Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Shahab Shahali - Kabuk Serisi, No.2

Shahab Shahali
18.200,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/80822004/80839001

Shahab Shahali

Kabuk Serisi No.2

Dijital Çizim - Fine Art Baskı

Limited Edition 1/1

60 x 80 cm


Kabuk Serisi Hakkında

Hesaplamada kabuk, bir işletim sistemine ve hizmetlerine doğrudan erişim için bir kullanıcı arabirimidir. Genel olarak, işletim sistemi kabukları, bilgisayarın rolüne ve belirli çalışmasına bağlı olarak bir komut satırı arabirimi veya grafik kullanıcı arabirimi kullanır. Bilgisayar her türlü komutu sıfır ve birler olarak işler ama bu komutları bilgisayara sıfırlar ve birler veya Assembly dili kullanarak vermek istersek çok zor olur, bu nedenle komutları almak ve bilgisayarlar için çevirmek için kabuklar oluşturulur. Bu nedenle kabukların insan (kullanıcı) ve bilgisayar arasındaki bağlantı köprüleri olduğunu söylemek doğru olur. Şimdi birisi, diyelim ki bir bilgisayar korsanı, bir işletim sisteminin kabuklarına erişirse tüm sistemin kontrolünü ele geçirebilir ve hatta onu bozabilir.

Teknoloji ve gadget'lar her geçen gün ve her saat insanlar için daha erişilebilir hale geliyor. Doğal olarak bu gelişen erişim, her ölçekte insan davranış ve eylemleri üzerinde olumlu veya olumsuz dikkate değer etkiler yaratıyor. Bu etkiler her geçen gün daha somut hale geliyor. Başlangıcından bu yana kısa sürede teknoloji, insanoğluna en iyi ve en kötü özelliklerini gösterebilmiş, onu eğlendirmiş ve hatta birçok hayalini ve arzusunu gerçekleştirmesine yardımcı olmuştur. Belli ki yaşam tarzımız, inançlarımız, iletişimimiz ve hatta giyimimiz, yemeklerimiz bile değişmiş ve bazı durumlarda eski anlamını yitirmiş, bazen iyi yönde, bazen kötü yönde. Şimdi küresel toplumumuzu hem yazılım hem de kullanıcı olduğumuz, talimatların kurallar, kararlarımız, eylemlerimiz ve tepkilerimiz ve hatta bazen topluma kasıtlı veya kasıtsız olarak dikte edilen işlerimiz olduğu bir işletim sistemi olarak hayal edin...

Bu sistemlerde eylemlerimiz, bazı kullanıcılar veya toplumun kendisi tarafından bir şekilde kontrol edilebilir, önceden düzenlenebilir ve tasarlanabilir. Yani iyi ya da kötü bunda teknolojinin büyük rolü var. Kullanıcılara sunduğu çok sayıda hizmet ile kullanıcıları ve davranışlarını etkileyebilecektir. Bu sistemde olabilecek en ufak bir hata, kanser, otoimmün hastalıklar, terör ve hatta psikolojik rahatsızlıklar gibi geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Bir virüs, hatta yanlış bir bilgi veya haber yayınlamak gibi zayıf bir virüs bile bazı kullanıcılar aracılığıyla dünyaya sızarsa, teknik olarak sistemin kabuklarına erişimleri olur. Dolayısıyla toplumu yani insanları kontrol edebilirler. Bunun için modern kölelik, hatta daha kötüsü denilebilir ancak ütopya yapmak veya özgürlüğe ulaşmak için gerekli şeyleri sağlama potansiyeline sahiptir. Bugün, gerçek dünya ve sanal gerçeklik birbirine bağlanmıştır ve birçok alet, internet ve diğer teknoloji hizmetleri olmadan eğlenemeyiz, karar veremeyiz, çalışamayız. Bu durumda sanal dünyanın azizlerinin varlığı, teknofili, protestocu virüsler, etkili model ve ideallerin oluşturulması (doğru veya yanlış), sahte bilgiler, şizofrenik davranışlar ve sanal gerçeklikle karşı karşıya kalan eylemler ve daha birçok konu tamamen beklenebilir ve mantıklıdır… Bu sergilenen eserler izleyicilere bu nottan daha anlaşılır bir görüntü sunmaya çalışıyor.  


Shahab Shahali Kimdir?

Shahab Shahali (D.1994, Tahran, İran) Sinema alanında lisans derecesine sahiptir. Film yönetmeni ve yaratıcı yönetmendir. Bilgisayar grafikleri (CG) ve yeni medya sanatları alanlarında becerilere sahiptir. 2015'ten beri dijital sanat alanında ders veriyor. 2017 ve 2018 yıllarında yıllık Tahran Dijital Sanat Sergisi'ne (TADAEX) sanatçı ve yönetici ekibin bir üyesi olarak katıldı. Ayrıca Mohsen Gallery'deki Nokhte grup sergisine (NOXTE), Berlin'deki Tahran Contemporary Sounds sergisine ve Bavan (2020) ve Kandovan (2021) galerilerindeki Platform101 sergisine katıldı.

Yapım Tekniği Baskı
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBCV000039N5YX
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön