Pırlanta Sırataşlı Yüzük

Yüzyıllardır değerli taş olarak kadın ve erkek aksesuarlarında kendine yer bulan pırlanta sadece güzellik ve zerafetin simgesi değildir. Birçok farklı anlam taşıyan, simgesel taşlardan biri olan pırlanta, sıklıkla aşkın göstergesi olarak kullanılır. Çiftler için nişan yüzüğü olarak kullanılan, evlilik tekliflerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan pırlanta yüzüklerde, her taşın ayrı bir değeri vardır. Tek taş kullanımı birlik ve beraberliği simgelerken son dönemde popüler hale gelen beş taşın ayrı anlamı bulunur. Tek taş aşkı, iki sayısı sadakat, üç sayısı mutluluk, dört sayısı huzur ve beş sayısı da bağlılık ile ilişkilendirilir. Neredeyse bir ilişkiden beklenen her şeyin yansıtıldığı beş taş modellerin trend olmasının altında simgesel anlamı da yatar. Pırlanta değerli bir taş olduğundan beyaz ve sarı altın ile beraber sıklıkla kullanılır. Yuva olarak tercih edilen metaller ile bir araya gelen değerli taş, çeşitli aksesuarlarda sevilerek kullanılır. Değerli taşlar olan yakut, safir, zümrüt ve topaz gibi farklı madenlerle bir araya getirilen ve çok renkli tasarımlarda şık görünümü ile dikkat çeker.

Pırlanta Şekilleri

Darbeye ve ateşe karşı dayanıklı, kesilmesi ve işlenmesi oldukça zor olan bu doğal madenin birbirinden farklı şekilleri aksesuarlarda kendine yer bulur. Şeklin yüzeylerinin eğimi ve sayısına göre ışığı geçirgenliği ve yansıtma derecesi değişen modellerin parlaklık farkı da çoğunlukla bu sebepten kaynaklanır. Zor şekil alan bu sert taşın çevrildiği belli başlı şekiller vardır. Yuvarlak ve brillant olarak adlandırılan form, konik yapısı ile kullanılan aksesuara alt kısmından birleşir. Genellikle 58 faset yani kesikli yüzeyden oluşan parça, en sık tercih edilen tasarımlar arasında yer alır. Uzun dikdörtgen görünümünde pahlanmış köşelere sahip şekle baget adı verilir ve modern görünüşüyle son dönemde giderek popülerliği artar. Kare şekilli olan ve prenses kesim olarak da adlandırılan form genellikle tek başına ya da orta taş olarak kullanılır. Olduğundan daha büyük görünen oval kesim, birçok aksesuarda kullanılan damla şekli, baget olanlara benzeyen zümrüt tarzı ve kalp gibi farklı formlarda bulunur.

Pırlanta Berraklık Ölçümü

Pırlantalar şekline göre farklı yansıma ve parlaklık derecesine sahip olmasının yanı sıra bu duruma doğal izler de etki eder. Doğal izler denildiği zaman akla madenin oluşum aşamasında içerisine karışan mineraller, çevresinde bulunan sert taşlar ve fosiller gelmelidir. Her taştan sadece bir tane vardır ve tıpkı insanların parmak izi farklılığı gibi onların da çıplak gözle görülmeyen özgün yüzeyleri vardır. Pırlanta yüzeyinde bulunan çizik, dalgalanma ve renk değişimleri onun berraklık ve parlaklığını etkiler. Aynı karat olsa dahi bazı pırlantaların daha farklı fiyatta olmasının sebebi, yüzey üzerindeki izlerin az olması nedeniyle, yüksek parlaklık derecesine sahip olmasıdır. Bir pırlantanın yüzeyinde ne kadar az iz varsa ışığı o kadar güzel yansıtarak göz alıcı derecede parlar. Bu nedenle berraklık ürünlerde farklı sayı ve harflerle gösterilir.

Büyüyen kusur sıralamasına göre; FL, IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, SI3, I1, I2 ve I3 gibi değerler, yüzey üzerinde doğal olarak bulunan hasar ile ilgilidir. Kısaca özetlenirse; FL ve IF kusursuz olarak değerlendirilir. V harfi “very (çok)”, S harfi “small (küçük), I harfi “Included (çıplak gözle görülebilir) olarak çevrilir. Bu durumda VVS (çok çok küçük), VS (çok küçük), S (küçük), SI (çıplak gözle görülebilir küçük) lekeler için kullanılan terimlerdir. Sayılar ise lekelerin yoğunluğu ve yerine göre değerini yansıtır ve sayı büyüdükçe fiyat düştüğü için seçimlerinizde bu bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Pırlanta yüzeyinde bulunan lekeler “I3” seviyesinde olsa dahi çıplak gözle sizin tarafınızdan algılanamaz, kuyumcular mercek altında bakarak görebilir.

Pırlanta Karat Değeri

Pırlanta ürünlerde sıklıkla karşınıza çıkan karat değerinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Madenlerde karışımın içerisinde farklı metal bulunup bulunmamasına göre ayar belirlenirken söz konusu pırlanta olduğunda ağırlık baz alınır. Bir pırlantanın karatı ağırlığı ile ilişkilidir. 1 karat pırlanta, 0,2 grama yani 1 gramın 2/5’ine denk gelir. Pırlantanın boyutu büyüdükçe ağırlığı ve karat değeri yükselir. Karat değeri eski çağlarda teknoloji henüz gelişmemişken kullanılan keçiboynuzu çekirdeğinden gelir. Keçiboynuzu çekirdeğinin ağırlığı hep sabit olduğu için ölçüm sırasında bunlar kullanılarak mücevher ağırlıkları belirlenirdi. Günümüzde de bu durum sadece isim olarak devam eder ve aşırı hassas ölçüm cihazları ile pırlantanın ağırlığı ölçülür. Ürünler arasında 1 karatın altında ve üstünde modelleri bulabilirsiniz. Kolaylık sağlaması açısından, 1 karat 100 birime denk gelecek şekilde hesaplama yapıldığından ürün açıklamalarında karşınıza bazı sayılar çıkar. Yarım karat yani 0,1 gramlık bir pırlanta 50 birime denk gelir. 0,1 karatlık pırlanta genellikle 0,50 ct şeklinde gösterilerek 100 üzerinden birim değeri yazılır.

Pırlanta Modellerinde Kullanılan Madenler

Pırlanta ve değerli taşlardan üretilen modeller kolye, küpe ve bileklik gibi farklı şekillere sahiptir. Pırlanta tek başına taşındığı zaman genellikle bir anlamı olmadığından sıklıkla aksesuarların yüzeyine yerleştirilir. Bu aksesuarlar platin, altın ve beyaz altın gibi farklı metallerden üretilir. Metalin rengi ve tasarım şekli ile bir araya gelen pırlantalar, göz alıcı ve şık modelleri ile kullanıcıların beğenisini kazanır. Tamtur, tek taş, beş taş ve özel tasarım olarak üretilen yüzük modellerinde kullanılan metalin rengini zevke göre seçebilirsiniz. Sarı tonlarından hoşlanan ve kendine yakıştıran kişiler altın, gümüş renginden hoşlanan kişiler de beyaz altın ve platin tercih edebilir. Platin ve beyaz altın son zamanlarda sade görünümü ile oldukça sık tercih edilen metaller arasında yer alır. Her metalin kendine has sertlik derecesi ve avantajları vardır. Sadece halka metalin pırlanta ile dekore edildiği tasarımların dışında da modeller bulunur. Dikey sıralı halkalar, örgüler, çizgiler gibi geometrik formlar, kıvrımlı girift hatlar ya da çiçek ve yaprak benzeri tasarımları bulabilirsiniz.

Pırlanta Modellerinde Taş ve Renkler

Birbirinden parlak ve şık pırlanta tasarımları karat ve berraklık dışında renk açısından da farklıdır. Şeffaflığı arttıkça bir pırlantanın değeri yükselir ve bunlar için özel harflendirme sistemi kullanılır. F en parlak seviye; G ve H sarılık izi olmayan ikinci seviyeler olarak değerlendirilir. En beyaz seviye “D” ile başlayarak alfabetik olarak “Z” harfine kadar ilerler ve kişiye renklerin tonunu gösterir. Doğada pırlantalar şeffaf sarı, mavi, beyaz ve pembe gibi farklı renklerde bulunabilir olsa dahi, bunlar genellikle sadece parlama sırasında belli belirsiz anlaşılır. Aşırı belirgin renge sahip pırlantalar oldukça nadir olarak çıkarılır. Pırlanta aksesuarlarda sıklıkla değerli taşlar da kullanılır. Mavi rengiyle oldukça ilgi toplayan safir bunların arasında yer alır. Kırmızılığı ile göz alan ve dikkat çeken yakut, yine pırlanta taşlarla beraber tercih edilir. Yeşil renkli zümrüt de değerli taşlar arasında yer alır ve sıklıkla kullanılır. Renkli görünümlerden hoşlananlar için değerli taşların yanı sıra yarı değerli olanlar da tercih edilebilir. Mor renkli ametist, turmalin ve kuvars kristalleri de aksesuarlarda dekor olarak kullanılan taşlar arasında yer alır. Doğadan çıkan, işlenmemiş ham formunda ya da cilalanmış yüzeyleri ile yarı değerli doğal taşların kullanıldığı pırlantalı modelleri bulabilirsiniz.

Gerçek Pırlantayı Anlamak

Pırlanta ürünlerin rağbet görmesi nedeniyle farklı malzemelerden üretilen taklitleri sıklıkla yapılır. Güvenilir bir yerden aldığınız pırlantanın yanında sertifikası ve bilgileri bulunur. Gerçeklik için ilk kontrol noktası budur. Ürünlerinizin gerçekliğini bir kuyumcudan öğrenebilir ya da kendiniz evde test edebilirsiniz. Birçok farklı test yönteminden ilki su kullanılarak yapılır. İçerisine sadece su konulan bir bardak içerisine atılan ürünün dibe çökmesi gerçek olduğunu gösterir. Ortada ya da üstte kalan taşlar genellikle farklı malzemelerden üretilen taklitlerdir. Bir başka test etme yönteminde ise pırlanta yüzeyine sıcak nefes üflemek gerekir. Sıcak nefes ile taşın ısısı farklı olduğundan üzeri buğulanır. Üzerindeki buğu hızlı dağılırsa gerçek, 2-3 saniye ve üzerinde dağılırsa sahtedir. Isıya oldukça dayanıklı olan pırlantayı, ateşin üzerinde yaklaşık olarak 1 dakika tutmak, ardından soğuk su dolu bir bardağın içine atarak, aşırı ısı değişimine verdiği reaksiyona bakmak da bir yöntemdir. Gerçek olanlar asla bu testten zarar görmezken sahte olanlar anında çatlar ve parçalanır. Pırlantanın ters çevrilerek eğimli yüzeylerinin aşağı gelmesini sağladıktan sonra yazı içeren bir sayfa üzerine koyabilirsiniz. Gerçek pırlantalarda yazılar okunamaz, sahte olanlarda ise ayna gibi yansıtan yüzeyden kolaylıkla okunur. Profesyonel ortamda ise büyüteç, termal ısı probu, elektrik ölçüm cihazı, mikroskop ve röntgen cihazı kullanılarak gerçeklik testi yapılır. Evde kendiniz yaptığınız testlerin sonucunda emin değilseniz farklı yöntemler kullanan kuyumcu ve uzmanlara danışmak, ideal bir yöntemdir.

Pırlanta Bakımı ve Parlatma

Pırlanta oldukça dayanıklı olmasına rağmen üzerine kir ve tozlar yapışarak zaman içerisinde kirlenebilir. Evde uygulanan basit yöntemler ya da özel solüsyon ile kirleri giderebilir, parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Bulaşık deterjanı ve ılık su ile hazırlanan karışım içerisinde ürünü bekletebilir, ihtiyaç duyarsanız yumuşak kıllı bir fırça ile yüzey üzerinde yapışan kirleri çıkarabilirsiniz. Uygulama sonunda ıslak kalmaması için mikrofiber ve cam bezleri ile kurutulabilir. Tüy bırakan ve takılma ihtimali olan sarı mutfak bezi ve havlu kullanımı tavsiye edilmez. Tuz, karbonat ve sıcak su karışımı da temizleme solüsyonu yapma yöntemlerinden biridir. Temizlik yaparken kullanılan diğer taş ve metallerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmanız ve onlara da zarar vermeyen içerikleri tercih etmeniz önerilir. Yılda bir defa aldığınız ürünü profesyonel ortamda temizletip parlamasını sağlayabilirsiniz. Ürünlerin uzun ömürlü olması ve taşın çabuk düşmemesi için metal yuvayı eğme ihtimali olan bir yere takma konusunda da dikkatli olmanız tavsiye edilir. Kıyafetin ipliklerine takılarak kolları açılan yuva nedeniyle taşınızı bulamayacağınız bir alanda kaybetme riskiniz vardır. Kullanmadığınız zamanlarda, hem kaybetmemek hem de korunması amacıyla; kendi kutusunda, kuru ve temizlenmiş şekilde saklamanız tavsiye edilir.

Pırlanta Fiyatları

Aksesuarlarda kullanılan ve her cinsiyete hitap eden pırlanta taşlar birçok farklı fiyata sahiptir. Karat, berraklık ve renk değerine göre değişken fiyatlara sahip olan ürünler arasından kendi bütçenize uygun olan birini rahatlıkla bulursunuz. Aşkın, sadakatin, bağlılığın ve zerafetin simgesi olan pırlantalar, kadın ve erkekler tarafından tercih edilebilir. Pırlanta yüzükler hem günlük hayatta hem de evlilik için sıklıkla tercih edilir. Klasik modellerin yanı sıra modern ve geleneksel stillerde de üretilen takılar vardır. Görünüşü ve parlaklığı ile oldukça etkileyici olan ürünlerde yakut, safir, zümrüt ve ametist gibi değerli ve yarı değerli taşlardan üretilen çeşitli formlara sahip ürünleri bulabilir, belirlediğiniz bütçeye göre hoşunuza giden modeli avantajlı şekilde satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pırlanta Modelleri

2242 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 25 / 2242 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?