Yüzyıllar önce Kamera Obscura ile başlayan fotoğraf makinesi ve kameranın tarihçesi günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde hızlıca devam ediyor ve geldiği noktada hayatımızın vazgeçilmezi olmayı başarıyor. Yaşadığı anılarda aldığı hazzı tekrardan almak isteyen insanoğlu haliyle her anını kaydetmek istiyor. Bir yandan da gelişen dijital evrenin görsel bir dünya yaratması ve sosyal medyada yaratılan imajın insan ilişkilerinde ve markaların reklam çalışmalarında büyük bir yere sahip olması da hem kişisel hem de profesyonel çekimi zorunlu kılıyor. Ayrıca her özel günü özenle organize eden insanlar fotoğraf makinesi ve kameraları profesyonel bir şekilde kullanan kişilere özellikle ihtiyaç duyuyor. Günümüzde büyük bir pazar haline gelen ve teknolojinin sınırlarını zorlayan özelliklere sahip makineler, fotoğraf ve video konusunda akla hayale sığmayacak işlerin ortaya konmasını sağlıyor.

Hayata Başka Bir Açıdan Bakın

Fotoğraf ve video çekenlerin en çok dikkat ettiği noktalardan bir tanesi, makinenin kalitesinden çok dünyaya bakış açısıdır. Profesyonellerin sıklıkla önerdiği konu en iyi makineyi almak değil, görüntüyü en iyi açıdan yakalayabilmektir. Günümüzdeki kadar iyi makinelere sahip olmasa da eski ustaların ruhlara işleyen fotoğrafları bu konuda en güzel örneklerdir. Hangi alanda fotoğraf veya video çekecek olursanız olun ortamda yaşanan duyguyu yansıtan en doğru açıyı yakalamaya çalışmak, makineyi kullanan kişi için birinci kuraldır.

Kaliteli Fotoğraf Sizin Elinizde

Makine seçerken önem vermeniz gereken ilk konu, makineyi neden almak istediğinizdir? Bütçenizi, makinenizi ve lensinizi bu kriterler belirler. Örneğin, eski fotoğraflar hoşunuza gidiyor ve fotoğraflarla gerçekten bir uğraş içine girmek istiyorsanız filmli makineleri tercih edebilirsiniz. Anılarınızı kaydetmek size yetiyorsa, kompakt makineler de yetecektir. Hobi olarak fotoğraf çekmek ama çektiğiniz fotoğraflarda da belli bir görüntü kalitesini yakalamak istiyorsanız tam profesyonel makinelerden seçebilirsiniz. Profesyonel makinelerde ise başlangıç, orta ya da ileri segmentte makinelerden hangisini seçeceğiniz fotoğrafa olan ilginiz ve ayırabileceğiniz bütçe ile alakalıdır. Kimisinin başlangıç segmentindeki makine ile çektiği fotoğraf, başkasının ileri segmentte çektiği fotoğraftan daha iyi olabilir. Bu noktada önemli olan husus da makineyi iyi tanımaktır. Her ayarını bildiğiniz herhangi bir makine ile insanları etkileyebilen fotoğrafları rahatlıkla çekebilirsiniz.

Lensinizi Zevkinize Göre Seçin

Her lensin amacı ve özellikleri farklıdır. Alacağınız profesyonel makinenin lensi değiştirilebilir olur ve yanlarında kit lens denilen ve makine gruplarına göre değişiklik gösteren belli lensler bulunur. Bu lensler, başlangıç seviyesi için yeterli olsa da daha fazlasını arzulayacağınız anlar da olacaktır. Örneğin, bir doğa gezisinde gördüğünüz ufacık ama dünyalar güzeli bir böcek ya da herhangi bir ayrıntıyı çekmek isteyebilirsiniz. Bu durumda kit lensinizle istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Makro lens olarak adlandırılan ve insan gözünün dahi göremeyeceği ayrıntıları yakalayan lensler kullanmalı ya da makro konverter denilen, normal lensi bir noktaya kadar makro lense dönüştürebilen aparatlara sahip olmalısınız. Portre fotoğrafları çekmek istiyorsanız diyafram değeri düşük olan yani derinlik verebilen lensler tercih etmeniz daha tatmin edici sonuçlar almanızı sağlar. Doğayı fotoğraflamak ve yaklaşmanın tehlikeli olduğu hayvanları ya da yaklaşmak için zamanın olmadığı doğa olaylarını anlık olarak uzaktan yakalamak istiyorsanız tele lensler sizin için uygundur. Mimari çekimler hoşunuza gidiyorsa geniş açılı lensler tercih edebilirsiniz. Bir binanın hepsini almak için bütün görüntüyü aynı kareye sığdırmak normal lenslerle pek mümkün olmayabilir. Geniş açılı lensler, bu durumda yardımınıza koşar. Kısacası hangi makineyi alacağınıza karar vermeden önce makineyi ne için alacağınıza karar vermelisiniz. Böylelikle ihtiyacınızdan fazla bütçe ayırmak zorunda kalmaz, fotoğraf makinenizden de tam olarak istediğiniz verimi alırsınız.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fotoğraf Makinesi ve Kamera

SLR Fotoğraf Makineleri
Dijital Fotoğraf Makineleri
Aynasız Kompakt SLR Makineler
Video Kameralar
Outdoor / Sualtı Fotoğraf Makineleri
Filmli Fotoğraf Makineleri
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1729 ürün
DSACategoryId/2147483606/60002083