanız dış mekânlarda kullanılabilen bu modellerden birisine göz atabilirsiniz.

Yuvarlak Form ve Yuva Köpek Yatakları

Bazı köpek yatakları yuvarlak formla tasarlanır. Bu yataklar, özellikle kıvrılarak uyumayı seven Miniature Pinscher gibi küçük ırklar için idealdir. Ayrıca sizler de köpeğinizin uyuması için yumuşak ve sevimli bir alan fikrinden hoşlanıyorsanız, ancak geleneksel yastıkların bir adım ötesine geçmek istiyorsanız bu yataklar iyi bir tercih olabilir. Bu modellerin renk ve kumaş seçenekleri çok çeşitlidir. Ürünlerin hemen hemen hepsi rahat kullanımın yanı sıra hoş bir görünüm sunar. Çoğu küçük ırk köpek bu ürünleri sever. Çünkü, bu modellerde yatağı çevreleyen yükseltilmiş bir alan desteği ve daha alçak olan yuvarlak bir uzanma alanı bulunur. Yükseltilmiş alan, bir köpeğin ağırlığı altında çökmesini önlemek için genellikle köpük gibi sağlam malzemelerle doldurulur. Yuvarlak iç içe geçmiş yastıklardan oluşan kenarları sert, yuvarlak formdaki köpek yatakları da diğer alternatifi gibi son derece şık ve rahattır. Bu modellerde yuvarlak formun yanı sıra oval seçenekleri de bulabilirsiniz. Ürünlerin yükseltilmiş alan destekleri sert maddelerden üretildiği için kemirmeyi seven köpekleriniz için bu alternatifi değerlendirebilirsiniz. Boy, renk ve tasarım çeşitliliğine rağmen büyük ırklar geniş alanda uyumayı sevdiği için bu ürünler, genellikle küçük ırk köpekler için üretilir.

Yuva şeklindeki yataklar da küçük ırkların tercih ettiği modellerdendir. Çünkü küçük ırklar, dar saklanma noktalarından hoşlanır. Özellikle bu modeller, üç tarafı kapalı olduğu için kısa tüylü köpeklerin üşümesini engeller. Geceleri onları sıcak tutar ve kendilerini güvende hissetmesine yardımcı olacak bir uyku alanı sağlar. Bazı modeller sağlam kenarları ve köpükten yapılmış ekstra tabanıyla iglo tarzı bir görünüm sunar. Bazı seçeneklerde ise yuvarlak ve yumuşak bir taban mevcuttur. Bu modeller Chihuahua gibi az tüylü olan ve uyumak için sıcak bir yer isteyen köpekler için mükemmel bir seçimdir. Yuva şeklinde gölgelikli köpek yatakları da bulunur. Bunlar çadırlara benzer. Dört tarafı hava aldığı için ekstra ısı sağlamaz. Ancak uzun çift katmanlı tüyleri olan ve sıcaktan hoşlanmayan Pomeranian gibi ırklar için ideal seçeneklerdir. Bu ürünlerin alt kısmında karyolaya benzeyen bir yatak bulunur. Dış mekânda kullanılabilen çadır yatak seçenekleri de sıklıkla tercih edilir. Bu modeller parkta, bahçede veya balkonda kısa süreli vakit geçirmeyi seven köpekleri, güneş ışınlarından ve yağmurdan korur. Genellikle küçük ırklara hitap eden seçeneklerle satışa sunulur.

Mobilya Şeklindeki Köpek Yatakları

Hem köpeğinize rahat edebileceği bir alan oluşturacak hem de ev dekorasyonunuza katkı sağlayacak bir yatak tercih etmek isterseniz, mobilya tarzı yataklar tam size göre olabilir. Bu modeller çeşitli kumaşlara ve destek seviyelerine sahiptir. Mobilya şeklindeki yataklarda ön plana çıkan ilk seçenek koltukların minyatür versiyonlarını sunan modellerdir. Bunlarda tek kişilik koltuk ve çift kişilik kanepe görünümündeki çeşitler bulunur. Bu çeşitler arasından evinizde kullandığınız koltuklara benzer olan seçenekleri bulmanız kolay olur. Mobilya formundaki yataklarda ön plana çıkan diğer bir ürün grubu da hem köpeğinizin içinde uyuyabileceği hem de sizin bir sehpa olarak kullanabileceğiniz seçeneklerdir. Köpekler, bu modelleri genellikle çok sever. Çünkü bu ürünler onlara saklanabilecekleri bir alanın yanı sıra size yakın olma fırsatı sunar. Bu iki seçenekle birlikte gerçek karyolalara benzeyen köpek yatakları da mevcuttur. Bu yataklar genellikle ayaklar, minder ve karyola başlığından oluşur. Yatakla uyumlu renkte bir battaniyesi de bulunur. Karyola ve minyatür koltuk şeklindeki yataklar, küçük ırklara özeldir. Ancak sehpa şeklindeki ürün seçeneklerinde büyük ırklara özel olan alternatifleri de görebilirsiniz.

Köpek Yatağı Satın Almanın Avantajları

Uyku süresini konforlu geçirmeye insanlar kadar köpeklerin de ihtiyacı vardır. Bu sebeple sağlıklı yiyecekler ve suyun yanında köpeğin ihtiyaçlarına köpek yatağı da eklenmelidir. Ayrıca konforlu bir yatak, köpeğinizi mobilyalardan çok kendi alanında uyumaya teşvik eder. Hemen hemen tüm ırklar uykuya dalmadan önce etrafta dolanmayı, yumuşak yerleri kazımayı sever. Kendi alanı olmayan köpeğiniz, uyku öncesi kazıma ve eşeleme işlemlerini mobilyalarınıza uygular. Bu da en sevdiğiniz koltuğunuzun çabuk eskimesine sebep olabilir. Köpeğinizi yeni yatağıyla tanıştırarak, onun için koltuğu daha az çekici hale getirebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte sert veya pürüzlü yüzeydeki uyku pozisyonu, köpeğinizin huzursuz olmasına ve rahat uyumamasına neden olur. Aynı zamanda sert zemin, köpeklerin üşümesine ve eklemlerinde problem oluşmasına sebebiyet verebilir. Köpekler hava değişimlerine karşı oldukça hassastır. Her ne kadar köpeklerin kürkü olsa bile soğuk havalar kışın onları huzursuz eder. Bu nedenle de tüm köpekler, ideal bir yalıtıma ihtiyaç duyar. Bu yalıtım ihtiyacı sadece sıcaklık için değildir. Tüm ırklar gürültüden, misafirden, ev arkadaşlarından hatta sizden bile bir süre uzak kalmak isteyebilir. Kendi yatağı, ona bu imkânı sağlamak için en kolay yoldur.

Tüm ırklar mevsim geçişlerine veya strese bağlı olarak tüy dökebilir. Köpeğinizin kendi yatağının olması onun tüylerinin eve yayılmasını engeller. Çoğu yatak modeli kolay temizlenebilecek şekilde üretilir. Bazı ürünler, tamamen çamaşır makinesine atılarak yıkanabilir. Bu durum da hem sizin için avantaj sağlar hem de köpeğinizin temiz ve hijyenik bir yerde uyumasına yardımcı olur. Sizler de ona özel bir alan oluşturmak ve köpek yataklarının diğer avantajlarından faydalanmak isterseniz, Hepsiburada.com’dan köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun olan tüm ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köpek Yatakları

7007 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Köpek
Köpek
Köpek Yatakları
Köpek Yatakları
Dış Mekan Yatakları
Dış Mekan Yatakları
İç Mekan Yatakları
İç Mekan Yatakları
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 57 / 7007 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?