Xbox Konsol

Dünyada milyonlarca kullanıcıya ulaşan önemli yazılım şirketleri arasında yer alan Microsoft'un ilk kez 15 Kasım 2001 tarihinde kullanıcıların beğenisine sunduğu Xbox, televizyon ekranına veya bir monitöre bağlanarak kullanılan yeni nesil bir oyun konsoludur. Başarılı markanın tecrübe ve kalitesini yansıtan sevilen oyun konsolu, çeşitli aksesuarlar ile rekabetçi bir oyun atmosferi vadeder. Nostaljik video oyun serilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce video oyunu ile yüksek kaliteli görüntü sağlayan ekranlar üzerinden ve kesintisiz olarak oynama olanağı sunan bu konsol, diğer modern oyun konsolları ile birlikte yeni nesil atariler olarak öne çıkar. Gelişen teknolojiye paralel olarak her seferinde daha yüksek grafikler, daha gelişmiş yapay zeka ve daha gerçekçi bir deneyim sunan oyun sektörü, düzenli olarak yüksek sistem gereksinimleri olan oyunlar ürettiği için bilgisayar ile oyun oynamak giderek zorlaşmaktadır. Bu noktada devreye giren Xbox oyun konsolu, geriye dönüş oyunları oynayabilme avantajı ile dikkat çeker. Hem yeni nesil video oyunları hem de eski video oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştıracak nitelikte olan söz konusu konsolun farklı modelleri de vardır. Her yeni modelde kullanıcılara farklı avantajlar sağlamasının yanı sıra sahip olduğu fonksiyonlar sayesinde bir oyun konsolundan çok daha fazlasını sunar. Eğlence merkezi olarak da tanımlanan Xbox modelleri, bireysel olarak offline ve online oyun oynama seçenekleri ile fark yaratır. Kullanıcıların tek başına online oyunları da oynamasına imkân tanıyan başarılı konsol sayesinde açık dünya oyunları da dahil olmak üzere multiplayer oyunlar oynanabilir. Uluslararası online oyun turnuvalarına katılma avantajı ile de öne çıkan Xbox modelleri ile ayrıca internet üzerinden dizi, film ve video izlemek de mümkündür. Farklı depolama alanlarına ve ek fonksiyonlara sahip birçok versiyonu bulunan Xbox oyun konsolları sahip olduğu avantajlara kıyasla ulaşılabilir fiyat seçenekleri ile kullanıcılara sunulur.

Xbox Oyun Konsolu Özellikleri

İlk etapta kullanıcıların bilgisayarlardan bağımsız olarak video oyunlar oynayabilmeleri için geliştirilen Xbox konsolları, sahip oldukları fonksiyonlar ile bir oyun konsolundan çok daha fazlasını sunar. Eğlence istasyonu olarak tanımlanan söz konusu konsollar, Wi-Fi bağlantı özelliği sayesinde kullanıcıların internete bağlanmasına olanak tanır. Bu sayede dünyanın farklı noktalarındaki kullanıcılar ile oyun oynayabilme avantajının yanı sına online platformlar üzerinden dizi, film ve video izleme olanağı da tanır. Özellikle yeni nesil teknolojiler ile donatılan güncel Xbox modelleri, 8K çözünürlük ve 120 FPS’ye varan ekran yenileme hızı ile en hareketli oyunlardan filmlere kadar tamamen gerçekçi bir atmosfer vadeder. Surround 7.1 desteği sayesinde 360 derecelik bir alanda sanal çevresel ses oluşturarak kullanıcılara oyunun veya filmin içindeymiş gibi hissedecekleri çok özel deneyimler sunar. Bu gibi fark yaratan Xbox oyun konsolu özelliklerinin yanı sıra tüm Xbox model ve sürümlerinde geriye dönük oyunları da oynayabilme imkânı sunulur. Başka bir ifadeyle eski bir model Xbox için geliştirilmiş pek çok oyun yeni nesil Xbox modelleri ile de oynayabilmektir.

Xbox Oyun Konsolu Model ve Sürümleri

Dijital oyunları yüksek çözünürlük sayesinde gerçekçi bir atmosferde oynama şansı sunan Xbox oyun konsolları, Xbox One, Series S, X, 360, One X gibi farklı modelleri ile dikkat çeker. Her bir model, farklı beklentilere yanıt veren fonksiyonları ile öne çıkarken modeller arasında boyut, renk, depolama alanı, çözünürlük desteği, işlemci hızı, çekirdek sayısı, oyun konsolu kullanım limiti, geriye dönük oyunları oynama ve tasarım farklılıkları da bulunur. Birinci nesil Xbox, 2001 yılında piyasaya çıkan ilk Xbox modelidir. İkinci nesil Xbox ise Xbox 360 adı ile kullanıcılara sunulur. Daha sonra ikinci nesil Xbox 360 modelinin farklı sürümleri olan Xbox 360 S ve Xbox 360 E üretilir.

Üçüncü nesil Xbox olarak piyasaya çıkan ilk konsol Xbox One olurken ardından Xbox One S ve Xbox One X, konsolun hayranları ile buluşur. Genel olarak dünya çapında çok fazla kullanıcı tarafından benimsenen konsolun dördüncü nesil olarak tasarladığı oyun konsolları ise Xbox Series S ve Xbox Series X isimleri ile çıkış yapar.

Birinci ve İkinci Nesil Xbox Modelleri

2001 ve 2013 yılları arasında kullanıcıların beğenisine sunulan birinci ve ikinci nesil Xbox oyun konsolları ve öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

  • Xbox: Birinci nesil Xbox olarak da bilinen ve 2001 yılında piyasaya çıkan ilk konsol, 8 GB depolama alanına sahiptir. Yazılım özellikleri ve kullanıcılara pek çok aktiviteyi yapabilme olanağı sunması ile öne çıkan başarılı konsol, internet bağlantısı sayesinde online oyun oynama ayrıcalığı sağlar. Devrim niteliğindeki özellikleri ile beğeni toplayan Xbox, Windows işletim sistemleri ile tam uyumludur. Bu konsol ile  oynanan ve dönemin en çok satan video oyunu Halo 2 adlı aksiyon oyunudur.
  • Xbox 360: İkinci nesil Xbox olarak da bilinen ve 2005 yılında piyasaya sürülen bu konsol, geriye dönük birçok oyunu da oynama avantajı sunması ile dikkat çeker. Dönemin diğer ünlü oyun konsolları ile başa baş rekabet edecek kadar çok kullanıcı tarafından tercih edilen Xbox 360 oyun konsolu, 360 Pro (Premium) ve 360 Core (Arcade) olmak üzere iki farklı alternatif sunar. 20 GB ile 250 GB arasında değişen 4 farklı depolama alanı seçeneği de sunan başarılı oyun konsolunda en çok oynanan oyunlar ise Kinect Adventures, Grand Theft Auto V, Modern Warfare 3 ve Call of Duty serisi Black Ops I-II şeklinde sıralanır.
  • Xbox 360 S: 2010 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan ve Xbox 360 Slim olarak da bilinen konsol, ikinci nesil Xbox modelleri arasında yer alır. Geçmiş yıllarda piyasaya sürülen pek çok video oyununu da oynama imkânı tanıyan bu konsol modeli, parlak beyaz/siyah ve mat siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunar. Geriye dönük oyun oynama avantajı ile övgü toplayan model, 250 GB ve 320 GB olmak üzere iki farklı sabit disk alternatifi ile önceki versiyonlardan daha fazla depolama alanı sağlar.
  • Xbox 360 E: 2013 yılında piyasaya çıkan ve yine ikinci nesil olan Xbox 360 E, sık sık Xbox 360 Elite konfigürasyonu ile karıştırılsa da farklı bir modeldir. 250 GB sabit diski bulunan ve tamamen siyah renkli sade bir tasarım ile kullanıcıların beğenisine sunulan konsol, aynı anda 4 oyun kolu ile birlikte kullanım olanağı tanımasıyla dikkat çeker.

Xbox 360 modelleri farklı sürümlerden farklı avantajlar sağlasa da genel olarak fiyat açısından benzer seçenekler sunması ile dikkat çeker. Bu sebeple özellikle Xbox 360 fiyat avantajı ile de benzerlerinden ayrılır.

Üçüncü Nesil Xbox Modelleri

Standart Xbox oyun konsoluna pek çok yenilik getiren üçüncü nesil Xbox One ile S ve X sürümleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Xbox One: Üçüncü nesil Xbox olarak da adlandırılan bu konsol, 2013 yılında iki farklı versiyon ile kullanıcılara sunulur. Bunlardan ilki Xbox One Kinect ikincisi ise Xbox One'dır. Kinect adı verilen ve Project Natal olarak da adlandırılan alet, insan vücudundaki kas hareketlerini algılayarak oyun kolu olmadan oyun oynama olanağı sunar. Cihaza 2 metre mesafede duran kullanıcıların kas hareketlerini algılayabilen söz konusu alet, sunduğu yeni teknoloji ve oyun oynama stili ile yoğun ilgi görür.
  • Xbox One S: Üçüncü nesil Xbox'ların ikincisi olan konsol, 2 farklı şekilde kullanıcılara sunulan bir başka oyun konsoludur. Standart Xbox One S ve tamamen dijital olan Xbox One S olan bu sürümler arasında UHD Blu-Ray oynatma fonksiyonu gibi büyük farklılıklar bulunur. Beyaz ve mavi renklerde üretilen bu konsollar, HDMI 2.0 bağlantı noktasına sahip olma ve 60FPS oynatma fonksiyonu gibi farklılıkları ile birbirinden ayrılır. Söz konusu konsolların mavi renkli tasarımı ise Gear of War 4 konseptlidir.
  • Xbox One X: 2017 yılında çıkış yapan ve diğer Xbox oyun konsolları ile oynanabilen pek çok oyunu da oynayabilme olanağı sunan yeni nesil konsol, mat siyah ve robot beyazı olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunar. Dolby Atmos desteği bulunan söz konusu konsol hem 4K'ya kadar yüksek çözünürlüğü destekler hem de ek görsel efektler ile gerçekçi bir oyun atmosferi oluşturur. 1 TB depolama alanı sunan başarılı konsol, aynı anda 8 oyun kolu kullanımına da olanak tanır.

Dördüncü Nesil Xbox Modelleri

Devrim niteliğinde pek çok özelliği bulunan ve aynı anda 8 oyun konsoluna kadar destekleyen Series X ve Series S’in öne çıkan özellikleri kısaca şöyledir:

  • Xbox Series X: Dördüncü nesil Xbox oyun konsollarının ilki olan Series X, 2020 yılında kullanıcılara sunulan, tüm Xbox One oyunlarını geriye dönük oynama ayrıcalığı sağlayan konsoldur. Titizlikle oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı kadar yüksek donanım ve yazılımlara sahip olan söz konusu konsol, 8K görüntü kalitesini ve 120 FPS oynatma hızını destekleyerek oyunculara kendini oyunun içinde hissetme avantajı sunar. En yüksek sistem gereksinimleri olan oyunları dahi sorunsuzca çalıştıran Xbox Series X, 1 TB sabit diski ile onlarca yeni nesil oyun depolama avantajı da sağlar.
  • Xbox Series S: 2020 yılında piyasaya çıkan bir diğer Xbox modeli olan bu konsol, geriye dönük oyunları oynama, surround 7.1 ses desteği, 1440p çözünürlüğe kadar 120 FPS desteği sağlaması, dijital oyun yükleme olanağı, 500GB sabit diski ve beyaz renkli tasarımı ile dikkat çeker. Başarılı konsol, Xbox One X haricindeki diğer tüm sürüm ve modeller için tasarlanan oyunları destekler.

Tüm bu genel özelliklerin yanı sıra Xbox Game Pass aboneliği ile birlikte çok farklı avantajlar sunan Series X ve Seres S, online oyun oynama aktivitesini farklı bir seviyeye taşıyarak kullanıcıların daha fazla etkileşimde bulunmasını sağlar. Teknik özellikleri baz alındığında diğer Xbox modelleri arasında bir adım öne çıkan Series X ve Series S, özellikle gelişmiş grafiklere sahip yeni nesil oyunları oynamak isteyenlere hitap eder. Bir oyun konsolundan çok gelişmiş bir oyuncu bilgisayarına benzeyen başarılı konsol, 1 TB SSD sayesinde oldukça hızlı çalışır. Zengin medya özellikleri ile öne çıkan başarılı cihazlar, sessiz çalışmaları ile dikkat çeker.

Xbox Oyun Konsolu Aksesuarları

Yeni nesil oyun konsolları arasında yer alan ve kullanıcılara benzersiz bir oyun deneyiminin yanı sıra pek çok avantaj sunan Xbox, farklı aksesuarlar ile çok daha fonksiyonel hale getirilebilen bir oyun konsoludur. Genel olarak tüm Xbox modelleri farklı özelliklere sahip oyun kolları ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulurken Xbox One X 1 TB oyun konsolu ise Kinect adlı farklı bir alet ile kullanıcılara sunulur. Pek çok Xbox modeli ile uyumlu olan ve ayrı olarak da satılan bu alet, kızılötesi sensörleri ile kullanıcıların kas ve iskelet hareketlerini algılayarak oyun kolları olmadan oyun oynama olanağı sunar. Hem gerçekçi bir oyun atmosferi sağlaması hem de kullanıcılara oyun oynarken fiziksel aktivite yaptırması ile övgü toplayan Kinect, Xbox oyun konsolları ile kullanılan en gelişmiş aksesuarlar arasındadır.

Direksiyon-pedal setleri gibi farklı aksesuarlar, tıpkı oyun bilgisayarları ve diğer oyun konsolları gibi Xbox'lar ile oynanabilen simülasyon oyunlarının çok daha gerçekçi olmasını sağlar. Silah formundaki Xbox oyun kumandaları ise hedef vurma tarzı oyunları olduğundan daha heyecanlı hale getirir. Tüm bunların yanı sıra surround desteği bulunan bir oyuncu kulaklığı, Xbox oyun deneyimini başka bir seviyeye çıkarabilir. Bu tür kulaklıklar, oyun içi sesleri kullanıcının 360 derecelik çevresinde farklı katmanlar halinde oluşturur. Bu sayede, kullanıcı düşmanı görmeden aksiyon alabilir. Özellikle multiplayer oyunlarda büyük bir avantaj vadeden bu tür yeni nesil aksesuarlar, Xbox oyun konsolundan çok daha fazla keyif alınmasını sağlar. Öte yandan Xbox 360 4GB oyun konsolu gibi yoğun ilgi gören modeller için özel olarak tasarlanan konseptli oyun kolları da vardır.

Bütçe Dostu Xbox Oyun Konsolu Fiyatları

Çok sayıda model ve sürümü bulunan Xbox fiyat açısından da oldukça geniş bir aralık sunar. Başka bir ifadeyle 2001 yılında piyasaya sürülen ilk Xbox, fiyat açısından hemen herkes için ulaşılabilir bir oyun konsolu iken 2020 yılında piyasaya sürülen dördüncü nesil Xbox Series X ve Series S ise yüksek kapasiteli bir oyun bilgisayarı ile benzer özelliklere sahip olduğu için daha farklı bir fiyat aralığına sahiptir. Bu sebeple Xbox oyun konsolu fiyatları arasında sürüm ve model açısından farklılıklar bulunur.

Xbox oyun konsolları geriye dönük oyunları oynayabilme, online film ve dizi izleyebilme, online multiplayer oyunları oynayabilme gibi olanaklar da sunduğu için pek çok modeli ekstra avantajlı olarak kabul edilir. Tüm bu özelliklere sahip olan ve kullanıcılara yüksek görüntü kalitesi ile rekabetçi bir atmosferde oyun oynama ayrıcalığı vadeden Xbox One ve Xbox 360 oyun konsolu fiyatları açısından benzerlerine kıyasla uygun seçenekler sunar. Özellikle Kinect adlı alet ile birlikte gelen ve benzersiz bir oyun oynama deneyimi sunan Xbox One oyun konsolu fiyatları sebebiyle en yoğun ilgi gören modeller arasında yer alır.

Xbox ile neler yapılabilir?

Xbox oyun konsollarının özellikleri modelden modele değişse de genel olarak offline ve online oyun oynamanın dışında internete bağlanma, online film ve dizi izleme, Microsoft Edge tarayıcısı ile internette gezinme, müzik dinleme, kişisel veri depolama (video, fotoğraf, film, oyun vs) gibi pek çok aktivite yapılabilir.

Xbox Game Pass Ultimate nedir?

Xbox Live Gold adlı oyun oynama servisinin bir üst versiyonu olan Xbox Game Pass Ultimate hem Live Gold'u hem de 100'den fazla oyunu kapsayan bir sistemdir. Bu platform sayesinde kullanıcılar yeni video oyunları farklı oranlardaki indirimlerle alabilir, arkadaşlarıyla online oyunlar oynayabilir.

Xbox oyun konsolu alırken nelere dikkat edilmeli?

Hangi oyunların oynanacağı, ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyulduğu, oyun konsolunun oyun oynamak dışında hangi amaçlar için kullanılacağı gibi önemli soruların yanıtlanarak ihtiyaç ve beklentilere uygun olan Xbox modelinin alınması tavsiye edilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Xbox Oyun Konsolu

7 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?