Aydınlatma Ürünleri

Hem ev, hem de ofis atmosferini yumuşatmak ve aydınlatmak için sıkça başvurulan akvaryum, estetik görünümünün yanı sıra, canlı hayat barındırması sebebiyle de iç ortam dekorasyonlarında oldukça kıymetli bir görsel destekleyicidir. Doğal habitatlarından ayrı, yapay bir ünitede yaşamlarını sürdürmekte olan balık ve bitkilerin sağlıklı gelişimi için önemli bir faktör olan akvaryum aydınlatma, yalnızca çeşitli duyusal algıları besleyen bir aydınlatma sistemi değildir, aynı zamanda akvaryum içinde bulunan canlıların hayati fonksiyonlarının devamlılığını sağlamak için de kritik önem taşıyan bir gereçtir. Denizin içindeki doğal ortamlarına yakın bir yaşam alanı sunarak akvaryumda besLEDiğiniz balık ve bitkilerin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Sistem kurulurken ya da kurulduktan sonra monte edilen akvaryum LED aydınlatma, bunu sağlamanın en kolay yöntemlerinden biridir.

Bitkili, bitkisiz akvaryum aydınlatma yöntemleri, akvaryum içindeki biyoçeşitliliğe göre değişkenlik göstermekle beraber, genel hatlarıyla bilgi sahibi olmak, besLEDiğiniz bitki ve balıklar için en uygun ışığı seçmenizde faydalı olacaktır. Renk tonu ve parlaklık seviyesi ciddi önem taşıyan, tüm deniz canlılarına göre farklılık gösteren akvaryum aydınlatma sistemleri, sevdiğiniz canlıları sağlıklı ve huzurlu tutarken, size de hoş bir görünüm sunacaktır. Doğru seçimi yapmak için kendi akvaryumunuzun içindeki mevcut ya da edinmeyi planladığınız bitki ve hayvanların özgün ihtiyaçlarını belirlemek ve aydınlatma sistemlerinin niteliklerini kavramış olmak, doğru tercih yapmanıza yardımcı olacaktır.

Akvaryum Aydınlatma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle, akvaryum içinde besLEDiğiniz canlı çeşitlerini göz önünde bulundurmalısınız. Onlara ideal ortamı yaratmak için dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi WATT değeridir. Bu değer, akvaryumun aydınlatılması için harcanan enerji düzeyini gösterir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise Lümen, yani ışığın parlaklık miktarıdır. Akvaryum aydınlatma armatürleri genel olarak deniz canlılarının temel biyolojik yapılarını ve ihtiyaçlarını destekleyecek yeterlilikte parlaklık sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Fazlasının zaralı olabileceği unutulmamalıdır. Kelvin değeri ise ışığın rengini belirtmek için kullanılan bir ifadedir. Kelvin değeri düştükçe, ışığın rengi sarıya döner; değer yükseldikçe ışık daha mavi olacaktır. Bu tür bir habitata ihtiyaç duyan tuzlu su canlıları için özel üretilmiş akvaryum mavi LED aydınlatma çeşitleri mevcuttur.

Göz önüne alınması gereken son ölçü birimi ise, PAR, yani bitkilerin ve yosunların büyümesi ve verimli gelişimi için gerekli olan yararlı ışığı ifade eden değerdir. Tuzlu su akvaryumları için kullanılan aydınlatma kaynaklarının ideal düzeyi 10.000 K ile 20.000 K arasındadır. Bu tür habitatta, mavi ışık kullanılması gerekmektedir. BesLEDiğiniz canlıların ihtiyaçlarını konunun uzmanlarından öğrenebilir, bu gereksinimler etrafında, balık ve bitkilerinizin doğal yaşam ortamına en yakın ortamı akvaryum dahilinde onlara sağlayabilirsiniz.

Akvaryum Aydınlatma Nasıl Kullanılır

LED ya da floresan olarak bulabileceğiniz akvaryum içi aydınlatma aparatları, kolay monte edilen ve rahat açılıp kapatılan bir yapıda tasarlanmıştır. Bazı akvaryumlarda özellikle floresan tercih edilse de, bu tür lambaların enerji kullanımı çok yüksek olduğu için tasarruflu seçenek örnekleri arasında yer almazlar. En yaygın kullanılan ürünler olan LED aydınlatma armatürleri, hem uygun fiyatlı, hem de uzun ömürlü olmaları sebebiyle ilgi görmektedir. Yosun sorununu da önleyen akvaryum LED aydınlatma, balıklar için gerekli oksijeni, yapay habitatlarında ideal düzeyde sağlar. Montajı oldukça kolay olan bu ürün, akvaryum tutkunları arasında oldukça popüler bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Akvaryum kapak aydınlatma olarak sistemin üst kısmına monte edilen şerit LED lambalar, fotosentez oluşumu için yeterli ışığı sağlayabilmeleri yönüyle yaşam ortamının sağlıklı ve elverişli olmasını sağlarken, hoş görüntüsüyle de dekoratif amaçları destekler. Akvaryumunuz gündüz yeterli ışık alan bir ortamda duruyorsa, gün boyu LED aydınlatmayı kapalı tutarak tasarruf edebilirsiniz. Akvaryum dahilindeki canlıların temel yapıları göz önüne alınarak,  Kelvin değeri yüksek ya da düşük olan bir LED aydınlatma sistemi seçilmelidir.

Akvaryum LED Aydınlatma Montajı

Öncelikle seçtiğiniz akvaryum aydınlatma sistemleri için yeterli bir güç kaynağı seçmeniz gerekmektedir. Doğru ekipman birleşimini sağladıktan sonra, şerit LED kullanacaksanız, doğrudan akvaryum üstünde bulunan kasaya yerleştirmeniz kolay olacaktır. Fakat hem sarı, hem de beyaz ışık kullanmanızı gerektiren bir akvaryumunuz varsa, setler olarak ayrılabilen mercekli LED ışıklar seçmelisiniz. Bu mercekleri parçalara ayırarak tek tek monte etmeniz gerekir. Bu tür mercek LED ışıkların etrafına şerit LED ile geçiş yaparak, aydınlatma sisteminizi güçlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

Suyu tam ortalayacak şekilde aydınlatma armatürlerini döşerken, dikkat edilmesi gereken unsur LED’lerin bulundukları yüzeye sıkıca yapışmasıdır. Eğer iki farklı türde LED kullanıyorsanız, giriş ve çıkışlarının paralel şekilde bağlanmış olduğundan emin olmanız gerekir. Böylelikle kablolarda güç kaybı yaşanmasının önüne geçmiş olursunuz. Tüm sistem sağlam bir şekilde monte edildikten sonra akvaryum aydınlatma, güç kaynağı yoluyla denenebilir ve kaç WATT enerji çektiği bu sayede ölçülebilir. Bu değeri gözlemleyebilmeniz, balık ve bitkileriniz için ideal ortamı yaratmanıza yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra, bir uzmandan yardım alarak uygun sistemin seçilip kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Biyoçeşitliliğe Göre Akvaryum Aydınlatma Seçimi

Akvaryum bitki ve hayvanları, büyümelerini ve gelişimlerini tamamlayabilmek ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmek için farklı ışık türlerine ihtiyaç duyarlar. Türler özelinde ışık seçimi kriterlerini genel hatlarıyla şu şekilde sıralayabiliriz:

  • PAR (ya da FAR), Fotosentetik Aktif Radyasyon anlamına gelir. Bu değer, bitki ve yosunların sağlıklı yetişmesi için gereken yararlı ışık miktarını ifade etmek için kullanılır. Bitkili akvaryumlarda dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.
  • Bitki yoğunluğu olan akvaryumların renk sıcaklığı 6500 K - 7500 K arasında olmalıdır. Bu aralık, uzun ömürlü bitkileriniz olmasını sağlar.
  • Daha az ışık isteyen balıklar için 5500 K - 6500 K değerleri arasında renk sıcaklığı olan bir akvaryum aydınlatma yeterli olacaktır.
  • 8000 K ve üzeri akvaryum mavi LED aydınlatma, tuzlu su akvaryum ve tankları için uygundur.
  • Genel olarak litre başına 20 - 40 arası değerlerde Lümen yeterli olacaktır. Tank boyutlarına göre 40, 50, 60, 100, 120 cm akvaryum aydınlatma çeşitleri bulmak mümkündür.
  • Akvaryum canlılarının ihtiyaç duydukları ışığı sağlamak için günde maksimum 12 saat aydınlatma sistemini açık tutmak yeterlidir. Akvaryum gündüz güneş alan bir ortamda duruyorsa bu süre azaltılabilir.

Tüm bu kriterler göz önüne alınarak tatlı ve tuzlu su balıklarınız, mercan gibi özel ilgi isteyen canlılarınız için gereken aydınlatma türüne, rengine ve miktarına karar verebilirsiniz. Akvaryumunuzun boyutları çok büyük ise, 1 metre akvaryum aydınlatma çeşitlerinden bir ya da birkaç tane edinebilirsiniz.

Bitkili Akvaryum Aydınlatma Püf Noktaları

Doğal ve hoş görüntüsü ile ev, ofis ve diğer tüm iç ortamlara adeta okyanuslardan bir dokunuş getirerek ferahlık kazandıran, karanlık odaları aydınlatan, küçük mekanlarda derinlik algısı yaratarak alanı daha geniş gösteren ve insana dinginlik veren bitkili akvaryum, pek çok kişinin hem favori dekorasyon tercihleri, hem de en çok yatırım yaptıkları hobi uğraşları arasındadır. Estetik görüntüsü ve ortama kattığı görsel değer yadsınamaz olsa da, akvaryum bitkilerini hayatta tutmak başlı başına bir iştir. Bunun için ihmal etmeksizin gereken bakımlar yapılmalıdır.

Bitki bakımında en önemli unsur şüphesiz ki ışıktır. Fotosentezle yaşayan bitkilerin hayatta kalabilmesi doğrudan ışığın yeterliliğine bağlıdır. Akvaryumunuzda bir ışık varsa ve yeterli değilse, bitkileriniz bir süre hayatta kalabilir ama kısa süre sonra ölmeye başladıklarını gözlemlersiniz. O yüzden bitkilerin tür ve yoğunluğuna göre ışık seçimi önemlidir. Bununla birlikte, örneğin, 100 litrelik bir akvaryuma 90 W aydınlatma takmak yeterli olmaz. Tankın boyutuna göre yeterli güçte ve uygun kelvin değerine sahip bir akvaryum aydınlatma tavsiyesi almanız, gerekirse konunun uzmanı olan birine danışmanız, bitkilerin sağlığı için doğru bir hamle olacaktır. Litre başına yeterli ve doğru WATT, Lümen, Kelvin ve PAR değerlerini karşılayacak bir aydınlatma tercihi yapılması, üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biridir. Küçük akvaryum aydınlatma bu yönden daha kolay bir süreç olmakla beraber, büyük akvaryumseverler için yeterli boyutta üretilmiş pek çok akvaryum aydınlatma seçeneği bulunmaktadır.

Akvaryum Aydınlatma Süresi

Pek çok kişi elektrik tasarrufu için akvaryum aydınlatma süresinden nasıl kısabileceğini araştırmaktadır. Öncelikle, akvaryumunuzu penceresiz bir odada ya da az ışık gören bir evde tutuyorsanız, tasarruf konusu biraz zorlu olabilir.

Balıklar, bitkilere göre daha az ışık ister. Fakat balıkların yapay ortamda değil, kendi habitatlarında gibi hissetmeleri için her akvaryuma biraz olsun bitki eklemeniz gerekmektedir. Belli bir miktarda yosun zararsız olabilir, ama bir süre sonra diğer bitkilerinizin yosun tabakası altında kalıp ölmesini istemiyorsanız, doğru aydınlatma süresini kesinlikle göz önünde bulundurmalı, akvaryumunuzu gereğinden fazla ışık altında ya da uzun süre karanlıkta bırakmamalısınız.

Doğru bir akvaryum LED aydınlatma ile, ışığı uzun süre açık bıraksanız dahi elektrik tasarrufu yapmanız mümkündür. LED ışıklar az enerji harcamaları ve akvaryum canlılarına yeterli ışığı sağlamaları sebebiyle akvaryum tutkunları arasında oldukça popüler olmuş, epey pahalıya patlayan diğer sistemlerin önüne geçmiştir. Floresan hala tercih edilse de, enerji korunumu ve sürdürülebilirlik için LED önerilmektedir.

Akvaryumu gündüz yeterince aydınlık olan bir ortamda tutarsanız, günlük ışık süresini düşürebilirsiniz. Önemli olan tankın günde en az 8, en fazla 12 saat doğrudan ışık almasını sağlamaktır. Zemin bitkileri için 10 saat aralıksız aydınlatma yapmak faydalı olabilir. Öte yandan uzun gövdeli bitkiler, ışık kaynağına hali hazırda oldukça yakın olacakları için aralıklı olarak 5’er saatten toplam 10 saati bulan bir süreye kadar aydınlatılabilir. Akvaryum aydınlatma fiyatları, ışığın boyutuna ve WATT değerine göre değişkenlik gösterir. Akvaryumun litre başına yeterli enerjiyi üretecek bir aydınlatma seçmek çok önemlidir.

Doğru Akvaryum Aydınlatma Seçimi Neden Önemlidir?

Yetiştirilmesi kolay olan bazı bitkiler vardır. Ortalama boyutta bir akvaryumda orta değerlerde bi aydınlatma ile rahatlıkla hayatlarını sürdürebilirler. Fakat, dekorasyon dergilerinde gördüğünüz, hayallerinizi süsleyen büyük boyutlu ve içinde envai çeşit egzotik bitki barındıran akvaryumlar için gereken akvaryum aydınlatma, biraz daha çetrefilli ve uğraştırıcı bir tercih sürecine yol açabilir. Bununla birlikte, doğru bilgiler ışığında, besLEDiğiniz bitki ve balıkları yeterince tanıyarak, tatlı ve tuzlu su arasındaki ayrımı yaparak ve akvaryumdaki canlı yaşamının devamlılığına dair gereken temel kriterlere hakim olarak, tankınıza en uygun akvaryum aydınlatma çeşidini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Doğru aydınlatma seçimini yaptığınızda diktiğiniz bitkilerin çok daha sağlıklı büyüdüğünü ve güzel göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Bunun sebebi bitkilerin, balıkların solunumu yoluyla açığa çıkan, ya da akvaryuma dışarıdan eklenen oksijeni kullanabilmek için ışığa ihtiyaç duymalarıdır. Işık yeterli olduğu zaman fotosentez işlemini gerçekleştiren bitkiler, hızla gelişim gösterirler.

Dikkat edilmesi gereken faktörlerden bir tanesi de ışığın gereğinden fazla olmamasıdır. Gereğinden fazla ışık alg denen canlı organizmanın oluşumuna yol açabilir. Bu organizmalar, oksijeni bitkilerden çok daha hızlı tüketen tehlikeli canlılardır. Işık açıldığında bitkiler fotosentez reaksiyonuna giremeden tüm besinleri tüketerek, bitkilerin solmasına sebep olabilirler. Bu durum alglerin gelişimini arttırır, bitkilerin gelişimini ise durdurur. Bunun önüne geçebilmek adına, akvaryumunuzu doğal ışık alabilen bir ortamda tutsanız bile, doğrudan güneş almamasını sağlamalısınız. Bununla birlikte, yapay ışık kaynağının gerekli süreler boyunca doğru değerler dahilinde çalışmasını sağlamalı, günlük kullanım süresi dolduğunda ise kapatmalısınız. Bunun için zamanlayıcılı bir akvaryum aydınlatma tercih edebilirsiniz.

Akvaryum LED Aydınlatma Avantajları

Başta cep dostu olması ve enerji tasarrufuna katkı sağlaması sebebiyle hayatın her alanında popülerleşen LED aydınlatmalar, akvaryum dünyasında da oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Kullanım alanları çok geniş olan bu ürünlerin akvaryum ve bitki sağlığı üzerindeki faydaları da oldukça fazladır. Doğru ışık spektrumu oluşturulduğu takdirde ev yapımı armatürlerde dahi fotosentez oluşumunu sağlayacak yeterlilikte ve etkinliktedir. Akkor aydınlatma ve floresan aydınlatma sistemlerine kıyasla oldukça düşük maliyetlidir. Arıza yapmadığı sürede akvaryum LED aydınlatma, uzun yıllar boyu kullanılabilir.

Detaylandırmak gerekirse, LED aydınlatma armatürlerinin maliyeti, ortalama akkor ampul çalışma maliyetinden %10 daha ucuzdur. Floresanların harcadığı enerjiden %30 daha az enerji harcar. Bu durum da elbette uzun vadede bütçenize çok büyük bir fayda olarak yansır. Uzun yıllar boyu bu hobiye gönül vermiş olan akvaryum tutkunlarının pek çoğu, LED aydınlatmaya geçiş yapmıştır.

Ayrıca, spesifik bitkiler özelinde çeşitli ışık rengi, yoğunluğu ve gücü için gerekli kombinasyonları LED sistemler ile yapmak oldukça kolaydır. Ürün çeşitliliği oldukça zengin olan teknoloji, akvaryumlar için bu yönden de son derece avantajlıdır. Doğru LED birleşimi ile alg oluşumunu önlemek de mümkündür. İhtiyacınıza uygun tüm akvaryum aydınlatma çeşitleri Hepsiburada ürün kategorisinde çeşitli ödeme seçenekleri ve dönemsel fiyat avantajları ile incelemeniz için sizleri bekler.

Uygun Akvaryum Aydınlatma Nasıl Seçilir?

Akvaryumunuzun boyutuna göre santimetrekareye, litresine göre ise litre başına düşecek ışık miktarını ve gücünü belirleyerek, besLEDiğiniz canlı çeşitliliğinin özgün gereksinimleri göz önüne alınarak doğru akvaryum aydınlatma kolaylıkla seçilebilir. Işığın Kelvin değerini ise tatlı ve tuzlu su canlılarının ayrı ihtiyaçları, çeşitli bitkilerin farklı fotosentez süreçleri belirler. Büyütmeyi hedefLEDiğiniz bitkilere dair detaylı bilginiz olması, en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Akvaryum LED Aydınlatma Nasıl Kurulur?

Kurulumu oldukça kolay olan aydınlatma sistemini, ev yapımı armatürlere yerleştirerek evde kendiniz dahi yapabilir, arıza durumunda kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Şerit ya da mercek olarak edinebileceğiniz, aynı zamanda sabit metrelik seçenekleri olan LED aydınlatmaları akvaryumunuzun üst kasasına sağlam bir şekilde sabitlemeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz bir güç kaynağı ile WATT değerini ölçerek daha ince bir hesaplamayla, bitki ve balıklarınızın sağlığını ve huzurunu garantileyebilirsiniz.

Tuzlu ve Tatlı Su İçin Farklı Akvaryum Aydınlatma Gerekli Midir?

Tuzlu su canlıları biraz daha yoğun dikkat isteyebilirler. Diğerlerinden farklı gereksinimlere sahip olan bu tür bitkiler ve hayvanlar, mavi renk aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden seçeceğiniz akvaryum aydınlatma için en büyük kriter Kelvin değeri olacaktır. Özellikle mercanların bakımında büyük önem taşıyan Kelvin değeri, bitkilerinizin sağlığı ve gelişimi üzerinde en büyük belirleyici olacaktır. Doğadaki ışık dengesini taklit ederek belirli bir yapay gün doğumu; aydınlatma süresi bitiminde, yapay gün batımı şeklinde akvaryum canlılarınızın periyodik günlerini belirlemeli, bunu doğru dalga boyunda düşen ışıkla, doğru spektrumda yapmalısınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri ve Fiyatları

1335 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 24 / 1335 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?