Pırlanta Takı Seti

Güneşin altında ya da karanlığın derinliklerinde ışığı yansıtabilen göz kamaştırıcı pırlanta takı seti seçkisi, her kadının en kalıcı ışığıdır. Pırlanta set takımı, klas ve şık pırlanta ışıltısını minimalist ya da sofistike bileklikler, kolyeler, yüzükler ve küpe alternatifleri ile sunabilen tasarımlardır. Nişan, düğün gibi değerli günlerde şık kadın abiye seçkisiyle ya da günlük kombinlerde, partilerde, göz kamaştırıcı pırlanta takı seti, her kadının kalıcı moda aksesuarıdır.

Büyüleyici pırlanta takı setleri, altın takı set seçkisi ve gümüş takılar, kadınların stil aşkıdır. Pırlanta setlerde, pırlanta taşları ile tasarlanabilen pek çok farklı takı sunulabilir. Bu setlerde hem pırlanta taşları hem altın veya gümüş takı materyalleri edinilebilir. Pırlanta taşlı altın, pembe altın, beyaz altın, gümüş, rodyum kaplama setler, farklı stillerde beğeniye hitap edebilen seçenekler ile sunulur. Pırlanta takı setleri seçkisi, pek çok farklı bütçeye hitap edebilen teknik ve zanaatkarlık alternatifleri ile beğenilir. Peki pırlanta set seçerken hangi hususlara dikkat edilmesi tavsiye edilir?

Pırlanta Takı Seti Seçiminde Avantaj Sunabilen Teknik Opsiyonlar

Pırlanta, doğa tarafından sunulmuş en kıymetli taşlardan biridir. Gemologlar bu taşları kimyasal ve fiziki özellikleri doğrultusunda farklı kategorilerde tasnif ederler. Bu bağlamda pırlantanın doğallığını ve renklerini denetlerler. Pırlanta takı seti seçiminde, pırlanta taşının tekniği ve kıymetine dikkat edilir. Pek çok farklı takı alternatifleri ile sunulabilen pırlanta taşlarında; kesim, berraklık, karat ve renk aranır. Pırlanta takı setleri ve fiyatları; pırlanta taş kesimi, berraklığı, rengi ve karadı ile ilgilidir. Pırlantanın kesimi, berraklığı, karadı ve rengine, pırlantanın 4C'si denir. Deneyimli alıcılar, pırlanta takı setleri satın alırken bu opsiyonlara dikkat ederler. Bunun dışında pırlanta taş tasniflerini de göz önünde bulundururlar.

Pek çok pırlanta aşığı, bu kıymetli takıları alırken değerli pırlanta taşlarının tekniklerinden çok ışıltısına bakarlar. Buna rağmen pırlantalar doğal pırlantalar ve laboratuvar pırlantası ayrımına tabi tutulabilir.

Pırlanta taş; doğal pırlanta, işlem görmüş pırlanta ve laboratuvar yapımı pırlanta ayrımı ile tasniflenir. Doğadaki bu ışıltılı pırlanta taşlar, karbon bileşikleridir. Bu saf karbon formülü, bor ve nitrojen gibi madde ihtiva edebilir. Bunlar, taşın kıymetini etkiler. Taşın miktarının da pırlanta değerinde etkisi vardır. Doğada ve madenlerdeki beyaz ve parlak taş, doğal pırlantadır. Bu taşlar beyazımsı veya renksizdir. En değerli pırlantadır. Doğal renkli pırlantalar, pırlanta dünyasında ender bulunur. Pembe, mor, mavi, siyah pırlantalar vardır. Doğadaki kristalli ve nitrojenli pırlanta taşları, sarımsı bir renktedir. Doğadaki nitrojensiz formüllü ve yüksek basınç altında patlamış pırlanta taşları, en lüks ve kıymetli taşlardır. Berraklığı ve ışığı yansıtma tekniği en iyi pırlanta, nitrojensiz taşlardır. Doğadaki nitrojensiz ama bor formüllü pırlanta taşları da vardır. Bu taşlar, mavimsi ve gri tondadır. Bu taşlar, çok kıymetli ve nadirdir.  

İşlem görmüş pırlanta, doğa ve madenlerden çıkarılır. Buna rağmen bu pırlanta taşları, iyi görünmesini sağlama amacıyla işlenir. Çoğunlukla doğal haliyle satılamayan pırlantalar üzerinde farklı işlemler yapılabilir. Taştaki kapanımları giderme amacıyla taşa, farklı materyaller eklenebilir ya da renk iyileştirmesi yapılabilir. İşlenmiş elmaslar, doğal emsallerinden çok daha düşük fiyatlara satılabilir.

Laboratuvarda yetiştirilen pırlanta taşlarda doğadaki pırlanta taş tekniğinden ilham alınır ve bu taş, laboratuvarda yetiştirilen pırlanta taşlar ile sunulur. Laboratuvar yapımı taşlar, lüks ve klas pırlanta taşının teknolojik ürünüdür. Bu nedenle şık ve fenomen taşlardır. Laboratuvarda yapılabilen pırlanta taş, doğal taşların kimyasal ve fiziki etkenlerini sunabilen teknik taşlardır. Laboratuvar pırlantaları ile pırlanta ışıltısı, bütçe dostu fiyatlarla edinilebilir. Laboratuvar pırlanta taşlı setler, ışıltısı ve tekniği ile beğenilen takılardır. Laboratuvar pırlanta taşlarının fiyatları, ilgili laboratuvarın taş tekniğe bağlıdır.

Pırlanta Takı Setlerinde Pırlanta Taş Karatı

Karat, taşın metrik karat cinsinden ölçülen ağırlığını ifade eder. Karat; pırlantanın ışıltısı, kesimi, berraklığı ile ilgili değildir. Pırlantanın ışıltısı ya da rengi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Buna rağmen takı setinin fiyatı, pırlanta taşının karatı ile ilgilidir. Karat ağırlığı arttığında, takı setinin bütçesi de artar. İki eşit karat ağırlığındaki iki pırlanta setinin değeri çok farklı olabilir. Bunun nedeni kesim, renk ve berraklık ile ilgili farklılıklardır. Taş kesimi, berraklığı, karatı ve rengi ile pırlanta taşının teknik opsiyonları ve zanaatkarlığı, 4C'si ifade edilir. 3C; pırlanta taş kesimi, berraklığı ve rengidir. Pırlanta taşların büyüleyiciliği ve kusursuzluğu, 3C ile ilgilidir. Bu nedenle takı seti seçiminde 3C tekniklerine dikkat edilmesi ve sonra taşların karat ağırlığının denetlenmesi tavsiye edilebilir. 

Seçilen pırlanta setlerde pırlanta taş karadı, ilgili takı ve pırlanta seçkisinin rehberinde sunulur. Minimum toplam pırlanta karat ağırlığı ya da toplam pırlanta karatı ile ifade edilebilen bu husus, bu setteki pırlantaların toplam ağırlıdır. Örneğin pırlanta seti, 1 karat olduğunda, bu 1 karat; bileklik, küpe ve diğer takı seçeneklerinin toplam pırlanta taş ağırlıdır. Pırlanta takı setleri fiyatları, karat ağırlığı ile artabilir. Buna rağmen pırlanta takı setleri fiyatları, tek bir karat ağırlığına değil, 4C'ye bağlıdır. 1 karat değerinde X ve Y marka pırlanta seti kıyaslandığında, Y marka pırlanta takı seti, X marka setten düşük bütçeyle sunulabilir. Bunun nedeni, X ve Y marka pırlanta setlerinin pırlanta taş kesimi, rengi ya da berraklığının farklılığıdır. X markasının 1 karat yuvarlak taş kesimli pırlanta seti ile Y markasının 1 karat zümrüt kesim pırlanta seti sunduğunda, bu set seçenekleri kesim tekniği ile farklıdır. Yuvarlak kesim, pırlanta taşın büyüleyici ışıltısını artırır. Bu doğrultuda X markasının pırlanta set bütçesi artar.  

Pırlanta Setlerde Kesim, Berraklık ve Renk

Pırlantada 4C standartlarıyla pırlanta taşının karatı, rengi, kesimi ve berraklığı ifade edilir. Bu standartlar ile taşın kesim, renk, berraklık ve karat ağırlığı denetlenebilir. Pırlantanın doğal ya da laboratuvar pırlantası olup olmadığı da ilgili satıcının pırlanta rehberi ile sunulur.

Bir pırlanta takı seti ​seçkisinde taşlar ​​ideal, çok iyi, iyi, orta ve zayıf kesim dereceleri ile tasnif edilir. Bir pırlantada kesim veya açılar, taşın ışığı nasıl yansıttığını söyler. İdeal pırlanta taş kesimi ile pırlanta, maksimum parlaklığı sunabilir. Maksimum parlaklıkla kesilen pırlanta taşı, ışığı kırıp yansıtırken bu taş rengi, beyaz ışıklıdır. Kristal ve pırlanta farklı taşlardır. Kristal, cam ürünüdür ve farklı bir cam formülüdür. Kristal, cam kesim tekniği ile sunulabilir. Kristal taş, ışığı kırıp gökkuşağının renkleri ile yansıtır. Buna rağmen pırlanta taş, ışığı kırıp, gri beyaz tonda yansıtır. Pırlanta taş ışığının ve parlaklığının derinliği; taş kesiminde titizliğe, taşın kusursuz çap ve açı ile kesime bağlıdır. Bu doğrultuda ideal kesim standardında pırlantalar, çok iyi ya da iyi kesim standartlı pırlantalara kıyasla çok nadir ve yüksek fiyatlıdır.

Alternatifli ve şık pırlanta takı setleri seçkisinde, hem karat ağırlığı hem kesime bakarken seçim yapabilmek karmaşıktır. Karat ağırlığı yüksek ama kesimi zayıf bir pırlanta set, karat ağırlığı düşük ama kesimi iyi bir pırlanta setine kıyasla düşük fiyatlı olabilir. Karat ağırlığı düşük ama kesimi iyi şık pırlanta takı setleri, diğer pek çok pırlanta setten ışıltılı taşlar sunabilir. Pırlanta set seçiminde en ışıltılı pırlantaları edinmeyi talep edenler; pırlantada kesim, renk, berraklığa bakıp sonrasında karat ağırlığına bakmalıdır.

​​Taş rengine bağlı tasnif edilen pırlanta taşlar, D ila F (tamamen renksiz), G ila J (renksizliğe yakın), K ila M (hafif tonlu), N ila R (çok açık sarı) standartlarıyla tasniflenir. D'den J'ye kadar tasnif edilen renk derecelerindeki değişiklikleri algılayabilmek meşakkatlidir. Pırlanta taş rengi ve tonları, pırlanta takının metal ayarına ve metal metaryallerine bağlı farklılaşabilir. Bu doğrultuda pembe altın, altın, gümüş, rodyum takı setlerinde pırlanta taş tonu avantajları edinmek mümkündür.

Berraklık, bulanıklık gibi farklı taş kusurları ile ilgilidir. İyi berraklık, pırlanta set seçkisinin parlaklığını ve kıymetini artırır. FL pırlanta taş seçkisi, tamamen kusursuz berraklıktadır. FL, VVS1 ve VVS2, VS1 ve VS2, SI1, SI1, I1, I2 ve I3 tasnifli berraklık standartları vardır. Pırlanta berraklığı, ilgili taşın saflığını ve nadirliğini ifade eder ve bu, pırlanta set fiyatını artırır. Pırlanta taşların berraklığını artırabilen farklı teknikler vardır.

Pırlanta taş kesim stilleri ve pırlantanın takıldığı materyaller, pırlanta set ışıltısını etkiler. Farklı renk ve berraklık sunabilen taşlar, pembe altın, altın, beyaz altın takı materyallerinde ile farklılaşabilir ve bütçe dostu sunulabilir. Bu doğrultuda pırlanta setlerde taş kesim stilleri ve materyal renkleri, pırlanta taşta düşük renk ve berraklıkları gidermede etkili yöntemlerdir. H renkli bir pırlanta, beyaz altınlı bir materyalle beyaz taş rengi sunabilir. I ya da J rengi pırlanta taşlar, altın ve pembe altın materyalden setlerde kusursuzluğu ile beğenilir. Bu doğrultuda pırlanta set seçkisinde pırlanta taşın düşük renk ve berraklığı, metallerin ve altın renklerinin avantajı ile giderilebilir.

Pırlanta Set Karatı Seçimi ve Avantajlı Set Seçkisi

Bir tek taşın karatı arttıkça, fiyatı da artar. Bunun nedeni, daha yüksek karat ağırlığında bir tek pırlanta taşın nadirliğidir. 1 karat ağırlığındaki iki farklı taşın kıymeti çok farklı olabilir. Bu nedenle pırlanta set seçerken karat ağırlığı ve toplam karat ağırlığına bakarken pırlanta taşlarının rengine, kesimine ve berraklığına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Tek taş pırlanta küpe seçkisinde her bir küpe 1 karat ağırlığında sunulduğunda, küpenin toplam karatı 2 karattır. Toplam karat ağırlığı arttıkça fiyat artmayabilir. Buna rağmen tek bir pırlanta taşın karatı arttıkça, fiyatı da artar. 1 karat tek taşlı pırlanta seti, 2 karat su yolu pırlanta takı setinden yüksek fiyatlı sunulabilir. Su yolu tennis bileklik ve diğer su yolu aksesuarları ile tasarlanmış setler, yüksek karatlı bütçe dostu setlerdir. Tenis pırlanta setler ile şıklığın ve tarzın en kıymetli, sadık takılarıdır. Pırlanta setlerinde sunulabilen bu moda aksesuarları kusursuz stiller sunabilir. Farklı kesimler ya da taş renkleri ile sunulabilen yüksek karatlı laboratuvar pırlanta setleri, fenomen pırlanta set seçkisidir. Pırlanta ışığını garantileyen ve beğenilen laboratuvar pırlanta taşlı setler, bütçe dostu ve şıktır.

Bir pırlanta setinde ya da pırlantalı takıda, pırlanta karatı ve takı materyalinin karatı farklı hususları ifade eder. Pırlanta karatı, pırlanta ağırlığıdır. Takı materyalinin karatı, altın ayarı ile ilgilidir.

Tek Taş Setlerde Avantaj Sunabilen Taş Stilleri

Tek taş pırlanta takı seti, zarifliği ve şıklığı ile her kadının beğenisine hitap edebilen modası geçmeyen setlerdir. Birkaç tek pırlanta taş ile tasarlanabilen, tek pırlantalı tektaş pırlanta kolyeler ve küpe setleri, pırlanta şıklığını en iyi sunabilen setlerdendir.

Tek taş pırlanta takı seti seçkisinde taş kesim stili, pırlanta taşının ve setin kıymetini etkileyebilir. Taş kesim stilleri ile pırlanta taşının yansıtma kalitesi ve parlaklığını olumlu etkiler. Pek çok farklı stilde tek taş kesimi vardır. Pırlanta setlerde yuvarlak, oval, zümrüt, markiz, yastık, trilyon, prenses ve pek çok farklı tek taş kesim stili sunulur.  

Yuvarlak pırlanta kesim stili, taşı diğerlerinden daha ışıltılı ve parlak hale getirir. Yuvarlak pırlanta stili ile kesilen setler, en çok parlaklığı ve ışıltıyı sunar. Bu nedenle bu setler, diğer stilde setlerden yüksek fiyatlıdır. Işıltılı kalıcılığı ile beğenilen pırlanta takı seti talep edildiğinde, yuvarlak pırlanta taşlı tek taş setler, harika bir seçimdir. Minimalist tektaş setlerden en avangart ve sofistike setlere kadar hemen hemen her tasarımı sunulabilir.

Prenses kesim stilinde pırlanta taşları ile tasarlanmış tek taşlı pırlanta setler, kare çizgileri ile büyüleyici ve ışıltıdır. Kare veya dikdörtgen bir pırlanta çerçevede, yuvarlak taş parlaklığını sunabilen bu kesim stili, kusursuz bir seçimdir. Oval ve markiz stilde kesimler de bir taşı, ışıltılı ve ağırlıklı sunabilir. 1 karat yuvarlak stilde kesimli taş ile 2 karat oval kesimli pırlanta taş, aynı karat ağırlığı etkisini sunabilir. Bu, kesim stilleri ile edinilebilen illüzyonist avantajdır. Markiz taş kesimi ile her iki ucunda sivrilen uzun bir pırlanta tasarlanır. Armut kesimli pırlanta taşların bir ucu yuvarlak ve diğer ucu sivrilen armut stilidir. Bu taşlar, feminen ve şıktır. Bu tek taşlı pırlanta setleri, beğenilen ve bütçe dostu setlerdir. Oval, armut, zümrüt ve markiz kesimlerde sunulan pırlantalar, uzunluğu ile avantajlıdır.  

Dikdörtgen, yastık ve prenses kesimler de köşeden köşeye uzunlukları ile avantaj sunabilir. Yastık kesim stilinde pırlanta tek taş, oval ya da prenses kesim stilindeki pırlanta taşın sofistike bir alternatifidir. Kalp pırlanta, pırlanta taş kesim stillerinden en romantiği. Renksiz pırlantalar da en nadide ve en çok talep edilen pırlantalardır. Bu nedenle renksiz pırlanta tek taşlar ile tasarlanmış setlerde fiyat artabilir.

Sofistike Pırlanta ve Kıymetli Taş Set Seçkisi

Pırlanta ve diğer kıymetli taş tasarımlı pırlanta takı seti seçkisi, sofistike ve şıktır. Zümrüt, ametist, safir ve pek çok farklı kıymetli taşlı setlerde pırlanta takı şıklığı sunulabilir. Farklı ayarlar ile sunulabilen altın, pembe altın, gümüş materyalden kıymetli taşlı ve pırlanta taşlı setlerde, minimalist ya da sofistike takı stilleri edinilebilir.

Ametist taşlı pırlanta setler, kuvars ametist ve pırlanta taşlı setlerdir. Aşkın ve sadakatin taşı zümrüt ve pırlanta taşlı setler, beğenilen hediye alternatifidir. Lila ya da mor tonları ile sunulabilen ametist taşlı pırlanta setlerde, şifalı ametist kuvarsları ve ışıltılı pırlanta taş seçkisi, büyüleyicidir. Ametist ve pırlanta taş, gümüş materyalden ya da beyaz altın kaplamalı setlerde pek çok farklı stile hitap edebilir. Ametist taşlı ve pırlantalı altın setler, feminen ve şıktır. Kıymetli taşlar ve pırlanta taşlar ile sunulabilen bu setler, beğenilen pırlanta seçkilerindendir.

Pırlanta takı set seçiminde neye dikkat edilmesi tavsiye edilir?

Pırlanta takı set seçiminde pırlanta taş kesimi, karatı, rengi ve berraklığına, setteki takı materyallerine, kombin stillerine dikkat edilmesi tavsiye edilir.

Pırlanta taş stilleri nedir?

Yuvarlak, oval, zümrüt, markiz, yastık, trilyon, prenses ve pek çok farklı pırlanta taş stili bulunmaktadır.

Pırlanta taş çizilir mi?

Bir pırlantayı çizebilen tek şey, bir pırlantadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pırlanta Takı Seti

85 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 48 / 85 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?