Kedi Çimleri

Kedi Otu Nedir?

Kedilerin de aynı insanlar gibi sevdikleri, sevmedikleri şeyler, kendilerine ait özellikleri ve ihtiyaçları vardır. Hayatınızı ve evlerinizi paylaştığınız dört ayaklı sevimli dostlarımız kedilerin mutlu, keyifli ve sağlıklı olması herkes için çok önemlidir. Kedilerin mutlu olmasını sağlamanın yollarından biri de kedi otudur.

Kedi nanesinin bilimsel ismi Nepata cataria’dır ve oldukça yaygın bir bitkidir. Avrupa, Amerika ve Çin’in yanı sıra bu otun bazı türleri ülkemizde de kendiliğinden yetişir. Kedi otunun yaprakları yeşildir ve lavanta rengi çiçekleri vardır. Bazı türlerinin yaprakları öksürüğü kesmek gibi kimi hastalıklar için doğal tedavi aracı olarak kullanılır. Bu ota kedi otu denmesinin sebebi aslan, kaplan gibi büyük kediler ve insanlarla yaşayan evcil kediler de dahil olmak üzere tüm kedi türlerinin ota karşı sergilediği aşırı düşkünlüktür.

Kedi Otu Neden Kedilerin Hoşuna Gider?

Kedi otunun büyük-küçük tüm kedileri etkilemesinin sebebi yapraklarında ve sapında bulunan nepetalakton isimli bir bileşendir. Bitki, bu kimyasalı yaprakları ile sapını kaplayan küçük ampullerde üretir ve bu kırılgan ampuller patladığında kimyasal etrafa yayılır. Bazı kedilerin kedi otunu çiğnemesinin sebebi de aslında bu ampulleri patlatıp hoşuna giden kimyasaldan daha fazla etkilenmek istemeleridir. Kedilerin damaklarında vomeronasal ismi verilen ekstra bir koku organı vardır. Bu özel organ kedilerin burunları ile ağızlarında toplanan kokuların beyne ulaşmasını sağlar. Kedi otundaki kimyasal, bu organ yoluyla beyne iletilir ve kedilerin çiftleşme hormonlarını taklit eder, kedilerin kedi otunu bu kadar sevmesinin asıl sebebi de budur. Kedi otu hem dişi hem de erkek kedileri etkiler, her cinsiyetten kedi bu otun cazibesine kapılır.

Kedi otu genel olarak her kediyi etkiler, kedilerin çok küçük bir kısmı otun ana bileşeni olan kimyasala karşı tepkisiz kalırlar. Ayrıca kedi otu verdiğiniz kedinizin ottan etkilenmediğini düşünebilirsiniz ancak aslında etkilenmiş de olabilir zira her kedinin ota karşı tepkileri aynı olmayabilir. Yine de kullanmadan önce veterinerinize danışmak kediniz için daha sağlıklı olacaktır.

Her kedinin kedi otuna göstereceği tepki nasıl farklıysa otun her kedinin üzerinde bırakacağı etkinin süresi de farklı olabilir. Kimi kedilerde 10-15 dakika olan etki kimilerinde ise 30 dakikaya dek uzayabilir. Ayrıca kedinin ne kadar kedi otu kullandığı, çiğneyerek mi, koklayarak mı etken kimyasala maruz kaldığı gibi kimi etkenler de otun etki süresini etkileyebilir. Ancak genel olarak kedi otunun etkisi 15-20 dakika arasında geçer.

Kedi Otu Yavru Kedilere Verilebilir Mi?

Çoğu kişi kedileri yavruyken evlat edinir ve yavru kedisine kedi otu verip veremeyeceğini merak eder. Kedi otunun yavru kediler için herhangi bir zararı yoktur. Zararı olmasa da çoğu kedi 6 aylık olana, hatta 1 yaşına gelene dek kedi otuna bir tepki vermez. Her kedi bu genellemeye dahil değildir, bazı kediler daha erken dönemde de kedi otunu sevebilirler. Kedi otu fiyatları konusunda bilgi edinip yavru kediniz için kedi otu alarak sevip sevmeyeceğini, tepki gösterip göstermeyeceğini test edebilirsiniz. Ayrıca yavruyken tepki göstermeyen ya da az tepki gösteren kedilerin yaşları ilerledikçe kedi otuna karşı hassasiyetleri de artar. Yine de veteriner kontrolünde kullanmak çok daha yararlı olacaktır.

Kedi otu yavru, yetişkin ya da yaşlı yani her yaştan ve her cinsiyetten kedi için güvenlidir, hatta bu otun kedilerin sindirim sistemlerine de iyi geldiği bilinir. İnsanlarda ishal önleyici etkileri sebebiyle de doğal ve yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılan bu otun kediler için bilinen herhangi bir zararı olmamakla birlikte aşırı vermekten kaçınmak en doğrusudur. Bir kedinin aşırı dozda kedi otu tüketmesi hemen hemen imkansızdır ancak risk almamak adına kedinizin kedi otu kullanımını makul düzeyde tutmanız gerekir. Fazla kullanılması durumunda ya da beklenmeyen etkilerde veteriner hekiminize danışmanız ve hekiminiz kontrolünde kullanmanız faydalı olacaktır.

Kediler Kedi Otunu Nasıl Tüketir?

Kedi otunun birçok farklı formu vardır;

  • Kurutulmuş kedi otu
  • Kedi otlu spreyler (kedi otu spreyleri)
  • Kurutulmuş kedi otu ile doldurulmuş kedi oyuncakları

Kediniz için bu formlardan herhangi birini kedi otu fiyatları ve özellikleri hakkında bilgi edindikten sonra alıp hangisini kullanmaktan daha çok keyif aldığına bakarak o formda karar kılabilirsiniz.

Kediler koku yoluyla nepetalaktona yani kedi otundaki aktif kimyasal bileşene maruz kaldıklarında bu kimyasal uyarıcı görevi görür. Yutma yoluyla aldıklarında ise tam tersine kediler üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Bu da kedi otuna kedinizin vereceği tepkilerin kedi otunu ne yolla aldığına bağlı olarak farklılık göstereceği anlamına gelir. Genel olarak kedi otu etkisi altındaki kediler yerde yuvarlanabilir, odanın içinde koşturabilir, aşırı hareketli davranabilirler. çiğneme-yutma yoluyla alan kedilerse aniden sakinleşebilir.

Kedi Otunun Kedilere Faydaları

Kedilerin keyifle tükettiği, ev içindeki yaşamlarına renk katan, eğlenmelerini sağlayan kedi otu aslında bundan çok daha fazlasıdır. Zira bu otun kedilere birçok faydası da vardır. Yani kedi otu kedileri eğlendirip keyiflendirmekle kalmaz sağlıklarına da yararlı etki yapar. Ayrıca kedilerle yaşayan insanların da hayatını kolaylaştırır. Nane ailesinden bir bitki olduğu için kedi nanesi ismi ile de bilinen kedi otunun kedilere faydaları şunlardır:

  • Kedileri egzersiz yapmaya teşvik eder: Evlerde kapalı yaşayan kedilerin karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan biri hareketsizliktir. Kedilerin sağlıklarını koruyabilmeleri için yeterli düzeyde egzersiz yapmaları gerekir. Çoğu ev kedisi hareket etme konusunda isteksizdir ve bu ilerleyen süreçte çeşitli sağlık sorunları yaşama risklerini artırır. Kedi otu kedileri egzersiz yapmaya teşvik eder, hareketsiz kediniz bu ot sayesinde hareket edebilir. Özellikle de kedi otu içeren toplar gibi kedi oyuncakları ev kedilerine egzersiz yaptırmak için harika birer araçtır.
  • Kedileri rahatlatır: Kediler de aynı insanlar gibi strese girebilirler, gergin hissedebilirler. Kedi otu kedinizin rahatlamasına yardımcı olur. Özellikle de koklama yerine yutarak tükettiğinde kedi otu kedinizi kesinlikle rahatlatır.
  • Kedileri eğitmekte kullanılabilir: Kediler eğitilmeye yatkın canlılar değildir, ancak kedi otu kedinize bazı eğitimler vermeniz konusunda size yardımcı olabilir. Olumlu pekiştirme yöntemi için kedi otu kullanabilirsiniz. Örneğin; veterinere giderken çok strese giren kedinize kedi otu vererek ve bunu her seferinde yaparak zamanla veterinere gitmeyi kedi otunun verdiği keyifli etkiyle özdeşleştirip veteriner ziyaretlerini stresiz şekilde yapmayı başarabilirsiniz.
  • Kedileri yönlendirmek için kullanabilirsiniz: Kedilerin mobilyaları tırmalamayı sevdiği bilinir, aslında bu sağlıkları için gereklidir. Kediler mobilyaları yalnızca tırnak bakımları için değil kol kaslarını esnetmek için de tırmalarlar. Çoğu kedi ebeveyni kedisine bu işlemi yapması için kedi tırmalama tahtası alır ancak kediler genellikle bu tahtaları kullanmazlar. Tırmalama tahtasına kedi otu koyarak kedinizi tahtayı kullanmaya teşvik edebilirsiniz. Böylece kediniz hem kedi otunun keyfini çıkarırken hem de tırnak bakımını yapıp kaslarının sağlığını koruyabilir.
  • Kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirir: Herkes sevgili kedisi ile arasında güçlü bir bağ olmasını ister. Kedi otu, özellikle de kedi otlu oyuncaklar bu bağı kurmanıza yardımcı olabilir. Kedinizle, kedi otlu oyuncaklar düzenli olarak oyun oynamanız aranızdaki bağı güçlendirerek çok daha sıcak bir ilişki kurmanızı sağlar.

Kedi Otu Kedilerde Bağımlılık Yapar Mı?

Kedilerin bayıldığı bu ot hakkında en merak edilen konulardan biri kedi otu fiyatları, diğeriyse kedi otunun kedilerde bağımlılık yapıp yapmadığıdır. Kediler, kedi otunu çok severler ancak bu otun onlarda herhangi bir bağımlılık yapma riski yoktur. Yavru, yetişkin ya da yaşlı kedinizde kedi otunu güvenle kullanabilirsiniz. Bağımlılık yapmadığı için vermeyi kestiğinizde hiçbir yan etkisi olmaz. Ailenizin dört ayaklı sevimli üyesine dilediğiniz aralıklarla kedi otu verebilirsiniz. Hergün bile verseniz ne bir yan etkisi ne de bağımlılık yaratma riski olmaz.

Kedinize keyif vermesi için alacağınız kedi otunun nasıl koktuğu da merak edilen konular arasında yer alıyor. Kedi otunun diğer ismi kedi nanesidir ve nanegiller familyasından bir bitkidir. Kokusu da naneyi andırır. Yani insanları rahatsız edecek bir kokusu yoktur, aksine çoğu insan için de hoş bir kokusu vardır. Kuru naneden çok taze naneye benzeyen kedi otunun kokusu için ferahlatıcı tanımı kullanılabilir.

Kedi Otu İnsanlar İçin Güvenli Midir?

Özellikle hem kedisi hem de bebeği ya da çocuğu olan ailelerin kedi otu konusunda merak ettiği konulardan biri de bu otun kendileri ama daha önemlisi çocukları için herhangi bir zararı olup olmadığıdır. Kedi otu insanlarda da bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir, ne çocuklara ne de yetişkinlere herhangi bir zararı yoktur. Ancak hamileler üzerinde etkileri ile ilgili yeterli bilimsel ve tıbbi araştırma olmadığı için hamileler üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı sorusu henüz yanıt bulmuş durumda değil. Yani eğer hamileyseniz kedinize hamilelik süreciniz bitene kadar kedi otu vermemeyi tercih edebilir ya da veteriner hekiminize ve doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Kedinize ilk kez kedi otu vereceğiniz zaman az bir miktar vererek tepkileriniz gözlemlemeniz en doğrusudur. Bu ot çok nadir olmakla birlikte bazı kedilerde agresif davranışlara neden olabilir. Yani özellikle de kediniz erkekse önce az bir miktar vererek tepkilerini gözlemleyip sonra normal miktarda kedi otu vermeniz olası agresiflik durumunu önlemek için makul bir önlemdir. Kedi otunun doz aşımı yoktur ama yine çok nadir olmakla beraber eğer kedi otu kokladıktan ya da çiğnedikten sonra kedi dostunuzda kusma, ishal gibi belirtiler görürseniz onu ottan uzaklaştırmanız en doğrusudur. Bu belirtiler kedi otu sebebiyle olmamış olabilir ancak bir önlem olarak kediyi ottan uzaklaştırmanız ve veteriner hekiminize danışmanız yeterli olacaktır.

Kedi Otu Fiyatları

Kedinizin hayatına neşe katacak, egzersiz yapmasına yardım ederek sağlığını korumasını sağlayacak, sıkılmasını engelleyecek kedi otu fiyatları birkaç faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bunların ilki otun hangi formda olduğudur. Yani kedi otlu oyuncaklar kurutulmuş kedi otu ve kedi otu spreyi olarak satılan ürünlerin fiyatları farklıdır. Aslında bu üç formun kullanım alanları da farklıdır. Kedi otu spreyi kedileri belirli bir noktaya, örneğin kedi tırmalama tahtasına çekmek için kullanabileceğiniz harika bir araç olarak kullanılırken kedi otlu oyuncaklar özellikle hareketsiz kedilerin günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde hareket etmesini sağlamak için kullanılabilir. Yani kediniz için kedi otu alırken kedi otu fiyatları kadar kedi otunu ne amaçla aldığınızı da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedi otu fiyatları konusunda belirleyici bir diğer unsur markadır. Her markanın kendi fiyat politikasına ve kalitesine bağlı olarak kedi otu fiyatlarında farklılıklar görülebilir. Birçok farklı markanın ürettiği kedi otu çeşitlerinin fiyatlarını öğrenip kedinize mutluluk verecek kedi otunu kolayca satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kedi Otu Fiyatları

324 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 324 ürün
DSACategoryId/2147483616/560074/24001689/24003312