Betta Kitleri

Betta Kabı 

Betta kabı olarak satışa sunulan ürünler, balık ürünleri kategorisinde yer almaktadır. Betta kaplarının içinde renkli çakıl taşları ve plastik bitki gibi materyaller yer almaktadır. Bu kaplar betta balığına bakarken işinize yarayacak ürünlerdir. Farklı formlarda tasarlanan betta kapları, fanus, silindir ya da dikdörtgen şekilde imal edilebilen kaplar, plastik malzemelerden yapılabilmektedir. Genellikle agresif olan betta balıklarına bakmak için özel kaplara ihtiyacınız olacaktır. Genel olarak, 5 ila 7 cm aralığındaki boyutlarda olan Betta balıklarının bakımı için özel olarak tasarlanan kaplar bulunmaktadır. Erkek betta balıklar, çiftleşmek istediklerinde solungaçlarını parlatmaktadırlar. Daha sonra, vücutlarını büküp kıvırarak yüzgeçlerini genişletirler. Bu davranışları sergileyecek erkek balıkları ise uygun formlu betta kaplarında beslemek gerekmektedir. Bir dişiden hoşlanan erkek betta balığının renginde değişiklik olacaktır. Aynı şekilde dişi balık da çiftleşmeyi kabul ettiğini gösteren hareketler içine girer. 

Betta balıklarını sağlıklı bir şekilde beslemek için betta balık kabı tasarımları yapılmıştır. Besleyeceğiniz balık sayısına bağlı olarak, kap seçimini yapabilirsiniz. Balıklarınızın çiftleşme, yumurtlama ve rahat hareket etmeleri adına tercih edeceğiniz kabı doğru bir şekilde seçmelisiniz. Seçenekler arasında yer alan betta kaplarının çoğunda plastik bitkilere yer verilmiştir. Suyu boşaltmak istediğinizde ise kapların alt kısmında bulunan delikten suyu tahliye edebilirsiniz. Kapaklı olan bu delikten su değişimini rahatlıkla sağlayabilirsiniz. 

Betta Balık Kapları Ölçüleri

Betta kap seçenekleri, farklı formlarda ve ölçülerde tasarlanabilmektedir. Betta balık kaplarının ölçülerini kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyebilirsiniz. Seçenekler arasında yer alan kapların ölçüleri standart, orta ya da büyük formlu olabilmektedir. Aynı zamanda kapların içinde plastik çiçekler olabildiği gibi sade olan kapları da seçenekler arasında bulabilirsiniz. Betta balık kaplarının ölçülerini ise besleyeceğiniz balık sayısına bağlı olarak tercih edebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak, aksesuarlı ve aksesuarsız betta balık kaplarını da kullanabilirsiniz. Hırçın olan bu balıkları besleyebilmeniz için özel kapları kullanmanız gerekir. Eğer ikili olarak balık beslemeyi düşünüyorsanız, kabın büyüklüğünü bu unsura uygun olarak tercih etmelisiniz. Aynı zamanda, bu balıkların ağaçlı ve çiçekli ortamlardan hoşlanmalarından dolayı, akvaryumların içinde plastik çiçek ya da ağaç yer alabilmektedir. Betta balığınızı beslemek için kap seçiminin yanı sıra, akvaryum olarak imal edilen ürünlere de yönelebilirsiniz. Ancak temizliği kolay olan küçük balık tankı şeklindeki kaplar betta balığını besleyebilmeniz adına uygun bir seçim olacaktır. 

Betta balıkları, çiftleştikleri zaman 10 ila 40 arasında yumurta çıkarırlar. Yumurtlayan dişinin ardından erkek balık suya meni bırakır. Bu sayede, döllenme işlemi harici yoldan gerçekleşmiş olur. Yumurtlama esnasında ve sonrasında erkek balık, sudaki yumurtaları köpük yuvasının içine koyar. Dişi ise bu esnada erkek balığa yardımcı olabilmektedir. Bu işlem tamamlandıktan sonra, dişi ortamdan uzaklaşır. Yumurtlama işleminin kolay olması adına, fanus ya da kap ölçüsünün seçimini doğru yapmanız ise son derece önemlidir. 

Betta Kabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Betta balığının karakteristik özelliğine uygun olarak akvaryum seçimini yapmanız gerekir. Çok büyük olmaması gereken betta kapları, bu balığın doğru bir şekilde beslenmesine ortam hazırlamalıdır. Bu kapların ortalama alacağı su 10 ila 15 litre arasında olmalıdır. Aynı zamanda, akvaryumu kurarken kesinlikle içme suyunun kullanılması gerekir. Genellikle, akıntısı az olan filtreli kaplar uygun bir tercih olacaktır. 10-15 litreyi geçmemesi gereken betta kaplarında, sağlıklı balıklar besleyebilirsiniz. Bu litre düzeyini seçmenizin sebebi ise balığın bol kuyruklu ve yüzgeçli olmasından dolayı, çabuk yorulmasıdır. Eğer akvaryumu çok büyük tutarsanız, balığın çabuk yorulmasına ortam hazırlamış olursunuz. Bu da betta balığının direncini düşürür ve ömrünü kısaltır. Eğer balığınızın hastalıklara çabuk yakalanmasını istemiyorsanız, kabınızın boyutunu ve litre kapasitesini doğru bir şekilde seçmelisiniz. 

Betta balığına özel olan betta kapları için istisnalar da vardır. Ancak genel olarak, bu balığın beslenmesi için kap üreticilerinin küçük formlu kaplar imal ettiğini söyleyebiliriz. Kabın malzeme yapısı da plastik olabilmektedir. Plastik betta kabı ise betta balığını beslemek için tercih edebileceğiniz bir üründür. Tayland bölgesinde çok yetişen betta balıkları, bol yeşillik de sevmektedir. Dolayısıyla tercih edeceğiniz kabın içinde mutlaka plastik de olsa yeşillik olması gerekmektedir. Betta balığını beslerken, kabın zemininde kullanacağınız kumu ve materyalleri de doğru bir şekilde seçmelisiniz. İnce kum kullanılması genellikle önerilen bir durumdur. Plastik kumların arasına giremeyen betta balıklarını kolayca yakalayabilmeniz de mümkün olacaktır. Akvaryum ya da betta kaplarının içinde mutlaka bir filtre sisteminin yer alması gerekir. Pipo filtre ya da küçük boyutlu şelale filtre gibi seçimler yapabilirsiniz. Bitkili bir betta kabı satın aldıysanız, bitki kumları da kullanmanız doğru olacaktır. Bu şekilde dizayn edeceğiniz betta kabının profesyonelce bir şekilde kullanımı mümkündür. 

İlk olarak kabı kurduğunuzda içme suyu kullanmanız gerekir. Bu sayede ağır metallerden de betta balığınızı korumuş olursunuz. Kahverengi yosunu azaltmak adına çeşme suyu kullanımı önemli bir detaydır. Betta akvaryumu ya da kabını koyacağınız yerin ise son derece önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yer seçimi olarak balığınızın korkmaması adına kendinize yakın ve insan geçişinin fazla olduğu bir yer belirlemelisiniz. Aynı zamanda, rüzgâr almayan ve ısıyı sabit bir şekilde koruyan bir yere kabı koymanız doğru olacaktır. 

Betta Kabı Fiyatları

Betta kabı fiyatları, tercih edeceğiniz kabın özelliğine ve malzeme yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Betta kapları, bitkili ve bitkisiz olarak iki seçeneğe ayrılır. Aynı zamanda, malzemesinin farklı özelliklerde olduğu kapların fiyat olarak değerleri değişkenlik gösterecektir. Betta kabı fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında; kabın boyutu da yer alır. Tercih edeceğiniz kap boyutuna ve özelliklerine bağlı olarak ödeme yapmış olursunuz. Bunun yanı sıra, betta kaplarının filtre özelliğinin de değişkenlik göstermesi fiyatlarını etkileyecektir. Filtresi pipo ya da şelale olan akvaryumların fiyatları birbirinden ayrılmaktadır. 

Betta kabının kolay temizlenebilen yapıda olan modelleri bulunmaktadır. Kolay temizliği yapılan kap ya da akvaryumların fiyatları birbirinden farklıdır. Fiyatları etkileyen bir diğer detay ise betta kaplarının hangi firma tarafından satışa sunulduğudur. Dolayısıyla marka unsuru betta kabı balıklarının fiyatlarını etkilemektedir. Bazı modeller, ağaçlı, bitkili, ince kumlu olarak satışa sunulabilmektedir. Bu özellikler ise ödeyeceğiniz tutara ekstra bir fiyat yükleyecektir. Ancak bütçe dostu fiyatlarla betta kaplarına sahip olmak için ürünler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz. Böylece uygun fiyatlı ve işinizi gören kap ya da akvaryumlara sahip olabilirsiniz. 

Betta Kabında Betta Balığı Ne Kadar Yaşar?

Betta kapları, betta balıklarının yaşayabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Litresel ve boyutsal özelliği küçük olan betta kaplarının bu balıkların uzun soluklu yaşayabilmelerine olanak sağladığını söyleyebiliriz. Ancak kap seçiminin bu unsurlara dikkat edilerek yapılması da son derece önemlidir. 

Betta Kabı Malzemesi Nasıl Olmalıdır?

Plastik ya da cam malzemeli olarak tasarlanan betta kaplarını balığınızı beslerken tercih edebilirsiniz. İki malzemede de balığınızı sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. 

Betta Kaplarında Hangi Kum Olmalıdır?

Betta kaplarındaki kum seçimi son derece önemlidir. Kum seçimi yaparken, mutlaka ince kum tercihi yapılmalıdır. Balığınızın ince kumlu bir kapta daha uzun ömürlü yaşayacağını söyleyebiliriz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Betta Kabı

42 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 42 ürün
DSACategoryId/2147483616/24001725/60000415/60000417