Yavru Kuş Yemleri

Yetişkin kuşlara nazaran beslenmeleri daha zor olan yavru kuşlar, yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 25 30 gün boyunca yuvada kalır ve anne kuş tarafından sadece ağız yolu ile beslenir. Yavrular, yuvadan çıktıktan sonra bireysel olarak beslenmeyi ve kabuklu yemleri kırmayı öğrenene kadar hazır mama ya da kabuksuz yavru kuş yemleri ile beslenebilir. Yavrular, bir süre sonra kendi kendilerine hem kabukları ayırmayı hem yem kırmayı hem de normal yemler ile beslenmeyi öğreneceklerdir. Yavru kuşlar için tercih edilen yemlerin diğer normal yemler ile arasındaki fark, daha ince ve daha kolay soyulabilir olmasıdır. Henüz gaga yapısı gelişmeyen yavrular, bu ürünler sayesinde alıştırma yaparak bireysel beslenme hakkında daha fazla deneyim sahibi olur. Yavru kuşlar için hazırlanan yem çeşitleri arasında pek çok farklı içeriğe ve besin takviyesine sahip ürünü bulabilirsiniz. Sade olarak verebileceğiniz yemler kadar normal yeme takviye olarak eklemeniz gereken çeşitler de bulunur.

Henüz yeni yumurtadan çıkan yavru kuşların gelişimlerini ve büyümelerini sağlıklı şekilde tamamlamaları için besin ve vitamin takviyelerine ihtiyaçları vardır. Bu aşamada evcil hayvan sahiplerinin yem alırken direkt yavru kuşlara özel olan ürünleri almaları gerekir. Sarı darı, aspur, kızıl darı, beyaz darı, ballı mama ve Nijer tohumu kullanılan yemler, yavru kuşların severek yediği ürünlerdendir. İlk 1 ya da 2 ay boyunca düzenli olarak bu içeriklere sahip olan yemlerin tüketilmesi, yavru kuşların fiziksel gelişimlerine gözle görülür şekilde olumlu etkiler sağlar. Yavrulara verilen yemleri yetişkin kuşların da tüketmesinde fayda görülür. Özenle hazırlanan yemlerde bulunan tahıl, vitamin, tohum ve mineral içeriklerini inceleyerek ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Genel olarak içeriğinde meyveli, tahıllı, yulaflı, keten tohumlu, ballı, yumurtalı ekmek ve pastacılık ürünleri olan yavru kuş yemleri, yavruların damak tadına hitap ettiğinden sorunsuz tüketilen ürünlerdir. Yavruların gelişim döneminde bütün besin gruplarına ihtiyaç duyulduğu göz önünde bulundurularak her yem çeşidinden belli aralıklar ile verilmeye çalışılmalıdır. Bir dönem meyveli yem tüketen yavruya diğer süreçte tahıllı olan yemden verilmelidir. Paketli alınan ürünlerin ağzı açıldıktan sonra 2 veya 3 gün içerisinde tüketilmesi önerilir. Aksi takdirde bayatlayan yemler, yavru kuşun sağlığına olumsuz etkide bulunabilir. Fakat yavrunun bu sürede yemi bitiremeyeceğini düşünüyorsanız saklama kabında hava almayacak şekilde ortalama 10 ila 15 gün muhafaza edebilirsiniz.

Yavru Kuş Yemi Fiyatları

Farklı içerik ve takviyeler nedeni ile yavru kuş yemi fiyatları çeşitlilik gösterebilir. Ayrıca, alınacak olan yemin markası ve gramajı da fiyatları belirlemede etkin rol oynar. Kuşların konuşma gibi özelliklere daha kolay ulaşması için özel olarak üretilen yemler de bulunur. İçerisinde özel karışımlar bulunan konuşmaya yardımcı yemler, kuşun enerjisini artırarak dilinin altında bulunan bezeleri yumuşatır ve daha rahat öterek konuşabilmesine yardımcı olur. Ayrıca yavru, yem kırmayı, ayıklamayı ve tek başına beslenmeyi öğrenmeye başladığı süreçte, meyve içerikleri ile zenginleştirilen ballı krakerleri de yemesi için sunabilirsiniz. Yerden yemek yerine havada asılı olan krakeri yemeye çalışan kuşun gagası, kısa sürede güçlenir ve diğer ürünleri rahatlıkla yiyebilecek kıvama gelir.

Anne kuşun beslemesinden sonra normal beslenme ile tanışacak olan yavru kuşun yeme alışkanlığı edinebilmesi için lezzetli ve iştah açısı yemleri tercih edebilirsiniz. Daha önce bu yemleri kullanan ve olumlu sonuç alan diğer evcil hayvan sahiplerinin önerilerini de alabilirsiniz. Yavrunun yeme alışkanlığına göre yemleri daha yüksek gramajlarda ya da az miktarlarda alabilirsiniz. Fakat az az alıp taze sunmak, evcil hayvanınızın sağlığını korumak açısından daha faydalı olacaktır. Yemlerin yanında yavruya sürekli temiz ve taze su vermeye de özen göstermelisiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yavru Kuş Yemleri

351 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 351 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?