Farklı kesimlerde ve kıratlarda satışa sunulan tek taş yüzük modelleri, eşsiz renkleri ve tasarımları ile bir takıdan daha fazlasını ifade eder. Zamansız mücevher parçaları olarak kabul edilen tek taş pırlanta yüzükler, değerini hiçbir zaman yitirmez. İster alyans ister göz alıcı bir aksesuar olarak yüzlerce model arasından tarzınızı en iyi yansıtan yüzüğü kolayca seçebilirsiniz.

Tektaş Pırlanta Yüzük Nasıl Seçilir?

Pırlanta yüzük modelleri taşın türü, ağırlığı, kesimi, yüzükte kullanılan değerli metalin ayarı gibi detaylar düşünüldüğünde sınırsız tasarım çeşitliliğine sahiptir. Çok sayıda model arasından seçim yapmaya çalışmak, kısa sürede kafanızın karışmasına ve seçim yapmakta zorlanmanıza neden olabilir. Özellikle alyans gibi özel bir anlam ifade eden aksesuarların seçiminde, model çeşitliliği bir dezavantaja dönüşebilir. Tek taşınızı hangi amaçla alıyor olursanız olun, seçim sürecini keyifli hale getirmek için atacağınız ilk adım bütçenizi net olarak belirlemektir. Bütçenize göre seçim yapmak, özellikler ve pırlanta tasarımları konusunda tüm seçeneklerinizi tam olarak keşfetmenize olanak sağlar.

Tektaş Pırlanta Yüzük Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlantaların nasıl sınıflandırıldığı hakkında bilgi sahibi olmak fiyat ve kalite dengesini sağlayan en iyi yüzüğü seçmenize yardımcı olur. Pırlantalar 4C adı verilen temel kriterlere göre sınıflandırılır. Saygın üreticiler tarafından tasarlanmış gerçek pırlantaların hepsi, pırlantanın ve yüzük halkasının yapısal özelliklerini içeren, uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış ayrıntılı bir sertifikaya sahiptir. Pırlanta şık bir mücevher olmasının yanı sıra aynı zamanda değerli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle satın aldığınız pırlantanın sertifikalı olması, satış aşamasında değerini korumasını sağlar.

Pırlantanın 4C adı verilen yapısal özellikleri kırat, renk, kesim ve netliğini ifade eder. Kırat, pırlantanın ağırlığını belirtir. Görsel açıdan farklı pırlantaları karşılaştırırken göz önünde bulundurulabilecek en objektif ölçüdür. Kırat değeri ne kadar fazlaysa pırlanta o kadar ağır ve büyük olur. Bu nedenle fiyat açısından en önemli kriterdir. Örneğin 5 kırat pırlanta yüzük, 2 kırat pırlanta yüzük modellerine kıyasla yüksek bir fiyata sahiptir.

Kesim pırlantanın genel olarak nasıl göründüğünü belirler. En önemli işlevi pırlantanın güzelliğini ortaya çıkartmak ve farklı ışık yansımaları sağlamaktır. Aynı kalitede ancak farklı tekniklerle kesilmiş iki yüzük hemen hemen aynı fiyat etiketine sahiptir. Kesimde önemli olan kesim türü değil, işçiliğin kalitesidir. Düşük kıratlı taşlar, mükemmel bir kesim ile daha parlak hale getirilebilir.

Pırlantalar elde edildikleri bölgeye ve jeolojik koşullara göre sarı ve kahverengi arasında değişen bir renk aralığına sahiptir. En iyi pırlantalar renksiz olmakla birlikte, renksiz pırlanta çok nadir bulunur. Pırlantayı değerli kılan temel özelliği ışık geçirgenliği sonucu elde edilen parlaklıktır. Bu nedenle bir pırlanta ne kadar az renk içerirse ışığı o kadar iyi yansıtır.

Berraklık ya da netlik genellikle pırlantanın çıplak gözle görülemeyen yapısal bir özelliğini ifade eder. Pırlantanın içindeki çeşitli lekeler ışık yansımalarını önemli ölçüde etkileyebilir. Pırlantanın oluşum aşamasında meydana gelen yabancı taş kristalleri ve mikro çatlaklar bulanık bir görünüme neden olabilir. Bu faktörlerin miktarı, büyüklüğü, rengi, yeri ve yönü pırlantanın netlik derecesini etkiler. Kusurlar ne kadar azsa pırlanta o kadar değerlidir.

Tektaş Yüzük Modelleri Nelerdir?

Pırlanta tektaş yüzük modelleri, pırlantanın kesimine göre isimlendirilir. Pırlanta kesiminde kullanılan ve çeşitli sertifika kuruluşları tarafından kabul edilmiş, uluslararası standartta yaklaşık 10 model bulunur. En popüler ve genellikle fiyat etiketi en yüksek model yuvarlak kesimdir. Yuvarlak kesim dışında kare kesime sahip prenses ve oval tektaş yüzük modelleri de popüler seçimler arasındadır.

Pırlanta yüzüklerde kullanılan taşın yanı sıra yüzük halkasında kullanılan metalin türü de yüzüğün görünümünü önemli ölçüde etkiler. Tektaş pırlanta yüzüklerde kullanılan en yaygın metaller altın ve platindir. Sarı, beyaz ve gül altın seçeneklerine sahip yüzük modelleri bulunabilir. Pırlanta için en çok tercih edilen renk genellikle beyaz altındır. Bu nedenle beyaz altına benzer şekilde platin de tercih edilebilir. Platinin en önemli özelliği altından daha dayanıklı olmasıdır. Saf altın, yüzük gibi darbelere açık olan mücevherler için yeterli sertliğe sahip değildir. Bu nedenle tektaş pırlanta yüzük modellerinde 14 ve 18 ayar altın kullanılır. 


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Pırlanta Tektaş Yüzük Modelleri

3.368 ürün var
 1. Cinsiyet
 2. Markalar A-Z
  1. Craft Pırlanta
  2. Glorria
  3. Gizzaro
  4. Altınbaş
  5. Ariş Pırlanta
  6. AllegroGold
  7. Ejoya
  8. Lova Pırlanta
  9. Harem Altın
  10. Law Pırlanta
  11. Venta Pırlanta
  12. Eros Pırlanta
  13. Sirius
  14. Goldstore
  15. Diamond Line-Gülaylar
  16. D Diamond
  17. Lilarote
  18. Bella Gloria
  19. Sina
  20. Odetta Pırlanta
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Yüzük Ölçüsü A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483617/16032929/80586080/16032931/16032941
Başa dön