Akvaryum aydınlatması bitki büyümesini teşvik etmenin yanı sıra balıkların sindirim, beslenme ve üreme faaliyetlerine yardımcı olmak için gereklidir. Bu nedenle, aydınlatmadaki seçiminiz (ısı, lümen, renk tayfı) akvaryum ortamınızın sağlığını etkiler. Doğru spektrumdan seçilmiş akvaryum lambaları ile canlı ve parlak renklere sahip bitkiler yetiştirebilir, balıklarınızın sağlığını destekleyebilir ve akvaryumunuzun florasını geliştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı floresan ya da LED akvaryum aydınlatmaları arasından seçim yapabilirsiniz.

Akvaryum Aydınlatması Hangi Renk Olmalı?

Akvaryum aydınlatmasında önemli olan kırmızı ve mavilere vurgu yapan dengeli bir spektrum elde etmektir. Doğru akvaryum ışığı akvaryum bitkilerinin renklenmesini artırabilir, büyüme oranlarını belirleyebilir ve alg kontrolünü etkileyebilir. Renk spektrumunun yanı sıra uygun güç miktarını da belirlemeniz gerekir. Satın alacağınız akvaryum lambalarının tankınızın yüzey derinliğinde yeterli PAR üretmesi gerekir. PAR ölçüsü (Fotosentetik Aktif Radyasyon), bitkinin fotosentezi için mevcut ışığın miktarını doğrudan ölçtüğü için bitki büyümesiyle ilgili en yararlı göstergedir. 20-30 umol (PAR) düşük aydınlatma koşullarında yetişen, gölgeli akvaryum bitkileri için uygundur. 50 umol (PAR), orta aydınlatma seviyesindeki özel ışık ihtiyacı olmayan genel bitkiler için idealdir. Öte yandan, orta seviye aydınlatma ile renkli bitkilerde en yoğun renklenmeyi elde edemeyebilirsiniz. 90+ umol (PAR) yüksek aydınlatma seviyesi olarak kabul edilir. Kırmızı ve diğer yoğun renkli akvaryum bitkileri için idealdir. 

Akvaryumlarda Hangi Lambalar Kullanılır?

Bitki örtüsüne sahip tanklar, fotosentezi teşvik etmek için ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar. Işık bir renk kaynağı olduğundan tankın yerleştirilmesi, derinliği ve bileşimi hakkında plan yapmanız gerekir. Akvaryumunuz için kullanabileceğiniz birçok aydınlatma türü vardır. En yaygın akvaryum aydınlatmaları T5, diğer floresanlar ve LED’dir. Her akvaryum aydınlatmasının kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Floresan ampullerin uzunluğu 45-185 cm arasındadır. Ampul uzadıkça daha fazla watt üretilir. Tipik bir floresan lamba, geleneksel bir akkor lambaya göre 4-6 kat daha fazla enerji verimlidir. Çünkü görünmez morötesi ışığın çalışmasını sağlar. Giriş seviyesi akvaryum modellerinde genellikle genel amaçlı floresan aydınlatmalar kullanılır. Floresan lambalarla önerilen 3 watt / galon ölçüsüne sadık kalırsanız, yosun gelişimini yavaşlatabilir ve balıkları iyi bir şekilde görebilirsiniz. Sadece balık yetiştirilen tanklarda, normal çıkışlı floresan aydınlatma (NO) kullanabilirsiniz. 

T5 Akvaryum Lambası Nedir?

T5, akvaryumlarda en çok kullanılan floresan türüdür. Eski teknolojiye sahip olan T5 ışığı daha kararlıdır ve öngörülebilir sonuçlar verir. Uygun fiyatlı olması ve düşük ısı üretmesi nedeniyle tercih edilir. Derin tanklarda kullanıma uygun değildir. T5 akvaryum lambaları görünür ışığın bir ölçüsü olan 65 lümen yayar. Galon başına 3 watt kuralına yakın bir aydınlatma sağlar. Ürettiği ışık 50 cm derinliğe ulaşabilir. T5HO lambalar daha yüksek bir lümen çıkışına sahiptir, ancak VHO'dan daha az ısı üretir. T5HO ayrıca daha enerji verimlidir ve üç yıla kadar kullanılabilir. T12 floresan, genellikle akvaryum mağaza ışıklarında bulunan en geniş ampuldür. Uygun fiyatlıdır ve kolayca temin edilebilir. T2 floresanı bitkilerin ve mercanların ihtiyaç duyduğu ışık enerjisini üretmek için daha az watt'a ihtiyaç duyar. Bu nedenle genellikle LED ışıkları tamamlamak için kullanılır.

LED Akvaryum Lambası Nedir?

LED teknolojisi, T5'e kıyasla daha yeni bir teknolojidir. LED'in T5 lambalara göre en büyük avantajı, uzun vadede maliyetten tasarruf sağlayarak daha verimli olmasıdır. Markalar arasında kalite ve üretim açısından büyük farklılıklar olduğundan, ihtiyaçlarınız için en iyi LED lamba modelini seçmek zor olabilir. LED'ler UV diyotlar kullanılmadığı sürece, varsayılan olarak UV ışığı üretmez. LED, doğrudan suyun üstüne asılı olsa dahi suya hiç ısı yansıtmaz. 50.000 saate kadar dayanır ve kolayca monte edilebilir. LED'ler daha az sarı/yeşil ışık üretir. Işığı belirli bir yönde yaydığından, ışığı etkili bir şekilde yönlendirmek için tüpü döndürebilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Akvaryum Aydınlatma Ürünleri ve Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 539 ürün
DSACategoryId/2147483616/24001725/60000428/24001739