Öğrenciler sosyal bilgiler dersini 4. sınıfta görmeye başlıyor ve bu ders üniversiteye kadar eğitim hayatlarında karşılarına çıkıyor. Üniversite eğitiminde ise öğrencinin seçimine göre sosyal bilimler eğitimi devam edebiliyor.

Sosyal Bilgiler Hangi Dersleri Kapsar?

Sosyal bilgiler, oldukça geniş bir bilim dalı olsa da eğitim hayatında yalnızca birkaç dersi kapsıyor. Tarih, coğrafya, inkılap, vatandaşlık, felsefe gibi dersler sosyal bilgiler dersinin içerisine giriyor. Bu dersler 8. sınıfa kadar sosyal bilgiler adı altında öğretiliyor, lise ile beraber ayrı dersler halini alıyor.

İlköğretim Sosyal Bilgiler İçin Hangi Kitap Alınır?

İlköğretim 4. sınıf ile beraber öğrenciler sosyal bilgiler dersi ile tanışmaya başlıyor. Bu tanışma, öğrencinin eğitim hayatı boyunca sosyal bilgiler dersi ile olan ilişkisini belirliyor. İlköğretim öğrencileri için sosyal bilgiler kitabı alırken kitabın salt sıkıcı bilgiden oluşmamasına özen göstermek gerekiyor. Görsel anlatımlar, hikayeler ve eğlenceli sorular, öğrencinin derse ilgi duymasını sağlayabiliyor. Öğrenilen bilgilerin sorularla pekiştirilmesi faydalı olabiliyor; ancak soruların öğrencinin seviyesine uygun olması büyük önem taşıyor. Öğrencinin seviyesinden düşük sorular öğrenciyi sıkarken, seviyesinin üzerindeki sorular ise motivasyonunu kaybettirebiliyor.

Lise Sosyal Bilgiler İçin Hangi Kitap Alınır?

Lise öğrencileri için tarih, coğrafya ve felsefe kitaplarını ayrı olarak almakta fayda bulunuyor. Böylece kitaplar daha özelleştirilmiş ve verimli oluyor. Ara sınıflar için alacağınız kitapların okul derslerine yönelik olmasına özen gösterebilirsiniz. Konu anlatımlı kitaplarda detaylı anlatımların bulunması ve ünitenin en önemli konularının özetine yer verilmesi öğrencinin çalışmasını kolaylaştırabiliyor.

Test usulü sorular sayesinde konuyu pekiştirebilirsiniz; ancak okul sınavlarında daha çok yazılı, boşluk doldurma gibi soru tarzları yer aldığından dolayı soru bankalarını da buna uygun tercih edebilirsiniz.

LGS Sosyal Bilgiler İçin Hangi Kitap Alınır?

İlköğretim boyunca genellikle yazılı tipi sorularla karşılaşan öğrencilerin LGS'de test soruları çözmesi gerekiyor. Konu anlatımlı kitaplarda tabloların ve şemaların bulunması, konuyu öğrenmenizi ve konunun uzun süre aklınızda kalmasını sağlayabiliyor. Soru bankalarında ise çözümlü soru bankalarını tercih edebilirsiniz. Kolaydan başlayıp zora doğru giden sorular sayesinde öncelikle üniteyi pekiştirebilir ve soru tarzlarını görebilirsiniz. Daha sonra zor sorular sayesinde kendinizi geliştirebilir ve sınava hazır hale gelebilirsiniz.

YKS Sosyal Bilgiler İçin Hangi Kitap Alınır?

YKS sosyal bilimler soruları tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi sorularından oluşuyor. Sayısal öğrencilerin yalnızca TYT sosyal bilgiler sorularını çözmesi yeterli olurken, eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinden hem TYT hem de AYT sorularını çözmesi bekleniyor. TYT ve AYT için farklı kaynaklar tercih etmekte fayda bulunuyor.

Konu özetli kitapçıklar, konuların en önemli kısımlarını öğrenmeniz için yeterli oluyor ve ardından soru çözerek konu kavranabiliyor. Eğer sayısal öğrencisiyseniz konu özetli kitapçıkları inceleyebilirsiniz; ancak yüksek puan hedefi bulunan sözel ve eşit ağırlık öğrencilerinin sosyal bilgiler dersi için daha fazla zaman ayırıp konu anlatımlı kitaplardan not çıkararak çalışmasında fayda bulunuyor.

YKS sosyal bilimler netlerinizi arttırmak için soru çözmenin büyük önemi bulunuyor. Çözeceğiniz soru bankalarını TYT ve AYT’ye uygun formatta seçerseniz net sayılarınızın hızlı şekilde arttığını görebilirsiniz.

Sosyal Bilgiler İçin Hangi Yaprak Testler Alınır?

Okul, ev ve kurs üçgeninde sınava hazırlanan öğrenciler için soru bankalarını her zaman yanlarında taşımak kolay olmuyor. Bu nedenle yaprak test kullanmak ve sadece çözülecek olan soruların taşınması tercih ediliyor. Yaprak test seçiminde testte yer alan soru sayılarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Ayrıca kitaplarda olduğu gibi kolaydan zora doğru ilerleyen soruları olan yaprak testleri kullanmak öğrencinin gelişim düzeyini artırabiliyor.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Sosyal Bilgiler

7. Sınıf
5. Sınıf
6. Sınıf
3. Sınıf
4. Sınıf
8. Sınıf
9. Sınıf
10. Sınıf
11. Sınıf
12. Sınıf
Üniversite Hazırlık
Mesleki Hazırlık
Toplam 24 / 976 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033037/213862/1514753