Cam Akvaryumlar

Su sistemini oluşturan tüm bileşenleri bir araya getiren akvaryumlar, sağlıklı bir su kimyası için bilinçli bir şekilde seçilmelidir. İlk kez akvaryum satın alıyorsanız nasıl bir tanka ihtiyacınız olduğuna karar veremeyebilirsiniz. Besleyeceğiniz balık türü, sayısı, ısı ve aydınlatma koşulları hakkında bilgi sahibi olmak seçim yapmanızı kolaylaştırabilir.

Cam Akvaryum Neden Daha Kullanışlıdır?

Akvaryum satın alırken ilk olarak cam ve akrilik arasında seçim yapmalısınız. Cam akvaryumlar, hem yeni başlayanlar hem de profesyoneller için en popüler akvaryum çeşitlerinden biridir. Cam, renk değiştirmeyen ve çizilmeye karşı dayanıklı bir malzemedir. Bu özellik sayesinde akvaryumun görünümü uzun yıllar korunabilir. Akrilik ise genellikle çizilmeye dirençli değildir. Renk değişikliği ve sararma sorunu yaşanabilir. Hemen hemen tüm galon seçeneklerinde cam akvaryum bulunabilir. Bununla birlikte cam, akriliğe kıyasla daha ağır bir malzemedir. Akvaryumun dolu ağırlığı ve düşük darbe direnci ise bazı kurulumlar için sorun yaratabilir. Cam akvaryumlar genellikle 150 galona kadar olan akvaryumlarda tercih edilir. Tankın ağırlığı sadece kurulum kolaylığını değil, tank için yer seçiminizi de etkiler. Ağırlığı kaldırabilecek sağlam bir mobilyaya sahip değilseniz, tank ağırlığına uygun bir akvaryum standı edinmeniz gerekebilir.

Cam Akvaryum Nasıl Olmalıdır?

İlk kez bir akvaryum sahibi oluyorsanız küçük bir tank seçmeniz ve tecrübe kazandıkça tankı büyütmeniz daha akıllıcadır. Küçük akvaryumla başlamak, birçok kişinin en sık yaptığı hatalardan biridir. Sağlıklı bir akvaryumun temeli su kimyasına dayanır. Küçük akvaryumlarda su miktarı daha az olduğundan dolayı balık atıkları ve diğer kirleticiler nedeniyle su çabuk kirlenir. Balık atıklarının zemine çökmesi, balıklar için toksik olan ve birçok sağlık sorununa neden olan ve onları öldürebilecek kimyasalları açığa çıkarır. Bu nedenle küçük tanklarda balık yetiştirmek profesyoneller için dahi oldukça zordur. İlk kez akvaryum satın alacaksanız en iyi seçenek ortalama 20 galonluk bir tankla başlamaktır. Daha büyük bir tankta, toksik kimyasalların konsantrasyonu daha düşük olduğu için su kimyasını sağlıklı şekilde sabit tutmak daha kolaydır. Büyük tanklar ayrıca balıklarınız için konforlu bir yaşam alanı da sağlar.

Cam Akvaryum Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Beslemek istediğiniz balıkların türü, büyüklüğü ve sayısı, doğru tank büyüklüğünü belirlemede en doğru parametrelerdir. Büyüklük ve balığın yanı sıra, akvaryumunuzu nereye yerleştireceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Yavru balık yetiştirmek istiyorsanız, herhangi bir akvaryum size iyi bir seçenek gibi görünebilir. Öte yandan yavru balıklarınız büyüyüp yetişkinliğe ulaştıklarında akvaryumunuz yetersiz kalabilir. Bu nedenle, tank seçerken alacağınız balıkları araştırmanız ve yetişkin büyüklüklerine göre seçim yapmanız gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey, tankta tutacağınız balık sayısıdır. Daha büyük bir tank, her zaman çok fazla balık besleyebileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Balıkların aktivite düzeyi ve biyolojik atıklar hakkında ilgi edinmek, balıklarınız için yeterli alan sunmak için alacağınız tankın boyutunun belirlenmesinde son derece önemlidir. Son olarak, iyi geçinemeyen balıkları bir arada beslemek istiyorsanız, bazı türler için yeterli saklanma alanı sağlamanız gerekebilir. Tank seçimini balık uyumluluğuna ve mizacına göre yapmak, huzurlu bir akvaryum topluluğu yaratmada kilit öneme sahiptir.

Cam Akvaryum Nereye Yerleştirilir?

Akvaryumunuzu yerleştirdiğiniz alan su kimyasını önemli ölçüde etkiler. Akvaryumunuzu doğrudan güneş ışığı altına yerleştirmek, alg büyümesini tetiklediğinden önerilmez. Akvaryum yerleşimi için en uygun alanlar; ısıtıcılar, kapılar ve pencereler gibi hava akımı ve iklimlendirmenin tankın ısısını etkilemediği yerlerdir. Ayrıca tankı kolayca erişebileceğiniz bir yere yerleştirmek de önemlidir. Akvaryumun etrafında dolaşmak için yeterli yeriniz yoksa akvaryum bakımında sorun yaşayabilirsiniz. Ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmayan sessiz bir odada, tankın ağırlığını taşıyabilecek bir yüzeye akvaryumunuzu yerleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Cam Akvaryum Fiyatları

795 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Satıcı
Toplam 48 / 795 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?