Papağan, tropik iklimlerde sürüler halinde yaşar ve uyanık kaldığı sürece ormanda buldukları ağaç tohumlarını, buğdaygilleri, meyve tohumlarını, kurumuş meyve parçalarını yiyerek beslenir. Evde beslenen papağan bu tür gıdaların bir araya getirilerek hazırlandığı yemlerle beslenir. Papağanın sağlıklı gelişimi için cinsine bağlı olarak ihtiyacı olan mineral, vitamin ve amino asitleri içeren papağan yemleri ile beslenmesi gerekledir.

Papağan yemleri farklı markalar tarafından içerisinde mısır, ay çekirdeği, darı çeşitleri gibi gıdalar ve meyve kuruları bulunan çeşitleriyle papağan için darı, papağan krakeri, papağan yemleri, meyveli karışık papağan yemleri, ballı papağan yemleri gibi farklı isimler altında satılır. Farklı türdeki papağanları zengin çeşitlilikteki papağan yemleriyle besleyebilirsiniz.

Papağan Yemi Çeşitleri Nelerdir?

Hazır papağan yemi çeşitleri, içeriği ve kalitesiyle papağan sahiplerini yem karışımları yapma zahmetinden kurtarır. Papağan yemi içeriği tahılları, tohumları, taze sebze ve meyvelerinden oluşur. Papağan yemleri, papağan ırkına göre farklı çeşitlerde satılır. Cennet papağanı yemi, Jako papağanı yemi, yavru papağan yemleri gibi çeşitlilik olmasının nedeni her ırkın farklı fizyolojik gereksinimleri olmasıdır. Örneğin; hareketli papağan ırkları yağ ve karbonhidrat bakımından yüksek yemler ile beslenmelidir. Yavru papağanların sağlıklı bir sindirim sistemiyle büyümeleri için yavru papağanlar için üretilmiş yemlerle beslenmeleri gereklidir.

Papağanınız için papağan yemi yanında çekirdek de alabilirsiniz. Papağanlar güçlü gagaları sayesinde çekirdeklerin kabuklarını soyabilirler. Ancak “parakeet” denilen ve muhabbet kuşunu da içine alan küçük papağan türleri için çekirdek içi almanız gereklidir.

Papağan Yemi Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Farklı renk, boyut ve tattaki papağan yemleri arasında tercih yaparken yemin içeriğine, kalitesine ve tazeliğine dikkat etmelisiniz. Papağanın sağlıklı gelişimi için yüzde 20’si tohum yüzde 60’ı meyveden oluşan yemlerle beslenmesini sağlamalısınız.

Papağan yemleri, içeriğinde ay çekirdeği, yer fıstığı, yulaf, buğday, keten tohumu, kenevir tohumu, arpa, mısır, aspir, beyaz çekirdek, çizgili çekirdek ve sedir fıstığı gibi ürünler bulundurur. İçeriğinde hem tahıl ve tohum hem sebze ve meyve kuruları olan yemler yüksek besin değerine sahiptir. Bununla birlikte zengin içerikli yemlerin çok fazla koruyucu içermesi olasıdır. Koruyucu maddeler papağan sağlığı için zararlıdır.

İçeriğinde sarı darı, kızıl darı, beyaz darı, kenevir tohumu, aspar vitamin ve mineraller bulunan yemler, dil altındaki bezlerin yumuşamasına yardımcı bir yem olduğu için papağan konuşturucu yemi olarak adlandırılır. Papağana enerji de veren bu yemleri normal yemlerin içine karıştırarak ya da direkt olarak papağanınıza verebilirsiniz.

Papağanların en sevdiği yemler kabuklu fıstıklar, ballı krakerler ve tahıllardır. Papağanınıza papağan yemlerinin yanı sıra elma, armut, avokado, maydanoz sapı ve muz verebilirsiniz. Papağanlara asitli ve alkollü içecekler ile sütlü içecekler vermemelisiniz. Papağan beslenmesinde saf ay çekirdeği kullanmamalısınız.

Papağan besleme konusunda papağan yemi çeşidi ve içeriği kadar beslenme kapları da önemlidir. Papağanınızın yem ve su kabını günlük olarak temizlemelisiniz. Papağanlar çok güçlü gagaya sahip olduğundan zayıf yapıdaki eşyalara kolayca zarar verebilir. Bu nedenle papağanlar için üretilmiş çelik mama ve su kabı gibi papağan aksesuarları kullanmalısınız.

Papağan Yemi Fiyatları Nasıldır?

Papağan yemlerinin içeriği, markası, menşe ve gramajı papağan yemi fiyatları üzerinde etkilidir. Yem satın alırken kuşunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Papağanınızın sağlıklı ve hastalıklara karşı dirençli olabilmesi adına kaliteli papağan yemleri tercih etmelisiniz.

Hem lezzet hem besin değeri açısından en iyi papağan yemlerini Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitesi Hepsiburada avantajlarıyla satın alabilir ve papağanınızın daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Papağan Yemi Fiyatları

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 612 ürün
DSACategoryId/2147483616/560338/560885/562369