Hortum / Vantuz / Bağlantı Parçaları

Akvaryum Hortumu

Balıklar

Balıklar yalnızca su içerisinde yaşayabilen, solunumunu solungaçları yardımıyla yapan hayvanlardır. Solunumları solungaçları ile yaptıklarından burun yapısı yalnızca sudaki maddeleri koklayarak tanımaya yaramaktadır. Soğukkanlı hayvanlardan olan balıklar genellikle yumurta bırakarak ürese de kimi türler de doğurarak üremektedir.

Akvaryum 

Akvaryumlar, cam ya da içi görülebilen dirençli plastik malzemeler kullanılarak yapılan; balıklar, deniz memelileri, sürüngenler, suda yaşayan bitkiler gibi çeşitli canlılar için oluşturulan yapay yaşam alanlarıdır. Kimi akvaryumlar bu canlıları beslemek için üretilirken kimi akvaryumlar ise sergileme amaçlı üretilmektedir. 

Akvaryumlar için bazı canlılar doğadan alınırken bazı canlılar ise özel olarak laboratuvar ortamlarında üretilerek satılmaktadır. 

Boyutları, içerisinde yaşayan canlıların boyutlarına ve ihtiyaçlarına göre değişebilmektedir. Aynı zamanda akvaryumun yerleştirileceği mekanın özelliklerine göre de boyutları seçilebilmektedir.

Akvaryumlarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her canlının ihtiyaçları farklı olduğundan akvaryum şartları da içinde yaşayan canlıların ihtiyaçlarına göre ayarlanmalıdır. Boyutu, oksijen miktarı, sıcaklığı gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu bakımdan bir akvaryumda farklı türde canlılar barınacaksa, bu canlıların benzer koşullara ihtiyaç duyması önemlidir. Aksi takdirde birbirlerine ve akvaryumun şartlarına uyum sağlayamayacaklardır.

Akvaryumlarda bitki bulunması hayvanlar için avantaj sağlamaktadır. Çünkü bitkiler, balık dışkısından oluşan amonyum ve nitrat kimyasallarını emerek suyu temizlemektedir. Ayrıca, bitkiler fotosentez yaparken karbondioksit kullanıp dışarı oksijen verdiklerinden balıklar için karbondioksit-oksijen dengesi oluşturmaya yardımcı olmaktadırlar. Bunlara ek olarak, balıklar için barınak oluşturmaktadır. Balıklar dilediklerinde bitkilerin arasına saklanabilir, dinlenebilir. Bu tarz alanların olması balıkların stresini azaltmakta ve ortama uyum sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Bitkiler özellikle yavru balıkların sakinleşmesi, kendilerini güvende hissetmeleri için barınaklar oluşturmaktadırlar.

Akvaryum Suyu Nasıl Olmalıdır?

Akvaryumda kullanılan su klorlu olmamalıdır. Bu nedenle musluk suyu kullanıldığında su iki gün dinlendirilmelidir. Dinlendirme sayesinde klor gazı uçarak su klordan arınacaktır. Klorlu su balıklar için zararlı olduğundan bu işlemi yapmak oldukça önemlidir.

Suyun sıcaklığı da oldukça önemli bir diğer faktördür. Suyun sıcaklığına karar vermek için akvaryumda besleyeceğiniz canlının hangi sıcaklıklarda yaşadığını öğrenmelisiniz. Gereken sıcaklığı sağlamak için akvaryum ısıtıcılarından ya da soğutucularından destek alabilirsiniz.

Akvaryum Su Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Balıklara yem verildiğinde, balıklar yemleri yerken yiyecek artıkları veya kalıntıları oluşmaktadır. Bu kalıntılara ek olarak balıkların boşaltım yapmasıyla da su kirlenmektedir. Kirlenen su, balıkların sağlığı açısından tehdit oluşturmakla birlikte dışarıdan da bulanık bir görüntüye neden olmaktadır. Bu nedenle balıkların suyu düzenli olarak temizlenmelidir.

Akvaryum suyu temizlenirken suyun tamamen değiştirilmesi oldukça yanlıştır. Ortamın tamamen değişmesi balıklar için stres verici bir olaydır. Su tamamen değiştiğinde balıkların yaşam alanlarında zamanla oluşan yararlı bakteriler de gideceğinden ortam olumlu yanlarını da kaybetmektedir. Bu nedenle suyu tamamen değiştirmek yerine belirli aralıklarla dip hortumu kullanılarak suyun bir kısmı çekilmeli, çekilen kadar da yeni su eklenmelidir. 

Dip çekim işlemi için akvaryum dip çekim hortumu alınmalıdır. Bu hortumun bir ucu akvaryumun dibinde gezdirilirken diğer ucu ise akvaryum dışında kirli suyun akıtılacağı kabın içine tutulmalıdır. Su çekme işlemine başlanması için hortumda bulunan pompa kullanılmalıdır. Avuç içinde pompa sıkıp bırakılarak dipteki suyun çekilerek hortumun diğer ucuna gelmesi sağlanmaktadır.

Dip çekim hortumu için birçok hortum çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları plastik malzemeden üretilen akvaryum hortumu olabilirken bazıları ise silikon akvaryum hortumu olarak üretilmektedir.

Dip Çekimi Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Dip çekimi, akvaryumun dibinden belirli bir miktar su çekilmesi ve su çekildikten sonra çekilen su kadar taze suyun tekrar akvaryuma eklenmesidir. Bu işlem 15 günde bir olmak üzere akvaryumdaki suyun yüzde otuzunun hortum yardımıyla çekilip aynı miktarda suyun eklenmesiyle yapılmalıdır.

Akvaryumda yiyecek artıkları ve balık dışkıları gibi atıklar su içerisinde zamanla dibe çökerek dipte toplanmaktadır. Suyun üst kısımları görece daha temiz kalırken dipte kirli su toplanmaktadır. Yiyecek artıkları ve dışkılar, akvaryum dibine çöktüğünde dipteki yüzeylerde birikme yapmaktadır. Ancak bu yüzeylerde, akvaryumda balığın yaşamasıyla birlikte yararlı bakteriler de oluşmaktadır. Dolayısıyla dibe çöken atıklar yaralı bakterilerin görevlerini yapmasını engellemektedir. Akvaryumda balıklar için sağlıklı bir ortam oluşturulabilmesi ve suyun berraklığını koruyabilmesi için bu kirli suyun akvaryumdan temizlenmesi gerekmektedir. 

Dip çekimi, temiz suyu çekmeden ve balıkların yaşam alanlarında büyük değişiklik yapmadan kirli suyun temizlenmesi işlemidir. Bu işlem yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan biri, su çekildikten sonra eklenen suyun klorlu olmamasıdır. Su, klordan arındırılmak için iki gün kadar dinlendirilmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise eklenen suyun sıcaklığının akvaryumdaki suyun sıcaklığından en fazla 1-2 derece farklı olması gerektiğidir. Balıklar en fazla 2 derecelik sıcaklık farklarına uyum sağlayabilmektedir. Aksi takdirde bu farktan olumsuz etkilenmekte ve eğer bağışıklıkları düşükse hasta olabilmekte, stres yaşayabilmektedir.

Akvaryumlarda Hava Motoru

Balıklar da solungaçları yardımıyla solunum yaptıklarından akvaryumdaki oksijen ve karbondioksit dengesi önemlidir. Bu nedenle akvaryumun doğru şekilde ve düzenli olarak havalandırılması oldukça önemlidir. Bu havalandırma işlemi için akvaryum hava motoru kullanılmaktadır. Kimileri hava motoru yerine filtreler kullanmaktadır ancak filtreler hava motorlarının yerini tam olarak tutmamaktadır. 

Hava motorları sesli çalışıyor olması nedeniyle bazen rahatsız edici olsa da balıkların oksijen dengesinin sağlanması için hiç kapatılmadan çalıştırılmalıdır. Hava motoru, suda kabarcıklar oluşturarak su ile dışarıdaki havadan gaz alışverişi sağlamaktadır.

Akvaryumlarda Filtreler

Akvaryumlarda temizliğin sağlanmasında filtreler önemli bir yer tutmaktadır. Filtreler akvaryumun içinde veya dışında bulunmasına göre iç ve dış filtreler olarak ikiye ayrılmaktadır. 

İç filtreler, mekanik ve biyolojik temizlikten sorumludur. Bu temizliğe ek olarak, dışarıdan hava alıp su içine vererek suya oksijen de vermektedir. İç filtrelerin doğru çalışabilmesi için tamamının su içerisinde olması gerekmektedir. Bu filtre hiçbir şekilde durdurulmadan çalıştırılmalı, yalnızca temizlik için çıkarılmalı ve temizledikten sonra hemen geri takılmalıdır. İç filtre, akvaryumu temizledikçe atıkları bir bölmede biriktirecektir. 

Filtre, akvaryum içerisine yavaş ve kesintili hava vermeye başladığında iç filtrenin temizlenmesi gerektiği anlaşılmalıdır. İç filtre temizlenirken deterjan kullanılmadan yalnızca su ile temizlik yapılmalıdır. Aksi takdirde deterjandaki kimyasallar su ile tam olarak temizlenmeyeceğinden sonrasında balıklara zarar verecektir. Filtre temizliği esnasında ufak fırçalardan yardım alabilirsiniz.

Dış filtreler ise, genellikle iç filtreler ile aynı işi yapıyor gibi görünseler de aslında farklıdır. Dış filtrelerin akvaryum filtre hortumu akvaryum içinde kalırken filtre mekanizması akvaryumun dışında yer almaktadır. İç filtreler daha çok mekanik temizlik yaparken dış filtreler hem mekanik hem biyolojik temizlik yapmaktadır. 

Bu iki filtre türünün yapısı, çalışma prensibi açısından bu fark oluşmaktadır. Bu nedenle akvaryumlarda iki filtre türünün birlikte kullanımı önerilmektedir. İç filtrenin mekanik temizliği sayesinde suyun kaba kirleri orada toplanacaktır ve dış filtrenin kolayca dolması önlenmiş olacaktır. Bu sayede dış filtre işini daha iyi yapabilecektir.

Ayrıca iki filtre birlikte kullanılmadığında tek filtre daha kolay dolacağından daha sık filtre temizliği yapmak gerekecektir. İki filtre kullanımı temizlik açısından zaman kazandırmaktadır. İç filtreler akvaryumun içine yerleştirildikleri için genellikle dış filtrelere göre daha küçük boyutlarda tercih edilmektedir. Bu da akvaryuma yeterlilik açısından risk yaratabilmektedir.

Akvaryumların Bakımı Zor mudur?

Balıklar evde beslenmesi en kolay hayvanlardandır. Balık bakımında en önemli şey akvaryumların bakımının yapılmasıdır. Belirli aralıklarla filtrelerin temizlenmesi ve dip çekimi işlemi dışında akvaryum bakımı zor değildir. 

Akvaryumlar İçin Neler Gereklidir?

Akvaryumlarda gereken temel şeyler hava motoru, iç veya dış filtreler ve doğru sudur. Bunlara ek olarak balıklara bir ortam oluşturabilmek adına bitkiler, taşlar, mağaralar kullanılabilir.

Akvaryum Malzemelerinin Fiyatları Pahalı mıdır?

Balık beslemek oldukça yaygın olduğundan her bütçeye uygun akvaryum malzemesi bulmak kolaydır. Özellikle akvaryum hortum fiyatları oldukça uygundur. Fiyatları etkileyen faktörler ise alınacak ürünlerin yapı malzemeleri, büyüklükleri, dayanıklılıklarıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Akvaryum Hortumu

710 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 710 ürün
DSACategoryId/2147483616/24001725/60000428/60000432