Tesbih Kutusu

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan tespihin muhafazasında kullanılan birbirinden farklı ve şık tasarıma sahip özel kutulara tespih kutuları denir. Tespih kutuları genellikle 33 taneli tespihlerin muhafazası ve sergilenmesi için kullanılır. Kutudaki tespih askıları ve yuvaları sayesinde tespihler düzgün olarak birbirine karışmadan muhafaza edilir. Şık tasarımlı tespih kutuları ile tespihlerinizi ev veya iş yerinizde düzenli bir şekilde sergileyebilir, seyahatleriniz esnasında tespihlerinizi yanınıza kolayca taşıyabilirsiniz.

Tespih Kutusu Çeşitleri Hangileridir?

Tespih kutuları içerisine koyulabilen tespih miktarına göre tekli ve çoklu tespih kutuları olarak ikiye ayrılır. Tekli tespih kutuları daha çok hediye verirken kullanılan ve içerisine tek tespih koyulabilen kutulardır. Çoklu tespih kutuları aynı zamanda çok katlı tespih kutuları olarak da adlandırılır. Bu tür tespih kutularına farklı sayılarda tespih koyulabilir. En yaygın olan çoklu tespih kutuları 6’lı,12’li, 24’lü tespih kutularıdır. Çekmeceli dizayna sahip tespih kutularında çok daha fazla tespih muhafaza edilebilmektedir.

Tespih kutuları yapımında kullanılan malzemeye göre ahşap tespih kutuları, kadife tespih kutuları, deri kaplama tespih kutuları ve cam kapaklı tespih kutuları olarak farklı çeşitlere ayrılır. Ahşap tespih kutuları, çeşitli ağaçlardan üretilmiş ahşap malzeme kullanılarak imal edilen kutulardır. Bu kutuların üzerinden herhangi bir kaplama olmaz. Üst ve alt kapakları ahşap yakma veya oyma gibi çeşitli ahşap işleme sanatlarıyla süslenebilir. Kumaş kaplama tespih kutuları genellikle üzeri kadife ile kaplanmış kutulardır. Siyah, lacivert, kahverengi ve kırmızı gibi farklı renklere kadife kumaşlar kullanılarak yapılmış tespih kutuları vardır. Deri kaplama tespih kutularında kaplama olarak deriden üretilmiş çeşitli malzemelerin kullanılır. Cam kapaklı tespih kutuları üst kapağında camlı kısım olan tasarımlardır. Masif ahşaptan yapılmış birden fazla çekmeceli tespih kutuları çok fazla sayıda tespih alma kapasitesine sahiptir. Tekli ve çoklu tespih kutularına göre daha büyük boyutlara sahip kutulardır. Bu tip kutularda yaklaşık 80 adet tespih muhafaza edilebilir. 

Tespih Kutusu Ne İçin Kullanılır?

Tespih kutuları sahip olduğunuz tespihlerin düzenli bir şekilde evde, iş yerinde veya yanınızda muhafaza edilmesine ve kolayca taşınmasına imkan sağlar. Şık tasarıma sahip özel işlemeli tekli tespih kutuları genellikle tespih hediye edilirken kullanılır. Tekli tespih kutularının içerisine veya üzerine özel mesaj yazılabilir. Çoklu tespih kutuları ise daha çok fazla sayıda tespih sahibi olanlar veya koleksiyoncular tarafından kullanılır. Bu sayede tespihler arzu edilen şekilde gruplandırılarak düzenli bir şekilde muhafaza edilir. Çoklu tespih kutuları tespihlerin sergilenmesinde de kullanılır. Bu sayede kutu içerisine konulan tespihleri incelemek veya göstermek için her defasında kutunun kapağını açmak zorunda kalmazsınız. Kapağın sürekli açılıp kapanmaması kutunun içerisinin tozlanması önlenir. 

Tespih Kutusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tespih kutusu alırken kutunun yapımında kullanılan malzemenin kaliteli ve sağlam olmasına önem verilmelidir. Kalitesiz malzemeden üretilmiş tespih kutuları kısa süreli kullanımdan sonra bozulur. Tespihleri asmak için kullanılan tespih askılarının sağlamlığı ve yapıldığı malzeme dikkat etmeniz gereken bir diğer konudur. Sağlam ve kaliteli malzemeden üretilmeyen askılar zaman içerisinde yamulabilir veya paslanabilir. Tespih kutusu alırken göz önünde bulundurulması gereken bir başka husus ise tespih kutusunun kapanıp açılmasını sağlayan aksamlarının sağlamlığıdır. Kaliteli olmayan malzemeden üretilmiş aksamlar çabuk bozulabilir.

Tespih Kutusu Fiyatları Ne Kadardır?

Tespih kutuları üretimde kullanılan malzemeye göre farklı olarak fiyatlandırılır. Yapımında 1.sınıf kumaş, deri veya ahşap kullanılan tespih kutuları diğerlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Tespih kutularının fiyatlandırılmasındaki etkenlerden biri de kutunun işçiliğidir. Tamamen el yapımı ve üzeri özel işlemeli olan tespih kutuları fabrikasyon ürünlere nazaran daha yüksek fiyata satılır. Tespih kutusunun süslemelerinde kullanılan malzemeler tespih kutusunun fiyatını etkileyen başka bir unsurdur. Pahalı taşlar veya madenler kullanılarak süslenmiş tespih kutuları oldukça yüksek fiyatlara sahip olabilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tesbih Kutusu Fiyatları

506 ürün listeleniyor
Tesbih Kardeşliği
Sezgin Kutu ve Aksesuar
Tesbihane
Artuğ Tesbih
Gümüş Hediye Al
Yaman Hediyelik
Gumush
Asel Aktaş
Hicaz Tesbih
Gül Endam
Tesbihname
Qalitte
Anemore Collection
Aswood
Feryal
Mabel
İskeçe Tesbih
Lane
Standmarket
Alshop
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 38 / 506 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?