Makaslar, eğitimden hobiye kadar pek çok alanda vazgeçilmez ekipmanlar arasında yer alıyor. Çelik, nikel, alüminyum gibi farklı metallerden yapılan makaslar mevcut. Makas seçiminde makası hangi alanda kullanacağınızı ve makasın ham maddesini göz önünde bulundurarak daha verimli ve uzun süre kullanabileceğiniz bir makas alabilirsiniz.

Makas Nasıl Seçilir?

Makas alırken önce hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer uzun süre kullanacağınız kaliteli bir makas almayı düşünüyorsanız, paslanmayan çelikten üretilen makasları tercih edebilirsiniz. Makasın bileme işlemine uygun olması da uzun süre keskin şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Makası güç uygulanacak alanlarda kullanacaksanız, metal saplı makaslardan uzak durmanızda fayda bulunuyor. Plastik, kauçuk, bambu gibi maddelerden yapılan saplar elinizin acıma ihtimalini en aza indiriyor. Klasik amaçlı makasların uçları sivri olmuyor. Eğer özel bir amaç için kullanacaksanız, ucu sivri makasları tercih edebilirsiniz.

Çocuklar İçin Hangi Makas Uygun?

Çocuklar için makas alırken çocukların güvenliğini düşünerek çok keskin olmayan ürünleri seçmenizde fayda bulunuyor. Yapacakları aktivitelerde daha fazla eğlenmeleri ve hayal güçlerini geliştirmeleri için farklı desenleri ve karakterleri bulunan makasları da tercih edebilirsiniz.

Dikiş İçin Hangi Makas Kullanılır?

Başarılı bir dikiş için en önemli unsurların başında kaliteli makas kullanımı geliyor. Dikiş için gerekli kalıbı ne kadar güzel çıkarsanız ve dikişi muntazam dikseniz de, kumaşın kesimi pürüzlü ise istediğiniz sonucu ortaya çıkaramayabilirsiniz. Dikiş için kullanılan makaslar terzi makası olarak biliniyor ve paslanmayan çelikten lazer kesimli şekilde üretiliyor. Ayrıca lazer özelliği bulunan makaslar sayesinde keseceğiniz çizgiyi belirlemeniz de mümkün.

Makas Hangi Parmaklarla Tutulur?

Makası doğru şekilde tutarsanız, daha az güç uygulayarak işinizi tamamlayabilirsiniz. Doğru makas tutuşunda, makasın geniş olan deliği alta geliyor ve bu deliğe işaret parmağı ile beraber orta parmak yerleştiriliyor. Üstte kalan dar deliğe ise baş parmak yerleştirilerek kesme işlemi gerçekleştiriliyor.

Makas Neden Körelir?

Makas kullanırken ne kadar dikkatli olursanız olun, belirli bir süre sonra makas körelebiliyor. Makasın körelmesinin başlıca nedeni, kesme esnasında oluşan sürtünmeyle beraber pürüzsüzlüğünün ve keskinliğinin azalması, ancak bazı noktalara dikkat ederek makasınızın körelme süresini uzatabilirsiniz.

Kâğıt makasını ayrı tutmanızda fayda bulunuyor. Kâğıt kesmek için çok keskin bir makasa ihtiyaç duyulmuyor, ancak kâğıt kestiğinizde makasın ucu kolayca köreliyor.

Makası ıslak bırakmamaya özen gösterebilirsiniz. Islak bırakılan makas köreleceği gibi, paslanma riski de artıyor.

Makas Nasıl Keskinleştirilir?

Makasınız bilemeye uygun özellikte ise bıçak bileyicilerde biletebilir ya da evde bileme aleti yardımı ile bıçağı keskinleştirebilirsiniz, ancak bilemeye uygun olmayan makaslar için de körelmeye karşı bazı yöntemler bulunuyor.

Alüminyum folyo makası keskinleştirmek için sıklıkla kullanılıyor. Bir parça alüminyum folyoyu makasla bol bol keserek makasınızın keskinleştiğini görebilirsiniz.

Makas bileme için zımpara kağıdından da yardım alabilirsiniz ancak dikkatli olmanız gerekiyor. Aksi takdirde makasın ağzını tamamen bozabilirsiniz.

Bir bıçak ya da falçatayı makasınızın ağzına paralel olarak sürtebilirsiniz. Böylelikle makasın ucu keskinleşiyor ve makas daha iyi kesmeye başlıyor.

Makasınız ile cam bir bardak ya da kavanozu kesmeye çalışabilirsiniz. Makas ve cam arasında oluşan basınç, makasın ucunu keskinleştiriyor.

Makas Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tırnak, kaş ve manikür/pedikür makası gibi kişisel bakım için kullanılan makaslarda dezenfekte işlemi son derece önemli. Kişisel bakım makaslarını yalnızca kendiniz kullanıyor olsanız da, belli aralıklarla temizlemenizde fayda bulunuyor. Makasın her kullanımı sonrasında makası, kolonya ya da antibakteriyel jel ile silebilirsiniz. Ayrıca ayda bir kere de suda kaynatabilirsiniz. Dezenfekte işlemi sonrasında makası tamamen kurulamak bakteri ve pas oluşumunu engellemek için gerekli oluyor.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Makas Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1480 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/60003342