Balıklarını çoğaltmak, yeni yavrular isteyenler için olmazsa olmaz aksesuar akvaryum yavruluklardır. Akvaryumlara kolaylıkla eklenen, zahmetsizce kullanılan yavruluklar, farklı çeşitler ile kullanıcılara alternatif sunuyor. Yavruları diğer balıkların saldırısından koruyacak yavruluklar, doğumun ardından onların güvenliği için tercih ediliyor. Yoksa yavrular anneleri dahil, diğer yetişkin balıklar için potansiyel birer yem haline geliyor. Halihazırda küçük ve savunmasız olan yavru balıklar, güçlü olan diğerleri tarafından öldürülerek maalesef büyüyemeden hayata veda ediyor. Güçlü olanın hayatta kaldığı doğa şartlarını akvaryum ortamında değiştirmeniz ve yavruları güçlülerden ayırmanız doğru yavruluk seçimi ile mümkündür. Yavruluklar, diğer balıklar tarafından saldırılan veya yalnız yaşam alışkanlığı olan balıklar için de tercih edilebiliyor. 

Yavruluk Nedir ve Akvaryum Yavruluk Çeşitleri Nelerdir? 

Yavruluklar akvaryumlara takılan aksesuarlar, basit tasarımları ve kolay kullanımları ile bilinen ürünler, çeşitlere sahip. Yavruluklar tül ve plastik olarak genel iki kategoriye ayrılıyor: 

 • Plastik yavruluklar, doğumdan sonra yavruların alt kısma geçmesini ve anne balıktan ayrılmasını sağlıyor. Plastik ürünler su ve hava geçirgenliğine sahip boşluklar bulunduruyor. Birden çok haznenin yer aldığı ürünler hem anne balığı hem de yavruları birbirlerinden ve diğer balıklardan ayırıyor. Plastik yavrulukların akvaryum ve balık boyutlarına, türlerime göre farklı tasarımları, büyüklük alternatifleri bulunuyor. 
 • Tül yavruluklar adı üstünde tülden oluşuyor ve hamile balığı diğerlerinden görünmez bir ağ ile ayırıyor. Kafes gibi tasarlanan yavruluklar, tekli veya çiftli opsiyonlara sahiptir. Ayrıca tül yavrulukların farklı boyutlarda çeşitleri de ürünler arasında görülebiliyor.

Akvaryum Yavruluk Kullanmanın Avantajları

 • Hamile dişi balık, doğum öncesi ve sürecinde plastik yavruluk içinde rahat oluyor, böylelikle ölü doğrum sayısı azalarak sağlıklı yavrulara ulaşılabiliyor. 
 • Tül yavruluklar görünmez özelliği ile diğerlerinden ayrılan hamile balığın stres yaşamadan doğuma hazırlanmasına yardımcı oluyor. 
 • Yavruluklar balıklar büyüyene kadar kullanılarak uzun ömür vadediyor. 
 • Yavruluk kullanmanın balıkların sağlığına veya akvaryumun temizliğin olumsuz bir etkisi bulunmuyor. 
 • Aksine balıklar güven içinde büyüyerek çoğalıyor, bu sayede balık sahipleri akvaryumlarını daha çok balıkla doldurabiliyor. 

Neden Evde Yavruluk Yapmamalısınız?

 • Kullanıcılar zaman zaman evlerinde de yavruluk yaparak kullanabiliyor. Ancak balıkların sağlığı için ev yapımı yavruluklar büyük riskler içeriyor. 
 • Yanlış ve kalitesiz malzeme seçimi nedeniyle suya kimyasal ve boya karışma riski bulunuyor. 
 • Suda kullanılmaya uygun olmayan ve dezenfekte edilmeden akvaryuma yerleştirilen ev yapımı ürünler, balıklara zarar verebiliyor. 
 • Pet şişe gibi malzemeler kullanıldığında iyice törpülenmeyen kenarlar ve sivri köşeler nedeniyle balıklar zarar görebiliyor. 
 • Açılan delikler balıklar için yeterli su ve ava sirkülasyonunu sağlamadığında maalesef kayıplar yaşanıyor. 
 • Dayanıksız tüm kullanıldığında yetişkin balıklar tül üzerinden yavruları ısırarak öldürebiliyor veya tülün yırtılma riski bulunuyor. 

Balık çoğaltmak isteyenlerin kullandığı diğer ürünler arasında yumurtlama konisi, toplama konteynırı gibi farklı çeşitler de bulunuyor. Balıkların yumurtalarının sağlıkla muhafaza edilmesini sağlayan kuluçka makineleri de bulunuyor. Makineler, farklı filtreler bulunduran otomatik sistemlere sahip oluyor. Suyun ve aksamın temiz kalmasını sağlayan makine, hava ve su sirkülasyonunu da ayarlıyor. Yumurtlama konileri, yumurtalarını dizen balık türleri için tercih ediliyor. Melek balığı, discus balığı gibi balıkların kullandığı koniler, özel sert plastikten yapılıyor. Belli türler dışında konileri yumurtlama için kullanmaya gerek olmuyor. Balıklarınızın sağlıkla üremesini, hamile dişi balığın ve yavruların doğum, doğum sonrası süreçlerini sağlıkla geçirmesini sağlayan yavruluklar onlarca farklı markanın tasarımı ile sizlerle. Siz de balıklarınızın türüne ve akvaryumunuza en uygun seçimi yüzlerce ürün arasından kolaylıkla yapabilir, dilediğiniz yavruluk ürünlerini hemen sipariş verebilirsiniz. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Akvaryum Yavrulukları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/2147483616/24001725/60000428/60000436