Pırlanta bileklikler, altın ya da platin gibi metallerden yapılmış zincirlerle birbirine bağlanmış küçük pırlantalardan oluşur. Genellikle düğün, yıl dönümü, doğum günü ve mezuniyet gibi özel günler için hediye edilen mücevher parçalarıdır. Nadir bulunan değerli taşlara sahip olduğu için pırlanta bileklikler genellikle yüksek bir fiyat etiketiyle ilişkilendirilir. Bununla birlikte farklı kırat seçenekleri ile satışa sunulan pırlanta modelleri, farklı bütçeler için erişilebilir fiyatlara sahiptir. 

Pırlanta Bileklik Modelleri Nelerdir?

Pırlanta bileklikler herhangi bir kıyafeti kolayca tamamlarlar ve asla modası geçmez. Bu da onları her kadının sahip olması gereken temel mücevherlerden biri haline getirir. Pırlanta bileklik modelleri genellikle tasarım ve su yolu pırlanta olarak sınıflandırılır. Tasarım pırlanta, genel bir model kategorisi olup 0,10 kırattan başlayan ve çok sayıda taştan oluşan zarif bilekliklerden baget olarak da bilinen kare taşlı gösterişli tasarımlara kadar geniş bir model yelpazesine sahiptir. 

En popüler modellerden biri olan su yolu pırlanta bilekliklerde pırlantalar tek sıra halinde kullanılır. Zarif ve klasik tasarımıyla popülerliğini yitirmeyen zamansız bir tasarımdır. Küçük taşlarla tasarlanmış ve günlük kullanım için uygun olan ince su yolu bileklik modelleri hemen hemen tüm kıyafetlerle eşleştirilebilir. Bununla birlikte kişiliğini daha sofistike ve detaylı tasarımlarla ifade etmeyi tercih eden kadınlar için çok sayıda model bulunur. 

Pırlanta Bileklik Nasıl Seçilir?

Pırlanta satın alırken, dikkate alınması gereken iki önemli faktör vardır. Bunlar pırlantanın kırat, kesim ve renk gibi yapısal özellikleri ve bileklikte kullanılan değerli metalin ayarıdır. Pırlanta bileklik modellerinde genellikle altın ve platin kullanılır. Modele göre sarı altın, gül altın, beyaz altın gibi renkler arasından seçim yapılabilir. Her metal kendine özgü bir görünüm ve his sağlarken, tüm metaller aynı avantajları sunmaz. Bilekliğinizi sürekli takmayı planlıyorsanız, metalin dayanıklılığı göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktördür.

Altın, paslanmayan ve kararmayan değerli bir metal olduğundan pırlanta mücevherler için ideal bir seçimdir. Bununla birlikte pırlanta bilekliklerde kullanılan altınlarda, 14 ve 18 gibi daha düşük ayar dereceleri tercih edilir. 22 ve özellikle saf altın olan 24 ayar günlük kullanım için yeterince dayanıklı değildir. Altının ayarının düşmesi, çeşitli metallerin alaşıma katılması sonucunda saflığının azalması anlamına gelse de düşük ayar daha fazla dayanıklılık sunar. Platin, pırlanta bilekliklerde en çok kullanılan metallerden biridir. Gümüşün aksine platin çizilmelere ve korozyona karşı daha dayanıklıdır.

Kaliteli Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Pırlantanın kalitesi ve fiyatı kesim, renk, netlik ve ağırlık olmak üzere dört temel kritere göre değerlendirilir. Pırlantada kullanılan taşların kırat ağırlığı, pırlantanın boyutunu da belirlediğinden bilekliğin fiyatı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Kırat, elmasın metrik kıratlarla ölçülen fiziksel ağırlığıdır ve bir kırat 1/5 grama eşittir. Diğer kriterlere kıyasla kırat ağırlığı pırlantanın değerini belirleyen en objektif kriterdir.

Pırlantanın nasıl bir kesime sahip olacağı tamamen kişisel zevklerinize dayanan bir seçimdir. Her kesim türü, ışığı ve rengi farklı şekillerde yansıtır. Kesim ne kadar hassas olursa pırlanta o kadar büyüleyici görünür. Mücevher kalitesindeki pırlantalar açık sarıdan açık kahverengiye kadar geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Renksiz elmaslar nadir bulunduğundan, renk açısından en pahalı elmaslar bu grupta yer alır. Diğer doğal renkler (mavi, kırmızı, pembe) "fantezi" olarak bilinir ve renk derecelendirmeleri beyaz elmaslardan farklıdır. Berraklık, pırlantanın iç özelliklerine veya lekeler olarak bilinen dış özelliklerine göre değerlendirilir. Lekesiz pırlanta nadir bulunmakla birlikte çoğu leke özel bir büyüteç olmadan genellikle görülmez. Pırlantanın değerini belirleyen bu özelliklerin tümü pırlantanın sertifikasında detaylarıyla yer alır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Pırlanta Bileklik Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1499 ürün
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/16032934/16032959