Terraryum Aksesuarları

Yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her insan boş zamanlarını iyi bir hobiyle değerlendirmek ister. El işi malzemeleriyle tasarımlar yapmak, bahçe işleriyle uğraşmak ve sportif faaliyetlerle ilginlenmek bunlardan bazılarıdır. İnsanlar uğraştığı birçok hobiyle keyifli vakit geçirirken kendilerinde var olan yetenekleri de ön plana çıkarır. Çoğu zaman da bu hobiler birer vakit geçirme uğraşı olmaktan çıkarak maddi kazanç fırsatı da yaratır. Genç yaşlardan itibaren edinilen hobiler, insanın zihinsel becerilerini de geliştirir. Zihinsel ve bedensel olarak gelişim sunabilen bu uğraşlar zaman için de sahip olabileceğiniz profesyonel bir meslek haline dönüşebilir. Günümüzün en yeni hobilerinden ve hatta mesleklerinden biri olan teraryum bakıcılığı, gittikçe artan popülerliği ile ön plandadır.

Küçük ve doğal bir ekosistem olan teraryumlar, her ortamda sunduğu dekoratif özelliklerle dikkat çeker. Hayalini kurduğunuz doğal yaşamı sizin tasarlamanıza imkan veren teraryum aksesuarları, zengin bir tasarım yelpazesi sunar. Birçok aksesuarı bir araya getirerek mükemmel teraryum tasarımları oluşturabilir ve evinizin en güzel köşesinde sergileyebilirsiniz. Oldukça ufak yapılara sahip aksesuarlar, canlı ve renkli bir ekosistem yaratmanıza izin verir. Teraryum kumu, mama kabı, taban malzemesi, özel toprak ve teraryum taşları, hayal gücünüzü kullanarak büyüleyici bir dünya oluşturmanıza katkı sağlar. Siz de yenilikçi bir hobiyle uğraşmak ve bunu profesyonel olarak yapmak için teraryum aksesuarları ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Teraryum Aksesuarları Ne İşe Yarar?

Teraryum, cam veya plastik bir fanus aracılığıyla kara ortamının benzerini yaratmanızı sağlayan bir yapıdır. Su canlıları için kullanılan akvaryum tanklarına benzeyen teraryum, içerisine birçok tasarım malzemesi girecek şekilde yapılır. Bu nedenle kara canlıları için yapılan bir akvaryuma benzetilebilir. Teraryum aksesuarları da yapay ve doğal malzemelerle bu ortamı zenginleştirmeye fayda sağlar. Dekoratif taşlar, küçük mağaralar, yuvalar, kum, plastik ve canlı bitkilerle teraryumlar oldukça gösterişli bir ortama dönüştürülebilir. İçerisinde canlıların yaşamını sürdürebileceği bir ekosistem yaratabilen teraryum, malzemelerle birlikte canlıların kendi doğal ortamlarını bir fanus içerisine aktarmanızı sağlar. Fakat istenildiği takdirde içerisinde hiçbir canlı olmadan minyatür bir bahçe olarak da kullanılabilir.

Teraryumdaki malzemeler de sanılanın aksine yapay değil doğaldır. Kısa aralıklarla yapılan sulamalar sayesinde teraryum bitkileri uzun yıllar büyüyebilir. Ayrıca sürüngenler, bitkiler ve çeşitli böcekler, bu küçük alanlarda yaşamlarını sürdürebilir. Bu doğal ortamın kendi döngüsünü sağlaması için yapılacak sulamalar yeterlidir. Sulama ihtiyacını ise eliniz ile toprağa dokunarak nem oranına göre anlayabilirsiniz. Nem oranı azsa bir sprey yardımıyla teraryumun içerisine hafifçe sulama yapılabilir. Eğer fanus içerisinde buharlaşma net bir şekilde görünüyorsa bu çok fazla sulama yaptığınız anlamına gelir. Kullanılacak malzemeler de fanus içine çok fazla sıkıştırılmadan konulmalıdır. Bu sayede buharlaşma, yoğuşma ve çökelmeyle bir yaşam döngüsü kolaylıkla kurulabilir. Kullanılacak olan malzemeler ise canlılara zarar vermeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Canlılar bu ortamda kendi yaşam alanlarını tercih edeceği için kullanılacak yapay malzemeler bu alanları kapatmamalıdır.

Teraryum Aksesuarları Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Toprak akvaryum da diyebileceğiniz teraryumlar için özel bitkilerin seçilmesi gerekir. Her bitki bu ortama ayak uyduramayacağı için zamanla kuruyabilir. Bunun için daha az su tüketen sukulent bitkileri tercih edilebilir. Etli bitkiler olarak adlandırılan sukulentler, ufak yapısıyla bir teraryum için vazgeçilmezdir. Küçük, renkli ve kendine has görüntüsüyle teraryum içerisinde dikkat çeken sukulentler, kendi içerisinde birçok gruba ayrılır. Tasarımınıza uygun bir sukulent bitkisi seçerek kendi ekosisteminizi kolayca yaratabilirsiniz.

Sukulentlerin yanı sıra menekşe, kaktüs, eğrelti otu ve fitonya gibi bitkiler de teraryum içerisinde kullanılabilir. Bu bitkilerle kullanılacak aksesuarlar da oldukça önem taşır. Tercih edeceğiniz malzemeler öncelikle fanusun kendisinden büyük olmamalıdır. Daha çok minyatür malzemelerle mini bir dünya oluşturmayı deneyebilirsiniz. Malzemeler ne kadar küçük olursa teraryumun içine yerleştirilecek diğer şeyler için yer kalabilir. Eğer fanusun ağzı çok darsa teraryum aksesuarları bir cımbız yardımıyla yerleştirilmelidir. Bu sayede her malzemeyi istediğiniz alana kolayca yerleştirerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Fakat yeni başlıyorsanız geniş ağızlı cam veya plastik fanuslar tercih edilebilir.

Teraryum Aksesuarları Nasıl Kullanılır?

Teraryum aksesuarları kullanılmadan önce fanusun içerisi yıkanarak kurulanmalıdır. Her ne kadar az sulama yapılsa da bitkilerin köklerine zarar gelmemesi için fanusun diplerine çakıl taşı yerleştirilmelidir. Teraryumunuzda görsellik için renkli çakıl taşları kullanabilirsiniz. Bakteri ve küf oluşumunun önüne geçmek ve drenaj sistemini kuvvetlendirmek için çakıl taşlarının üzeri kömürle kapatılabilir. Daha sonra teraryum içerisindeki nem seviyesini düzenleyen tabanlıklarla da kötü koku oluşumu engellenebilir. Üzerine de yetiştirmek istediğiniz bitkiler ve hayvanlar için uygun toprağı ekleyebilirsiniz. Çiçeklerinizin ekerken kökünün sallanmaması için ekim yapacağınız kısmın biraz çukurlaştırılması ve daha fazla toprakla kuvvetlendirilmesi gerekebilir.

Doğal malzemeleri yerleştirdikten sonra yapay teraryum aksesuarları ile ortamı görsel açıdan zenginleştirebilirsiniz. Yapay çim, şelale, mağara, su kabı ve şekilli yuvalarla şık bir teraryum yapabilirsiniz. Bunları yerleştirirken cımbız, maşa ve fırçadan yardım alarak estetik açıdan daha hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Eğer sürüngenler için bir teraryum yapıyorsanız su kabı, mama kabı, saklanma alanı ve sürünmeleri için kaya gibi ürünler seçilmelidir. Sürüngenler için özel olarak tasarlanan ve kimyasal içermeyen teraryum aksesuarları kullanılmalıdır. Tabii ki iyi bir tasarımdan sonra yapılacak bakımlar da önemlidir. Teraryum, yapıldıktan sonra canlılar için güneş ışığı alacak yerlere yerleştirilmelidir. Fakat cam kenarları güneş ışığı için büyüteç görevi göreceğinden bu gibi yerlerden uzak tutmalısınız. Fanusun kenarlarında oluşan yosunlar görüyorsanız bu yosunlar teraryuma iyi baktığınızı gösterir. Bu bakımı uzun yıllar sürdürmek için teraryum, yabani otlardan arındırılmalı ve daima temiz tutulmalıdır. Kullandığınız toprak ise iyi bir bakım yapıldığı takdirde bir veya iki yıl canlılarınız için yeterli olacaktır.

Teraryum Aksesuarları ile Dekoratif Bir Teraryum Oluşturmak

Teraryum aksesuarları ile tasarlamak istediğiniz dünya tamamen size bağlıdır. Örneğin deniz yıldızı, çakıl taşları ve istiridye kabukları ile su altı dünyasını anımsatan çalışmalar yapabilirsiniz. Ya da yapay ve canlı bitki çeşitleriyle yağmur ormanlarının görünümünü ufak bir alana sığdırabilirsiniz. Minyatür insan oyuncakları, çit, bahçe, bank ve mini havuz gibi seçeneklerle içinizi ısıtan ortamlar yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz teraryumlar, kendi başına yaşayan bir ekosistem olduğu gibi evinize dekoratif olarak şık bir görünüm katar. Fakat dekoratif özelliklerden ziyade canlılarınız için yaşanabilir bir ortam sunmalısınız. Bu noktaya dikkat edilmediği takdirde canlılarınızın yaşamı risk altına girebilir.

Görsel bir teraryum tasarlamak istiyorsanız yapay aksesuar ve malzemeler kullanmanız önerilir. Böylelikle hiçbir risk olmadan evinizin en uygun köşelerine yerleştirebileceğiniz teraryumlarla boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Bakım yapmayı kolaylaştıracak aksesuarlar ise teraryumu uzun yıllar kullanmanıza yardımcı olur. Tasarladığınız teraryumları kullanmanın yanı sıra sevdiklerinize özel günler için hediye olarak verebilirsiniz. Hediye ve hobi amaçlı kullanımlardan ziyade üreteceğiniz tasarımları maddiyata bile dönüştürebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz onlarca malzeme, teraryumun ana hatlarını oluşturduğu için öncelikle nasıl bir ortam tasarlayacağınızı planlamalısınız. Daha sonra aklınızdaki tasarıma uygun malzemeler seçerek teraryumun daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Siz de hayal gücünüze güvenerek tasarımcı ruhunuzu ortaya çıkarmak istiyorsanız teraryum aksesuarları ile harikalar yaratabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Tarraryum Aksesuarları

1428 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 1428 ürün
DSACategoryId/2147483616/24001711/24001719/24003342