Kaplumbağa

Evcil hayvan olarak beslenen sürüngenler; doğal ortamını en iyi şekilde taklit edecek kafeslere ve yaşam alanlarına ihtiyaç duyan, oldukça hassas canlılardır. Diğer evcil hayvan türleri ile kıyaslandığında yılanlar, kertenkeleler ve kaplumbağalar gibi sürüngenlerin ışık, beslenme ve barınma gibi ihtiyaçları daha özeldir. Sürüngenlerin tamamı soğukkanlıdır ve vücut ısıları çevre koşullarına göre değişir. Evcil hayvanınızın sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü bir hayat sürebilmesi için kafes ve aydınlatma aksesuarları ile ideal ortamı oluşturabilirsiniz. Özel olarak formüle edilmiş sürüngen yemleri ile sağlıklı ve yeterli beslenmesini sağlayabilirsiniz. 

Sürüngen Kafesi Nasıl Olmalı?

Sürüngeniniz için doğru kafes tipini seçmek, hayati fonksiyonlarını yakından ilgilendirdiği için son derece önemlidir. Kafes satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey kullanılan malzemedir. Sürüngeninizin türüne göre; tel, cam, teraryum ya da plastik kafes modellerinden birini seçmeniz gerekebilir. Beslediğiniz hayvanın özellikleri hangi kafesi seçmeniz gerektiğini belirler.

Örneğin, bir bukalemun besliyorsanız maksimum hava akışına izin veren bir kafes seçmeniz gerekebilir. Öte yandan, yüksek seviyede nem gerektiren bir yılan türü besliyorsanız, kapalı bir cam veya plastik kafes daha iyi bir seçim olabilir. Sürüngen bakımında kafes malzemesi kadar boyutu da çok önemlidir. Evcil hayvanınız henüz bebekse, büyüdüğünde ulaşabileceği maksimumum boyutu düşünerek seçim yapmanız gerekir. Örneğin Burma pitonu ve iguana gibi türlerin bebeklik ve yetişkinlik arasındaki kilo farkı oldukça fazla olabilir.

Sürüngen Kafesi Aksesuarları Nelerdir?

Sürüngen malzemeleri ve fiyatları, beslediğiniz sürüngenin özel ihtiyaçlarına göre farklılık gösterir. Genel olarak, tüm sürüngenler, kafeslerinde benzer aksesuarlara ihtiyaç duyar. Aksesuarlarının bazı özellikleri farklılık göstermekle birlikte işlevleri aynıdır. Sürüngen bakımında ihtiyacınız olan temel aksesuarlar; aydınlatma ekipmanları, ısıtma ekipmanları, gizlenme alanları, su kabı veya damlama sistemi, sisleme şişesi veya otomatik sisleme (belirli türler için) ve zemin kaplamasıdır.

Bu aksesuarların çoğu hemen hemen tüm sürüngen türleri için geçerlidir. Ancak bazı özel türler için daha ayrıntılı aksesuarlara yönelmeniz gerekebilir. Örneğin, çoğu kertenkele türü UVB aydınlatmasına ihtiyaç duyarken, çoğu yılan, sadece gece ve gündüz için basit bir ışık döngüsüne ihtiyaç duyar. Bu yılanlar ve kertenkeleler arasındaki temel farktır ve sürüngen kafes aksesuarları için alışveriş yapma şeklinizi etkiler. Bu nedenle sürüngen kafeniz için herhangi bir aksesuar satın almadan önce, beslediğiniz ya da beslemeyi planladığınız sürüngen türünün genel ihtiyaçları hakkında detaylı araştırma yapmanız gerekir.

Sürüngen Kafesi Aydınlatma ve Isıtma Ürünleri Nelerdir?

Aydınlatma, sürüngenlerin sağlığı için önemlidir. Bazı türler belirli tür aydınlatmalara ihtiyaç duyarken, diğerleri sadece gündüz ve gece genel bir ışık döngüsüne ihtiyaç duyar. Çoğunlukla yılan türleri özel bir UV aydınlatması gerektirmiyor. Günde 10 saat çalışan basit bir floresan ışığıyla sağlıklı bir şekilde yaşayabilirler. Ancak çoğu kaplumbağa ve kertenkele türü UVB ışığına daha fazla maruz kalmayı gerektirir . Sürüngen türüne uygun aydınlatma aksesuarları alınmadığında, UV'ye uygun şekilde maruz kalmayan hayvanlar, yediği gıdalardan vitaminleri ve besinleri uygun şekilde ememez. Bu durum metabolik kemik bozukluğu dahil çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sürüngenlerin ihtiyaç duyduğu, ısı miktarı bir türden diğerine değişmekle birlikte ısıya ihtiyaç duyar. Sürüngenler soğukkanlıdır ve vücut sıcaklıklarını çevresel koşullara göre düzenler. Sürüngen kafesiniz için yeterli ısıtma sağlamazsanız, evcil hayvanınızın acı çekmesi kaçınılmazdır. Kafesinizi ısıtmanıza yardımcı olabilecek birçok farklı sürüngen aksesuarı bulabilirsiniz. Çoğu kertenkele ve kaplumbağa türü, kızılötesi veya akkor ampulle ya da seramik ısıtıcı modelleri ile ısıtılabilir. Sürüngen kafes ısıtma ürünlerinde amaçlanan, güneşin ısınma etkilerini taklit etmektir. Evcil hayvan olarak yılan besliyorsanız, çok daha fazla ısıtma seçeneğine arasından seçim yapabilirsiniz. Kafes üstü ısıtma şeritleri, tank altı ısı yastığı ya da ısı bandı gibi bir ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kafes sıcaklıklarını ölçmek için bir termometre veya bir sıcaklık tabancası da satın almanız gerekebilir. En az iki adet termometreyi kafesin altına ya da üstüne veya yatay düzlemde karşılıklı olarak yerleştirebilir, ısı değişikliklerini hassas bir şekilde ölçebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sürüngen Malzemeleri ve Fiyatları

3035 ürün listeleniyor
Pet Shop
Pet Shop
Kaplumbağa
Kaplumbağa
Yemler / Ek Besinler
Yemler / Ek Besinler
Terraryumlar / Malzemeler
Terraryumlar / Malzemeler
Aydınlatma/ Uv / Ay Işığı / Isıtma Malzemeleri
Aydınlatma/ Uv / Ay Işığı / Isıtma Malzemeleri
Kaplumbağa Bahçeleri ve Aksesuarları
Kaplumbağa Bahçeleri ve Aksesuarları
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 3035 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?