Kedi Oyuncakları

Evcil hayvanlar binlerce yıldır yanı başımızdalar ve kediler insanların hem en sevdiği hem de en çok birlikte yaşadığı evcil hayvanların ilk sırasında yer alıyorlar. Dünyanın her yeri gibi ülkemizde de milyonlarca kişi hayatını bu harika canlılar ile paylaşıyor. Kedilerin bizler tarafından bu denli çok sevilmesinde estetik görünümleri kadar meraklı ve oyuncu karakterlerinin de rolü büyük tabii ki. Kedi oyuncakları yaradılış olarak hem enerjik ve meraklı hem de oyuncu olan kediler için bir lüks olmaktan öte ihtiyaç zira oyun oynamak kedilerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlıkları için vazgeçilmez bir aktivite.

Oyuncak denilince çoğu kişinin aklına yavru kediler gelse bile bu doğru değil çünkü kediler sadece yavruyken değil tüm yaşamları boyunca oyun oynamayı seven canlılar. Ayrıca oyun kediler için keyifli bir aktivite olmanın ötesinde anlamlar taşıyor. Yavruların fiziksel ve zihinsel gelişimine destek olan kedi oyuncakları yetişkin kedilerinse hem zihinsel aktiviteleri korumasına yardım ederken aynı zamanda hareketsizlik nedeni ile ortaya çıkabilecek olası sağlık sorunlarının önlenmesinde rol oynuyor. Tüm bu açılardan değerlendirildiğinde kedi oyuncakları, sevimli dostlarımız için gerçek bir ihtiyaç, kedinizin yavruluk döneminden itibaren sağlıklı ve mutlu olması için ona yaşına uygun oyuncaklar almanız gerekiyor.

Kedi Oyuncakları Nelerdir?

Kediler yavruluktan itibaren hayatı öğrenmek ve çevreyi keşfetmek için oyun oynarlar. Bizlerin izlerken eğleniyorlar diye düşündüğümüz kediler aslında oyun oynarken hem eğlenirler hem de çevreyi keşfeder, fiziksel kondisyonlarını korur hem de zihinsel aktivitelerini kullanırlar. Kediler için oyun hayati bir ihtiyaçtır. Yeteri düzeyde oyun oynayamayan kedilerde fiziksel  ve ruhsal sorunlar görülme riski vardır. İşte bu sebeple kedi oyuncakları özellikle evlerde yaşayan kediler için gerçekten büyük önem taşır. Kedi oyuncakları kedilerin farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özenle tasarlanır ve her yaştan kedinin eğlenirken sağlığını da korumasını sağlayan birer üründür bu oyuncaklar.

Kedi Oyuncaklarının Faydaları

Kediler binlerce yıl önce evcilleşerek bizlerin yanı başında yaşamaya başlamış olan en yakın dostlarımızdan biridir. Kediler evcil hayvan oldukları için evlerde, apartmanlarda yaşamaya son derece kolay şekilde ve başarıyla uyum sağlarlar. Bir kedi ev hayatında hemen hiç sorun çıkarmayan harika bir ev arkadaşıdır ancak bu kendine has birçok ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Kedilerin sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için yeterli düzeyde hareket etmeleri çok önemlidir ve kedi oyuncakları her şeyden önce bunu sağlamak için en etkili araçlardır.

Kedi oyuncakları egzersizi teşvik eder: Kediler hayatlarının yarısından fazlasını uyuyarak geçirirler ancak bunun yanında kesinlikle yeterli düzeyde hareket etmeleri gerekir. Yetersiz egzersiz kedilerde obezite, diyabet hastalığı ve kalp hastalıkları riskini ciddi oranda yükseltir. Kedi ebeveynleri çeşitli kedi oyuncakları kullanıp kedileri oyuna yani hareket etmeye teşvik ederek egzersiz yapmalarını sağlayabilir. Böylece yalnızca kedi ile keyifli vakit geçirmekle kalmayıp ailenin tüylü üyesinin sağlığını da koruyabilirler.

Can sıkıntısını önlerler: Kediler doğuştan meraklı canlılardır ve hemen hepsi macera severdir. Kedilerin merak ve macera özlemlerini giderme şansı bulamadıklarında depresyona girdikleri bilinen bir gerçektir. Kedilerde can sıkıntısını önlemenin en etkili yoluysa yine kedi oyuncakları ile oynamasını sağlamaktır.

Stresi ve kaygıyı hafifletirler: Stres ve anksiyete tıpkı insanlar gibi kediler için de kötüdür. Kediler taşınma, eve yeni birinin gelmesi gibi birçok etkene bağlı olarak bu duyguları yaşayabilirler ve kedi oyuncakları kedilerin stres ve kaygıyla başa çıkmasına yardım ederler.

Oyuncaklar kedinin ailesine bağlanmasına yardım ederler: Kedi oyuncaklarının en önemli faydalarından biri de kedi ile sahibi arasında bir bağ kurmaya sağladıkları katkıdır. Kedinizi oyuncağı ile oynatmak kedinizin size bağlanmasını kolaylaştırır. Ayrıca eve yeni bir kedi geldiğinde iki kedinin birbirlerine alışmasını sağlamak için de bu oyuncaklar idealdir. İki kedinin beraber oynayabileceği bir oyuncak vermek kedilerin birbirlerine çok daha kolay alışmasını sağlar.

Güven sağlar, sosyalleşmeye yardım eder: Bazı kediler özellikle de yavru kediler yeni girdikleri ortamda güven duygusu hissetmekte zorlanabilirler. Kedi oyuncakları kedilerin yeni ortamlarına adapte olup, kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Yine yavruların sosyalleşmesi için de bu oyuncaklar ideal birer araçtır. Sosyalleşme sorunu yaşayan yavru kediler kedi oyuncakları kullanılarak oyuna katılmaları sağlandığında kısa sürede sosyalleşme sorununu yenebilirler.

Kedilerin zihinsel gelişimine katkı sağlarlar: Kedilerde görerek ve oynayarak öğrenmek esastır, kedi oyuncakları yavruların zihinsel gelişimine önemli katkı sağlayan birer araçtır. Üstelik bu oyuncaklar yalnızca yavru kedilerin değil yetişkin kedilerin de beyin fonksiyonlarını canlı tutmak için vazgeçilmezdir. Bir kedinin yaşamı boyunca dinç bir zihne sahip olması için oyuncaklar tek alternatiftir.

Kedi oyuncakları dolaşım ve kasların korunmasını sağlar: Ev kedilerinde görülen en büyük sorunlardan biri olan hareketsizlik dolaşım sistemini olumsuz etkilemenin yanı sıra kaslarda da çeşitli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. İlgisini çeken bir oyuncak ile düzenli oynayarak hareket etmesi sağlanan kedilerin dolaşım sistemleri daha iyi çalışır ve kaslarının sağlığı da korunur.

Tırmalama oyuncakları hem kedi hem de mobilyalar için iyidir: Kediler tırnaklarını bilemek ve kol kaslarını esnetmek için tırmalama hareketi yapmak zorundadır. Kedilerin sağlığı için gerekli olan bu hareketi kedi tırmalama oyuncaklarında yapmaları kedilerin sağlıkları kadar evlerdeki mobilyaların da korunmasını sağlar. Kedi tırmalama oyuncağı alarak kedinizin tırnak ve kol kaslarına bakım yapmasını sağlarken mobilyalarınızı tırmalamasına da büyük ölçüde engel olabilirsiniz.

Kedi Oyuncağı Çeşitleri

Kedi oyuncakları kedilerin birçok ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanıp üretilen son derece özel oyuncaklardır. Kimi oyuncaklar; örneğin diş kaşıma oyuncakları belirli bir amaca yönelik üretilirken bazı oyuncaklarda kedilerin birden fazla ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanır. Kedi oltası gibi oyuncaklar kedilerin hem dikkatlerini toplamalarını hem de fiziksel olarak hareket ederek sağlıklarını koruyabilmelerini amaçlayan oyuncaklardır. Peluş ya da farklı materyaller kullanılarak üretilen fare ve tırtıl gibi oyuncaklarsa doğuştan birer evcil olan ve hayatları boyunca avlanma içgüdüsüne sahip olan kedilerin avlanma ihtiyaçlarını gidermeleri için üretilir. Elbette kediler bu oyuncakların peşinden koşarken avcılık güdülerini gidermenin yanı sıra hareket de ederek egzersiz yapmış olurlar.

Kedi oyuncakları üretilirken oyuncakların kedilerin ilgisini çekmesini sağlayacak şekillerin yanı sıra renkler de tercih edilir. Yani kediniz için alacağınız oyuncak çeşitleri her açıdan kedinin ilgisini çekip onu zihinsel ve fiziksel olarak egzersiz yapmaya teşvik edecek şekilde özenle tasarlanıp üretilmiş birer oyuncaktır.

Kedi Otlu Kedi Oyuncakları

Kedi otu ya da kedi nanesi ismi ile bilinen bitki ister aslan, kaplan gibi büyük kediler olsun ister evlerimizde bizlerle yaşayan evcil kediler olsun tüm kedilerin etkisini çeker. Kedi otunun uçucu yağında bulunan nepetalaktok isimli bir kimyasal kedilerin bu ottan çok hoşlanmalarını sağlar. Bazı kediler kedi otunu diğerlerinden fazla sevebilirler ama neticede tüm kediler bu otun cazibesine kapılırlar.

Kedi oyuncağı üreten markalar elbette kedilerin kedi otuna karşı olan düşkünlüğünü her kedinin keyifle oynayacağı oyuncaklar tasarlamak için değerlendirmişler ve ortaya kedileri hem neşelendiren, eğlendiren aynı zamanda da keyiflendiren kedi otlu oyuncak modelleri çıkmış. Kedi otlu oyuncaklar özellikle oyun oynama konusunda isteksiz ve hareketsiz kedileri oyuna teşvik edip egzersiz yapmalarını sağlamak için kesinlikle mükemmel birer alternatif. Kedi dostunuza kedi otlu oyuncak alarak otun vereceği keyifle neşelenmesini ve egzersiz yaparak sağlığını korumasını sağlayabilirsiniz.

Kedi Diş Kaşıma Oyuncakları

Kediler de tıpkı insanlar gibi diş değiştirirler. Yavru kediler 2 buçuk aylık olduklarında diş değiştirme süreci başlar ve bu süreçte süt dişlerini dökerek yaşamları süresince taşıyacakları dişleri çıkartırlar. Yavru kedilerde diş değişimi 6 aylık olmalarına dek sürer ve bu süreçte dişleri ciddi şekilde kaşınır. Kedi diş kaşıma oyuncakları kedilerin bu dönemi konforlu şekilde geçirmesi için son derece gereklidir. Zira diş kaşıma oyuncağı olmayan yavrular dişlerindeki kaşıntıyı gidermek için insanları ya da mobilyaları ısırma gibi eğilimler sergileyebilirler. Yavru kedilerin diş değiştirme sürecinde hem dişlerini kaşıması hem de oyun oynayarak eğlenip hoşça zaman geçirmesi için birden fazla diş kaşıma oyuncağı almak en doğrusudur. Böylece yavru bir oyuncağa olan ilgisini kaybettiğinde diğerine yönelerek başka şeyleri kemirme ihtiyacı duymaz.

Kedi Oyuncakları Nasıl Seçilir?

Kedileri özel ve çok sevilen birer dost kılan en önemli özelliklerinden biri her kedinin farklı karaktere sahip olmasıdır. Sofistike canlılar olarak tanımlanabilecek olan kedilerin kendilerine has zevkleri ve alışkanlıkları vardır ve bu her kediyi eşsiz kılar. Her kedinin zevklerinin ve alışkanlıklarının farklı olması onların aynı oyuncağı sevmemesi anlamına gelebilir. Kedi oyuncakları seçerken kedinizin zevklerini, alışkanlıklarını, hatta hoşlanmadığı şeyleri göz önünde bulundurmanız onun için en doğru oyuncağı seçmenize ciddi şekilde yardımcı olur. Örneğin kedinizin renkli eşyalara karşı ilgili varsa rengarenk kedi oyuncakları onun için uygun olabilir. Ya da kediniz hareket etmekten hoşlanmıyorsa onu hareket etmeye teşvik edecek kedi otlu oyuncaklar iyi bir seçimdir.

Elbette kedinin yaşı ve ihtiyaçları da kedi oyuncağı seçimi için önemli kriterlerdir. Diş değiştirme çağındaki yavru kedilere diş kaşıma oyuncakları, genç ve avlanmaya hevesli kedilere pelüş fareler gibi avlanma ihtiyacını giderebileceği oyuncaklar almak en doğrusudur.

Kediler Ne Zaman Oyuncakla Oynamaya Başlar?

Kediler dünyaya gözleri kapalı olarak gelirler ve gözlerinin açılması 14 günlük yani iki haftalık olmalarını bulur. Ancak gözleri açılır açılmaz tam olarak görmeye başlamazlar. Yavru kedilerin gözlerinin tam anlamıyla görmeye başlaması 4 haftalık olmalarını bulur. Dolayısıyla 4 haftalıktan küçük yavru kediler henüz tam anlamıyla görmedikleri ve duymadıkları için oyuncaklara ilgi göstermeleri beklenemez. 4 haftalık yani 1 aylık olan yavrular yavaş yavaş çevreye karşı daha ilgili hale gelirler ve 1,5 aylık olduklarında artık oyuncu çağları olarak adlandırılan ve sürekli oyun peşinde koştukları dönem de başlamış olur. Bu dönemde yavrular oyuncaklarla da oynamaya başlayabilirler. Kedi oyuncakları yavruların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde tasarlanmalarının yanı sıra yavruların herhangi bir zarar görmesini de engelleyecek malzeme ve formlarda üretilirler.

Yavru kedi oyuncakları üretiminde kedilere alerji yapabilecek malzemeler kullanılmadığı gibi yavruların yutamayacağı şekil ve boyutlarda olmalarına da özen gösterilir. Yani 1,5 aylık olmuş yavru kediler kedi oyuncakları ile keyif ve zevkle ayrıca güven içinde oynayabilirler.

Kediler Kaç Yaşına Kadar Oyuncaklarla Oynarlar?

Söz konusu insanlar olduğunda oyuncaklar bebeklik ve çocukluk dönemi ile özdeşleştirilir ancak kedi dostlarımız için aynı kural geçerli değildir. Kediler yavru oldukları dönemden başlayarak tüm yaşamları boyunca aynı meraklı ve oyuncu yapıya sahip bir yaşam sürdürürler. Elbette yavrular oyuncaklara karşı daha ilgilidir ama bir kedi oyuna ve oyuncaklara olan ilgisini tüm yaşamı boyunca kaybetmez. Oyuncaklar kediler için insanlardan farklı olarak sadece oyun aracı değil avlanma içgüdülerini tatmin eden birer araç ve tabii ki egzersiz yapmalarını sağlayan birer sağlık gerecidir. Kediniz ister genç sayıldığı 2-3 yaşlarında olsun ister daha ileri yaşlarda hatta yaşlı olsun kedi oyuncakları ile oynamaya devam edecektir. Yaşlı kedilerde ortaya çıkabilecek olan hareketsizlik, çevreye ilgisizlik gibi sorunlara karşı da oyuncaklarla oynamaları uzmanlar tarafından önerilen etkili bir yöntemdir. Kısacası kediler tüm hayatları boyunca kedi oyuncakları ile oynayabilirler, ayrıca bu onlar için gereklidir.

Kedi Oyuncakları Fiyatları

Kedi dostlarımızın eğlenmeleri ve sağlıkları için vazgeçilmez olan kedi oyuncakları fiyatları birçok unsura bağlı olarak farklılık gösteriyor. Oyunun kediler için öneminin artık herkesçe kabul edilmesi ve oyuncakların bu güzel hayvanların bedensel ve ruhsal sağlıkları üzerindeki olumlu etkilerinin kanıtlanmış olması kedi oyuncağı üretiminde büyük bir çeşitliliği de beraberinde getiriyor.

Büyük bir çeşitliliğe sahip olan kedi oyuncakları fiyatları üretildikleri malzemeye, oyuncağın modeline, büyüklüğüne, uzaktan kumandalı olması gibi ekstra özelliklere bağlı olarak değişiyor. Çok geniş bir yelpazeye yayılmaları sayesinde hem her kedinin hoşuna gidecek hem de sizlerin bütçesine uygun fiyatlı oyuncağı gayet kolay şekilde bulabilmeniz mümkün.

Kedi Oyuncakları Nereden Satın Alınır?

Dünyanın ve ülkemizin en fazla birlikte yaşanan evcil hayvanı, tüylü ve sevimli dostlarımız kediler için vazgeçilmez olan kedi oyuncakları tüm çeşitleri ile birlikte Hepsiburada’da sizi ve tabii ki tüylü dostunuzu bekliyor. Farklı markaların kedilerin yaşamlarının her döneminde keyifle oynayıp sağlıklarını korumak için egzersiz yapmalarını sağlayacak olan kedi oyuncakları kampanyalı ve avantajlı fiyatlar ile Hepsiburada’da bir arada beğeniye sunuluyor. Onlarca markanın büyük bir özenle tasarlayıp ürettiği güvenli kedi oyuncaklarını hemen incelemeye başlayıp kedi dostunuzun yaşına, ihtiyaçlarına uygun güvenli kedi oyuncaklarını kolayca satın alabilirsiniz.

Kedi oyuncakları kedime zarar verebilir mi?

Günümüzde evcil hayvanlar için üretilen tüm malzemelerde olduğu gibi oyuncaklarda da evcil dostlarımızın güvenliği birinci planda tutuluyor. Uzmanlar tarafından tasarlanan kedi oyuncakları kedilerin yutması, herhangi bir yerlerine batması, bir yaralanmaya neden olması gibi olası tüm riskleri ortadan kaldıracak şekillere sahipler. Ayrıca oyuncakların üretiminde kullanılan malzemeler de kedilere zararsız. Yani kedi oyuncaklarının ailenizin kıymetli dört ayaklı dostuna herhangi bir zarar verme riski bulunmuyor.

Yavru ve yetişkin kediler aynı oyuncaklarla oynayabilir mi?

Prensip olarak kediler her yaşta tüm kedi oyuncakları ile oynayabilirler ancak yavru kediler ile yetişkin kedilerin aktivite gereksinimleri ve ilgi duyacakları şeyler elbette farklılık gösterebilir. Zaten tam da bu sebeple markalar hem her yaşta kedinin oynamasına uygun hem de yavrular ve yetişkinler için ayrı oyuncaklar tasarlayıp üretiyorlar. Yavru ve yetişkin kedilerin aynı oyuncakla oynamasında herhangi bir sorun yoktur, yani oynayabilirler ama ayrı oyuncaklar almanız daha faydalı olacaktır.

Kedi oyuncakları nasıl temizlenir?

Kedilerin doğaları gereği ısırıp evde hatta bahçede çeşitli yerlere atıp saklamaları oyuncakların zamanla kirlenmesine neden olabilir ve kedi sahipleri sevimli dostlarının sağlığı açısından bu oyuncakları elbette ki temizlemek isterler. Kedi oyuncaklarının büyük bir çoğunluğu yıkayarak temizleme uygun materyallerden üretilmiştir, hatta birçok kedi oyuncağını çamaşır makinesinde bile yıkamak mümkündür. Tüylü dostunuzun oyuncaklarını yıkayarak temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur oyuncağı iyice durulamaktır zira deterjan kalıntıları oyuncakları ağızlarına alan kediler için zararlı olabilir.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kedi Oyuncakları

10.000+ ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Kedi
Kedi
Kedi Oyuncakları
Kedi Oyuncakları
Kedi Otlu Oyuncaklar
Kedi Otlu Oyuncaklar
Olta Oyuncaklar
Olta Oyuncaklar
Toplar & Fareler
Toplar & Fareler
Aktivite & Zeka Oyuncakları
Aktivite & Zeka Oyuncakları
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 45 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?