Başta balık, karides, kerevit, salyangoz ve su bitkileri olmak üzere çeşitli tatlı su ve deniz canlılarını beslemek için kullanılan farklı büyüklüklerdeki tüm su tankları akvaryum olarak nitelendiriliyor. Akvaryum çeşitleri, yetişkinler için bir hobi malzemesi olmakla beraber çocuklara hayvan sevgisi aşılamak ve üzerlerinde sorumluluk bilinci oluşturmak amacıyla da tercih ediliyor.

Kurulumları tamamlandıktan sonra hoş ve rahatlatıcı bir görüntü meydana getiren cam akvaryum modellerinden ev ve iş yerlerinde dekoratif olarak faydalanılıyor. Modeller, büyüklüklerine göre akvaryum sehpalarının, masaların veya mobilyaların üzerine yerleştirilerek kullanılabiliyor. Bulundukları ortamda loş ışık tercih eden kişiler, ışık düzeneği bulunan akvaryum modellerinden gece aydınlatması sağlamak amacıyla da yararlanabiliyor.

Üretim Malzemesi, Şekil ve Hacim Bakımından Model Seçenekleri

Akvaryum çeşitleri, genel olarak cam ya da basınca dayalı plastik gibi malzemeler kullanılarak üretiliyor. Cam akvaryumlar sağlam yapıları, yapay veya doğal dekor yerleşimi için uygun olmaları ve suya salınım yapmamaları nedeniyle sayıca fazla canlıyı uzun soluklu beslemek için tercih ediliyor. Plastik malzemeli akvaryumlar ise küçük tasarımlı olmaları ve yer kaplamamalarıyla öne çıkıyor. Genellikle tek ya da az sayıda canlı beslemek amacıyla kullanılıyor.

Dikdörtgen, kare veya fanus şeklinde akvaryum modelleri bulunuyor. Canlıların yeterli seviyede ışık alabilmesi ve akvaryum sahibinin canlıları seyredebilmesi için dörtgen yapıdaki modellerin en az üç tarafının saydam olması önem arz ediyor. Akvaryum hacmini, bakılacak canlı sayısına ve canlıların büyüklüğüne göre belirlemek gerekiyor. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda birkaç litrelik modellerden yüzlerce litrelik modellere kadar zengin ürün seçenekleri arasından seçim gerçekleştirebiliyor.

Canlı Türüne Uygun Cam Akvaryum Seçimi ve Kurulumu

Akvaryumlarda yaşayan canlılar, saldırgan ya da barışçıl olabiliyor. Belli türler, karma şekilde beslenebilirken belli türler ise beslenemiyor. Küçük hacimli akvaryumlar, geniş alana ihtiyaç duyan balıklar için uygun bulunmuyor. Fanus, hacim bakımından karides türleri için yeterli olsa da, şekli nedeniyle canlının ölmesine sebep oluyor. Bu nedenle cam akvaryum seçimi ve kurulumu sırasında, beslenmek istenen canlının yaşam alanına benzer bir ortam hazırlamaya çalışmak gerekiyor.

Akvaryum seçimi yapmak kadar doğru kurulum gerçekleştirmek de son derece önem taşıyor. Tatlı su ve deniz akvaryumlarının kurulum şekilleri farklılık gösterebiliyor. Kurulum sırasında yanlış dekor ya da zemin malzemesi kullanmak, canlı adaptasyonunu son derece olumsuz yönde etkiliyor. Beklenmeyen canlı kayıpları meydana gelebiliyor. Dolayısıyla canlı seçiminden sonra dekor ve zemin malzemesiyle set olarak sunulan akvaryum çeşitlerinden edinmek, kurulum kaynaklı riskleri en aza indiriyor.

Betta Balıkları İçin Özel Olarak Dizayn Edilen Kitler

Betta kiti olarak da anılan akvaryum çeşitleri, son derece agresif bir balık türü olduğu için kendi türüyle bile beslenmesi mümkün olmayan ve tek şekilde bakılan bettalara özel tasarlanmış yaşam alanlarından meydana geliyor. Kitlerin genellikle küçük hacimli olması tercih ediliyor. Model alternatifleri arasında kapaklı ve kapaksız kitler de yer alıyor.

Birden fazla betta besleyen kişilerin her balık için ayrı akvaryum almak yerine tüm balıkları tek bir akvaryum içinde bakmasına olanak tanıyan bölmeli kitler, balıkların birbirlerini görmeden ve temas etmeden yaşamasını sağlıyor. Set halinde sunulan kit çeşitleri ise barındırdıkları kum, taş, kondisyoner ve yem gibi malzemeler sayesinde akvaryumların hızlı biçimde kurulup kullanılmasına fırsat veriyor.

Cam akvaryum çeşitleri ve fiyatları için belli bir standart bulunmuyor. Ürün çeşitleri içerisinde birçok marka tarafından farklı malzemeler ve tasarımlarla üretilmiş olan onlarca model yer alıyor. Fiyatlar ise model tercihlerine göre şekilleniyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akvaryum Çeşitleri ve Fiyatları

Pet Shop
Pet Shop
Balık
Balık
Akvaryum
Akvaryum
Betta Kitleri
Betta Kitleri
Cam Akvaryumlar
Cam Akvaryumlar
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 1177 ürün
DSACategoryId/2147483616/24001725/60000415