Puro Aksesuarları

İç dolgusundan dış katmanına kadar tamamen tütünden yapılan uzun bir sigara olan puro, çeşitli aksesuarlar kullanılarak içime hazır hale getirilir. Sigar olarak da bilinen puroyu doğru bir şekilde içebilmek, taşımak ve muhafaza edebilmek için çakmaktan tutucuya, küllükten saklama kutusuna kadar titizlikle tasarlanan ürünlere ihtiyaç vardır. Yerli ve yabancı markalar tarafından puro aksesuar seti olarak kullanıcıların beğenisine sunulan puro aksesuarları, tek tek de satın alınabilen ürünlerdir. Dolayısıyla kendi setini oluşturmak veya koleksiyonunu tamamlamak isteyenler için de farklı model aksesuarlar tercih edilebilir. Markadan markaya değişen farklı model seçenekleri ile dikkat çeken söz konusu aksesuarlar, özel tasarımları sebebiyle puroseverler için eşsiz bir hediye seçeneği olarak da öne çıkar.

Özellikleri ile Puro Aksesuarları

Başlı başına özel bir ritüel olarak kabul edilen puro içmenin keyif vermesi için puronun doğru şekilde hazırlanması gerekir. Puro hazırlamak için puro delici veya puro kesici gereçler kullanılırken hazırlığın yanı sıra içim ve saklama aşamalarında da çeşitli aksesuarlara ihtiyaç duyulur.

En sık tercih edilen puro hazırlama ve içme aksesuarları şu şekilde sıralanır:

 • Puro Makası: Puroyu içmeye hazır hale getirmek için şapka verilen uç kısmından doğru bir şekilde kesmek gerekir. Bunun nedeni hava çekişinin sağlanabilmesidir. Başka bir ifadeyle puro kesilmediğinde yanması ve içilmesi mümkün değildir. Puro kesici olarak en sık tercih edilen aksesuar giyotin mantığı ile çalışan makaslardır. Çelik, metal ve plastikten üretilen puro makasları, puronun dağılmadan kesilmesini ve söndürülmesini sağlar. Giyotin kesici ve cutter olarak da adlandırılan söz konusu makaslar, küçük boyutları ve hafif tasarımı ile taşıma ve saklama kolaylığı sunar.
 • Puro Delici: Genellikle anahtarlık formunda olan puro deliciler de puro makaslar ile aynı amaca hizmet eder. Söz konusu deliciler, puronun şapka kısmının ucunda bir delik açmaya yarar. Açılan bu delik ise hava geçişini sağlayarak puroyu içime hazır hale getirir.
 • Puro Çakmağı: Sigaraya göre daha kalın bir formu olan ve bu sebeple zor yakılan purolar için özel çakmaklar bulunur. Puro çakmağı olarak adlandırılan aksesuarlar, daha şiddetli ve kesintisiz bir alev sağlar. Farklı torch sayılarına ve farklı fonksiyonlara sahip olan söz konusu çakmaklar genellikle yeniden doldurulabilir özelliktedir. Torch ise çakmağın alev şiddeti, gaz kapasitesi ve boyutu hakkında bilgi verir. İki veya üç torch’lu olan puro çakmakları, şiddetli rüzgar olan alanlarda bile puroyu kolaylıkla yapabilecek niteliktedir.
 • Puro Kibriti: Standart kibritlere kıyasla daha kalın ve daha uzun olan puro kibritleri, puro tutuşana kadar yanmaya devam edecek şekilde tasarlanır. Ortalama 10 cm uzunluğunda olan söz konusu kibritlerin uç kısmında kükürt ve potasyum klorat bulunur.
 • Puro Ağızlığı: Puro ağızlıkları, belirli purolara göre üretildiği için farklı uzunluklarda ve farklı kalınlıklarda olabilen aksesuarlardır. Genel işlevi filtre ile birlikte kullanılarak tütünün yanması ile ortaya çıkan zararlı içerikleri büyük oranda filtrelemek ve kullanıcının elinin tütün kokmasını önlemektir.
 • Puro Küllüğü: Tıpkı sıradan sigara küllükleri gibi temel işlevi puro külünün etrafa düşmesini önlemek olan puro küllükleri, aynı zamanda yanmakta olan puronun düzgün konumlandırılması için stant görevi de görür. Camdan seramiğe kadar farklı malzemelerden üretilen puro küllükleri, farklı renk ve şekillerde olabilir.
 • Puro Standı: Puroların sabit durmasını sağlamak amacıyla üretilen puro stantları, küllüksüz olarak tasarlanır. Genellikle tek bir puronun devrilmeden ve etrafa kül dökmeden durmasını sağlayan bu aksesuarlar puro tutucu olarak da adlandırılır.

Puro taşıma ve muhafaza aksesuarları ise şu şekildedir:

 • Puro Kılıfı: Silikon, deri, çelik veya ahşaptan üretilen puro kılıfları, puroların taşınması için gerekli olan aksesuarlardır. Belirli türdeki purolar için özel ölçülerde üretilen puro kılıflarının ayarlanabilir uzunlukta olanları da vardır.
 • Puro Kutusu/Humidor: Puroların ideal ısı ve neme sahip olarak muhafaza edilmesini sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanan puro kutuları, humidor olarak adlandırılır. Puroların kurumasını önleyerek uzun süre tazeliğini korumasını sağlayan bu kutular, genellikle İspanyol sedir ağacından üretilir. Bu ağaç içerdiği doğal yağlar sayesinde mantar ve küf oluşumunu önler iken aynı zamanda böcekleri de uzak tutar. Farklı boyutlarda ve büyüklüklerde olabilen humidorlar, puroların dış ortamdaki ısı ve nem farklılıkların etkilenmesini önler.
 • Humidor Nemlendirici: Puroların kutu içinde nemini kaybetmemesi için jel formundaki nemlendiriciler kullanılır. 8 gr'lık mini poşetler halinde olanların bir tanesi puroların 90 gün nemini korumak için yeterlidir. Puro nemlendiriciler, solüsyon olarak da kullanıcıların beğenisine sunulur.
 • Humidor Nem ve Isı Ölçer: Humidor içinde kullanım amacıyla üretilen ve pil ile çalışan nem ve ısı ölçerler, puro kutusunun nem ve ısı dengesini takip etmek ve gerektiğinde purolar bozulmadan önlem almak için tercih edilir.

Puro Aksesuar Seti Modelleri

Farklı puro malzemeleri ile humidorlardan meydana gelen puro aksesuar setleri, markadan markaya değişen tasarım ve içerik ile kullanıcıların beğenisine sunulur. Puro tutkunlarına ihtiyaç duyabilecekleri pek çok aksesuarı bir arada sunan söz konusu setler, puro kutusu içinde yer alan puro çakmağı, puro tutucu, puro kılıfı ve puro kesiciden oluşur. Kutunun dış kaplamasından üretim malzemesine, çakmağın torch'undan puro tutucunun şekline kadar onlarca alternatif sunan puro aksesuar seti modelleri, hediyelik veya koleksiyonluk olarak da tercih edilir. Öte yandan bazı markalar tarafından özel bir konsepte göre üretilen aksesuar setleri de vardır.

Puro Aksesuarı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat humidoru olarak da adlandırılan ve kullanıcının puroyu hazırlama, içme ve saklama aşamaları için ihtiyaç duyduğu aksesuarlardan oluşan setler, onlarca farklı modeli üretildiği için kullanıcılara birçok seçenek sunar. Dolayısıyla görsel açıdan dekoratif bir obje gibi özgürce tercih edilebilen puro ürünleri işlev açısından mutlaka puronun uzunluğu ve kalınlığı göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir. Puro aksesuarı seçiminde dikkat edilmesi gereken püf noktaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Puro çakmaklarının kullanılan puro için uygun olması gerekir. Örneğin, ince purolar için tek torch’lu çakmaklar yeterli iken kalın ve uzun puroları yakabilmek için iki veya üç torch’lu çakmaklara ihtiyaç duyulur.
 • Puro saklama kılıflarının, puro boyutuna göre seçilmesi, birkaç farklı boyutta puro tercih ediliyor ise ayarlanabilir boy seçeneği sunan kılıfların alınması önerilir.
 • Humidorun puroyu dış ortamdan etkilenmeyecek şekilde muhafaza edebilmesi için tam olarak kapanabilmesi ve mümkünse İspanyol sedir ağacından üretilmiş olması gerekir.
 • Humidorun puroları taze tutabilmesi için mutlaka uygun oranda nemlendirici kullanılmalıdır. Humidor nemlendiricilerin kutu büyüklüğüne uygun miktarda kullanılması puroların kurumaması açısından önemlidir.
 • Puro ağızlığının puro kalınlığına uygun olması ve mutlaka filtre ile kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Şık ve Kaliteli Puro Aksesuar Fiyatları

Fermente edilmiş saf tütünden üretilen puroların keyifli bir içim sunması ve ilk günkü tazeliğini uzun süre boyunca koruyabilmesi için çeşitli aksesuarlar kullanılır. Kullanıcılara çok fazla seçenek sunan bu aksesuarlar markaya, modele, işçiliğine, üretim malzemesine ve fonksiyonlarına göre farklı fiyat seçenekleri ile kullanıcılara sunulur. Benzersiz ve şık bir hediyelik ürün olarak da tercih edilen puro aksesuarları, genel olarak hemen her bütçeye hitap eden seçenekler sunar.

Siz de puro keyfinizi katlayacak ve puronuzu özenle saklamanızı sağlayacak puro aksesuarlarına sahip olmak istiyorsanız Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesinde yer alan puro ürünlerini inceleyebilir, kendiniz veya sevdikleriniz için uygun bir puro aksesuarı veya aksesuar seti satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Puro Aksesuar Modelleri

6783 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Marka
Toplam 36 / 6783 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?