Yetişkin Köpek Konserveleri

Köpeklerin sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlıklı ve dengeli beslenmeyle sağlanır. Sağlıklı ve dengeli beslenme köpeklerin sindirim sistemini, kalp sağlığını ve kemik yapısını destekler. Bu sebeple köpekler, tüm vitamin ve mineralleri içerisinde barındıran köpeklere özel hazırlanmış mamalarla beslenmelidir. Köpek beslenmesinde diğer önemli faktörü yaşa bağlantılı beslenme oluşturur. Bu sebeple köpek mamaları yavru, yetişkin ve yaşlı mamalar olarak gruplandırılarak piyasaya sürülür. Yaşamının her dönemindeki köpek farklı vitamin ve minerallerle hazırlanmış gıdaya ihtiyaç duyar. Yetişkin köpek konservesi, 1 ila 8 yaş arasındaki köpeklerin ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineralleri içerir. Uzmanlar tarafından hazırlanan formüllerle üretilir. Konserve yöntemiyle hazırlanmış olan mamalar, öğünlere göre bölünerek köpeklere verilebilir, uzun süre saklanabilir ve kolay kolay bozulmaz. Bu yönüyle köpek sahipleri için büyük rahatlık oluşturur. Ev yemekleri ile hazırlanan köpek yiyecekleri, köpek beslenmesine uygun nitelikler taşımaz. Çünkü, ev yemekleri içerisinde yağ, baharat ve tuz köpeklerin sindirim sistemini olumsuz etkiler, köpek diş sağlığında da istenmeyen sonuçlara sebep olur. Ayrıca ev yemekleri ile köpeklere ihtiyacı olan tam gıdayı sağlamak mümkün değildir. Tüm özellikleri ile yetişkin köpek konservesi köpek beslenmesi için kurtarıcı nitelik taşır.

Sağlıklı Beslenmede Yetişkin Köpek Konservesi

Yetişkin köpek konserve mama çeşitlerine köpek bir yaşına geldikten sonra geçilir. Konserve içerisindeki mama, kuru mamadan farklı olarak taze et ve sebzelerden hazırlanmış, yaş mama olma özelliği gösterir. Köpek sindirim problemi çektiği zaman verilen konserve mamalar, köpeklerin sindirim sistemini rahatlatır. Ayrıca kuru mamadan farklı olan konserve mamaları köpekler, taze içerikleri nedeniyle iştahla karşılar ve reddetmez. Bu sebeple konserve mama çeşitleri veteriner ziyaretlerinde, stresli günlerde köpeklere ödül olarak verilebilir ve köpeklerin stresle baş etmesine yardımcı olabilir.

Köpekler atalarından aldığı özellikle etobur canlılar olarak adlandırılır. Ancak, insan yaşamına adapte olmaları sebebiyle sindirim sistemleri için sadece et değil, birçok gıdayı sindirebilir hale gelmiştir. Sindirilebilen sebze ve meyveler köpek sağlığına vitamin ve mineral açısından katkıda bulunur. Yine de köpek sağlığında en önemli bileşeni protein oluşturur. Yetişkin köpek konservesi ağırlıklı olarak et ile hazırlandığı için alternatiflerinden daha fazla protein, daha az yağ ve karbonhidrat içerir. Bu nedenle de yetişkin köpek konserve mamaları köpeklerde obezite gelişimini engeller. Ancak bunun için porsiyon kontrolü yapmak da gerekir. Konserve köpek mamaları, hava geçirmez ambalajları ve geleneksel konserve yöntemiyle hazırlandıkları için, sentetik koruyucu maddeler, yapay tatlandırıcı ve renklendirici içermez. Tıpkı mutfaklarda hazırlanan kışlık yiyecek konservelerinde ihtiyaç duyulmadığı gibi köpek maması konservelerinde de bu maddelere ihtiyaç duyulmaz.

Konserve mama köpek midesinde daha fazla yer kapladığı için köpeklerin alternatif mamalardan daha fazla doymuş hissetmesine yardımcı olur. Bu etmen de iştahlı ve obezite yatkınlığı olan köpekler için yardımcı bir nitelik sunar. Ayrıca kuru mama yemeği zorlaştıran hastalık, yaşlılık, diş problemleri ve cerrahi işlemler sonrasında köpekler, yetişkin köpek konservesi mamalarını rahatlıkla yiyebilir. Bunlara ek olarak köpek konservesi mamaları ıslak mama içermesi sebebiyle köpeklerde dehidrasyona karşı önlem oluşturur.

Yetişkin Köpek Konservesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin köpek konservesi mamalarını tıpkı evde yenilen insan gıdaları gibi düşünmek gerekir. Bu sebeple bu mamalar, köpeğin mama kabında yarım saatten fazla bırakılmamalıdır. Daha da iyisi, köpek mamayı yiyeceği zaman kabına koymak, köpek mamayı yedikten sonra da mama kabı içerisindeki mama kalıntılarını temizlemektir. Çünkü, yetişkin köpek konserve mamaları doğal gıdalardan oluştuğu için oda sıcaklığındaki mama kabı içerisinde bir süre sonra bozulur. Bakteri oluşumuna uygun hale gelir. Ayrıca toz ve kire karşı açık olur. Bu durum da hayvan sağlığını olumsuz etkiler. Konserve yetişkin köpek maması çeşitleri kapalı olduğu zaman güneşten uzak bir yerde uzun süre rahatlıkla bozulmadan saklanır. Ancak, yaş mama açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve iki üç gün içerisinde tüketilmelidir.

Yetişkin konserve köpek maması ile beslemede köpek vücut ağırlığının göz önünde bulundurulması gerekir. Köpek vücut ağırlığına ilişkin konserve mama kullanma talimatı, konservenin üzerinde yer alır. Köpeğin sağlıklı kilosunu koruması için bu kullanma talimatına uyulması gerekir. Genellikle 400 gramlık konserveler halinde piyasaya sürülen yetişkin köpek yaş mama çeşitleri standart olarak 1 ve 5 kilo arasındaki köpeklere yarım konserve, 5 ile 10 kilo arasına 1 - 2 konserve, 12 ve 25 kilo arasına 2 - 3 konserve, 45 ve 70 kilo arasındaki köpeklere ise 4,5 - 7 konserve verilmelidir. Her mamaya göre bu oranlar farklılık gösterdiği için mutlaka mama arkasındaki yönergenin kontrol edilmesi gerekir.

Yetişkin Köpek Yaş Mamaları

Yetişkin köpek konservesi içerisindeki mama, taze ve sulu olduğu için yaş mama olarak da adlandırılır. Yetişkin köpek yaş mama çeşitleri taze veya dondurulmuş etlere vitamin ve mineraller bazen de tahıllar eklenerek yapılır. Konserveler, konserve bakterilerine karşı iyice sterilize edilir. Yaş mama türleri köpeğin damak tadına ve sağlığına göre farklı çeşitlerde piyasaya sürülür.  Bazı konserve mamalar tahıl eklenmeden sadece etle, bazıları ise tahıl eklenerek piyasaya sürülür. Tahıllı mamalar da tahılsız mamalar da oldukça sağlıklıdır. Ancak tahılsız köpek konserve maması yiyen köpeklerin yüksek proteinden etkilenmemeleri için egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Köpek yaş maması tavuk eti, kuzu eti, ördek eti, geyik eti ve somonlu çeşitlerde üretilir. Tavuklu yaş mama çeşitleri, tavuk etinden üretilir. Tavuk eti alternatiflerine nazaran daha az yağlı bir et olduğu için köpek sağlığına birçok fayda sağlar. Yağsız kas kütlesi oluşumunu destekler. Ayrıca cilt sağlığına ve parlak tüylerin oluşmasına katkı sağlayan Omega 6 yağ asitlerini içerir. Aynı zamanda kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olan amino asit ve glukozamin kaynağıdır. Ancak tavuklu konserve köpek maması kullanırken köpeklerin tüy ve cilt sağlığının gözlenmesi gerekir. Nadiren de olsa bazı köpekler tavuğa karşı hassastır ve tavuk alerjisi yaşayabilir.

Alternatif Köpek Yaş Mama Çeşitleri

Ördekli köpek konservesi, köpekler için hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçenektir. Aynı zamanda gıda hassasiyeti ve alerjilerine karşı çözüm oluşturma niteliğine sahiptir. Ördekli yaş mama çeşitleri, tavuklu mamadan daha çok yağ içerir ama doymuş yağ oranı düşüktür. Ayrıca, kemiklere ve dişlere iyi gelen fosfor ve enzimleri içerir. Kas ve sinirlerin düzgün çalışmasını sağlayan zengin potasyum ve B vitamini kaynağı oluşturur. Çinko ve selenyum içeriği sayesinde ördek etli yaş mamalar, köpeğin tiroid fonksiyonlarını düzenler. Gastrointestinal hastalıkların ve cilt hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur ve kolay sindirilir. Bu nedenle de köpekler için sağlıklı tam bir besin sunar.

Kuzu etli konserve köpek maması, köpekler için kaliteli ve yüksek protein içeren kuzu etinden yapılır. Kuzu etindeki amino asitler, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut dokularının yenilenmesine destek olur. Bazı kuzu etli yaş mama çeşitleri, ekstra pirinç içeriğiyle sunulur. Kuzu etli pirinçli yaş mama çeşitleri köpeğin ihtiyaç duyduğu protein ve karbonhidratı bir arada almasını sağlar. Ayrıca kuzu eti, hipoalerjenik mamalarda da kullanılan bir protein kaynağı olma özelliği gösterir. Bu sayede tüm yetişkin köpeklerde kuzu yaş mamaları rahatlıkla kullanılabilir.

Geyik etli yaş mamalar, köpeğin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan B vitaminini içerir. Önemli bir çinko ve demir kaynağı olan geyik eti sayesinde köpeğin bağışıklık sistemini destekler. Organların işlevlerini yerine getirebilmesi için destekleyici birçok minerali bir arada sunar. Tavuk ve sığır mamalarına hassasiyet gösteren köpekler için iyi bir protein kaynağı olma değeri taşır. Doğal olarak yağsız olan köpek etinden üretilen yaş mama çeşitleri, obezite problemi yaşayan köpeklerin kilo sorununa destek verir. Köpeğin optimum kilosunda kalmasını sağlayarak kalp hastalığı ve kilo kaynaklı hastalıklara karşı koruyucu olur.

Yetişkin somonlu yaş mama çeşitleri, somonun iyi bir Omega 3 kaynağı olması sayesinde köpeklerin tüylerinin sağlık ve parlak görünmesini sağlar. Aynı zamanda somon iyi bir protein kaynağıdır. Köpeklerde strese ve cilt hastalıklarına bağlı tüy dökülme problemini minimuma indirir. Somonda bulunan yağ asitleri iyi bir antienflamatuar özelliği taşır. Kaşıntılı deri hastalıklarının ve pul pul dökülen tahriş olmuş ciltlerin tedavisinde destekleyici bir özellik içerir. Köpeklerin dolgu maddelerine ihtiyaç duymadan alması gereken tüm gıdaları almasını sağlar. Tıpkı tavukta olduğu gibi yağsız protein kaynaklarından olan somon sayesinde, köpeklere yağsız bir protein kaynağı ile beslenme imkânı sunar.

Konserve Yaş Mama Kullanmanın Avantajları

Beslenme sistemi için kuru mamalar da oldukça sağlıklıdır. Ancak, bazı özel durumlarda yaş mama kullanılması gerekir. Yetişkin konserve yaş mama çeşitleri daha fazla et içermesi sebebiyle tahıl kaynaklı karbonhidratlara daha az ihtiyaç duyan aktif köpekler için oldukça sağlıklı bir besin kaynağı oluşturur. Dolayısıyla daha az karbonhidrat içeri ile köpeklerin kilo almasını engeller. Kuru mamalar yapıları gereği daha fazla karbonhidrat gerektirir çünkü yapımında mamayı bağlamak için buğday kullanılır. Buğday mamanın dağılmasını ve parçalanmasını engeller. Bu durum daha az protein içeren mamaların daha fazla karbonhidrat içerdiğinin bir göstergesidir. Köpekler buğdaya da ihtiyaç duyabilirler. Bu sebeple kuru ve yaş mamalar köpeklere dönem dönem değiştirilerek verilir. Ancak kuru mama içeriğindeki buğday, gluten hassasiyeti yaşayan köpekler için sorun oluşturabilir. Yetişkin köpek konserve mamaları, yoğun sterilizasyon işleminden geçirildiği için daha az koruyucu içerir. Koruyucu maddeler veteriner hekimlerin denetiminde hazırlanmış oldukları için köpeklere bir zararlı değildir ama bir faydası da yoktur. Ancak, konserve mamaların içerisinde sadece köpeğin sağlığın destekleyen bileşenler vardır. Yaş mamalar köpeklere daha lezzetli gelir. Bu sebeple kuru mamayı reddeden köpekler için kuru ve yaş mamalar karıştırılarak verilebilir. Karıştırılan yaş mama miktarı azaltılarak köpeğin kuru mamaya da alışması sağlanabilir. Köpekler içgüdüsel olarak daha fazla protein içeren yaş mamaları tercih ederler. Ancak yaş mamaların dönem dönem kullanılması ve kuru mamayla dönüşümlü olarak verilmesi gerekir.

Obeziteye Karşı Yaş Mama Kullanımı

Konserve mamaların nem içeriği, köpeklerin tok hissetmesine destek verir. Bu durum kilo kaybına yardımcı olur. Bu sebeple yaş mama çeşitleri yetişkin köpek beslenme sistemi içerisinde önemli bir yer tutar. Kilo problemi yaşayan köpeklerin öğünleri bir süreliğine kuru mama yerine yaş mama kullanılarak desteklenebilir. Kuru mamalardaki nem içeriğinin çok az olması dönem dönem köpeklerde şişkinliğe neden olabilir. Köpeklerde şiş karın, kuru kusma, aşırı salya, soluk diş etleri, hızlı kalp atışı gibi durumlar şişkinliğin belirtileri arasında sayılır. Bu belirtilerde veteriner hekimlere de danışarak bir süreliğine yetişkin konservesi diyetine geçilebilir. Konserve yiyeceklerin sindirimi kuru mamalara göre daha kolay olduğu için sindirim sorunları yaşandığı zamanda da yaş mama diyeti rahatlıkla uygulanabilir. Çünkü yetişkin köpek konservesi içerisindeki mamalar pürüzsüzdür. Pürüzsüz yapı sebebiyle köpekler çiğnemeye gerek kalmadan yaş mamayı tüketebilir. Bu sebeple sık sık hazımsızlık çeken köpekler için yaş mamanın yüksek nem içeriği, yumuşak dokusu faydalı olur. Mide hassasiyeti gibi durumlarda yaş mama köpeğin sindirim sisteminin iyileşmesine destek verir.

Dönem dönem köpekler de insanlar gibi hastalanır. Hastalık durumlarında köpekler yaş mamayı daha rahat yer. Ayrıca böbreklerde oluşan rahatsızlar sırasında yaş mama faydaları ve özelliklerinden yararlanılabilir. Yaş mama sayesinde köpeğin sıvı alımı artar. Bu sebeple böbrek hastalıkları döneminde de belirli bir süreliğine yaş mama diyetine geçilebilir. Yaş mama fiyatları mama markasına, miktarına göre değişiklik gösterir.

Yetişkin Köpek Konservesi Seçimi

Köpek konservesi seçerken köpeğin mamanın tadını sevmesi birinci öncelik olarak görülür. Ancak yaş mama taze etleri içerdiği için köpekler her birini severek tüketir. Köpek konservesi seçmeden önce köpeğin gıda hassasiyeti gibi durumu olup olmadığına dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle köpeğin daha önce tüketmediği bir içeriğe sahipse mama yavaş yavaş verilmelidir. Ayrıca, yetişkin köpek konservesi güvenilir markalardan seçilmelidir. Köpeklerin dönem dönem yaşadığı sağlık sorunlarına uygun olan köpek konserve maması seçilmesi sağlık sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur. Örneğin köpeğin cilt sağlığında bir problem yaşanıyorsa veteriner hekim kontrolünde somonlu yaş mama, alerjik durumlarda da geyik eti mama seçilmelidir. Bunlara ek olarak, köpeklerin sindirim sistemi ve bağırsak probiyotikleri insanlardan farklılık gösterdiği için et içeriği çok sık değiştirilmemelidir. Veteriner hekimler tarafından somonlu yaş mamadan kuzu etli yaş mamaya geçilecekse öncelikle mamaların karıştırılarak verilmesi tavsiye edilir. İlk kez yaş mama yiyen köpeklerin sindirim sistemlerinde zararlı olmayan ufak değişiklikler görülebilir. Bu değişiklik oldukça normaldir. Köpeğin genel sağlığın olumsuz yönde etkilemez.

Konserve mama kullanımında nelere dikkat etmeliyim?

Hem kuru mamanın hem de yaş mamanın sürekli kullanılması köpeklerin sağlığı için iyi değildir. Her iki koşulda da köpeklerin tüy sağlığı bozulabilir ve derisi kepeklenebilir. Bu sebeple konserve mamaları, veteriner hekim tarafından başka bir öneri yapılmadıysa gün aşırı kuru mamayla dönüşümlü olarak vermelisiniz. Bu durum köpek sindirim sistemini destekleyerek, köpeğin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca, köpeklere yürüyüşten sonra mama verilmesi daha sağlıklıdır. Bu sebeple köpek mama öğünlerini yürüyüş sonrasına göre düzenlemeniz gerekir.

Yaş mama köpeğimin dişleri için zararlı olur mu?

Ev yemekleri köpeklerin sindirim sistemi için zararlı olduğu gibi dişleri için de çok zararlıdır. Çünkü kontrol edilemez küçük parçalar, şeker ve asit içerebilir. Ancak yaş mamalar, köpeklerin dişlerine ekstra bir zarar vermez. Hem kuru mama hem de yaş mama kullanırken köpeklerin diş bakımı köpeklere özel diş fırçaları, çiğneme kemikleri ve rutin veteriner hekim ziyaretleri ile yapılmalıdır.

Köpeğimin yaş mamayı çok hızlı tüketmesi sağlığı için sorun oluşturur mu?

Köpekler içgüdüsel olarak sevdikleri mamayı çok hızlı tüketme eğilimindedir. Bu sebeple yaş mama yediği öğünde köpek, mama tabağını oldukça hızlı bir şekilde bitirir. Bu durum bir sağlık problemi oluşturmasa bile tıpkı insanların hızlı yemek yediklerinde rahatsız oldukları gibi köpeği rahatsız edebilir. Bunun önüne geçmek için köpeğinizin günlük öğün sayısını arttırabilir, her öğündeki miktarı düşürebilirsiniz. Ayrıca, hızlı mama yiyen köpekler için özel olan mama kapları piyasada mevcuttur. Bu mama kapları, köpek mamasını içerisine sıkıştıracak dokulu bir yapıda üretilir. Yaş mama öğününde köpekleriniz için bu mama kaplarını kullanabilir ve köpeğinizin daha yavaş yemek yemesini sağlayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yetişkin Köpek Konserve Mamaları

1663 ürün listeleniyor
Royal Canin
Nutri Canin
Pro Choice
Animonda
Plaisir
N&D
Bozita
Club4Paws
Pro Line
Brit Care
Chefs Choice
Kito
Pedigree
Optimeal
Hills
Pro Plan
Amore
Prochef
Barftr
Bestpet
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 46 / 1663 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?